dom lomza
środa, 17 października 2018 15:49

W ten weekend ekspresowo pojedziemy na trasie do Warszawy

Napisane przez  mano/ Ministerstwo Infrastruktury
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
W ten weekend ekspresowo pojedziemy na trasie do Warszawy fot. Ministerstwo Infrastruktury
Dobiegają końca przygotowania do udostępnienia kierowcom ostatniego odcinka drogi ekspresowej S8. Według rządowych zapowiedzi, w piątek 19 października, zostanie udostępniony do ruchu ostatni budowany odcinek Wyszków – Poręba, wieńczący budowę prawie 180 km trasy S8 Warszawa - Białystok.

- W najbliższych dniach, mam nadzieję, że w piątek 19 października, dwie jezdnie drogi ekspresowej S8 połączą Warszawę i Białystok. To historyczna chwila. Udostępnienie kierowcom ostatniego, 13-kilometrowego odcinka od Wyszkowa do węzła Poręba, domyka całą wybudowaną drogę ekspresową pomiędzy stolicą Polski a stolicą województwa. To zaś pozwoli połączyć Białystok z siecią dróg szybkiego ruchu w Polsce i Europie – powiedział dziś podczas konferencji prasowej w Wyszkowie minister infrastruktury A. Adamczyk. Ministrowi towarzyszył premier Mateusz Morawiecki.

Przez ostatnie 3 lata oddano do użytkowania przeszło 98 km nowo wybudowanych odcinków drogi ekspresowej pomiędzy Warszawą a Białymstokiem o wartości robót przekraczającej 3 mld zł. Razem z wcześniej wybudowanymi fragmentami S8 daje to prawie 180 km bezpiecznego połączenia drogowego pomiędzy oboma miastami – dwie jezdnie, pasy rozdzielające, pasy awaryjne, ogrodzenie zapobiegające wtargnięciu zwierząt, urządzenia ochrony środowiska. Dla kierowców oznacza to znaczną poprawę komfortu podróżowania i oszczędność czasu, dla mieszkańców miejscowości, przez które przebiegała DK8 - poprawę bezpieczeństwa i likwidację utrudnień związanych z uciążliwym ruchem tranzytowym.

Budowa S8 na odcinku Wyszków – Poręba polegała na rozbudowie drogi krajowej nr 8 do parametrów drogi ekspresowej. Gruntownie przebudowano istniejącą jezdnię, a po jej wschodniej stronie dobudowano drugą. Wzdłuż trasy głównej zbudowano również drogi serwisowe.

Odcinek ten, podobnie jak sąsiedni fragment od węzła Poręba do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej, ma nawierzchnię z betonu cementowego (w sumie 29 km trasy o nawierzchni betonowej). Na pozostałej części S8 pomiędzy Warszawą a Białymstokiem kierowcy pojadą po nawierzchni bitumicznej.

Budowa S8 na odcinku Wyszków – Poręba uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych (POIŚ 2014-2020) jako część projektu obejmującego wszystkie mazowieckie odcinki tej trasy od Wyszkowa do granicy województwa (38,5 km). Wsparcie unijne to 662,8 mln zł.

Odcinek S8 Wyszków - Poręba to fragment międzynarodowej drogi E67 i trasy Via Baltica łączącej Polskę z państwami bałtyckimi. W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa na realizację ostatniego odcinka trasy Via Baltica. Odcinek S61 Łomża Zachód - Kolno, stanowiący fragment obwodnicy Łomży, zostanie udostępniony kierowcom pod koniec 2021 r.

13 komentarzy

 • Odpowiedz rysiu środa, 17 października 2018 17:44 Umieszczone przez: rysiu

  No w końcu znowu trochę bliżej świata. Oby jeszcze do Ostrowi.

 • Odpowiedz Misia środa, 17 października 2018 17:56 Umieszczone przez: Misia

  Super wiadomość. Teraz jazda do stolicy to będzie przyjemność.

 • Odpowiedz stary kuń środa, 17 października 2018 18:17 Umieszczone przez: stary kuń

  No nie wiem czy taka przyjemność. Po takiej nierównej nawierzchni to ja dawno nie jeździłem. To chyba nie jest docelowy asfalt?

 • Odpowiedz łgarz środa, 17 października 2018 18:18 Umieszczone przez: łgarz

  Ponad rok opóźnienia !!!!!!. To też sukces bo mogło być pięć.

 • Odpowiedz Cień środa, 17 października 2018 18:22 Umieszczone przez: Cień

  łgarz jaki rok opóźnienia?
  Odcinek od Wyszkowa do węzła „Poręba” (wraz z węzłem) ma 12,99 km. Zostanie zbudowany w latach 2016 - 2018 przez firmę Skanska za 334,7 mln. zł. (koszt kontraktu budowlanego). Umowa została podpisana 28 stycznia 2016 roku w Białymstoku.

 • Odpowiedz vvvvv środa, 17 października 2018 21:01 Umieszczone przez: vvvvv

  NASZ PREZYDENT https://youtu.be/-bk8KuhCTmA

 • Odpowiedz beka środa, 17 października 2018 21:16 Umieszczone przez: beka

  Łgarz ma to we krwi. Taka naturalnie Judaszowa gęba.

 • Odpowiedz Gdzie kwota wolna od podatku - oszustwo wyborcze czwartek, 18 października 2018 02:04 Umieszczone przez: Gdzie kwota wolna od podatku - oszustwo wyborcze

  Oby nie było tak jak z otwarciem nowej dwupasmowej Zawadzkiej w poniedziałek. Wstęgi przecięte, a droga dalej nieprzejezdna.
  S raczki dostali przed wyborami w panice przed utratą koryta.

 • Odpowiedz True czwartek, 18 października 2018 05:54 Umieszczone przez: True

  Tam wcale nie ma asfaltu, tylko beton...
  I dodam że jest docelowy.
  Myślałeś że otworzą drogę na tymczasowej jezdni ?

 • Odpowiedz Misia czwartek, 18 października 2018 09:52 Umieszczone przez: Misia

  Niestety trzeba się przyzwyczaić do nawierzchni betonowej.Na pewno komfort jazdy jest gorszy niż po asfalcie ale ponoć jest trwalsza.

 • Odpowiedz S61 czwartek, 18 października 2018 15:16 Umieszczone przez: S61

  stary kuń ma rację. Ten odcinek co ostatnio oddali do użytku na S8 jest tragicznie wykończony. Jakby się jechało po starej drodze. Rzuca niemiłosiernie. A co do dróg betonowych to nie prawda, że się gorzej jedzie od asfaltowych, może odrobinkę. Zwyczajnie ten odcinek został spie...ony! Moim zdaniem GDDKiA oddział Białystok powinna rządać poprawy nawierzchni nawet kosztem tych kilku miesięcy.

 • Odpowiedz ŁOMŻA-TUITERAZ czwartek, 18 października 2018 22:08 Umieszczone przez: ŁOMŻA-TUITERAZ

  Łomża - rzetelne wiadomości
  https://lomza-tuiteraz.blogspot.com

 • Odpowiedz s piątek, 19 października 2018 10:22 Umieszczone przez: s

  tak udostępniają że korek stoi już 20 minut bo se politycy muszą zdjęć napstrykaća

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu