podr
wtorek, 29 listopada 2016 14:48

Zachęcają łomżyniaków do biegania

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Zachęcają łomżyniaków do biegania fot. Archiwum MyLomza.pl
Stowarzyszenie "Biegamy dla zdrowia" stawia sobie za cel zachęcenie jak największej liczby mieszkańców Łomży do biegania. W tym celu organizuje imprezy biegowe w mieście i okolicach, a taką sztandarową jest Półmaraton Łomżyński. Jego kolejna, 7. edycja odbędzie się w maju 2017 roku.
techmatix2

Jak podkreśla Mariusz Niziński, organizator biegów, wszystkie imprezy jakie stowarzyszenie organizuje robione są z myślą głównie o mieszkańcach Łomży. Są to imprezy otwarte dla wszystkich chętnych i organizatorzy chętni widzą na nich przyjezdnych biegaczy, ale przede wszystkim chodzi im o popularyzację biegania jako najprostszej formy aktywności fizycznej wśród mieszkańców naszego miasta.

W mijającym roku Stowarzyszenie "Biegamy dla zdrowia" zorganizowało siedem imprez, a najważniejszą z nich był Półmaraton Łomżyński. Najważniejszą, ale nie największą. Najwięcej osób, bo blisko 700, pojawiło się bowiem na starcie w biegu charytatywnym dla Adama w Giełczynie.

- To nam dało do myślenia, bo okazało się, że potencjał Łomży jeśli chodzi o liczbę osób biegających jest znacznie większy niż mogłaby na to wskazywać frekwencja na innych naszych biegach - podkreśla Niziński.

Z tego względu stowarzyszenie postanowiło pomóc tym osobom, które nie są pewne swoich sił, obawiają się lub nie wiedzą jak zacząć przygodę z bieganiem. Już od 3 stycznia rozpoczną się cykliczne spotkania podczas których cżłonkowie stowarzyszenia będą pomagali chętnym płynnie wkroczyć do świata biegów. Spotkania będą się odbywały dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki.

- My nie jesteśmy klubem, nie uczymy biegania, ale jesteśmy osobami z dość dużym doświadczeniem, żeby pomóc innym, podpowiedzieć niektóre rzeczy, ułatwić. Tymi spotkaniami chcemy też pomóc osobom, które chcą wystartować w półmaratonie przygotować się do tego biegu - tłumaczy Mariusz "Pozdrawiam", bo z takim napisem można go zawsze zobaczyć na trasach biegowych.

Spotkania będą też przygotowywały do uczestnictwa w innych biegach, a pierwszy z nich - III Bieg Zimowy w Łomży - Stowarzyszenie "Biegamy dla zdrowia" organizuje już w lutym.

Jak zaznacza Mariusz Niziński, choć wszystkie biegowe imprezy określa się mianem zawodów, to rywalizacja na trasie nie jest ich głównym celem. Głównym jest propagowanie sportu a w szczególności biegania. W imprezach tych startują przede wszystkim amatorzy, którym chodzi o rekreację i wspólne bieganie. Nieliczni zawodnicy trenujący w klubach, jacy pojawiają się na takich biegach walczą oczywiście o czołowe miejsca, ale organizowane przez łomżyńskie stowarzyszenie biegi skierowane są przede wszystkim do amatorów biegania.

Przyszłoroczny Półmaraton Łomżyński zorganizowany zostanie na trasie znanej już z tegorocznego biegu. Jak podkreślają organizatorzy, jest to trudna trasa i tak też jest reklamowana w środowisku biegaczy - jako najtrudniejsza trasa w regionie. Stanowi o tym głównie długi podbieg na finiszu, który potrafi złamać najwytrwalszych. Półmaraton kierowany jest jednak do biegaczy zaawansowanych, którzy znają swoje możliwości. Dla wszystkich innych będą też krótsze dystanse: 10 km i 5 km. Wszystkie biegu będą miały wspólny start sprzed łomżyńskiego ratusza i będą w połowie dystansu zawracać tak, aby powrócić w to samo miejsce na metę. Trasa posiada atest PZLA,oznakowany będzie każdy kilometr. Punkty odżywiania będą usytuowane na 2,5 km, 5 km, 10,5 km, 16 km, 18,5 km, na których będą ustawione: woda, owoce i słodycze.

Zapisy do półmaratonu już się rozpoczęły na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/1047.html, a na zachętę do końca grudnia obowiązuje obniżona opłata startowa. Od 1 stycznia 2017 roku opłaty będą już stałe aż do końca zapisów. Jak podkreślają organizatorzy, zostały one ustalone w takiej wysokości, która zapewni pokrycie kosztów organizacji imprezy przy uwzględnieniu dofinansowania przez Miasto. W tym będą m.in. przygotowane pakiety startowe dla każdego uczestnika oraz pamiątkowe medale dla tych, którzy bieg ukończą.

Przy tej okazji warto też wspomnieć o konkursie. Otóż każdy, kto namówi do uczestnictwa inną osobę, może otrzymać nagrodę. Im więcej namówionych, tym większa szansa wygranej w konkursie. Po szczegóły odsyłamy na stronę stowarzyszenia http://www.biegamydlazdrowia.pl.

VII Łomża Półmaraton o Puchar Prezydenta odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomży.

Do pobrania: Regulamin

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu