:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Łomża: Archeologiczne niespodzianki przy SP 2 [FOTO]

Historia, Łomża Archeologiczne niespodzianki [FOTO] - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 4
  • Fotka nr 1 z 4
  • Fotka nr 2 z 4
  • Fotka nr 3 z 4
Portal mylomza.pl 29/11/2019 09:16

W trakcie badań zabezpieczających, prowadzonych w ramach budowy sali gimnastycznej i boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży, archeolodzy odsłonili fragmenty historycznych budynków naszego miasta. Perełką wśród odkrytych zabytków ruchomych jest srebrny półgrosz Władysława Jagiełły z XIV-XV wieku.

Podczas prowadzonych prac archeologicznych natrafiono na fragment północnej ściany fundamentu budynku kolegium pojezuickiego z XVII wieku oraz częściowo zniszczony południowy fragment  budynku szkoły pojezuickiej z początków XVII wieku. - Odsłonięto również fragmenty budynku z XVIII wieku przekształconego w funkcjonujący w okresie międzywojennym Hotel Rembelin – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

W trakcie prowadzonych prac badawczych archeolodzy pozyskali także znaczną ilość zabytków ruchomych, takich jak ceramika, kafle, szkło, plomby, monety i guziki. Po oczyszczeniu i zabezpieczeniu trafią one do Muzeum Północno-Mazowieckiego. Perełką jest srebrny półgrosz Władysława Jagiełły z XIV-XV wieku przerobiony w późniejszym okresie na zawieszkę.

Nowa sala sportowa Szkoły Podstawowej nr 2 przeznaczona będzie do przeprowadzania zajęć wychowania fizycznego, w tym m.in. z siatkówki, koszykówki i tenisa. W budynku znajdą się również szatnie, sanitariaty, pomieszczenia magazynowe, techniczne i gospodarcze. Natomiast na zlokalizowanym obok szkoły boisku o nawierzchni poliuretanowej będzie można uprawiać piłkę ręczną i mini futbol. Na realizację przedsięwzięcia władze Łomży pozyskały dofinansowanie  z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON-u. - Inwestycja powinna zostać zakończona w październiku przyszłego roku, jednak ze względu na prowadzone prace archeologiczne termin ten może zostać przesunięty – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

UM Lomza/mylomza

lomza

Łomża: Archeologiczne niespodzianki przy SP 2 [FOTO] komentarze opinie

  • Jerzy Wnorowski - niezalogowany 2019-11-29 11:00:52

    Całe te wzgórze po dawnym zakonie Pijarów to jedne stanowisko archeologiczne, Szkoda, ze ratusz łomżyński nie zainteresował się bardziej wtedy gdy przy budowie hali sportowej przy liceum odkryto stary browar.

  • Lecz Mt 8, 1- - niezalogowany 2019-11-29 11:44:30

    grzebanie się przy grzebaniu umarłych ... "a ty ..." masz inne powołanie ... i to "są koszty utracone" na drodze szukania życia wiecznego dla ... reliktu nie dla kolejnych pokoleń

    Rzekł do nich: «Idźcie!» w pisdu i "Wy płyńcie na głębię ..." złego ducha zgaście

  • Julka - niezalogowany 2019-11-29 12:25:45

    Wielka szkoda,że nie zostanie to zabezpieczone.Bylaby to atrakcja turystyczna.Takie zabytki na świecie są eksponowane w fajny sposób.Co na to konserwatorzy zabytków?

  • Rdz , 1- - niezalogowany 2019-11-29 12:36:20

    Jerzy Wnorowski - niezalogowany 2019-11-29 11:00:52 kto przykłada rękę do pługa a w przeszłość się zapatrzy jak ks. kustosz wyższej inteligencji katolickiej upadłej jak ... kultura kultu reliktu ... jak... może nadawać się do królestwa niebieskiego

    Jezus w czasie "dzielenia się chlebem" przy mowie eucharystycznej poucza jak chodzić po wodzie .... morze .... ks. arche o log zasiedziały przy stolcu zatwardziałości skuma jak się morze przekopie do Rdz 2, 1- WILGA ... zmiękniesz zanim ziarno ("gorczycy") obumrze "...na wieki wieków amen" i nie wyda plonu jak bóg przykazał aby się w nim zagnieździło to co "ziarenko" wysra znacznie dalej by korzonka "poprawcie mnie jak się mylę" w "groba popielanego" zapuściło to co z natury nie ma własnych skrzydeł ???

  • gość 2019-11-29 12:37:49

    Julka - niezalogowany 2019-11-29 12:25:45 turystyka cmentarna ... zagłębie turystyczne ... turystyki św.pamięci

  • gość 2019-11-29 13:30:31

    To piękne historyczne miejsce - może to ostatni moment aby zachować to w naturze elementy zgromadzone w Muzeum to nie to. CZAS NA SZYBKĄ DECYZJE WŁODARZY MIASTA!!!!!. Tych miejsc nie mamy wiele w mieście .... mamy już zabudowaną Senatorską gdzie był zamek, budynki szkoły żydowskie i znikły na zawsze .... ZACHOWAĆ !!!!! Przecież szkoła z zachowanym obok miejscem historycznym to coś niesamowitego !!!!

  • JEST Mt 25, 14- - niezalogowany 2019-11-29 14:40:13

    tak wygląda "biała karta" do "aniołów stróżów" tego "królestwa niebieskiego" w którym jak diabeł święconej wody unikają okazji do zakładania niebieskiej karty zanim się pojawi przemoc fizyczna np... auto agresja ... będąca odpowiedzią na przemoc psychiczną ... której obdukcja jest kłopotliwa ... potem przemoc rodzi przemoc ... i ks. ratownicy mają ... koniunkturę ... i patent na robienie czegoś dobrego i "słudzy pańscy" wychodząc na przeciw potrzebom "bogu na chwałę" "ludziom na ..." ściemę rżną ... niczym przewrotni rolnicy ... tam gdzie sami sobie posiali swoje "wartości katolickie" ludziom na pokuszenie Bogu zupełnie nieużyteczne

  • Gość - niezalogowany 2019-11-29 14:51:12

    Nie zasypujcie tego!!!!!
    Chociaż patrząc na to, jak Łomża dba o swoje istniejące, nieliczne zabytki, to jestem sceptyczna jeżeli chodzi o te odkopane fundamenty :-(

  • Gość - niezalogowany 2019-11-29 16:12:36

    W Kolnie budowali salę sportową i znaleźli dwie główki kapusty i worek pyr z XV -XVI w.

  • ku....do...vide - niezalogowany 2019-11-29 17:49:40

    Gość - niezalogowany 2019-11-29 16:12:36 niech "POgrzebią" przy swoim relikcie to "morze" "i jeszcze" "od"Najdą te swoje 30 srebrników ... POrzucone przez "jezuitów" czysto symbolicznie oddalających się od ... i zdążających " Q..." rwa kulszowa jak rypie w krzyżu to w pięty zachodzi ... (Rdz. 3,15 - Mt 25, 31-do... ) ... vide J 13, 17-...

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 17:28:31

    Jak tak to niech dadzą teren dla sali gimnastycznej dzieciakom bo ćwiczą na LO a jak chcą mieć wykopaliska to niech zamkną szkole bo warunkiem bytu szkolnego jest posiadanie sali gimnastycznej a po drugie te śmieszne teksty to propagowanie innowacyjnej religii jechowych wróć sekty bo chodzenie po domach i stanie na ulicach to żenujące ale cóż każdy ma wybór wolalbyn zostać muzułmaninem aniżeli jechowym

  • ECCE JEST ??? - niezalogowany 2019-11-30 18:02:04

    Gość - niezalogowany 2019-11-30 17:28:31 ale szyitą czy sumitą o to jest pytanie w sam raz dla ciebie )

  • gość 2019-11-30 18:11:06

    Gość - niezalogowany 2019-11-30 17:28:31 "i jeszcze" na drogą nóżkę pytanie Czy Ty pijesz ... do organisty chodzącego po domach z opłatkiem i do wolontariuszy na rogach ulic stojących z koronką ???

  • gość 2019-11-30 18:51:38

    gość 2019-11-29 13:30:31 zamek też "był" w pasie cnoty ... taka dziewica "konsekrowana" a teraz Klucza Piotrowego nie ma gdzie wsadzić by cnotę "konsekrowaną" uwolnić i odzyskać niepolaną

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 19:58:59

    Zwariowali, chcą to zakopać? Przecież to atrakcja miasta!

  • gość 2019-12-06 15:18:05

    Zostanie zasypane tak jak otwór na górze królowej Bony ,gdzie w 1962 r. był otwór wielkości pięści i po wrzuceniu kamienia przez kilka sekund była cisza , następnie zaczynał się stuk spadającego kamienia przypominającego spadanie po schodach . Sam to ćwiczyłem kilkakrotnie . A może by tak udostępnić podziemne chodniki pod starym rynkiem , pod Placem Kościuszki. ?

Dodajesz jako: |