dom lomza
piątek, 04 stycznia 2019 13:29

Prawie 1,5 mln Polaków musi wymienić dowód osobisty

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
W 2019 roku prawie 1,5 mln Polaków musi wymienić swój dowód osobisty. To ważne, gdyż kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Może ona wynieść nawet 5000 zł!

Według danych resortu cyfryzacji, aż 1 489 700 dowodów osobistych traci ważność w 2019 roku - poinformowało money.pl. Oznacza to, że przynajmniej jeden na 25 obywateli Polski będzie musiał w ciągu najbliższych 12 miesięcy wymienić swój "plastik" z powodu utraty jego ważności. Sporą grupą osób, które będą musiały wymienić dokument, są Polacy urodzeni w 1991 roku. W najbliższym czasie stracą ważność dowody, które odebrane zostały przez nich po ukończeniu 18. roku życia.

Zgodnie z art 79. ustawy o dowodach osobistych, kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Jej wysokość wymierzana jest przez sąd, może ona wahać się od 20 do nawet 5 tys. złotych!

Oprócz kłopotów finansowych, z nieważnym dowodem nie wsiądziemy do samolotu, nie przejdziemy kontroli na granicy państwa oraz nie załatwimy ważnych spraw w banku.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, od marca 2019 rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Proces wymiany dotychczasowych dokumentów na nowe będzie naturalny, rozłożony na 10 lat. Nowoczesny "plastik" ma być bezpiecznym narzędziem służącym do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

9 komentarzy

  • Odpowiedz Rajca G piątek, 04 stycznia 2019 13:47 Umieszczone przez: Rajca G

    Na mieście szeptucha mówi ze wasza konkurencja wysłała anonim do CBA. Chca się was fekaliami obrzucić... może coś się przyklei

  • Odpowiedz Oburzona piątek, 04 stycznia 2019 14:09 Umieszczone przez: Oburzona

    „Polaków” piszemy wielką literą!!!! Nawet word to poprawia!!!

  • Odpowiedz JacaPraca piątek, 04 stycznia 2019 15:09 Umieszczone przez: JacaPraca

    Czemu nie ma nic o podwyżce śmieci o 40% ???

  • Odpowiedz JacaPraca piątek, 04 stycznia 2019 15:09 Umieszczone przez: JacaPraca

    Czemu nie ma nic o podwyżce śmieci o 40% ???

  • Odpowiedz Tiruriru piątek, 04 stycznia 2019 15:23 Umieszczone przez: Tiruriru

    Bo perkowski opłaca my lomze XD

  • Odpowiedz podatnik piątek, 04 stycznia 2019 15:47 Umieszczone przez: podatnik

    DOKUMENT jest własnością PAŃSTWA więc nie powinno być żadnych opłat nawet przy 1 dokumencie , to po primo

    a nie lepiej byłoby od razu ROZSTRZELIWAĆ zamiast Sąd fatygować do takich bzdur jak karanie za koniec TERMINU PRZYDATNOŚCI wystawionego przez PAŃSTWO ? !

  • Odpowiedz Tłusty Mariusz piątek, 04 stycznia 2019 15:52 Umieszczone przez: Tłusty Mariusz

    @ wylomza

    to nie jest " Jan Kowalski "

    rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji to czyn ZABRONIONY !

  • Odpowiedz real piątek, 04 stycznia 2019 17:24 Umieszczone przez: real

    podatnik, coś ci się chyba pomieszało. Owszem, dowody wydaje państwo, ale na wniosek obywatela, a nie z urzędu. To obywatel w swoim interesie ma pilnować ważności swoich najważniejszych dokumentów. Pewnie nawet nie umiesz sobie wyobrazić sytuacji, że idziesz do banku np. wypłacić pieniądze z konta, pani prosi cie o dowód i jeżeli masz nieważny, to nie dostaniesz kasy,