:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Jedwabne: Ekshumacji nie będzie?

Historia, Jedwabne Ekshumacji będzie - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 18/03/2019 12:06

Chociaż prezes Instytutu Pamięci Narodowej deklarował pod koniec lutego gotowość podjęcia prac ekshumacyjnych, Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do wznowienia postępowania w tej sprawie. Ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa w Jedwabnem nie będzie - wynika z informacji RMF FM.

O badania terenowe w Jedwabnem pytany był w lutym prezes IPN Jarosław Szarek, który zadeklarował, że "IPN jest gotowy przeprowadzić taką ekshumację", ale decyzja nie należy do instytutu. Głos w tej sprawie zabrał też premier Mateusz Morawiecki, zaznaczając, że "ostatecznie decyzje są decyzjami i odpowiednich prokuratorów w tej sprawie, ale też oczywiście będziemy uwzględniali różnego rodzaju okoliczności".

Jak informuje RMF FM, ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa Żydów w Jedwabnem nie będzie. Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do wznowienia w tej sprawie postępowania.

Ekshumację w Jedwabnem przeprowadzono w 2001 roku, była jednak niepełna. Decyzję taką podjął na prośbę strony Żydowskiej ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński, który podkreślał, że nie udało się wtedy ustalić dokładnej liczby ofiar, ze względu na "ustalenia ze stroną żydowską oparte na regułach wyznania mojżeszowego".

Z ustaleń prokuratury IPN wynika, że 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem dokonano masowego zabójstwa minimum 340 Żydów. Śledztwo w tej sprawie Instytut umorzył w 2003 roku. Powodem było niewykrycie sprawców innych niż ci, których skazano po II Wojnie Światowej. Z konkluzji śledztwa wynika, że zbrodni dokonało co najmniej 40 polskich mieszkańców Jedwabnego i okolic, działających z niemieckiej inspiracji.

lomza

Jedwabne: Ekshumacji nie będzie? komentarze opinie

  • prezes_zarządu - niezalogowany 2019-03-18 13:29:48

    Eskimoski oczywiście się nie zgodzili.

  • Łomżynianka - niezalogowany 2019-03-18 14:18:52

    Izrael nie chce PRAWDY ? ! ! ...Izrael wydaje polecenia Polskiej Prokuraturze ? ! ... ... ROBIĆ EKSHUMACJĘ i skończy się ten cyrk ! ... najpierw było 1500 Ludzi na 120 m2 teraz już tylko 340 ... a po ekshumacji będzie PRAWDA i całą PRAWDA !

  • Katolik - niezalogowany 2019-03-18 15:01:43

    ZERWAĆ wszelkie kontakty z WROGIM państwem o imieniu męskim "Izrael" ! ... iii wystawić rachunek dla Izraela do zapłacenia za 650 lat OPIEKI nad ich DZIEDZICTWEM i za prowadzenia biznesu na terytorium Polski bez podatku ... w/w Izrael niech zapłaci Polsce 4 BILIONY dolarów = 4.000.000.000.000 $ i niech więcej do nas nie pisze ! ... ii ZAKAZ wydawania WIZ i Paszportów dla obywateli Izraela i ludności pochodzenia Mojżeszowego i zakaz wjazdu !

  • gość 2019-03-18 15:59:59

    Rząd tu nie jest winien .Postanowienie wydała niezależna prokuratura taka jak sędziowie.

  • Łomżynianka - niezalogowany 2019-03-18 16:04:31

    Premier może zarządzić ekshumację i Prokuratura będzie musiała wykonać !

  • POkłosie - niezalogowany 2019-03-18 16:42:43

    komu i PO co potrzebna ta ekshumacja..?, PO co wyważać dawno otwarte drzwi..? nie dość, żeZŻydzi zostali bestialsko zamordowani to teraz jeszcze gwałcić ich religijne uczucia..?

  • gość 2019-03-18 21:08:44

    PO TO ZROBIC EKSHUMACJE ZEBY POKAZAC PRAWDZIWE OBLICZE TRAGEDI A NIE PRZEDSTAWIAC WYMYSLONE PRZEZ IZRAEL LICZBY ZAMORDOWANYCH !!!

  • gość 2019-03-18 22:11:59

    Z wielu powodów Żydom zależy, żeby wierutne kłamstwa o tym, że to Polacy, a nie Niemcy spalili Żydów w Jedwabnem były utrzymane. Czas działa na naszą niekorzyść, pozostali jeszcze przy życiu bardzo nieliczni świadkowie. Nie przeprowadzenie ekshumacji i drobiazgowych badań jest zdradą stanu.

