:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Kolej w Łomży: Ruszyły prace remontowe [FOTO]

Komunikacja, Kolej Łomży Ruszyły prace remontowe [FOTO] - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 5
  • Fotka nr 1 z 5
  • Fotka nr 2 z 5
  • Fotka nr 3 z 5
  • Fotka nr 4 z 5
Portal mylomza.pl 05/03/2019 10:00

Od wczoraj na łomżyńskiej części linii kolejowej nr 49 prowadzone są prace polegające na wymianie zużytych podkładów. Według zapewnień biura prasowego PKP PLK S.A. ma to umożliwić sprawny przejazd pociągów. Linią kolejową nr 49 dowożone będzie kruszywo niezbędne do budowy obwodnicy Konarzyc.

Jak informuje nas Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A., roboty mają zostać dzisiaj zakończone.

- W okresie wakacyjnym zaplanowane są kolejne prace przy wymianie podkładów. Między Śniadowem a Łomżą wymienionych ich zostanie 2500 sztuk. W ubiegłym roku wymieniono 430 podkładów. Regularna wymiana elementów infrastruktury umożliwia prowadzenie sprawnego i bezpiecznego ruchu pociągów. - dodaje Jakubowski.

Udało nam się wczoraj ustalić, że boczny tor wzmacniany jest z konkretnego powodu. Linią kolejową nr 49 dowożone będzie kruszywo niezbędne do budowy obwodnicy Konarzyc, które następnie rozładowywane będzie pomiędzy Al. Piłsudskiego i ul. Sikorskiego w Łomży. Kamień ma przyjeżdżać z okolicy Suwałk. Tor potrzebny będzie również przy budowie drogi Via Baltica. 

lomza

Kolej w Łomży: Ruszyły prace remontowe [FOTO] komentarze opinie

  • gość 2019-03-05 10:40:32

    no proszę jednak kolej jest potrzebna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • gość 2019-03-05 11:19:43

    O tym że kolej jest potrzebna i trzeba w tym kierunku działać wiedziano nie od dziś - znalezione w sieci

    Z Łomży do Warszawy po szynach? To możliwe!
    1 maja 2009 Aktualizacja: 1 maja 2009 13:34

    Mirosław Zieliński, prezes Dolnośląskich Linii i Krzysztof Kozicki, starosta łomżyński są przekonani, że uda się przywrócić połączenia kolejowe w naszym regionie ©Fot. A. Gierwat
    Jeśli będzie wsparcie finansowe ze strony Urzędu Marszałkowskiego, być może jeszcze pod koniec tego roku pierwszy szynobus mógłby zawieźć łomżyniaków do Ostrołęki i Warszawy.
    To jest do zrobienia
    O takiej możliwości zapewniali uczestnicy dzisiejszej konferencji w łomżyńskim Starostwie Powiatowym. Sprawa przywrócenia połączeń kolejowych, zarówno osobowych jak i towarowych nie jest łatwym zadaniem, ale, jak podsumował Wiesław Grzymała, przewodniczącym Rady Miejskiej Łomży: jeśli będziemy mówili, że się nie uda, to rzeczywiście się nie uda.

    Przykłady z innych części Polski, jak choćby reaktywowana trasa z Wałbrzycha do Kłodzka pokazują, że jest to jak najbardziej możliwe.
    - Pod względem prawnym jesteśmy dziś przygotowani do prowadzenia przewozów, ale pod względem ekonomicznym - nie - mówi Tomasz Strapagiel, prezes Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Regionalnych, zainteresowany przywróceniem ruchu na trasie Sokoły-Łomża i Łomża-Ostrołęka.

    Dlatego samorządowcy z terenów położonych przy trasie zamierzają wystosować w tej sprawie pismo do Urzędu Marszałkowskiego.
    - Marszałek jest nam przychylny, ale oczekuje konkretów - tłumaczy Krzysztof Kozicki, starosta łomżyński.
    Korzyści dla łomżyniaków i przedsiębiorców
    Zainteresowani są mieszkańcy Łomży, ale i przedsiębiorcy. Jacek Wesołowski przyznaje, że obecnie nie opłaca się nam sprowadzać surowców zza wschodniej granicy z wykorzystaniem transportu kolejowego, gdyż trzeba by je było wieźć przez Warszawę.
    - Obecnie jest to droga o długości 320 km, gdyby było połączenie przez Sokoły do Łomży, skurczyłaby się do 120 km - przekonuje.
    Możliwość korzystania z transportu kolejowego docenili już przedsiębiorcy z gminy Sokoły, które mają połączenie z Łapami. Teraz Józef Zajkowski, wójt gminy robi wszystko, by linię tę pociągnąć dalej do Śniadowa i Łomży.
    Dla Łomży przerzucenie ok. 150-200 tys. ton surowców na kolej poskutkowałoby także odciążeniem dróg, po których dziennie przejeżdża ok. cztery tysiące tirów.

  • gość 2019-03-05 12:40:14

    Z sieci -
    Samorządowcy chcą przejąć infrastrukturę kolejową. PKP PLK odmawia.
    Aleksandra Gierwat
    18 września 2009 Aktualizacja: 18 września 2009 07:48


    Strapagiel, nasz ekspert (z lewej), uprzedzał, że PKP nie zechce oddać mówi starosta łomżyński Krzysztof Kozicki
    Łomża: Gdy samorządowcy postanowili wziąć sprawy kolei w swoje ręce i przywrócić ruch towarowy, a w dalszej kolejności także pasażerski na trasie Łapy - Łomża - Ostrołęka, o linii przypomniała sobie nagle spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

    Chcą towarówki
    Aby przywrócenie transportu towarowego na trasie z Łap do Ostrołęki było opłacalne, pociągi musiałyby przewozić 200 tys. ton towarów rocznie. Już teraz wiadomo, że zainteresowanie taką formą przewozów jest pięciokrotnie większe. Obecnie towar ze Wschodu transportuje się do Łomży przez Warszawę.Tylko czy spółce, która do 2012 r. zamierzała fizycznie zlikwidować kolej, nagle zaczęło się opłacać przywrócenie ruchu na tej trasie? Czy to po prostu zagrywka, by nie dopuścić do przekazania samorządom majątku firmy?
    Nagle sobie przypomnieli

    Walka o przywrócenie kolei na terenie dawnego województwa łomżyńskiego toczy się już od dłuższego czasu. Na razie wójtowi Sokół Józefowi Zajkowskiemu, który pociągnął za sobą innych samorządowców, udało się reaktywować transport kolejowy na trasie z Łap do Sokół. Następnym celem jest nieodpłatne przejęcie od PKP PLK odcinka Łapy - Śniadowo. W czerwcu Zajkowski wysłał do władz spółki pismo z prośbą o przekazanie torów.

    Z kolei do przejęcia infrastruktury kolejowej na terenie powiatu łomżyńskiego zaczęło szykować się starostwo, które we wrześniu jednogłośnie podjęło uchwałę w tej sprawie.

    Niespodziewanie losem kolei na ziemi łomżyńskiej zainteresowało się samo PKP PLK... odmawiając Zajkowskiemu przekazania linii. Władze spółki uzasadniają swą decyzję przewidywaniami, że jej znaczenie wzrośnie w związku z rozbudową elektrowni w Ostrołęce. A poza tym linia nie została objęta postępowaniem likwidacyjnym, więc PKP PLK nie może jej przekazać.

    Będą naciskać i pilnować

    Ani Zajkowski, ani starosta łomżyński Krzysztof Kozicki nie zamierzają w sprawie kolei odpuścić.
    - Wysyłam pismo do wiceministra infrastruktury Juliusza Engelhardta, który prowadzi zupełnie inną politykę w sprawie kolei niż PKP PLK - zapowiada Zajkowski. - Zrobię wszystko, żeby transport kolejowy na tej linii przywrócić.

    - Za grosz nie wierzę PKP - dorzuca Kozicki. - Wciąż obowiązuje pismo zarządu PKP, że dąży się do fizycznej likwidacji kolei do 2012 r. Gdyby, rzeczywiście, przywrócili połączenia, ucieszyłbym się. Będziemy PKP patrzeć na ręce, pilnować, lobbować.

    Samorządowcy spodziewali się, że rozmowy nie będą łatwe.
    - Tomasz Strapagiel, prezes Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych, który nam doradzał, dokładnie przewidział ruchy przeciwnika - przyznaje starosta.

  • real - niezalogowany 2019-03-05 16:55:14

    Minister może gadać, a nawet robić różne rzeczy, a PKP PLK to spółka prawa handlowego, która musi podejmować racjonalne, a nie sentymentalne czy przedwyborcze decyzje. Tym się to różni. Gwarantuję wam, że nikt w rządzie nie będzie podejmował decyzji nieracjonalnych, ale korzystnych dla mieszkańców regionu. Po pierwsze za mało nas do głosowania, a po drugie - większość i tak będzie głosowała na PIS. Po co więc to robić i jaka z tego korzyść polityczna?

  • gość 2019-03-05 21:10:51

    Do rządu! Jako obywatel RP, podatnik PIT, mieszkaniec Łomży wnoszę o połączenie kolejowe z resztą kraju.

  • gość 2019-03-06 00:43:45

    A kiedy nastapi budowa lini kolejowej Lomza - Pisz? A pozniej elektryfikacja tejze lini?

  • gość 2019-03-06 14:08:46

    Kolej jest potrzebna ale przelotowa przez Łomżę na Mazury np.do Augustowa i dalej do Suwałk lub do Pisza

  • Wschodnia Kolej - niezalogowany 2019-03-06 14:44:54

    Czym te kruszywo ma docierać do Łomży ?!. 5 lokomotyw SM42 ! Bo jest i będzie zakaz dla bloków 6-cio osiowych. No chyba że sk ład na 3 części będzie dzielony w Śniadowie.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-06 15:32:24

    A może by tak coś dla mieszkańców a nie dla Wia Baltyki ,? Zlikwidowali kolej i co może by tak odnowić i rozbudować na Mazury i Suwałki .

Dodajesz jako: |