:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

[LIST OTWARTY] Odpowiedź środowiska sportowego

Lekkoatletyka, [LIST OTWARTY] Odpowiedź środowiska sportowego - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 14/02/2019 12:56

We wtorek opublikowaliśmy artykuł pt. "Sport: Tam gdzie są pieniądze, tam zawsze są jakieś kontrowersje", dołączając także "przemyślenia i uwagi" przewodniczącego Łomżyńskiej Rady Sportu Andrzeja Korytkowskiego. Reakcja łomżyńskiego środowiska na wypowiedź działacza sportowego była natychmiastowa. List otwarty w tej sprawie przesłany do naszej redakcji podpisało szesnastu przedstawicieli łomżyńskich klubów i stowarzyszeń. 

Poniżej publikujemy treść listu, który otrzymaliśmy na naszą skrzynkę:

List otwarty przedstawicieli środowiska sportowego w Łomży

W dniu 12 lutego 2019 roku na portalu mylomza.pl ukazała się publikacja pt. „Sport: Tam gdzie są pieniądze, tam zawsze są jakieś kontrowersje”, gdzie swoimi „przemyśleniami i uwagami” na temat tegorocznego podziału środków na sport w naszym mieście dzieli się Pan Andrzej Korytkowski, Przewodniczący Łomżyńskiej Rady Sportu. Ich treść jest pełna sprzeczności i na tyle kontrowersyjna, że postanowiliśmy w tej sprawie wystosować „List otwarty” do łomżyńskich mediów.

Pan Andrzej Korytkowski w swojej krytycznej wypowiedzi pomija najbardziej istotny fakt w sprawie podziału dotacji miasta na sport. Rolą Łomżyńskiej Rady Sportu jest opiniowanie wniosków o przyznanie dotacji, jednak głos decydujący posiada w tej sprawie Prezydent Miasta, gdyż to on bierze pełną odpowiedzialność za wydatkowanie środków publicznych. Dodać należy, że zgodnie z regulaminem, Rada Sportu powinna zajmować się sprawami szerszymi, a nie tylko podziałem środków finansowych.

Gdyby środki na sport były przydzielane według wyrażonego poglądu przez Pana Andrzeja Korytkowskiego, bardziej komercyjnie i wyłącznie w oparciu o algorytmy, a nie według rzeczywistych potrzeb, to w przeważającej większości dzieci i młodzież zepchnięte byłyby na margines. Przykładowo taki MŁKS, w którym trenuje aktualnie ok. 500 dzieci i młodzieży, gdyby był oceniany wyłącznie w oparciu o kryteria zaproponowane przez Pana Korytkowskiego otrzymałby dotację na poziomie ponad 20 tys. zł. Jaka byłaby w takim przypadku reakcja opinii publicznej? Czy wówczas Pan Andrzej Korytkowski i inne osoby stanęłyby w obronie Pana Prezydenta? Łatwo przewidzieć, że popłynęłaby fala krytyki na Prezydenta Miasta, a nie na Radę Sportu i jej Przewodniczącego. To pokazuje, że nie można mierzyć jedną miarą sportów indywidualnych i zespołowych.

W „przemyśleniach i uwagach” Pana Andrzeja Korytkowskiego zauważyliśmy brak kolejnego istotnego faktu dla łomżyńskiego sportu, że od 2016 roku zgodnie ze swoimi wcześniejszymi deklaracjami, Pan Prezydent Mariusz Chrzanowski wprowadził system stypendiów za wybitne osiągnięcia sportowe. Ustanawiając możliwość uzyskania stypendium, w naszym rozumieniu Pan Prezydent kierował się ideą wyróżnienia poprzez dodatkowe wsparcie dające motywację dla utalentowanych sportowców.

