:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Akcyza na alkohol i papierosy w górę. Ceny wzrosną

Kraj i świat, Akcyza alkohol papierosy górę wzrosną - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 15/11/2019 07:25

Rząd zaakceptował projekt, który przewiduje 10-procentowy wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Budżet ma zyskać na tym w następnym roku około 1,7 mld zł. Wcześniej rząd informował o zaledwie trzyprocentowym wzroście.

Według danych resortu półlitrowa butelka wódki ma podrożeć o ok. 1,14 zł (1,4 zł z VAT), butelka wina o pojemności 0,75 litra o ok. 0,12 zł (0,15 zł z VAT) i o tyle samo mają podrożeć napoje fermentowane, czyli np. owocowe wina. W przypadku wyrobów pośrednich (np. porto) ceny mają wzrosnąć o ok. 0,16 zł (0,20 zł z VAT). Resort finansów w projekcie ustawy przewiduje, że puszka zwykłego piwa o pojemności 0,5 l będzie droższa o ok. 0,05 zł (0,06 zł z VAT). Ceny na takim samym poziomie jak dotychczas mają zostać w przypadku cydru i perry, o ile mają mniej niż 5 proc. alkoholu.

Zmiany odczują też palacze. Paczka z 20 papierosami ma być droższa o 1,02 zł, a cena 50 gramów tytoniu do palenia podskoczy o 1,69 zł. Droższe będą też cygara. Sztuka o masie 10 gramów podrożeje o 40 groszy. Susz tytoniowy ma być droższy o blisko 23 zł/kg.

W przyszłym roku i w kolejnych latach  budżet ma zyskać na tym ok 1,7 mld zł. Planowany termin wejścia w życie określono na dzień 1 stycznia 2020 r.

lomza

Akcyza na alkohol i papierosy w górę. Ceny wzrosną komentarze opinie

  • jelektryk - niezalogowany 2019-11-15 07:46:33

    To na pińcet plus.
    Akcja PiS - jednemu zabrać, drugiemu dać.

  • Znany - niezalogowany 2019-11-15 08:21:54

    I gitrra brawo psis! Po pić to trza UMIĆ!

  • gość 2019-11-15 09:36:18

    jestem za podatkiem od śmieciowego jedzenia, alkoholu, papierosów itp.. wszystkie pieniądze zebrane mogłyby pójść na szpitale i służbę zdrowia..

  • Gość - niezalogowany 2019-11-15 11:03:05

    Dobrze że samogony nieoakcyzuja.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-15 11:19:58

    Nie bój...przyjdzie i na bimber czas, już jarek i ekipo o to zadbają.
    To też nie tędy droga naród będzie na potęgę kombinował a wychlac mus!

  • Wujek kamil - niezalogowany 2019-11-15 11:59:39

    Jak co roku

  • gość 2019-11-15 17:20:53

    W tamtym roku to była tylko podwyżka gazu ziemnego o 30%,podwyżki na alkohole nie było dawno...

  • gość 2019-11-15 18:31:01

    Ceny alkoholi i papierosów muszą być jeszcze wyższe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • gość 2019-11-15 19:19:13

    a kiedy podwyżka na marihuana i tym podobne używki ?

  • Moher - niezalogowany 2019-11-15 20:43:23

    A komu to potrzbane? a dlaczego? marihuanen :/

  • gość 2019-11-15 22:58:09

    To na pińcet nie wystarczy. Prąd pójdzie w górę, paliwo i wiele innych podwyżek będzie.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-16 21:09:24

    Pewnie ze na 500 plus w każdym kraju jest kasa na dzieci tylko w Polsce przeszkadza nie pasuje wszystko papierosy powinny być jak w UK 35 zł za paczkę i flaszka 50 zł to i naród zdrowszy będzie

  • gość 2019-11-17 15:36:15

    35 zł i 50 zł dobre ceny

  • Gość - niezalogowany 2019-11-17 19:26:59

    Za 50 zł to ja mam 50 litrów swojskiego wina. W ogrodzie uprawiam tabakę na własny użytek i nikt mnie nie okrada.

  • gość 2019-11-17 20:29:37

    Szkoda że akcyza nie wzrosła jeszcze bardziej. Może wtedy nie byłoby stać na to między innymi pijanego sąsiada z mojego bloku, który żyje na rencie swej matki od długiego czasu a siostrzyczki mają ich w nosie nie przejmując się nimi i nie myślą że komuś to przeszkadza. Nie wspominam o kłutniach. Z kolegami przesiaduje i pali prawie codziennie również w piwnicy aż śmierdzi do najwyższego piętra. Nie żal mi takich ludzi jeśli lubią swój nałóg i są bez najmniejszego wstydu. Dobrze gdyby tacy mieli swój dom na jakimś pustkowiu lub zadupiu i żyli w tym stanie sami bez przeszkadzania innym. Akurat mi alkohol nie smakuje co wiem po przypadkowym cukierku i małej ilości niepodpisanej nalewki w butelce, a musi smakować żebym się wciągnął tylko później, wyjście z uzależnienia zazwyczaj zajmuje długie lata lub staje się niemożliwe