:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Jacek Żalek o Łomży: "Tak naprawdę nigdy z niej nie wyjechałem na zawsze"

Posłowie łomżyńscy, Jacek Żalek Łomży naprawdę nigdy wyjechałem zawsze - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 03/10/2019 14:36

Jacek Żalek - poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji od pewnego czasu mieszka w Łomży, a dokładnie w swoim rodzinnym domu znajdującym się tuż przy wieży ciśnień. To właśnie w grodzie nad Narwią mieszkali dziadkowie parlamentarzysty, a jego rodzice uczęszczali do liceum im. Tadeusza Kościuszki.

Red.: Podobno coraz częściej można Pana spotkać w Łomży?

Jacek Żalek: To prawda. Od pewnego czasu mieszkam w Łomży. W tym roku urodził się mój syn Ignacy i razem z żoną Justyną zamieszkaliśmy w moim rodzinnym domu. To dom przy wieży ciśnień, z ogrodem ze starymi drzewami orzechów i jabłoni. Wiąże się z nim wiele wspomnień z dzieciństwa.

Red.: Czy to również wspomnienie dzieciństwa u dziadków?

Jacek Żalek: Mieszkali w Łomży moi dziadkowie ze strony mamy i taty. Moi rodzice w Łomży uczęszczali do najstarszego łomżyńskiego liceum im. Tadeusza Kościuszki. Zresztą losy mojej rodziny są z Łomżą związane od bardzo dawna, to długa historia…

Red.: Proszę uchylić kilka faktów z rodzinnej przeszłości.

Jacek Żalek: 155 lat temu moja rodzina za udział w powstaniu styczniowym została zesłana na Sybir, a ich majątek, na pograniczu dzisiejszych powiatów kolneńskiego i grajewskiego, w ówczesnej parafii w Wąsoszu, został skonfiskowany przez zaborców. Z tamtych czasów, na łomżyńskim cmentarzu katedralnym, zachował się jeden z najstarszych pomników należący do moich przodków.

Red.: Rozumiem, że Łomża okazała się gościnna dla ofiar zaborców?

Jacek Żalek: Tak, to prawda. Sto lat temu, dokładnie w 1919 roku mój pradziadek Władysław Żalek, założyciel pierwszego sklepu kolonialnego w Łomży (odpowiednik dzisiejszych delikatesów) - z ramienia stronnictwa narodowego Romana Dmowskiego został wybrany do pierwszej Rady Miasta Łomży po odzyskaniu niepodległość przez Polskę.

Red.: Czyli narodowe tradycje są Panu posłowi bliskie?

Jacek Żalek: Wychowywałem się w zgodnym splocie dwóch patriotycznych tradycji: narodowej i niepodległościowej. Moja babcia Leokadia ze strony mojej mamy kończyła w Warszawie renomowaną szkołę, gdzie odbywały się prywatne spotkania z Naczelnikiem Państwa Józefem Piłsudskim. Tak oto, po mieczu były to tradycje współpracy z Romanem Dmowskim, a po kądzieli sympatie do marszałka i obozu sanacji. Dwóch ojców polskiej niepodległości. Dwie wizje Polski - w naszej rodzinie połączone wielką miłością do ojczyzny.

Red.: Kolejne pokolenie pańskich przodków też działało w grodzie nad Narwią?

Jacek Żalek: 75 lat temu mój dziadek Aleksander, ojciec mojej mamy - przedwojenny sędzia - po II Wojnie Światowej założył w Łomży sąd powszechny. Zrezygnował z kierowania sądem, kiedy władze PRL wprowadziły w Polsce dekretem stalinowski wymiar sprawiedliwości. W geście sprzeciwu odszedł z zawodu sędziego i do śmierci prowadził najlepszą w Łomży kancelarię adwokacką prawa cywilnego. W ramach represji za odmowę szkolenia na sędziów działaczy reżymu komunistycznego do mieszkania naszej rodziny na ul. Długiej w Łomży dokwaterowanego funkcjonariusza UB i uniemożliwiono dziadkowi otworzenie przewodu doktorskiego.

Red.: To ciemne karty naszej historii. A pańskie ulubione miejsce w Łomży to…?

Jacek Żalek: Malownicza ulica Dworna. To tam, na rogu z ul. Krótką w istniejącej kamienicy z 1912 roku znajdował się sklep kolonialny pradziadka. To tam dziadek zakładał pierwszy po wojnie sąd. To tam, na rogu z ul. Sadową, w początkach lat 70-tych, w istniejącej do dzisiaj księgarni zakochali się moi rodzice, oboje studenci medycyny z Białegostoku i Gdańska.

Red.: Piękne wspomnienia. I wreszcie Pan powrócił do Łomży.

Jacek Żalek: Tak naprawdę nigdy z niej nie wyjechałem na zawsze. Od ponad dwóch dekad żyję i pracuję miedzy Białymstokiem, Łomżą i Warszawą.

 

lomza

Jacek Żalek o Łomży: "Tak naprawdę nigdy z niej nie wyjechałem na zawsze" komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-10-03 16:59:02

    Dlaczego nieprzychylne komentarze dla Pana łomżyńska z krwi i kości znikają. Żal.....

  • Gość - niezalogowany 2019-10-03 17:06:49

    Jak startował na prezydenta Białegostoku to był rodowitym Białostoczaninem, a teraz Łomżyniakiem. Żal Żalka żal.

  • Jerzy Wnorowski - niezalogowany 2019-10-03 17:33:05

    Piekna historia rodzinna. A wybory tuz , tuz...

  • Gość - niezalogowany 2019-10-03 17:33:58

    Szczerze? Wolę Zalka niż Muzyk .

  • gość 2019-10-03 17:44:44

    kawałek historii rodzinnej, szkoda że opisana w kontekście wyborów !!! a Panu bliżej do Dmowskiego czy Piłsudskiego ?

  • eppa - niezalogowany 2019-10-03 17:50:34

    kto sie interesuje i zna publiczne wystapienia tego pana nie odda glosu na musze to powiedziec idiote i to juz nie chodzi o to ze jest z PIS a byl chyba wczesniej z PO tylko na jego wywody

  • Gość - niezalogowany 2019-10-03 18:02:34

    Brawo, lepszy taki poseł niż...

  • Gość - niezalogowany 2019-10-03 18:16:18

    Lubię żelki haribo

  • gość 2019-10-03 18:51:37

    Startował z listy P O w wyborach parlamentarnych a znalazł si e w PIS-ie.Na niego wiele osób głosowało . Oszukał wielu wyborców. Czy dziadek dumny był by z wnuka oszusta?

  • gość 2019-10-03 18:53:10

    Startował z listy P O w wyborach parlamentarnych a znalazł si e w PIS-ie.Na niego wiele osób głosowało . Oszukał wielu wyborców. Czy dziadek dumny był by z wnuka oszusta?

  • gość 2019-10-03 18:53:55

    Startował z listy P O w wyborach parlamentarnych a znalazł si e w PIS-ie.Na niego wiele osób głosowało . Oszukał wielu wyborców. Czy dziadek dumny był by z wnuka oszusta?

  • chorągiewka - niezalogowany 2019-10-03 19:15:17

    nie mam szacunku dla ludzi, którzy zachowują się jak chorągiewka na wietrze, przodkowie Żalka muszą się w grobach przewracać odkąd ten zaprzedał się PiSobolszewizmowi

  • gość 2019-10-03 19:44:15

    a pan Zalek ma tako dziewiczo urode a co ma w glowce o ho ho

  • Gość - niezalogowany 2019-10-03 20:08:46

    Ciekawy artykuł,czemu wcześniej się nie ukazał tylko przed wyborami?

  • Gość - niezalogowany 2019-10-03 20:17:05

    Na spadochroniarzy no no no

  • real - niezalogowany 2019-10-03 20:38:31

    Tak naprawdę to nic nie zrobiłeś dla Łomży, nie włączyłeś się do żadnej inicjatywy kiepskich bo kiepskich, ale rzeczywiście łomżyńskich posłów. Łasisz się teraz, bo chcesz nasze głosy. A my cię mamy tak naprawdę gdzieś.

  • gość 2019-10-03 21:07:39

    niesamowity artykuł... żalek się żali że tak mu dobrze wŁomzy. odkrył w sobie po tylu latach że jednak nigdy ni/e wyjechał z Łomży. Akurat przed wyborami... Żalku żalku wracaj do śledziowa szukać frajerów którym wmówisz swoją miłość do Łomży.

  • gość 2019-10-03 21:10:08

    Jacku Żulku urzekła nas twoja historia

  • Gość - niezalogowany 2019-10-03 21:26:30

    Zalek jest dość dobrym politykiem. Dziwię się że nie został prezydentem białego stoku. Merytorycznie mówi o sprawach ważnych.

  • gość 2019-10-03 22:27:41

    Jestem zaskoczony..zawsze kojarzyłem go z Białymstokiem...

  • Gość - niezalogowany 2019-10-04 08:11:23

    Nie z łomzyniakami takie numery, panie Źalek.Już raz pan nas oszukał "na Łomźynianka", jak startował pan z list PO.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-04 08:13:56

    Nie z łomzyniakami takie numery, panie Źalek.Już raz pan nas oszukał "na łomźyniaka",jak startował pan z list PO.

  • gość 2019-10-04 09:31:42

    A pietruszka po 20 zeta...

  • gość 2019-10-04 09:50:19

    Ludzie, od czytania tych bredni aż głowa boli. Czy ktoś kiedykolwiek słyszał Pan Żalka na żywo, w trakcie dyskusji. To zadufany w sobie, pseudointeligentny karierowicz. Wielu takich w szeregach PiS. Są ciekawsze alternatywy niż miłościwie nam panujący, dla dobra ojczyzny, dla idei, wybrańcy narodu.

  • gość 2019-10-04 10:52:06

    Wstyd sie przyznac,ze Lomza wychowala tego czlowieka.W Lomzy madrzejsi sie rodza

  • KONFEDERACJA : - niezalogowany 2019-10-04 11:12:15

    KONFEDERACJA to Polska Racja Stanu ! .... a nie biznesy obcych państw

  • Leoś - niezalogowany 2019-10-04 11:14:38

    Wczoraj był Białostoczaninem, dziś jest Łomżyniakiem, a jutro kim będzie … może nikim ...

  • gość 2019-10-04 12:07:09

    czy poseł Żalek poparł zmiany przepisów o Ruchu Drogowym które zaczną obowiązywać od " 7 listopada " i fikcjonariusz nie będzie zobowiązany do podania ani nazwiska ani powodu kontroli i czy będzie mógł strzelać do bezbronnego Polaka bez powodu ?

  • gość 2019-10-04 14:21:37

    To taki białostocki Brako - posada kariera tylko to

  • Gość - niezalogowany 2019-10-04 23:16:45

    Ma ostro zryty łeb, czyli prawdziwy Łomżyniak !

  • gość 2019-10-05 00:05:47

    Pierdu, pierdu. Jak dla mnie to ćwierćinteligent z domieszką Kononowicza.

  • gość 2019-10-05 09:42:50

    Zmieniaja te partie jak choragiewki ,oby do koryta sie dostac i o konto w banku zadbac ehhhh .Temu Panu podziekujemy , moze Wizna go wybierze po srodku lomzy a bialego stoku.

  • gość 2019-10-06 15:46:48

    Tata tego Pana byl przewodniczacym ZMS w Liceum Ogolnoksztalcacym w Lomzy o czym nie wspomnial.

  • warszawiak - niezalogowany 2019-10-09 15:04:27

    Wyjątkowo odrażający młody człowiek - a rodzina taka porządna.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-14 17:00:37

    Żal za dupe ściska , ze taki Zalek będzie mnie reprezentował w sejmie. Raptem się obudził z miłością i tradycjami do Łomży . W dupe dadzą się pocałować by tylko poslowac.

Dodajesz jako: |