:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

75. rocznica bitwy pod Piasutnem Żelaznym [FOTO]

Historia, rocznica bitwy Piasutnem Żelaznym [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 08/07/2019 11:44

Obchody bitwy pod Piasutnem Żelaznym to nieczęsty przykład uroczystości, którą w porozumieniu organizują stowarzyszenie i dwie gminy z różnych powiatów. Od kilku już lat Gmina Kolno, Gmina Zbója, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie oraz parafie w Łosewie i Dobrym Lesie czczą pamięć młodych żołnierzy AK poległych w walce z Niemcami. Uroczystości 75. rocznicy bitwy były szczególne nie tylko ze względu na poświęcenie odnowionej mogiły żołnierzy, ale też z uwagi na liczbę uczestników.

Zaproszenie do udziału w obchodach, spośród wielu zaproszonych, przyjęli m.in. Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego, Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego reprezentowany przez Juliusza Jakimowicza, zastępcę dyrektora Gabinetu Marszałka, poseł Bernadeta Krynicka reprezentowana przez Iwonę Ładę, dyrektor biura poselskiego, Magdalena Tymińska, wiceprezes zarządu WFOŚiGW  w Białymstoku, Marcin Sekściński, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży, ppłk. Robert Grzeszczyk, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Malborku, przedstawiciel WKU w Łomży , przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej, przedstawiciele Lasów Państwowych i Nadleśnictw Nowogród i Łomża. Po raz pierwszy w obchodach uczestniczyła też grupa motocyklistów.  

Obchody rozpoczęły się od poświęcenia pomnika, którego dokonał ks. Gabriel Jastrzębski, proboszcz parafii pw. NSJ w Łosewie. Mogiła została odnowiona dzięki  unijnej dotacji, którą parafia otrzymała za pośrednictwem LGD Kraina Mlekiem Płynąca w Małym Płocku. Dzięki temu powstała też aleja z kostki prowadząca od bramy cmentarnej  do miejsca spoczynku żołnierzy. W asyście pocztów sztandarowych wiązanki i znicze na grobie żołnierzy składali przedstawiciele samorządów, wojska, instytucji, stowarzyszeń i szkół. Wójt gminy Kolno  Józef Wiśniewski i wójt gminy Zbójna Elżbieta Parzych złożyli również wiązankę pod pamiątkową tablicą ku czci trzech mężczyzn aresztowanych za przynależność do podziemia, którzy zginęli w obozach hitlerowskich. Następnie kwiaty i znicze wszystkie delegacje złożyły przy pomniku w Piasutnie Żelaznym. Wartę przy mogile i pomniku pełnili żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej, a na trąbce grał pan Piotr Gębarski.

Dalsza część obchodów odbyła się na terenie dawnej leśniczówki w Piasutnie Żelaznym. Mszę św.  odprawi li ks. Gabriel Jastrzębski, ks. Krzysztof Górski,  proboszcz parafii w Dobrym Lesie i pochodzący z Piasutna Żelaznego  ks. Janusz Dymek. Po Mszy św. był apel poległych i salwa honorowa.  W homilii proboszcz parafii w Łosewie mówił o patriotyzmie i tym, czym we współczesnych czasach powinien się objawiać szacunek i miłość do Ojczyzny.  Ten wątek we wspólnym przemówieniu podkreślali również wójtowie Elżbieta Parzych i Józef Wiśniewski.

- Nasza obecność na dzisiejszej uroczystości jest właśnie przejawem patriotyzmu, naszej pamięci o tych, którzy zginęli, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce – mówił Józef Bogdan Wiśniewski. – Patrząc na Państwa, tak licznie dziś zgromadzonych myślę, że godnie wywiązujemy się z tego obowiązku i za to chcę wszystkim tu obecnym serdecznie podziękować.

Po okolicznościowych przemówieniach wygłoszonych przez Stanisława Derehajło, wicemarszałka województwa podlaskiego, Iwonę Ładę, dyrektor biura poseł Bernadety Krynickiej i przedstawiciela Żwiatowego Związku Żołnierzy AK oddział w Piszu relację z tamtego tragicznego dnia opowiedzianą przez  mamę Jadwigę Filipkowską  z domu Piaścik przeczytała pani Urszula Banach. To w stodole dziadków pani Urszuli partyzanci spędzili ostatnią noc przed bitwą, a dziadek był naocznym świadkiem czerwcowych wydarzeń .

  - Widział i powtarzał to później wielokrotnie , że jeden z Niemców wspiął się na drzewo , i z tego miejsca oddawał strzały – czytała rodzinne wspomnienia z 29 czerwca 1944 roku pani Urszula Banach. - Po dłuższej obserwacji zobaczył jak płoną wszystkie budynki gospodarstwa i dom, Konie biegały jak oszalałe , zostały one również zabite przez oddział Wehrmachtu -był przerażony w kilka chwil dorobek kilku pokoleń zamienił się w zgliszcza. Po tym drugim boju były już ofiary śmiertelne.

Te śmiertelne ofiary to właśnie młodzi ludzie pochowani na cmentarzu w Łosewie ich nazwiska znajdują się też na pomniku  w Piasutnie Żelaznym: Sarosiek Bogdan „Lotto” lat 16, Remiszewski Wacław „Świerk” lat 19, Rybiński Tomasz „Kanarek” lat 20, Frankowski Marian „Kołdys” lat 21, Knap Józef „ Jesion” lat 21, Mariak Eugeniusz „Trotyl” lat 21, Potaś Henryk „Lis” lat 23, Waszkiewicz Marian „Kuna” lat 23, Kalinowski Bolesław „ Wicher” lat 20.

Po wysłuchaniu wspomnień uzupełnionych o głos pana Andrzeja Serafina  –wieloletniego opiekuna krzyża i pomnika w Piasutnie Żelaznym  włodarze gmin Kolno i Zbójna oraz Andrzej Szymański, prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie uhonorowali pamiątką z 75 rocznicy obchodów bitwy pod Piasutnem Żelaznym członków rodzin poległych - dla Janiny Plona i  pana Czesława Waszkiewicza, dla pani Jadwigi Filipkowskiej,  Zenona Białobrzeskiego, byłego wójta gminy Zbójna, Andrzeja Serafina, Marcina Sekścińskiego, przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK oddział w Piszu, ks. Krzysztofa Górskiego, ks. Gabriela Jastrzębskiego i ks. Janusza Dymek.

Po krótkim koncercie pieśni  żołnierskich i patriotycznych z którym wystąpił zespół Borkowiacy  - debiutujący na dużej scenie, odbyła się inscenizacja bitwy z 29 czerwca w wykonaniu członków Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie , Stowarzyszenia Historycznego  im. 71 Pułku Piechoty w Zambrowie, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Grabowa , członkowie 9 Pułku Strzelców Konnych Szwadron Biała Piska, członkowie Stowarzyszenia Sportowo Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich Grabowo.

Na zakończenie każdy mógł się posilić wojskową grochówką i zrobić pamiątkowe zdjęcie z rekonstruktorami.

Źródło/zdjęcia: Gmina Kolno

lomza

75. rocznica bitwy pod Piasutnem Żelaznym [FOTO] komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-07-08 21:08:15

  To miłe że wspominamy tych co polegli .
  Polegly Marian Waszkiewicz "Kuna" to rodzony brat mojej niezyjacej mamy Leokadii Orzolek z domu Waszkiewicz, a Pan Czesław Waszkiewicz to tylko dalszy kuzyn .

 • parafia łosewo - niezalogowany 2019-07-09 09:32:26

  Organizatorzy przed uroczystościami poszukiwali członków rodzin poległych . Zapraszamy za rok.

 • gość 2019-07-09 09:37:20

  Mój nieżyjący przyjaciel z tamtych stron opowiadał że kupa gówniarzy udających wojsko napiła się ogromnie i niemcy bez strat rozwalili to towarzystwo.A teraz bohaterowie . Napiszcie co ta grupa zdziałała poza przyjęciem pseudonimów.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-09 16:12:05

  Jesli piszesz ze ta grupa nic nie zrobila poza przyjęciem pseudonimow to wypowiedz się szerzej na temat,bo dla mnie to zrobiła bardzo dużo, bo oddała życie za ojczyznę tj.za Ciebie ,za mnie oraz za wielu innych i nalezy to uszanowac ,a nie nazywac pijanymi gowniarzami

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Poszukiwana opiekunka do 2,5

Poszukuję osoby do opieki nad dzieckiem przedszkolnym gdy zachoruje. Praca od września do maja od poniedziałku do piątku w godzinach 7:15 - 15:40...


Praca w Hiszpanii dla

Praca dla osób z doświadczeniem przy oddzielaniu mięsa od kości w Binefar min. 3,5 roku doświadczenia Oferujemy: pracę stałą lub sezonową,..


Działki osiedle Wschód Łomża

Sprzedam działki w Łomży na osiedlu Wschód o powierzchni 1330 m2 i 1311 m2 . Działki przeznaczone są na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną -..


Apple Iphone XS MAX Whatsapp:

For sale in wholesale Bitmain bitcoin Antminer S9 X3 A9 D3 L3+/ S15 /S17 PRO/ S9J/ T15 T17Z9 AND Graphics cards for gaming such as RTX..


Sprzedam/wynajmę lokal

Sprzedam lub wynajmę lokal o powierzchni 35 m2 przy ul. Małachowskiego 2A/1A. Lokal idealny na sklep lub małą produkcję. W lokalu przyłącze..


Majsterkowicz - złota rączka.

Nasza firma działa od 15 lat. Wykonujemy proste naprawy i renowacje starych przedmiotów. Jeżeli jesteś pracowitą osobą która szybko się uczy i nie..


Praca! Kierownik produkcji

W związku z wprowadzeniem nowego produktu do produkcji, poszukujemy pracownika na stanowisko: Kierownik Produkcji Miejsce pracy: Stare Kupiski..


Umarzamy długi! Oddłużamy

Umarzamy długi! Oddłużamy! Z długów bankowych, urzędowych, faktur, opłat. Zatrzymujemy komornika oraz licytacje, ratujemy przed windykacją. Zadzwoń..


Do biura handlowego w Łomży:

Wraz z rozwojem naszego biura handlowego w Łomży poszukujemy kandydatów na stanowisko Specjalista ds. Sprzedaży. Mamy dwa wolne etaty które..


Ocieplanie poddaszy pianą pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


SPECJALISTA ds.

SPECJALISTA ds. technicznych/zarządzania nieruchomościami: Twoim zakresem obowiązków będzie, m.in.: • sprawowanie kontroli i koordynowanie..


DAM PRACĘ

ZATRUDNIĘ OSOBĘ Z DOŚWIADCZENIEM DO KWIACIARNI


Skoda oktawia

Sprzedam Skode octavie 1.9 tdi 2000r. Kolor czarna perła Stan dobry po wymianie rozrzadu i wiele inych czesci wazne oplaty więcej informacji pod..


Zatrudnie Kierowcę

Zatrudnię kierowcę C+E w transporcie Krajowym i Miedzynarodowym. Podstawa + kilometry


uzywany piec co

piec co uzywany 608840772


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez mylomza.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GLOBALISTA.EU Marek Norowski z siedzibą w Łomża 18-400, Cisowa 14

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"