Warto zauważyć, że od początku kadencji Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego środków na sport przekazywanych w otwartych konkursach jest coraz więcej. W 2014 r. jego poprzednik rozdysponował na sport dzieci i młodzieży 340 tys. zł, dziś jest to kwota 470 tys. zł. Klub LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża, którego prezesem jest Pan Andrzej Korytkowski otrzymał 5 lat temu 57 tys. zł., a teraz jest to 69,7 tys. zł. Większe sumy trafiają również na sport seniorski. W 2014 r. było to ok. 345 tys. zł, zaś obecnie 480 tys. zł z czego aż 90 tys. zł przyznano lekkoatletom z Prefbetu. Porównując to z rokiem 2014, gdzie ta kwota wynosiła 65 tys. zł jest to znaczący wzrost środków. Pragniemy przy tym nadmienić, że wyniki osiągane zarówno prze młodzież i seniorów tego klubu są na podobnym poziomie jak wcześniej. Jeżeli Pan Przewodniczący Andrzej Korytkowski insynuuje w swoich „przemyśleniach”, że tegoroczny podział krzywdzi tych, którzy osiągają wysokie wyniki sportowe i jego klub zalicza się do tego grona. W takim razie można zadać pytanie: dlaczego Prefbet nie dostaje znacznych środków z Ministerstwa Sportu i Turystyki czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego?

Zdecydowanie opowiadamy się za poglądem, że tegoroczne dotacje zostały podzielone sprawiedliwie, z uwzględnieniem potrzeb wszystkich środowisk oraz klubów sportowych i grup wiekowych, zarówno tych, którzy osiągają dobre wyniki, jak i tych uprawiających sport bez czytelnych sukcesów i możliwości pozyskania innych środków na jego uprawianie. Kierujemy do Prezydenta Miasta podziękowania, że zauważył w mieście wszystkich sportowców i zrozumiał ich potrzeby, który zrozumiał, że oprócz algorytmów i sportu wyczynowego istniej szeroka grupa odbiorców chcących sport uprawiać i w nim zaistnieć. Uważamy, że Prezydent zrozumiał intencje Rady Sportu, której propozycje spychały na aut setki dzieci trenujących w klubach, gdzie trudniej osiągnąć dobre wyniki, a bardziej faworyzowała „sport indywidualny” umożliwiający osiąganie dobrych rezultatów na potrzeby między innymi algorytmów.

Nie jesteśmy naiwni, doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie sposób sprostać oczekiwaniom wszystkich, kiedy potrzeby klubów i stowarzyszeń z roku na rok rosną. Jednakże z pełnym przekonaniem uważamy, że podział środków na sport na 2019 rok został dokonany bardzo sprawiedliwie z zauważeniem potrzeby i tych „małych”, i tych „dużych”. W związku z czym apelujemy, aby zakończyć tę mało konstruktywną polemikę, która wypacza przesłania, jakie niesie ze sobą sport oraz szkodzi naszemu środowisku.

Ze sportowym pozdrowieniem, przedstawiciele środowiska sportowego w Łomży

lomza

[LIST OTWARTY] Odpowiedź środowiska sportowego komentarze opinie

  • Wstyd - niezalogowany 2019-02-15 13:04:50

    Ten co się wyłamał zawsze był dwulicowy.. Więc jaka prawda.? Pewnie też liczy na dodatkowe profity..

  • ojojojoj narobiło sie - niezalogowany 2019-02-15 10:33:49

    Dziś laury sportowe. WSTYD !!! Po co to było, komu miało służyć, a kogo skompromitować? Ustalcie jedna wersję najpierw - bo jedne już się wyłamał z tych co w mediach płakali. Chyba prezes jest z siebie zadowolony...miłego patrzenia w lustro.

  • im soooory - niezalogowany 2019-02-15 10:31:09

    ten pan bokser podobno już przeprosił prezydenta, za zamieszanie. To oznacza że Korytkowski narobił niezłego szumu. Jak teraz to rozumieć gdy ten pan podobno przeprasza. zarty z ludzi robicie?

  • PIPI - niezalogowany 2019-02-15 10:11:54

    To by się zgadzało, zobaczcie u korytkowskiego wyniki osiągają tylko do wieku juniora a potem nic. Wyeksploatuje dzieci żeby narobić sobie punktów i zebrać kasę i dziękuje dzieciom niszcząc ich marzenia. Sam nie umie wychować prawdziwego sportowca - seniora bo liczy tylko kasa. Szuka natomiast seniorów po Polsce.

  • Zbyszek52 - niezalogowany 2019-02-15 10:06:22

    W szkoleniu dzieci nie chodzi o wynik. Wynik sportowiec ma osiągnąć jako senior. Wprowadzanie jakiejkolwiek punktacji w szkoleniu dzieci jest wielkim błędem i wypacza efekt szkoleniowy. Trenerzy walczą o wynik tu i teraz, żeby zdobyć punkt, zapominając o podstawowych celach szkolenia. Wyrządzając tylko krzywdę dzieciom, zmuszając ich do wyników jako dziecko często pozbawiają ich możliwości osiągania ich w wieku seniorskim.

  • Tylko Łomża - niezalogowany 2019-02-15 09:53:56

    Siema. Masz 100% racji. dzieci chętne są,wyników brak. Czyja wina?

  • siema - niezalogowany 2019-02-15 08:33:12

    I bardzo dobrze że sobie gra ktoś musi wypełniać te boiska za które MŁks płaci. Im więcej tym lepiej. Może ta ilość tych dzieci zacznie się przekładać na wyniki. Potencjał jest tylko brakuje odpowiednich ludzi by tą ilość przełożyć na jakiekolwiek wyniki.

  • Rodzic - niezalogowany 2019-02-15 07:47:21

    siema - co ty człowieku piszesz.Niektóre dzieci grają w drugiej lub nawet trzeciej grupie pod względem umiejętności. Piłkarzy raczej z nich nie będzie choć różnie bywa.To co ja mam synowi powiedzieć że nie może chodzić bo słabiej gra.Ja jestem zadowolony że chłopak chce.Sport to nie tylko medale i odznaczenia.Przebywanie z rówieśnikami wychowuje.Chyba o to chodzi w tym wszystkim.Pewnie najlepiej zrobić tylko grupy najlepsze a resztę przed komputer.

  • siema - niezalogowany 2019-02-15 07:11:53

    Brawo za odwagę , nikt nie potrafi stanąć w obronie słabszych!! Z tego co widać, Ci co dostali więcej niż powinni siedzą w radiu i płaczą, że to też za mało i dziękują sponsorom i Prezydentowi. Może Dwójka chce jeszcze zyskać na tej całej sytuacji, a może Pan Prezydent dodatkowo da ze 100 tyś na to żeby dziewczynki mogły godnie spać do II ligi. A Pan Prezes z Młks chcę porozmawiać jak zdobywać punkty , przydała by się Panu taka lekcja, każdemy jest ciężko zdobyć punkty, ale mając tak liczbę dzieciaków to chyba nie problem. No chyba że się idzie na ilość to niestety ale tego sportu w Łomży Pan nie ruszysz... a kopać piłkę to sobie można wszędzie.

  • ŁKS Łomża - niezalogowany 2019-02-15 06:34:40

    Dobromysław o jakich kibicach opowiadasz Nie ma kiboli w Łomży skoro nie potrafią się zebrać z dopingiem na mecz w Łomży to o czym mówisz To zakompleksione gnojki większość ma zryte łby i dwie lewe ręce do roboty Żeby nie było ze wszyscy bo kilku jest normalnych tylko pewnie nie maja czasu na prostowanie tych bohaterów zza klawiatury co jeszcze nie potrafią się podpisać własnym nazwiskiem

  • nieradny - niezalogowany 2019-02-15 06:14:36

    trzeba zrobić prosty rachunek, podzielić te 180 tyś której dostał prefbet na ilość osób trenujących z Łomży i inne kluby podobnie. W prefbecie na osobę wychodzi 20000 zł na osobę a w mlks Łomża 100 zł na osobę. Widzimy więc kto tu jest pokrzywdzony.

  • Gucio - niezalogowany 2019-02-15 06:02:47

    Nie ma pieniędzy z dotacji urzędu miasta nie ma klubu :) Dotacja to max 30% budżetu i można to nadrobić sponsorami tylko wtedy trzeba pracować a nie z wyciągnięta ręka pchać się w ratuszu i tutaj zaczynają się u większości schody i najlepiej krzyczeć to politycy dadzą więcej żeby uciszyć bo nie lubią jak na nich się źle mówi

  • kibol - niezalogowany 2019-02-15 05:54:57

    Dobromysław dopoki tych debili nie usunie się prawnie ze stadionów piłka nożna nie pójdzie do przodu patrz przykład Wisław Kraków Oni są ponad prawem a PIS przymyka oko bo czego się nie robi dla swojego elektoratu. W Łomży niestety takich debili też kilku jest i niszczą ŁKS 1926

  • Trewor - niezalogowany 2019-02-15 05:45:43

    Obserwator. To tani numer na oprócz pazerności być ważnym i dalej być przewodniczącym. Dwa fakty: nigdy wcześniej nie interesował się innymi zespołami i klubami,nie pytał się co boli,ile brakuje.. itp. Sam układał regulamin i sam przydzielał se środki... Wie, że teraz zostanie regulamin zmieniony,wie też że stracił poparcie. Niech przekażę pokrzywdzonym od siebie,bo dostał po MŁKS najwięcej jak tak uważa 180tyś. Obdzielił by parę klubów. Z czego komu dać jak budżet nie jest z gumy.

  • obserwator - niezalogowany 2019-02-14 23:05:46

    Rambo89, dlaczego go obrażasz? jak by chodził i płakał za sobą to też bym go potępił, ale to co zrobił w obronie kilku słabszych klubów to się nie mieści w głowie, bo nie zyskuje nic a na pewno będzie miał pod górkę. Broni innych a pomyje na niego. Nie spodziewałem się ,że jest w stanie nie myśleć tylko o sobie.

  • rambo89 - niezalogowany 2019-02-14 22:23:48

    Każdy dostał, a ten co najwięcej, chodzi i jeszcze płacze. Wstyd panie, myślałem, że jest pan rozsądny facet, a nie pieniacz i krzykacz

  • Dobromysław Bocianoski - niezalogowany 2019-02-14 21:29:04

    Dajcie więcej dla lks 1926 i tych neardentali pseudo kubicow Co Się maja za prawdziwych elkaesiakow a to patologia co nic w życiu nie zrobiła oprócz huliganerki, dystrybucji dragow albo bluzgania na pustym stadionie bo wszystkich już przegnali z trybun

  • Co robi ta Rada Sportu - sama - niezalogowany 2019-02-14 19:58:49

    Czy mam rozumieć, że Panowie z Rady Sportu sami sobie opiniują dotacje? To jest naprawdę niepojęte. Trzeba dokładnie na tej samej zasadzie powołać Komisje ds Kultury, Zdrowia, Turystyki, Spraw społecznych. Jak równość, to równość !!! Inaczej to granda w biały dzień.

  • ręka rękę myje - niezalogowany 2019-02-14 19:17:06

    Lomzyk i przypomnijcie z czyjego komitetu startował Nadolny i Pietruszewski

  • Prawdziwy Bolek - niezalogowany 2019-02-14 17:58:57

    Piłka nożna zawsze wygra z lekkoatletyka. Sory taki mamy klimat :)

  • Lomzyk - niezalogowany 2019-02-14 17:53:37

    A przypomnijcie mi z czyjego komitetu startował w ostatnich wyborach Pan Korytkowski z małżonką?

  • Bolek - niezalogowany 2019-02-14 17:50:22

    Pilka nożna zawsze przegra z lekkaatletyka. Sory taki mamy klimat :)

  • brecha - niezalogowany 2019-02-14 17:45:43

    Środowisko sportowe,brawo?? Tylko pytanie, ile jest klubów zainteresowanych tj. w sporcie młodzieżowym MŁKS,olimpijczyk,2,4,i sekretarz 9tki..... oprócz UKS 9 same "tuzy" łomżyńskiego sportu... W skrócie zal.pl

  • ŁKS wygrywa??? - niezalogowany 2019-02-14 17:31:53

    ŁKS wygrywa? gzie i kiedy? Bo do tej pory 12 przegranych meczów mają na koncie! Nie pogrążaj się...

  • spostrzeżenie - niezalogowany 2019-02-14 17:22:33

    Dla laików: w Radzie Sportu zasiadało 10 osób, każdy ma 1 głos, przewodniczący Rady też...:-))

  • Marionetek - niezalogowany 2019-02-14 17:18:30

    Same pieczątki Łks :))))) Uscilowski Sudak, Pietruszewski Nadolny Piękna prezentacja

  • Po co kłamiecie dla taniej pto - niezalogowany 2019-02-14 17:15:21

    Kolejny raz mydlicie ludziom oczy Dryń dryń dryń W mlks trenuje niewiele ponad 300 nie 500dzieci

  • Łomża Pany - niezalogowany 2019-02-14 16:54:10

    Malarz maluje kredą chodniki.

  • ŁKS wygrywa - niezalogowany 2019-02-14 16:09:27

    Teraz też przyznał jej stypendium chociaż w ciągu roku wystartowała tylko w jednym biegu i to ulicznym a przecież w Łomży jest tyle młodych zdolnych sportowców, którym można było by przyznać te pieniądze nawet w samym prefbecie ale on woli żeby kasa została w rodzinie

  • ŁKS wygrywa - niezalogowany 2019-02-14 16:04:53

    Przecież Korytkowskiego sam przyznawał stypendium sportowe swojej żonie, która na dodatek była w ciąży biorąc te stypendium. Czy ktoś to sprawdzi i zrobi z tym porządek.

  • Romek1 - niezalogowany 2019-02-14 16:01:40

    Jak to jest to Korytkowskiego i inni sami sobie ustalali kwoty, które mieli otrzymać? A teraz mają pretensje, że nie dostali tego co sobie przyznali :), przecież to nienormalne !!!

  • Bolek - niezalogowany 2019-02-14 15:56:57

    A Malarz, gdzie się podział?

  • Tren - niezalogowany 2019-02-14 15:41:29

    Chodzą te końfiturki i skargi noszą radyjka odwiedzają i to przeważnie katolickie,nadają że ich niszczą jaka ich niesprawiedliwość spotkała, wiem że w kapowaniu są znani i jedni z lepszych. Z dala ich od środowiska sportowego bo zarazę niosą i jak zawsze żerują na niezgodnie. Typowe dla końfiturki. Im też powiedzą oko w oko. Czas już te prowizorki rozgonić.

  • antykler - niezalogowany 2019-02-14 15:28:30

    uratować to może tylko Nadzieja...

  • Sportmen - niezalogowany 2019-02-14 15:23:08

    Są tacy co zaraz i w oczy powiedzą. Tylko boją się że pan Korytkowski znów się rozpłacze i łzy będę leciały,że chusteczek zabraknie tej Loli. Że ktoś go jeszcze uważa za faceta??? Płaczek. Ale niestety powiedzą.

  • Lambda - niezalogowany 2019-02-14 15:01:27

    Jestem ciekaw, ile sam Prefbet daje rocznie na ten klub. Jak to wygląda na tle dotacji z miasta?

  • Łomżyńska Rada Sportu do rozwi - niezalogowany 2019-02-14 15:00:25

    Dziwi mnie strasznie ten żałosny spór o kołdrę, która zawsze i tak będzie za krótka. Popatrzmy na spokojnie i bez emocji jak to z boku wygląda. Podział pieniędzy na sport opiniują sobie sami zainteresowani, którzy zapewne jeszcze w uczestniczą w ich wydawaniu. Przecież np. w MŁKS trenerzy pracują za pieniądze, a nie społecznie i tak jest zapewne w mniej czy bardzie widoczny sposób w innych klubach. Warto tutaj powiedzieć, że przecież kluby sportowe to sektor NGO, który powinien być przez Prezydenta Łomży traktowany jednakowo. W innych konkursach jest nie do pomyślenia i to pod rygorem sankcji karnych, aby członkowie komisji mieli konflikt interesu przy opiniowaniu rozdziału środków. Aby to sytuację uzdrowić należy pilnie zreformować Radę Sportu, do której powinni należeć tylko i wyłącznie tacy przedstawiciele klubów, którzy bezpośrednio w żaden sposób nie pobierają z tych klubów wynagrodzenia i to pod rygorem złożenia odpowiednich oświadczeń. Taki powinien być pierwszy krok. I nie wiem ponadto, co w tej Radzie robią radni miejscy, którzy przecież pośrednio kontrolują w ten sposób sami siebie i Prezydenta. Przecież w teorii powinni reprezentować potrzeby wszystkich klubów, a nie tylko wybranych. Rada Sportu powinna być do wymiany i tyle.

  • Tolak - niezalogowany 2019-02-14 14:50:32

    Słyszałem,że Bolek chodził z listą? Same tuzy zebrał..

  • Bolek i Lolek - niezalogowany 2019-02-14 14:42:35

    Temu Panu już dziękujemy

  • tak - niezalogowany 2019-02-14 14:42:16

    Ciekawe, w którym momencie jest napisane we wcześniejszym liście,że Korytkowskiemu jest za mało?? Szukam,szukam i widzę,że staje tylko w obronie 3 innych klubów. sam pisze ,że u niego nie jest źle. Kłania się czytanie ze zrozumieniem!

  • indor - niezalogowany 2019-02-14 14:31:19

    No to głupio się Korytkowskiemu zrobi... Oprócz lekkoatletyki panie Korytkowski w Łomży są inne dziedziny sportu. Starczy dla wszystkich, po co ta pazerność?

  • bodek - niezalogowany 2019-02-14 14:26:52

    Podpisani z imienia i nazwiska DDD hahaha

  • DDD hahaha - niezalogowany 2019-02-14 14:19:36

    w oczy??? chyba za plecami, bo z takimi wynikami to po kanałach się kryją. Bolek z Lolkiem i jeszcze teki SB/UB Wam brakuje.

  • bodek - niezalogowany 2019-02-14 14:11:15

    W końcu ktoś powiedział Korytkowskiemu prawdę w oczy...

  • Bolek - niezalogowany 2019-02-14 13:57:30

    Zgadzam się z Lolkiem.

  • DDD hahaha - niezalogowany 2019-02-14 13:54:45

    Przedstawiciele środowiska sportowego to w większości przedstawiciele ŁKS haha, oj piłkarzykow boli d...

  • albin - niezalogowany 2019-02-14 13:51:28

    rozwiązać ŁKS!!!!!!!!!!!!!! ludzie!!!! to jest mega słabe!za te pieniądze można mieć sport którego nie będziemy się wstydzić Zobaczcie kto tu się podpisał. kluby bez renomy, bez wyników i bez ambicji.

  • Lolek - niezalogowany 2019-02-14 13:50:22

    Prefbet jednym z najlepszych klubów lekkoatletycznych w Polsce haha. Do takich klubow to możemy zaliczyć AZS AWF Warszawa, Zawisze Bydgoszcz lub Podlasie Białystok. Fajnie, że młodzież równiez z regionu tam trenuje, nikt tego nie neguje. Krytyka raczej spływa, że kontaktowani są zawodnicy z kraju by zrobić wynik i później Pan Korytkowski chwali się, jakich to on mistrzów nie ma. I tak junior Szymon Kulka (Malopolska), Paweł Ochal (Bydgoszcz), Piotr Łobodziński (Bielsk Podlaski), Przemysław Dąbrowski (wcześniej AZS AWF Biała Podlaska). Możnaby wyliczać...

  • abradab - niezalogowany 2019-02-14 13:36:10

    haha jak zawsze kopacze jęczą czas przestać dawać na ten cały ŁKS nieprzynoszący żadnych korzyści finansowych i wtedy będą pieniążki na kluby które mają wyniki a nie go ośmieszają jaki to bilans ma ten klub 2:14 a to dopiero połowa sezonu.

Dodajesz jako: |