:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Czołg w Nowogrodzie stoi na swoim miejscu [FOTO]

Region, Czołg Nowogrodzie swoim miejscu [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 03/04/2018 09:38

Od ponad 40 lat pilnuje mostu na Narwi i strzeże bram Nowogrodu. Mowa o czołgu T-34, który stoi na nadrzecznej skarpie i wedlug opinii służb wojewody powinien zostać usunięty. Burmistrz Nowogrodu postanowił, że czołgu nie usunie. Jak wcześniej zapowiadał, zasłonił jedynie fragment napisu na tablicy informacyjnej zawierający trzy litery: PRL.

O sprawie informowaliśmy po raz pierwszy na początku lutego w artykule Nowogród: Czołgu nie oddamy!

- Nie pozwolę na to, żeby z Nowogrodu zniknął czołg - mówił wówczas burmistrz Grzegorz Palka podkreślając, że jego zdaniem nie propaguje on w żaden sposób ustroju komunistycznego, a jest bardzo ważnym obiektem turystycznym, który powoduje, że osoby przejeżdżające przez Nowogród zatrzymują się przy nim.

Burmistrz zapowiedział wówczas, że jedyne co gotów jest zrobić, to zasłonić fragment zdania umieszczonego na tablicy obok czołgu, które brzmiało: "Chwała bohaterom poległym w walce z niemieckim faszyzmem o wolność Ziemi Łomżyńskiej w 30. rocznicę PRL Społeczeństwo Powiatu Łomża 14.IX.1974".

Jak zapowiedział, tak też zrobił i z końcem marca fragment "...w 30. rocznicę PRL..." został zasłonięty biało-czerwoną "szarfą".

- Może wystarczy... - skomentował to posunięcie na facebooku burmistrz Grzegorz Palka, który uznał, że na dzień 31 marca "obowiązek ustawowy" został zrealizowany.

Warto przy okazji dodać, że czołg w Nowogrodzie nie jest jedynym, który został uznany za obiekt propagujący komunizm. Podobna sytuacja miała miejsce m.in. w Różanie. Za jego pozostawieniem był burmistrz, a po drugiej stronie sporu stanął m.in. proboszcz i kilkoro radnych miejskich. Spor rozstrzygnął IPN, który zdecydował, że czołg może zostać pod warunkiem zmiany tablicy.

Jak potoczy się dalej sprawa czołgu z Nowogrodu?

lomza

Czołg w Nowogrodzie stoi na swoim miejscu [FOTO] komentarze opinie

  • ( ͡º ͜ʖ͡º) - niezalogowany 2018-04-04 11:10:34

    A Czerwonym Bór zostanie ? nie będzie czarnego boru ?

  • Jezsu jak czołg jedzie po ... - niezalogowany 2018-04-04 09:08:13

    @ Kurp z Kurpia oni za sprawą kainowego duszpasterstwa swojEgo pragną grubej kreski w duchu Świętej Pamięci "umartwionych na modlitwie" "oczyszczającej" pole oświatowe dar z nauki o tym jak kapłani przywłaszczają szkoły i wykorzystują debili wszak ten czołg to symbol ARMII CZERWONEJ która jest owocem kilku wieków feudalnej ewangelizacji narodów o której ŚWIĘTA OPOZYCJA WOBEC BOGA I LUDZI CHCIAŁA BY ZAPOMNIEĆ

  • Kurp z Kurpia - niezalogowany 2018-04-04 08:00:34

    To niewiarygodne że mamy takich baranów na górze - czołg im przeszkadza.

  • +++ - niezalogowany 2018-04-04 07:54:20

    ks.Alek "poprawcie mnie jak się mylę"

  • ostatni będą pierwszymi cztam - niezalogowany 2018-04-04 07:52:58

    @ sprawiedliwy Jezus ba nawet sam Bóg przez całą historie biblijną zmaga się nie z głupotą ludu ale z religią i z jej nauczycielami nie "z głupotą" LUDU gdyż ta jako pierwsza przyjmuje do siebie światłość świata a kapłani czytam duszpasterze w swojej religijnej zatwardziałości jako pierwsi stają się na tej drodze ostatni «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom.... a nawet prostakom że tak powiem w świątyni garbionym C U R V A(wł)Nauką ... Wiary NIECZYSTEJ

  • +++ - niezalogowany 2018-04-04 07:07:09

    skorumpowany proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Drozdowie wyjaśniłby wam to wam lepiej ale jego race rajcują ... takie światło i takie życie pełne symbóli

  • +++ - niezalogowany 2018-04-04 06:59:40

    @ sprawiedliwy Chwała bohaterom ... ... poległym w walce z niemieckim faszyzmem Tak głosi kupa męci tablica co jest niezgodne z prawdą bo ten faszyzm wyszedł ze stolicy apostolskiej która Rzym się nazywa zresztą naziści niemieccy nawiązywali do Rzymskich tradycji z czasów kiedy zaginęła starożytna bArka przymierza a krzyż stał się widzialnym znakiem (totalitaryzmu) cierpienia nie tylko Ludzi ale i Boga

  • sprawiedliwy - niezalogowany 2018-04-04 06:49:54

    Brawo burmistrz! Trzeba walczyć z głupota obecnej władzy.

  • tom37 - niezalogowany 2018-04-04 05:45:17

    Ten czołg ma tam zostać i tyle!

  • Okoliczni mieszkańcy. - niezalogowany 2018-04-04 05:31:14

    Wara od naszego czołgu. Jarek to żaden symbol komunizmu na który jesteś tak uczulony pilnuj kota czołg jest nasz . Podziwiały go nasze dzieci , podziwiają wnuki , a na pewno będą też podziwiać prawnuki. To opinia mieszkańców pobliskich miejscowości. Panie Burmistrzu Palka nie ugnij się pod naciskiem pisiaków. WARA OD NASZEGO CZOŁGU.

  • Patriota - niezalogowany 2018-04-04 01:16:38

    Ruskie napisy na forach,to smutne

  • kosmogonia i agonia z jakiej J - niezalogowany 2018-04-03 23:08:55

    @ filip idąc twoim tropem można by uznać że krzyż to symbol totalitaryzmu instytucji która umiłowała symból...

  • no nie mogę - niezalogowany 2018-04-03 22:04:55

    Na czołgu trzeba napisać Rudy to wojewoda spazmów dostanie.A swoją drogą to nawet do czołgów się czepiają ciemniaki z Pisu.Głosujta dalej na Pis to czołg usuną a w to miejsce pomnik Lecha będzie

  • filip z konopi - niezalogowany 2018-04-03 19:59:02

    Co wspólnego ma czołg z systemem totalitarnym? Ano to, że został wyprodukowany w państwie, które umiłowało system totalitarny....i tyle! Poza tym, czołgiem tym walczyli POLSCY żołnierze na POLSKIEJ ziemi - łomżyńskiej ziemi. Może nawet zginęli gdzieś pod Nowogrodem. Może któryś z nich osierocił dzieci, zostawił żonę...Każdy z tych ludzi miał swoją historię. Każdy walczył o WOLNĄ, NIEPODLEGŁĄ Polskę! To, co się stało po wojnie nie ma nic wspólnego z tymi żołnierzami! Zrozumcie to w końcu! Nie każdy polski żołnierz, który nosił na czapce orzełek spod Lenino był komunistą, zdrajcą, gwałcicielem czy jakimś ubekiem! Co to w ogóle ma być?

  • aldo mordo - niezalogowany 2018-04-03 19:07:42

    ruskie won za don!

  • yah - niezalogowany 2018-04-03 16:41:06

    paszol won "TracyAgedo "

  • Lomzyniak - niezalogowany 2018-04-03 16:33:19

    Od razu moze i bunkier skuć ? Czołg wiadomo na przetop zaś gruz operdolicie cyganom i bedzie bal w gminie

  • iwonka - niezalogowany 2018-04-03 16:30:09

    a jak tam inwestycje w nowogrodzie? ile panie palka zes pan pozyskal funduszy?

  • głosowałem na PiS - niezalogowany 2018-04-03 14:51:04

    Myślałem że nie będzie nic gorszego od złodziejskiej Platformy, ale nieograniczona głupota i wynikająca z niej niepoczytalność PiSu zaczyna mnie przerażać.

  • Żona rolnika - niezalogowany 2018-04-03 14:15:13

    No to jeszcze poczeka z tą emeryturą z pincet lat.

  • ¯\\_(ツ)\_/¯ - niezalogowany 2018-04-03 13:03:24

    Może najdzie czas i wystrzeli jak głosi legenda kiedy pierwsza dziewica z kurpi wyjdzie za mąż wtedy czołg ostatni raz strzeli i przejdzie na emeryturę

  • enej - niezalogowany 2018-04-03 12:32:56

    brawo brawo przynajmniej jest jakaś nadzieja ,że są jeszcze ludzie u władz którzy maja normalnie poukładane w głowie i nie podają się pisobolszewickiej histerii

  • Ted - niezalogowany 2018-04-03 12:32:00

    Panie Burmistrzu! Gratulacje.

  • AntyKomunista - niezalogowany 2018-04-03 12:14:38

    Ja proponuję zlikwidować bloki z "wielkiej płyty",to też jest symbol komunizmu.Te bloki były budowane w planach pięcioletnich uchwalanych przez komunistów. Rolnicy powinni zwrócić też ziemię otrzymaną od komunistów w ramach reformy rolnej.

  • Armia - niezalogowany 2018-04-03 12:07:43

    Czołg musi zostać !

  • 1 - niezalogowany 2018-04-03 11:59:06

    I bardzo dobrze chociaż jeden nie wpada w paranoję brawo

  • Irenka - niezalogowany 2018-04-03 10:28:32

    Czy mógłby ktoś wreszcie zablokować tego chorego co wypisuje po rosyjsku i nie na temat? Swoją drogą ciekawszy jest opis ustawienia tego czołgu jako pomnika w gablocie na dole, co ma symbolizować i co upamiętniać. Wciąż są ludzie, którym bliżej do ideałów PRL niż do Wolnej.

  • wiśta wio - niezalogowany 2018-04-03 10:28:26

    BRAWO dla burmistrza. Genialny pomysł.

  • cooni - niezalogowany 2018-04-03 10:17:06

    HANBA! ZLIKWIDOWAC TO NATYCHMIAST!!

  • axelpl - niezalogowany 2018-04-03 10:02:33

    no oni sie qrwa nudza

Dodajesz jako: |