dom lomza
czwartek, 08 listopada 2018 15:30

Tańcząca na ringu studentka PWSIiP [FOTO]

Napisane przez  mylomza/Jolanta Święszkowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tańcząca na ringu studentka PWSIiP [FOTO] fot. Edyta Szestowicka
Studentka PWSIiP Aneta Gojko w październiku tego roku wywalczyła złoty pas w młodzieżowych mistrzostwach Polski w boksie. – Kobiety trenujące boks sporadycznie przechodzą na zawodowstwo, częściej pozostają w amatorskim sporcie. Ja po ukończeniu studiów zamierzam walczyć zawodowo, ale nie wiem, co przyniesie mi życie – mówi młodzieżowa mistrzyni Polski.

Urodziła się i wychowała w Sokółce, na której herbie widnieje żubr, najpotężniejszy ssak lądowy Europy, symbol siły, dostojeństwa i mądrości. Z tymi przymiotami charakteru Aneta Gojko zamierza podbić światowe ringi, ale ma świadomość, że boks to kontuzje i nieprzewidywalne zdarzenia losowe, dlatego zdobyła uprawnienia trenerskie, a w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży studiuje zarządzanie. To jej polisa na alternatywne życie, bardziej spokojne i konwencjonalne. – Kobiety trenujące boks sporadycznie przechodzą na zawodowstwo, częściej pozostają w amatorskim sporcie. Ja po ukończeniu studiów zamierzam walczyć zawodowo, ale nie wiem, co przyniesie mi życie  – mówi młodzieżowa mistrzyni Polski.

Grzeczna dziewczyna zaczyna trenować boks, rodzina i znajomi nie dowierzają, odradzają, myślą, że to chwilowa fascynacja. Ma jednacie lat, nie bierze udziału w szkolnych bójkach, dobrze się uczy. Klub bokserski w Sokółce obchodzi sześciolecie istnienia, gdy na ringu pojawia się ona – dziewczyna z ikrą i czarującym uśmiechem, który nigdy nie znika z jej twarzy. – Bokserka mierzy się ze stereotypami, że to sport nie dla kobiet. A ja nie biję się na ulicy, nie chodzę pijana. Kiedyś próbowałam tańczyć, teraz też tańczę, ale na ringu z rywalkami – mówi 20-letnia studentka pierwszego roku zarządzania, która 6 października 2018 roku w Wałczu wywalczyła złoty pas w młodzieżowych mistrzostwach Polski, kategoria 70 kg.  – Nie wierzyłam, że jestem w finale, to był prawdziwy szok – twierdzi. Na ringu adrenalina osiąga maksymalny poziom. Aneta wspomina, że po sobotniej, zwycięskiej walce z Antoniną Lemańską, ból poczuła dopiero we wtorek. Wcześniej były nieprawdopodobne emocje: euforia, radość, duma ze zwycięstwa.

Swoich sił próbowała także w 2014 roku na mistrzostwa świata w Asyżu, jako kadetka, i rok później na imprezie tej samej rangi w Tajwanie. Na zgrupowaniu we Włoszech doznała kontuzji kręgosłupa. Długo leczyła przesunięty dysk, odraczając w czasie marzenia o mistrzowskich pasach.

Boks, podobnie jej inne dyscypliny sportowe, wymaga wielu wyrzeczeń: intensywnych treningów, odpowiedniego żywienia, systematyczności i wycofania się z życia towarzyskiego. – Trzeba narzucić sobie wewnętrzny reżim, nie palić, nie pić, nie imprezować – mówi Aneta Gojko. – Najgorsze są stereotypy, że kobieta powinna być delikatna, miła, lepiona na wzór społecznych oczekiwań. Jeżeli wciągają ją sporty siłowe, to często musi się z tego tłumaczyć. Ale  z pomocą przychodzi czas, bo z czasem wszyscy się przyzwyczajają do nietypowej pasji. Rodzina i znajomi, jest coraz miej złośliwych komentarzy, coraz więcej aplauzu i serdecznego kibicowania – dodaje z uśmiechem młoda bokserka.

Aneta Gojko trenuje u Tomasza Potapczyka zUKS Boxing Sokółka, najmłodszego w Polsce trenera klasy mistrzowskiej. W Łomży jest dodatkowo pod skrzydłami trenera Zbigniewa Maleszewskiego, prezesa BKS „Tiger” Łomża iwielkiego pasjonata oraz przyjaciela boksu.
– Fajna, solidna i sympatyczna dziewczyna. Robi wyniki. Ciężko pracowała na swój sukces, jest ambitna i rozwojowa – mówi o Anecie Gojko trener Maleszewski. 

Do Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości przywiózł Anetę kolega.
 – Uczelnia bardzo mi się spodobała, jest nowoczesna, a kontakt z wykładowcami niezwykle serdeczny. Jestem dopiero na pierwszym roku, a znam już pana prorektora do spraw studenckich, który gratulował mi wyników sportowych. To niesamowicie miłe – komentuje. W planach ma intensywną naukę, a od stycznia 2019 roku równie intensywne treningi, bo gdzieś daleko, w Polsce i na świecie, młode dziewczyny i jej potencjalne rywali, coraz częściej zakładają na drobne kobiece dłonie bokserskie rękawice… 

Galeria zdjęć

4 komentarzy

 • Odpowiedz Tolek czwartek, 08 listopada 2018 15:53 Umieszczone przez: Tolek

  Waleczna kobieta, super!

 • Odpowiedz Jimmy czwartek, 08 listopada 2018 17:18 Umieszczone przez: Jimmy

  Aneta,chętnie bym od ciebie chciał dostać boksa, oczywiście nie poniżej pasa:)

 • Odpowiedz alan78 czwartek, 08 listopada 2018 18:35 Umieszczone przez: alan78

  Waga super lekka ;)

 • Odpowiedz 	( ͡º ͜ʖ͡º) czwartek, 08 listopada 2018 21:45 Umieszczone przez: ( ͡º ͜ʖ͡º)

  no bez boksu pewnie ciezko by miala kobietka tak to jako tako diete ma wagi nie nabiera

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu