:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Kolej próżniowa przewiezie nas z prędkością nawet 1200 km/h

Region, Kolej próżniowa przewiezie prędkością nawet - zdjęcie, fotografia
09/11/2017 08:17

Ma być znacznie taniej i bez porównania szybciej. Nowoczesna kolej próżniowa przewiezie nas z prędkością 1200 km/h już za 10-12 lat. Przynajmniej takie są dzisiejsze założenia. Planowany do budowy Centralny Port Komunikacyjny ma być przystosowany do obsługi Hyperloop, który docierać ma też do naszego regionu.

Częścią koncepcji budowy CPK, czyli dokumentu przyjętego przez rząd 7 listopada br. i wyznaczającego ramy całego przedsięwzięcia, jest załącznik, który opisuje potencjalny scenariusz budowy kolei próżniowej w Polsce do 2030 roku wraz z trasami i analizą kosztów. Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK, w rozmowie z Business Insider Polska podkreśla jednak, że to scenariusz poglądowy. Jego autorami jest zespół: Katarzyna Foljanty, Krzysztof Tabiszewski, Przemysław Pączek, Łukasz Mielczarek, Paweł Radziszewski, Marcin Rudniak, Jakub Olek i prof. Janusz Piechna, którzy pracują nad projektem kolei próżniowej w Polsce. W podsumowaniu opracowania napisali, że "kolej próżniowa stanie się kolejnym środkiem transportu w przeciągu następnej dekady".

Jak napisali autorzy dokumentu, scenariusz zakłada w pierwszym etapie budowę odcinka na trasie Warszawa–CPK–Łódź w korytarzu planowanej dotychczas linii Y Kolei Dużych Prędkości.

Trasa Warszawa–Łódź jest obecnie najbardziej ruchliwą arterią komunikacyjną w Polsce, (...) co roku może korzystać z niej między 16 a 20 mln pasażerów, z czego około 30 proc. porusza się koleją a pozostali transportem drogowym – napisali autorzy dokumentu.

Prace prowadzone po 2030 roku powinny objąć trasy CPK–Katowice i CPK Kraków, mające na celu połączenie Metropolis Centralnej z Metropolis Południową – czytamy. To plan minimum, bo – według autorów – dalsze prace mogłyby objąć kolejne odcinki do wschodnich, zachodnich i południowych granic Polski.

Autorzy dokumentu porównali potencjalną opłacalność kolei próżniowej na tej trasie w porównaniu z alternatywą w postaci Kolei Dużych Prędkości. Podają następujące wyliczenia:

szacowany koszt budowy 1 km linii KDP to około 12–30 mln euro, w przypadku kolei próżniowej wstępne szacunki mówią o koszcie budowy infrastruktury liniowej niższym o około 20–40 proc. koszt budowy 1 mkw. infrastruktury dworcowej obu technologii jest porównywalny koszt zakupu pojazdów KDP w przeliczeniu na jedno miejsce pasażerskie wynosi około 240–300 tys. zł, dla kolei próżniowej może być niższy nawet o około 40–70 proc. koszty utrzymania infrastruktury liniowej KDP szacowane są na około 300 tys. zł rocznie, dla kolei próżniowej mogą być niższe nawet o 40–70 proc. koszty eksploatacji pojazdów KDP przyjęto na poziomie 2 euro za kilometr rocznie, w przypadku kolei próżniowej mają być o 50–70 proc. niższe, przede wszystkim ze względu na wielokrotnie niższe zapotrzebowanie energetyczne.

Autorzy napisali, że z ekonomicznego punktu widzenia kolej próżniowa na bazie wstępnych analiz przeprowadzonych przez Hyper Poland sp. z o.o. oraz firmy amerykańskie pracujące nad tą technologią (przede wszystkim Hyperloop One) wydaje się być interesującą alternatywą dla KDP ze względu na przewidywane niższe koszty inwestycyjne i operacyjne, występujące przy jednoczesnej minimalizacji kosztów zewnętrznych.

 

Kolej próżniowa przewiezie nas z prędkością nawet 1200 km/h komentarze opinie

 • kierowca.pl - niezalogowany 2017-11-10 04:06:27

  Prędkość zabija!

 • EdekBezKredek - niezalogowany 2017-11-10 02:05:26

  To ile będzie jechał ten wagon do Śniadowa ?

 • obiektywny - niezalogowany 2017-11-09 22:22:06

  szkoda ze o kapsulach czasu nikt nie wspomnial mysle ze ok 2080 roku powinny sie pojawic... debile zamiast myslec o czyms realnym to robia sobie jaja z ludzi i przedstawiaja plany na lata 2030.

 • Pia - niezalogowany 2017-11-09 19:44:59

  Ta w naszym regionie. Konkretnie 80 km od lomzy. Zajefajnie. Skorzystamy z tego jak z lotniska ma Białorusi. Czemu mieszkaniec Ostrołęki może dojechać pociągiem do Warszawy a my nie? Ile trzeba zebrać podpisów żeby wypisać się z Podrusia?

 • real - niezalogowany 2017-11-09 19:38:23

  Jak zrobią połączenie kolejowe z Warszawą, to będzie to na pewno kolej próżniowa, bo wagony będą próżne (puste).

 • madax - niezalogowany 2017-11-09 15:45:07

  Od roku nie potrafią znaku Stop na przejedzie w Czerwonym Boże postawić a tu takie bajki nam wciskają... Może tych co myślą w tym kraju centralnie z Księżym albo z Marsem trzeba połączyć??

 • Inwestor - niezalogowany 2017-11-09 12:26:52

  @Kanguroo Z podejściem takim jak twoje na pewno nic nie będzie. Na szczęście nie od ciebie to zależy.

 • Kanguroo - niezalogowany 2017-11-09 12:20:12

  Na serio ? nic nie ożywi tego terenu , komu ta kolej potrzebna ? ziemniaki już nie wożą wagonami a węgiel można brać z Ostrołęki a i tak MPC przechodzi na biomasę więc komu to potrzebne ? jakiś zakład tutaj powstanie ? nigdy z takim podejściem władzy w naszym mieście nawet lokalne inwestycję upadają . Sprzedać szyny grunt może 1% dług miasta sięzmniejszy .

 • enej - niezalogowany 2017-11-09 10:47:43

  reaktywacja kolei to jedna z szans na rozwój naszego miasta. Połączenie kolejowe z Warszawą , Białymstokiem , Olsztynem , lotniskiem międzynarodowym w Szczytnie , trójmiastem to bardzo ważne punkty dla dobrych perspektyw miasta. I tym się zajmijcie.

 • enej - niezalogowany 2017-11-09 10:44:33

  dokładnie zainteresujcie się tematem remontu linii kolejowej Łomża Ostrołęka i zejdźcie na ziemię bo to jest nam bliższe niż niż ten kosmiczny sf

 • Inwestor - niezalogowany 2017-11-09 10:36:56

  @Kropek Masz na myśli hiperloop czy klasyczną? Jeśli klasyczną, to najlepiej postawić mur i nie wpuszczać żadnego inwestora. Bo do tego to się sprowadza. Kolej klasyczna to dodatkowe atuty inwestycyjne dla terenów łomżyńskich.

 • Kropek - niezalogowany 2017-11-09 10:28:30

  Ta kolej tu tak potrzebna jak wrzód na dvpie ...

 • bbbb - niezalogowany 2017-11-09 09:44:38

  Kolejny raz zerżnięty artykuł z innych portali. W tym wypadku, skopiowałem pierwszy akapit, wkleiłem do google i jest wynik. Słowo w słowo na businessinsider.com.pl identyczny artykuł. Nie pierwszy raz, praktycznie codziennie. Tak to wygląda na mylomza.pl. Przepisywanie artykułów z innych portali żywcem. Artykuły bez wysiłku, bez pracy śledczej, redaktorskiej. Kopiuj/wklej.

 • bbbb - niezalogowany 2017-11-09 09:40:21

  Klasyczne pociągi nie jeżdżą a tutaj o mglistej próżniowej kolei do śledzikowa piszecie. Napiszcie coś w temacie planowanego remontu torów do Łomży, wypowiedzi władz jak chcą zaplanować i wykorzystać ten fakt. Wypowiedzi firm, czy poprawiłoby ich sytuację. To jest zapychajka, aby dzienna norma na artykuły zgadzała się.

 • 123 - niezalogowany 2017-11-09 09:32:36

  Może by tak zacząć od normalnej kolei, normalnie działającej ???

 • jan z kolna - niezalogowany 2017-11-09 08:29:28

  Ludzie oby się dało drogi pokończyć na naszym zadupiu w tym terminie a Wy tu pierdoły o kolei próżniowej wypisujecie.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Skup Aut osobowe terenowe

Kupię auta osobowe terenowe lub dostawcze, auto może być w pełni sprawne, uszkodzone, wymagające remontu. Dobrze płacimy za auta zadbane od..


Zobacz ogłoszenie

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej, usługi koparko ładowarką www.marbruk-lomza.com Tel: 511 593 614


Zobacz ogłoszenie

KUPIĘ AUTA

Kupię auta osobowe,terenowe,dostawcze.Zarejestrowane w Polsce lub do rejestracji Zainteresowani jesteśmy kupnem każdego samochodu niezależnie od..


Zobacz ogłoszenie

Fotobudka na wesele,komunie

Wynajmij Fotobudke na wesele,urodziny , imprezy okolicznościowe. Mamy jeszcze wolne terminy na 2019 rok. Numer tel:606257277..


Zobacz ogłoszenie

17zł/godz. Siwiki (gm.Zbójna)

Potrzebujemy MAJSTERKOWICZA w wieku 30-45 lat do stałej pracy 5 lub 6 dni w tygodniu. Oferujemy 17 zł na start. Wypłata co tydzień. Praca w..


Zobacz ogłoszenie

Montaż Przydomowych

Nasza firma zajmuje się montażem przydomowych oczyszczalni ścieków wiodących producentów. W naszej ofercie znajdują się najnowsze rozwiązania..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT OSOBOWYCH, TERENOWYCH I DOSTAWCZYCH . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych właścicieli...


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT Łomża i okolice.OSOBOWE, TERENOWE I DOSTAWCZE . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych..


Zobacz ogłoszenie

Hydraulik

Hydraulika komplexowa - całe budynki od a do z - jak i stare intalacie modernizuiemy - kotły stare wymieniamy - z każdego materiału wykonuiemy..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam mieszkanie 61m2 Łomża

Sprzedam mieszkanie 61,5m2 do własnej aranżacji. Polecam Państwu przestronne, jasne mieszkanie o powierzchni 61,5m2. Budynek znajduje się na osiedlu..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT Łomża i okolice.OSOBOWE, TERENOWE I DOSTAWCZE . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych..


Zobacz ogłoszenie

DRUKARKA ELZAB ZETA 1800 ZŁ.

Drukarka fiskalna ELZAB Zeta to drukarka z elektronicznym zapisem kopii paragonów. Dedykowana jest do małych i średnich punktów sprzedaży. Ze..


Zobacz ogłoszenie

wykonam drewnianą architekturę

Wykonam drewnianą architekturę ogrodową (altany, wiaty, stoły, ławy, domki dla dzieci, huśtawki itp.)


Zobacz ogłoszenie

Sprzedawca- kasjer na stacji

Zatrudnię sprzedawcę- kasjera na stację paliw Orlen w Piątnicy. Zainteresowanych ofertą proszę o CV ze zdjęciem na e-mail.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez mylomza.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GLOBALISTA.EU Marek Norowski z siedzibą w Łomża 18-400, Cisowa 14

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"