dom lomza
czwartek, 24 maja 2018 08:59

Rewolucyjne zmiany w III lidze szansą dla łomżyńskiej piłki nożnej [VIDEO]

Napisane przez  mano
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
archiwum archiwum
Na środowym posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej zapadła bardzo ważna decyzja dotycząca rywalizacji w rozgrywkach III ligi od przyszłego sezonu. Prezes PZPN Zbigniew Boniek poinformował, że od sezonu 2018/2019 Pro Junior System nie będzie obowiązywał w rozgrywkach ekstraklasy, a środki zostały przeznaczone na III ligę.

Na każdą grupę III ligi zostaną przekazane środki pieniężne w wysokości miliona złotych. Zespół, który zwycięży otrzyma od PZPN 400 tysięcy złotych, druga drużyna 300 tysięcy złotych, trzecia 200 tysięcy złotych, a czwarta 100 tysięcy złotych.

Pro Junior System obowiązuje od sezonu 2016/2017 i dotychczas obejmował trzy klasy rozgrywkowe – ekstraklasę, I ligę oraz II ligę. Celem tego systemu jest przede wszystkim promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach. Punkty dla klubów przyznawane są za występy młodzieżowców i wychowanków w zespołach seniorskich. Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy.

Przelicznik jest bardzo prosty – każda minuta spędzona na boisku przez młodzieżowca przeliczana jest na punkty, w przypadku jeśli jest to wychowanek danego klubu punkty mnożone są x 2, a jeśli reprezentant kraju x 3. Aby zawodnik był klasyfikowany w zestawieniu Pro Junior System musi zagrać co najmniej 270 minut w 5 ligowych meczach.

Zmiany wprowadzone przez PZPN to niezwykła szansa dla rozwoju piłki nożnej w naszym mieście. Zgodnie z symulacją prowadzoną w obecnym sezonie ŁKS Łomża plasuje się na 2. miejscu w stawce pod względem gry młodzieżowców i wychowanków ustępując jedynie rezerwom warszawskiej Legii, która ma w składzie wielu reprezentantów młodzieżowych reprezentacji kraju. Równie dobre rezultaty w grze młodzieżowcami osiągają zespoły Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie oraz Polonii Warszawa. Natomiast poza wspomnianą czwórką reszta zespołów pozostaje daleko w tyle.

- Gdyby sytuacja powtórzyła się w kolejnym sezonie ŁKS otrzymał by ogromnym zastrzyk gotówki, wynoszący nawet 50% rocznego budżetu – mówi nam Łukasz Uściłowski, prezes Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926.

Na ten moment spośród wychowanków Klubu, którzy byliby brani pod uwagę przy ustalaniu klasyfikacji Pro Junior System w nowym sezonie są: Michał Tarnowski, Rafał Zalewski, Mateusz Drozdowski, Mateusz Mocarski czy Igor Cychol.

- Wydaje się, że decyzja podjęta przed sezonem aby postawić w Klubie przede wszystkich na zawodników młodych oraz wychowanków może przynieść klubowi wymierne korzyści. W przypadku utrzymania się w III lidze młodzi zawodnicy przystąpią do kolejnych rozgrywek jako zawodnicy ograni na tym poziomie rozgrywkowym. Zakładając, że także inne drużyny pokuszą się o walkę o duże pieniądze z PZPN-u, i zaczną stawiać na młodych piłkarzy kosztem tych bardziej doświadczonych ŁKS może także pokusić się o lepszy wynik sportowy niż w obecnym sezonie- dodaje Uściłowski.

Pro Junior System może być także szansą dla Młodzieżowego ŁKS-u. W momencie utrzymania drużyny na III-ligowym szczeblu rozgrywek seniorski ŁKS zaproponuje MŁKS-owi część środków z ewentualnej nagrody w Pro Junior System.

Poniżej link do konferencji prasowej prezesa PZPN Zbigniewa Bońska dotyczący m.in. zmian w Pro Junior System.

/p>

9 komentarzy

 • Odpowiedz greg czwartek, 24 maja 2018 10:04 Umieszczone przez: greg

  Najwazniejsze to sie utrzymac.Moze,ktos z Zarzadu klubu wyjasni jak bedzie wygladac wspolpraca z MLKS Lomza.Dwie druzyny U-13 i U 14 zagraj jako MLKS? Najlepsi z tych rocznikow zostana wybrani do Repzenatcji Wojewodztwa.A czy U-15,U-17 i U-18 zagraj juz jako LKS Lomza i powalcza o Centralna Lige Juniorow.Wazne bedzie U-15 i U18,ktore bedzie bezposrednim zapleczem dla 1 druzyny seniorow,skoro nie ma zespolu rezerw.Gratulacje dla pilkarzy I trenera z wygrany mecz.Trzeba dodac ze Swit,wygral z Widzewm oraz Polonia po 2-1,tak ze mecz w Lomzy z Widzewem zapowiada sie Widowiskowo.

 • Odpowiedz Obiektywny czwartek, 24 maja 2018 10:15 Umieszczone przez: Obiektywny

  Panie Prezesie, postawienie na młodych jest częścią planu klubu czy brakiem innego wyjścia z powodu braku funduszy?

 • Odpowiedz Grig czwartek, 24 maja 2018 10:35 Umieszczone przez: Grig

  No chyba to bylo milion razy na każdym kroku podkreślane...ale jak widać może być duży pozytyw dzięki temu...więc w czym problem???

 • Odpowiedz Grig czwartek, 24 maja 2018 10:35 Umieszczone przez: Grig

  No chyba to bylo milion razy na każdym kroku podkreślane...ale jak widać może być duży pozytyw dzięki temu...więc w czym problem???

 • Odpowiedz anka123 czwartek, 24 maja 2018 10:55 Umieszczone przez: anka123

  moze zasilić kadre lks naszym krulem chrzanowskim
  tak dobrze mu szlo na orliku strzelil dwie bramki

 • Odpowiedz real czwartek, 24 maja 2018 11:07 Umieszczone przez: real

  anka przenieś się ze swoim otępieniem umysłowym na inne forum, najlepiej dla niepełnosprawnych.

 • Odpowiedz adaww czwartek, 24 maja 2018 19:16 Umieszczone przez: adaww

  W momencie utrzymania drużyny na III-ligowym szczeblu rozgrywek seniorski ŁKS zaproponuje MŁKS-owi część środków z ewentualnej nagrody w Pro Junior System.

  Wszyscy juniorzy to zawodnicy MŁKS-u. Dwie najstarsze grupy grają pod szyldem ŁKS-u ale dalej obie grupy są utrzymywane przez MŁKS. A teraz ŁKS podzieli się kasą ?

 • Odpowiedz edek@ czwartek, 24 maja 2018 19:18 Umieszczone przez: edek@

  Dokładnie. ŁKS powinien finansować obie najstarsze grupy i dodatkowo podzielić się kasą. Bez MŁKS-u nie mają żadnych szans na środki z Pro junior

 • Odpowiedz grig czwartek, 24 maja 2018 19:48 Umieszczone przez: grig

  Myślę, że Zarządy dojdą do porozumienia są w bardzo dobrych relacjach :) nie płaczcie :)

  poza tym najpierw trzeba utrzymać się w lidze podniecać będziemy się później :)

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu