:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

80. rocznica bitwy pod Wizną [VIDEO i FOTO]

Portal mylomza.pl 09/09/2019 09:09

10 września 1939 roku w schronie dowodzenia na Górze Strękowej rozerwał się granatem kapitan Władysław Raginis, dowódca odcinka "Wizna". 80 lat później, podobnie jak co roku, zorganizowano uroczyste obchody kolejnej rocznicy tego wydarzenia.

- Dziś mija 80. rocznica bitwy pod Wizną, ale też 10. rocznica uroczystości tu na Górze Strękowej. Zamyka się pewien rozdział. Przypomnę, w 2009 roku odbyła się pierwsza tak duża uroczystość pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, za 2 lata była ekshumacja, uroczystość pogrzebowa, potem kolejny rok to był pośmiertny awans na wyższe stopnie oficerskie, a potem trudna walka o pamięć - mówił w niedzielę Dariusz Szymanowski, prezes stowarzyszenia "Wizna 1939".

Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy w historii na Górze Strękowej pojawił się wójt gminy Wizna, który wspólnie ze stowarzyszeniem organizował te uroczystości. - Bardzo się cieszymy, bo - tak jak powiedziałem - te dotychczasowe 10 lat to była walka o pamięć. Teraz - w moim przekonaniu - zaczyna się nowa dekada, gdzie będziemy tę pamięć utrwalać, wspólnie właśnie z wójtem gminy Wizna, wspólnymi działaniami - mówił Szymanowski.

Uroczystości trwały 2 dni. Rozpoczęły się w sobotę piknikiem militarnym, po którym zgromadzeni mogli wysłuchać m.in. zespołu Forteca. W niedzielę, po mszy świętej za Ojczyznę i uroczystościami pod pomnikiem Obrońców Wizny, dalszą część obchodów 80. rocznicy bitwy pod Wizną przeniesiono na Strękową Górę, gdzie po złożeniu kwiatów wypuszczono gołębie pocztowe, a zgromadzeni mogli obejrzeć krótką inscenizację z udziałem niemieckiego wozu bojowego Sd.Kfz. 251.

Bitwa pod Wizną, zwana Polskimi Termopilami, rozegrała się między 7. a 10. września 1939 roku. Przez trzy dni 720 żołnierzy polskich odpierało atak 42 tysięcy Niemców. Kpt. Raginis, awansowany pośmiertnie do stopnia majora, dotrzymał słowa złożonego żołnierzom - żywy nie opuścił schronu, wybierając śmierć przez rozerwanie granatem.  Por. Stanisław Brykalski, awansowany pośmiertnie do stopnia kapitana, zginął w wieży obserwacyjnej. Żołnierze spoczęli w krypcie przygotowanej w miejscu schronu, gdzie walczyli.

Szczegóły w naszym materiale VIDEO

 

lomza

80. rocznica bitwy pod Wizną [VIDEO i FOTO] komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-09-09 09:33:17

  Walić Niemca w hełm!

 • Gość - niezalogowany 2019-09-09 09:43:40

  Jeżeli w tv mówią że na uroczystości był wójt i to jest sensacja , to ja wam powiem że ludzie tam byli , ludzie ludzie ludzie . Bez nas ludzi byście mogli ze robic uroczystości......

 • Gość - niezalogowany 2019-09-09 09:47:50

  A wójt mógł tego zielonego wraka postawić i pokazać że to Niemcy strzelali go temu ma takie dziury.juz osadzenie niebęde jeździć zimą do gminy tym busem bo jeden palca u nogi odmrozil zimą.

 • NaPoczątkuByłoS - niezalogowany 2019-09-09 10:13:29

  Co przetrwało dłużej Pakt Ribbentrop Mołotow czy Konkordat Faszystowskiego Rzymu z Niemieckim Faszyzmem ? w duchu kogo czego kształtowało się powołanie Niemca Benedykta XVI który nie skorzystał ze sposobności by robić z gęby dupę do usranej śmierci jak wielki JPII po którym dwóch papieży na raz nie daje sobie rady z posprzątaniem wielkiej "stajni Augiasza" w czasie wielkiego pontyfikatu utrwalanej przy wielkiej sukcesji apostolskiej Piotra i Pawła kontynuowanej w duchu nieczystym staraniem J Pawła drogiego i innych biskupów takich jak Marek Jędraszewski który mówił w tych dniach o upadku wielkiego rozumu wielkich ludzi (innych niż wielcy duchowni - oczy wiście) cyt. "Wiemy, że ten rozum, opierając się tylko na własnych możliwościach, skompromitował się. Najbardziej tragicznie 80 lat temu, kiedy wybuchła II wojna światowa i pociągnęła za sobą ogrom nieszczęść, nienawiści, przemocy i okrucieństwa" - podkreślił arcy kapłan Kakowa - Wielka Głowa episkopatu polski. Ks."dziedzictwo" ks."spuścizna" JPII w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wskazał, że istniały wówczas systemy niszczenia człowieka - niemieckie obozy i sowieckie łagry. Po które stronie stali Biskupi w 1933 r popierający Hitleryzm popierając Faszystowską Krucjatę ... Oni z Krzyżem Żelaznym stali przytuleni do Krzyża Cierpienia po stronie po której dziś stoi Arcy Kapłan ks. Jędraszewski stojący po tej stronie po której rozum się skompromitował "....na wieki wieków amen" już na początku naszej ery broniąc tego co Jezus zachęcał zburzyć aby Lud przy świątyni złodziejów chwały chrystusowej nie ulegał pokusie "syrenich śpiewów"

 • GośćZłeSłowo - niezalogowany 2019-09-09 10:14:44

  po tem było SS - п р а в да ?

 • Gość - niezalogowany 2019-09-09 10:24:58

  A te Niemcy to nie Niemcy tylko jakieś przebierańcy. Mundury niemieckie A karabiny ruskie .

 • gość 2019-09-09 10:45:03

  to dokładnie tak jak z wizerunkiem matki boskiej zamieszonej na ryngrafie oddających krew z Chrystusem którzy jednak nie są z nim spowinowaceni (wino) biblijnym kielichem weselnym biblijnej Oblubienicy z biblijnym Oblubieńcem gdyż to pokrewieństwo spokrewnionych z Chrystusem wyszło z nieprawego łoża i potomstwo Oblubienicy co nie wytrwała (przy 6-ustym przykazaniu) diabła ma za Ojca ... który wcisnął jej suknie z brylantów i koronę bojowników o dominację tego królestwa tej hierarchii zależności które Syn Ojca Jezus odrzucił w swym (\'lewackim") szlachetnym urodzeniu nie tylko w kuszeniu na pustyni Spokrewnieni z Chrystusem trwając przy Matce w wielkich rzeczach ze swym ryngrafem nie wytrwali w małych rzeczach ... nie wyrwali przy Chrystusie ... tak jak On sam tego się upomina a wyraźnie widać ze upomina się o misje pokojowe na których nie ma ks.kapelanów "obrony terytorialnej" pasterzy paśnika własnej chwały przy swej świętej pamięci pod Krzyżem Świętym grzebiących pamięć o tym że w istocie są ks. kapelanami złodziejów chwały Chrystusowej w operacji typu FALSE FLAG działających pod sztandarem Oblubienicy Ojca Jezusa ale ona zawsze będzie wierna Bogu Ojcu i Synowi i Duchowi czystemu - taka cnota której brak przy Jasnej Górze otoczonej wałami ... k s. wołami IN NOMINE DOMINI gorliwi na modlitwie jak poganie ciągnący swój religijny oręż

 • gość 2019-09-09 12:19:09

  Gość - niezalogowany 2019-09-09 10:24:58 taka operacja typu FALSE FLAG ubrał się diabeł w ornat i ryngrafy rozdawał Niemcom z ruskimi karabinami a grupa rekonstrukcyjna gapiów miała ociemniałych ... nie do końca

