dom lomza
piątek, 11 stycznia 2019 12:32

Gmina Piątnica: Lis z objawami wścieklizny? [VIDEO]

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nagranie przesłała do naszej redakcji zaniepokojona czytelniczka. Nienaturalne zachowanie lisa, w tym ślinotok o dużym nasileniu może świadczyć o zakażeniu wścieklizną. O komentarz w tej sprawie poprosilismy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży, który niezwłocznie zareagował na przesłaną informację. 

Lis rudy jest głównym rezerwuarem i przenosicielem wirusa wścieklizny w Polsce. Widoczne na nagraniu przesłanym do naszej redakcji zwierzę zachowuje się w sposób nienaturalny, wzbudzający podejrzenie wystąpienia u niego wścieklizny, o czym świadczy m.in. widoczny ślinotok o dużym nasileniu. Zwierzę nie boi się stojącego tuż za nim pojazdu. Lis został nagrany w miejscowości Kosaki w gminie Piątnica.

Film wraz z prośbą o komentarz przesłaliśmy do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży. W odpowiedzi czytamy, że lekarz nie jest w stanie odpowiedzieć, czy lis rzeczywiście jest zarażony wścieklizną. Rozpoznanie można postawić w oparciu o przeprowadzony wywiad, badanie kliniczne zwierzęcia, badanie anatomopatologiczne lub uzupełniające.

Na terenie gminy Piątnica nie stwierdzono w ostatnich latach przypadków występowania wścieklizny. Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii Leszek Wojewoda, pomiędzy godz. 8.30 a 11.00 przeprowadzono rekonesans okolicy wskazanej w przesłanej przez nas wiadomości, nie stwierdzono jednak śladów bytowania lisa jak również zwłok zwierzęcia. Informację o zdarzeniu przekazano Wójtowi Gminy Piątnica.

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. To wirusowa choroba zakaźna, która dotyka centralnego układu nerwowego. Wrażliwe są na nią wszystkie gatunki ssaków, łącznie z ludźmi. 

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu