:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Kwestarze po raz 30. ratują łomżyńskie zabytki cmentarne [VIDEO i FOTO]

Portal mylomza.pl 01/11/2019 11:55

To już trzydziesta zbiórka, której celem jest zebranie środków na ratowanie kolejnych zabytków jednej z najstarszych polskich nekropolii - łomżyńskiego cmentarza.

Łomżyńska nekropolia liczy sobie ponad 220 lat stąd i zabytków na niej nie brakuje. Dzięki organizowanej od wielu lat kweście wiele z nich udało się już uratować, ale w kolejce wciąż czekają kolejne. Choć wydaje się to syzyfową pracą, której końca nie widać, to warto zadbać o pamięć i z tego założenia wychodzą nie tylko organizatorzy kwesty, wolontariusze wspierający ją swoją pracą, ale tez społeczeństwo, które co roku hojnie sypie groszem, by nasz cmentarz stawał się coraz piękniejszy.

- O reakcji łomżyniaków i gości odwiedzjących cmentarz na pewno świadczą te znaczki, które kwestarze przyklejają do ubrań osób, które wrzucają datki – rzadko spotyka się osobę w Łomży, która jest bez tego znaczka – zwierza się Józef Babiel.

W ubiegłym roku łomżyniacy oraz goście spoza Łomży, odwiedzający tu groby swoich bliskich, wrzucili do puszek ponad 52 tys. złotych.

lomza

Kwestarze po raz 30. ratują łomżyńskie zabytki cmentarne [VIDEO i FOTO] komentarze opinie

  • gość 2019-11-01 12:41:03

    wielki szacunek mlodziezy w mundurach ktora nie zapomniala o zapomnianych a ich miejsca spoczynku swieco nie tylko swiatlem ale i czystoscio. Brawo mlodziezy tak trzymac

  • Marka 5/2 - niezalogowany 2019-11-01 13:03:21

    zbierają na konserwacje "inkubatora" kultu kultury zmierzającej w przeciwną stronę niż kultura Jezusa ...wskazująca drogę zbawienia jako drogę odejścia od cmentarza "... na wieki wieków amen" ks. ZŁY DUCHU "pójdź za mną" kulturę umarłych zostaw ich umarłym

    tymczasem biblijny "LEGION" "kustosza" kultu kultury wyższej inteligencji łomżyńskiej upadłej jak sam diabeł umacnia się przy tym dla siebie świętym "żłobku" bez którego nie wyobrażają sobie życia na ziemi tej ziemi ... bo oni muszą idąc w przyszłość patrzeć w przeszłość by się od tej swojej "mekki" nie oderwać na wieki wieków amen i trwać w niej sakra mentalnie umacniając się przy zbytkach z całym dobrodziejstwem muzealnego dorobku stojąc jak biblijny wielbłąd objuczony przed swym biblijnym uchem igielnym rzeżący miłosierdzia żeby to ucho zechciało być większe ...

    ... a tu biblijne ucho mówi ... miłosierdzie nieskończone skończyło się ... teraz będzie płacz i zgrzytanie zębów ... Wyj 20, 3-5 "Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a ..." rzeźbi sobie cmentarz w imię krzyża Jezusa nie nadaje się do królestwa Bożego

  • gość 2019-11-01 14:31:35

    Nagrobki to bogatych ludzi i do nich teraz społeczeństwo dopłaca. A kto pamięta o biedakach pochowanych w dawno zapomnianych ziemnych mogiłach ?
    Spójrz, w oddali widać trupa
    W słońcu świeci mu się dupa
    Koń go kopie
    Pies go jebie
    Nikt biedaka nie pogrzebie
    Wiatr mu nawiał liści kupe
    Śpij biedaku, chuj ci w dupe...

  • gość 2019-11-01 15:49:46

    Wymyśliliśmy historię Kościoła (łomżyńskiego też) jako dobrego miejsca na ziemi tolerancyjnego, otwartego, domu rodzinnego matriarchatu Matki Boskiej Królowej Polski ty w Łomży to Matka Boska Pięknej Miłości i jej kultura jej "żywa szopka" która nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich "m n i e j s z ości" ....pod d a n y c h ... Tymczasem jak "Boe Ciało czytam Ciało Boże robiliśmy straszne rzeczy jako wstępni "kolonizatorzy" zstepnej "większości (na)rodowej, która staraniem duszpasterstwa w imię boże w mię wiary ojców w imię tradycji i kultury swojej najświętszej matki ... w imię ojca i syna i ducha swojego nieczystego ale świętego tłumiła mniejszość, jako właściciele poddanych czytam niewolników wiarenych a nawet niewiernych wtedy było bardziej agresywnie bardziej cynicznie jak mordercy Żydów. Przewodnik drogi zbawienie świata domaga się, nawrócenia ... Temu królestwu z Jasną Górą w "ciemnej dolinie" Rze tak brzydko powiem trzeba będzie oderwać Głowę z "rowa" a potem Koronę ...wyrwać "Czarnej dupy" i będzie trzeba stanąć z historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją ... jak bóg przykazał a nie polityka historyczna trochę od nowa idąca śladami tych co przez wieki z pokolenia na pokolenie kopali pod sobą dołki katyńskie rzeźbiąc pomnik swej inteligencji wzniosłej jak wierza przy kościele z cymbałem brzmiącym który z Kościoła zrobił wierzę babel ... nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy ... za parawanem "cudu nad Wisłą" który się zaczął od cudu nad Narwią ... wszak cmentarz Łomżyński starszy niż Warszawskie Powązki "poprawcie mnie jak się mylę" Wielcy Grzesznicy przyjaciele Ziemi tej ziemi Matki JPII Wielkiego jak "mur" jego-waszej "bazyliki za murami"

  • ks.Pobielane - niezalogowany 2019-11-01 16:09:53

    a ks. Marcin Sobiech fe fe w Radiu FeFe mówił że "święto zmarłych" to zła nazwa i to przez PRL ...
    NON POSSUMUS
    ks. Sobiechu Marcinie "święto zmarłych" to przez PRL a przez Ambony zapadło w pamięć i tej pamięci staracie się zrobić ...młodzikom na aborcję ducha ?... staruszkom na duchową eutanazję ? aby dusza rozumna nie nosiła w sercu zakłamania jakie do niej przys zło staraniem ks. autorytetów ... dbających przy konfesjonałach bardziej o siebie niż o czystość sumienia ...

    a przecież "ŚWIĘTO" "WSZYSTKICH ZMARŁYCH" to efekt zbierania kasy na "podzwonne" PRL nie zbierał na modlitwy za zmarłych a w Zakrystiach nie zbierano kasy na modlitwy za wszystkich świętych ! ! !
    ks.Marcinie S.
    ks. Stary pierniku marcinki Ty taki wykształcony ... powiedz czemu ks.duchowni nie dają świadectwa prawdy językiem Jezusa a dają Świadectwo wiary językiem biblijnej żmii jednym koniuszkiem za "wszystkich świętych" a drugim komuszkiem całą gębą za m a m o n ą na wszystkich zmarłych ... no i Lud tak gadał jak mi ks.cymbały brzmiące z ambony dawały temat do gadania .... na wieki wieków amen

    i po co na PRL teraz składać swój grzech śmiertelny ... przecież to grzech przeciw duchowi świętemu - правда ???

  • gość 2019-11-01 16:24:08

    ks. Stary pierniku marcińsi Ty taki wykształcony ... dobrze że Ty przynajmniej nie jesteś piernik toruński jest nadzieja że się nawrzucasz na prawdę ... jak bóg przykazał tak ci dopo mórz Święty Ojciec i wszyscy Świeci ... tak przed Pawłem z Trasu nazywano dawno temu ludzi Dobrej woli ... w odróżnieniu od złyduchów którym Jezus wytknął że diabła mają za Ojca a z świątyni Sobie... zrobili jaskinię zbójców

  • gość 2019-11-01 16:50:14

    Franciszkanie ...
    Czy PRL jest winny temu że Jezus o hierarchach mówi "Rzeźnicy" ?
    Czy PRL to RZEŹNIK kultury chrześcijańskiej ?
    NON POSSUMUS ...

  • BELZEBUBY - niezalogowany 2019-11-01 16:57:04

    ile Władza Miasta I wszystkie podległe spółki i placówki ZŻARŁY CATERINGÓW w ciągu roku , ile 300.000 czy więcej ?
    ... wystarczy wszystkie CATERINGI przeznaczyć na Domy Dziecka aby okazać CHRZEŚCIJAŃSTWO i pomóc tym co pomocy potrzebują
    no ale cóż przecież wtykańska MAFIA kk nie ma nic wspólnego z CHRZEŚCIJAŃSTWEM

  • Gość - niezalogowany 2019-11-01 17:56:28

    Blmów bekaelów najebane ani zaparkować ani nic tak samo jak wczoraj pod sklepami bbbrrrrrrr wwwrrrrrr

  • gość 2019-11-01 19:26:46

    Na cmentarz lepiej chodzic dnia nastepnego.
    Mniej ludzi i mniejsze korki, a przede wszystkim mniej policji to i bezpieczniej.

  • gość młody - niezalogowany 2019-11-01 19:32:38

    Gość - niezalogowany
    2019-11-01 17:56:28 co ci wieś nie podoba Buraku

  • Gość - niezalogowany 2019-11-01 20:04:43

    Dlaczego większość kwestujących to politycy

  • Gość - niezalogowany 2019-11-01 20:07:39

    Teraz inny temat czemu parking na Nowej 2 przy ARiMR był zamknięty czemu miasto które jest administratorem budynku nie podjęło decyzji o podniesieniu szlabanu

  • Gość - niezalogowany 2019-11-01 20:09:57

    Dlaczego parking z tyłu urzędu był zamknięty w ubiegłych latach można było tam parkować

  • gość 2019-11-01 20:10:31

    Kiedy w końcu portal mylomza zlikwiduje możliwość dodawania komentarzy???

  • gość 2019-11-01 20:25:26

    gość 2019-11-01 20:10:31 w jakim celu ??? jakim czyim dobrem ten cel uzasadniasz ???

  • gość 2019-11-01 20:43:19

    gość 2019-11-01 14:31:35 ... W słońcu świeci mu się dupa ... lux veritas

  • Gość - niezalogowany 2019-11-01 21:27:02

    Bkl to wieś? Czy napisałem coś na wieś geju z vampa

  • Gość - niezalogowany 2019-11-02 11:10:48

    Benia z Markiem ładną tworzą parę!

  • gość 2019-11-02 14:17:29

    nazywanie Kwestarzem jest wielkim wynaturzeniem i nominacją nadużycia tej nazwy Kwestarze do nazywania tych "cymbałów brzmiących" miłosierdziem z miłości do cmentarnej sztuki kochania grobów pobielanych lepszego sortu

    Kwestarz był to od początku przywilej godny członków zakonów żebrzących na cele publiczne bądź charytatywne a trzeba mieć na uwadze że zbierane godnie nie mogły być przeznaczane na cele świętokradzkie nie związane z czynieniem miłosierdzia zbierali datki na utrzymanie klasztoru na pierwsze potrzeby egzystencjalne ... ubogich w duchu

    no ale w tej Kórwa Łomży pokalanej Kórwa Logiką ks.zKórwySynów to nawet REWITALIZACJA (z definicji) straciła CNOTĘ przywracania życia ludziom w środowiskach ubóstwa i posłużył do ubogacania blichtru zbytków kultu kultury ks.zKórwySynów żebrzących miłosierdzia dla siebie nie dla ofiar swojej kórwa polityki nie społecznej którą z katedry uzasadniają potrzebami szczególnej troski o kulturę o tradycję ...