  • Wwwwwww - niezalogowany 2019-03-19 07:39:10

    Zydzi na czesc armi czerwonej postawili w Jedwabnem pomnik w 1939 to,samo,w kolnie ,po miedzy jedna zbrodnia a druga jest 10 dni różnicy pomiędzy kolnem i jedwabne i to jest najlepszy dowód ze to Niemcy . W kolnie wozili zydów msciwuje i kulimagi oddalone o 15 km od kolna wiec nie mozna posadzić Polaków bo jak furami wozili ,a w Jedwabnem im pasuje jak ulał . PiS wydaje 3000 paszportów zydom w Izraelu jak,ulotki

  • Gość - niezalogowany 2019-03-19 07:46:16

    I po co ten krzyk.. Wystarczy przeczytać akta sądowez mordu, które są przechowywane w archiwum w Łomży tam jest wszystko..
    łącznie z nazwiskami Polaków, którzy zamordowali ludność żydowską a może ktoś się boi bądź wstydzi, ponieważ mordercami może okazać się ich przodek?

  • Antyzy - niezalogowany 2019-03-19 08:21:40

    Na 133 metrach kwadratowych (bo tyle miała stodoła) zmieścił się 1500 osób niebywałe! To wychodzi 12 osób na 1 metrze kwadratowym. Kasę od Niemiec targali Żydzi to teraz chcą kłamstwa puścić w świat, że to my jesteśmy winni rozpetania 2 wojny światowej i żebyśmy im płacili kasę. A Niemcy im wtoruja w tym bo to im na rękę. Zrobić ekshumacji i zakończyć ten cyrk raz na zawsze!!

  • antyfa - niezalogowany 2019-03-19 08:48:32

    dupku, skąd bierzesz liczbę 1500 osób jak jest mowa o ponad 300..?
    Żydzi, jak każdy naród święty nie jest, a między nimi i naszymi było wiele niesnasek, jednak nie do przyjęcia jest usprawiedliwianie tak POtwornej zbrodni i współpraca z hitlerowcami - zbrodniarzami, to urąga wszelkim standardom człowieczeństwa, o chrześcijańskiej moralności nawet nie wsPOmnę, żądanie teraz ekshumacji, która jest zbędna dla ustalenia faktów to wyraz ciągłości zwierzęcego antysemityzmu, wszak zakaz grzebania w grobach to fundamentalny dogmat religii PObratymców Jezusa

  • Antyzy - niezalogowany 2019-03-19 10:38:49

    Poczytaj ku.. tasie i dopiero się wypowiadaj
    http://www.geocities.ws/jedwabne/archiwa_odtajnione.htm

  • Łomżynianka - niezalogowany 2019-03-19 10:40:34

    @ antyfa ... 1500 sugerowały media izraelskie i ich były ambasador... taka nacja

  • Kalina - niezalogowany 2019-03-19 10:47:01

    Śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące pogromu w Jedwabnem podważyło kilka nieuzasadnionych twierdzeń zawartych w tej książce, która na podstawie materialow śledczych z 1949 roku szacuje liczbę ofiar na 1500-1600.

  • Łomżynianka - niezalogowany 2019-03-19 12:19:17

    @ Kalina ... czy wiesz o tym że w "1949" NKWD nadzorowało śledztwa ... a czy wiesz kto dowodził w tym czasie UB kto tam "pracował" ? ... ta nacja "pomazana" obłędem mogła by powiedzieć że tam było 10.000

  • gość 2019-03-19 15:21:13

    w 1940 gdy wywożono Polaków na Sybir w NKWD i w UB było pełno żydów, dodatkowo jeszcze miejscowi żydzi pokazywali palcami kogo wywieżć na Sybir [ swoich też wskazywali ... Mojżeszowa nacja opętana nienawiścią zabijała nawet pobratymców ] ... i w tym opętaniu nienawiści do ludzi żydzi trwają cały czas

  • gość 2019-03-20 13:32:16

    zerwać kontakty z wrogim państwem Izrael !

  • gość 2019-04-11 01:02:35

    antyfa przeczytaj ksiazke grossa wtedy sie dowiesz skad padaja takie liczby bo to od tego kurwiego syna sie wszystko zaczelo i nie nazywaj nikogo dupkiem tylko sie doedukuj. Na Polskiej ziemi powinno panowac Polskie prawo i nikt zydow o zdanie nie powinien pytac tylko zrobic ekshumacje na samym poczatku wtedy zaoszczedzilibysmy sobie tej calej blazenady i oczerniania.

Dodajesz jako: |