:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Łomża: Jeże mają swoje zimowe domki [FOTO]

Aktualności, Łomża Jeże mają swoje zimowe domki [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 19/11/2019 13:57

Czternaście zimowych domków dla jeży ustawiają na terenie łomżyńskich parków pracownicy Zakładu Dróg i Zieleni MPGKiM w Łomży. Dzięki zbudowanym z pni oraz suchych liści domkom, jeżom będzie łatwiej przetrwać nadchodzącą zimę.

Ratusz przekazuje, że śmiertelność wśród jeży z roku na rok jest coraz większa. Giną one pod kołami samochodów, podczas wypalania traw czy też od trucizn na gryzonie i ślimaki. Warto pamiętać, że są to zwierzęta bardzo pożyteczne. Zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków.

Domki dla jeży wraz z tabliczkami informacyjnymi są ustawiane na Placu Pocztowym (3 szt.), w Parku Jana Pawła II (3 szt.), w Parku im. Jakuba Wagi (4 szt.), w Parku Ludowym (4 szt.). Ratusz prosi mieszkańców, aby nie zaglądać do domku w celu sprawdzenia, czy jest zasiedlony przez jeża oraz o omijanie „stref dla jeża” podczas spacerów z psem.

Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreśla, że to kolejne z proekologicznych działań podejmowanych przez samorząd Łomży.

– W tym roku w naszym mieście po raz pierwszy utworzyliśmy łąki kwietne, które pochłaniają więcej smogu niż klasyczne trawniki, wzmacniają ekosystem miasta, stając się równocześnie schronieniem dla wielu gatunków ptaków i roślin. W Parku Jana Pawła II, który ma być naszą wizytówką, ustawiona została także wieża z domkami dla jerzyków. Chcę, aby ten park, tak chętnie odwiedzany przez rodziców z dziećmi, zachęcał najmłodszych do poznawania przyrody – mówi Mariusz Chrzanowski. Przypomina również, że w ramach walki o czyste powietrze w naszym mieście, Urząd Miejski w tym roku zawarł z mieszkańcami 54 umowy na wymianę starych pieców, a w ubiegłym roku takich umów było 26. Jednocześnie prezydent dodaje, że w kolejnych latach planowane są kolejne tego typu działania, jak ekologiczne przystanki czy łąki kwietne w pasach drogowych.
 

foto: ZDiZ MPGKiM

lomza

Łomża: Jeże mają swoje zimowe domki [FOTO] komentarze opinie

  • gość 2019-11-19 14:19:18

    Świetny pomysł!!!!!! Jeszcze tylko coś trzeba pomóc kotom wolno-żyjącym

  • gość 2019-11-19 14:46:20

    zaraz i tak sie zacznie sprawdzanie czy jest jeż
    ale pomysł bardzo dobry to bardzo pożyteczne zwierzatka

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 14:47:20

    Super pomysł Prezydenta!!!Łomża jest eco

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 14:48:36

    Park jest piękny a tak portalik narzekał że łaczka. i po co w ogóle itp..brawo za determinację dla prezydenta

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 15:15:46

    miasto stawia na ciekawe rozwiązania to widać od kilku lat

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 15:19:09

    Mieszkanie plus??? A to taaaaak?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 15:20:40

    Zakaz odsłon wjazdu do miasta!!!!!

  • gość 2019-11-19 15:24:55

    jeż Jerzy mówi Polska Mistrzem Polski !!!

  • Kapitan Planeta - niezalogowany 2019-11-19 15:26:59

    Więcej łąk i drzew tlenowych, dajmy odetchnąć mieszkańcom, fotowoltanika i ogrzewanie prądem, Bądźmy eko piece kopciuch na gaz lub pellet albo gaz

  • gość 2019-11-19 15:36:04

    Znajdzie się zaraz te guwno które przyjeżdża do miasta żeby uchlać się na ławkach i rozwalać wszystko i zainteresują się jeżami bo przecież to nie krowa ani świnia jak jego stary trzymał w chlewiku.

  • beelem - niezalogowany 2019-11-19 16:09:23

    a to bekaela

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 16:40:52

    Powiecmy stanowczo NIE dla jeży z BKL

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 17:24:46

    Ciekawe czemu nie było jeszcze domków gdy panowie koszący niewielki park za sklepem Biedronka przy ul. Wyszyńskiego przy okazji "skosili" dwa dorosłe jeże. Wtedy nikt się jeżami nie przejmował? Czy metropolia nie była jeszcze innowacyjna?

  • gość 2019-11-19 17:25:14

    Nie trzeba instalować specjalnych domków dla jeży, wystarczy pozostawić w parkach trochę liści, gdzie również przezimują tak ważne w przyrodzie owady budowa specjalnych domków to zużywanie energii wiec chyba to nie do końca działania eco Pamiętajmy o zieleni !!! kolejne parkingi, betonowe-z tworzyw sztucznych boiska, wielkie obiekty handlowe to ECO?????

  • gość 2019-11-19 19:32:46

    Jakie kurwa domki się pytam ludziom ubogim dać na węgiel -a nie na domki z budżetu miasta ubędzie 30-50 tyś tak się wciska ciemnocie (DOMKI)

  • gość 2019-11-19 19:41:38

    dać i dać wszystkim tylko dać najlepiej pod sam nos

  • gość 2019-11-19 20:24:31

    A może jakaś pomoc dla kotów wolno bytujących?????????????? w Schronisku nie ma miejsca na koty, a jest ich ogrom. Popieram pomysł z jeżykami i gratuluję.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-19 20:49:28

    Jest wyjście na koty. Wszystkie wyłapać i do Kolna przesiedlić i sprawa rozwiązana

  • Gofededelość - niezalogowany 2019-11-19 21:48:21

    A kogo to obchodzi . Jeż nie zapłaci mi rachunków ani nie da kasy ani wyżywienia ani pracy . Trzeba stawiać fabryki i zakłady pracy a nie wywalać miliony złotych na durne zwierzęta . Ludzie są ważni a nie zwierzaki .

  • gość 2019-11-19 21:58:39

    idź do pracy i sobie zarób na rachunki co za bekele

  • Gość - niezalogowany 2019-11-20 00:04:12

    Naród Katolicki o my to potrafimy. Mdli mnie jak czyta się niektóre komentarze. Aby kogoś obgadać, skrytykował to umiemy najbardziej. A jak się dzieje sąsiadowi krzywda to zacieramy ręce,

  • gość 2019-11-20 00:12:47

    Phi Ludzie są ważni, a zwierzęta nie. Co za dzban. Każda istota ludzka jest ważna. Człowiek jak nie ma hajsu niech zakasa rękawy i do roboty, a zwierzak bezbronny? Sam jesteś durny

  • gość 2019-11-20 07:58:01

    Ja nie wierzę, domki mają jerze

  • Gość - niezalogowany 2019-11-20 09:54:12

    Pamiętajmy że jak znajdziemy jeża to nie bierzemy to do domu ,jest wyjątek tylko wtedy gdy ma poniżej 400 gram wagi ,taki jezyk nie przetrwa zimy. Można zabrać i dac do schroniska lub u siebie nieoswajajac to przetrzymać zimę.

  • JEŻY - niezalogowany 2019-11-20 13:28:36

    Super !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dzieciom pokaże co to znaczy opieka, przyroda i ekologia. Może bedą w szoku ze takie zwierzaki żyją w mieście, bo skąd mają widzieć jak spółdzielnia betonuje wszystko, blok na bloku stawia, a nie pomyśli o tym zeby jakiś projekt zrobić i kase pozuskać na boisko mniędzy blokami ??? Deweloperzy to też myślą w górę, a nie nad tym żeby jakieś boisko wesprzeć itp. Brawo Prezydent ! Za tę inicjatywę, niby nic wielkiego, a jednak.

  • gość 2019-11-20 13:46:39

    A kto będzie robił opłaty za te domki ? Za darmo chciałyby mieszkać w luksusach ? :)

  • Gość - niezalogowany 2019-11-21 07:00:03

    Pęknie tych jezy jest pełno w jednaczewiaku po weekendzie

Dodajesz jako: |