 • gość 2019-09-09 12:31:27

  W 1939 roku mieliśmy porównywalną z Niemcami liczbę żołnierzy i uzbrojenia m.in. 1000 czołgów i tyle samolotów. Atakująca armia traci 10 razy więcej żołnierzy, pod warunkiem, że armia broniąca się ma dowództwo. Całe nasze dowództwo wojskowe już 2 IX porzuciło swoje pułki i dywizje i zwiało na zachód do swoich sojuszników. Dowództwo wydało rozkaz zakazujący ataku na niemieckiego agresora. Pozbawione dowodzenia i łączności musiało się skończyć klęską. Tego w podręcznikach, tv i rekonstrukcjach nie było.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-09 15:17:05

  No tak. Teraz trzeba spotkać się na górze strekowej i osrać wszystko. Wtedy zawiesić flagi i stać na baczność.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-09 19:19:39

  Bo tak naprawdę ci Niemcy są obrzezani

 • Gość - niezalogowany 2019-09-09 20:57:20

  Ty to każdemu loda już robiłeś.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-09 22:07:09

  I czytanie beni z kartki. Zamiast coraz lepiej to coraz śmieszniej.i temu oddam na n8a głos bo lubię komedyje.

 • gość 2019-09-10 06:31:02

  niesamowita jest poślica hahahahah
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25175155,panteneu-generania-i-nieznajomosc-regionu-wpadka-za-wpadka.html#s=BoxOpImg8

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Rolety Rzymskie na Wymiar

Szyjemy Rolety Rzymskie na wymiar . Wielkość mechanizmu od 50 cm do 300 cm szerokości . Cena rolety zależy od jej wielkości i wybranej tkaniny . W..


Docieplenia, Elewacje,Tynki

Firma zatrudni pracowników na docieplenia i prace elewacyjne. Wymagane duże doświadczenie. Może też być pomocnik. Atrakcyjne warunki. Praca również..


CHCESZ SPRZEDAC AUTO DZWOŃ MY

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE CENY..


Zatrudnie Kierowcę

Zatrudnię kierowcę C+E w transporcie Krajowym i Miedzynarodowym. Podstawa + kilometry


Ocieplanie poddaszy pianą pur

Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..


uzywany piec co

piec co uzywany 608840772


Zatrudnię kierowcę CE

Zatrudnię kierowcę CE trasy międzynarodowe, wyjazdy tygodniowe, więcej informacji pod telefonem 503146287


Skoda oktawia

Sprzedam Skode octavie 1.9 tdi 2000r. Kolor czarna perła Stan dobry po wymianie rozrzadu i wiele inych czesci wazne oplaty więcej informacji pod..


Działki osiedle Wschód Łomża

Sprzedam działki w Łomży na osiedlu Wschód o powierzchni 1330 m2 i 1311 m2 . Działki przeznaczone są na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną -..


DAM PRACĘ

ZATRUDNIĘ OSOBĘ Z DOŚWIADCZENIEM DO KWIACIARNI


Do biura handlowego w Łomży:

Wraz z rozwojem naszego biura handlowego w Łomży poszukujemy kandydatów na stanowisko Specjalista ds. Sprzedaży. Mamy dwa wolne etaty które..


Brama Wjazdowa Przesuwna

Brama wjazdowa przesuwna panelowa o wymiarach 6000 x 2030 mm ocynkowana oraz pomalowana proszkowo. Możliwość założenia automatu. Jesteśmy..


Docieplenia, Elewacje,Tynki

Firma zatrudni pracowników na docieplenia i prace elewacyjne. Wymagane duże doświadczenie. Może też być pomocnik. Atrakcyjne warunki. Praca również..


Apple Iphone XS MAX Whatsapp:

For sale in wholesale Bitmain bitcoin Antminer S9 X3 A9 D3 L3+/ S15 /S17 PRO/ S9J/ T15 T17Z9 AND Graphics cards for gaming such as RTX..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez mylomza.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GLOBALISTA.EU Marek Norowski z siedzibą w Łomża 18-400, Cisowa 14

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"