:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Łomża: Reanimacja na placu zabaw. Pomoc niósł 26-latek

Łomżanie, Łomża Reanimacja placu zabaw Pomoc niósł latek - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 08/11/2019 08:00

Pan Łukasz to 26-letni pracownik salonu meblowego, chociaż teraz wiele osób nazywa go bohaterem. To właśnie on przedwczoraj wezwał pogotowie i osobiście podjął próbę ratowania życia poszkodowanego mężczyzny. Wszystko wydarzyło się zaraz po tym, jak wspólnie z kolegą podjechał pod blok, gdzie dostarczał meble. Nagle do auta podbiegła kobieta i z krzykiem zapytała, czy nie mają telefonu. Potrzebna była pomoc.

Do zdarzenia doszło w minioną środę przy ul. Sybiraków 5. Około 60-letni mężczyzna leżał na placu zabaw. Pan Łukasz Cwalina niezwłocznie wezwał pogotowie.

Początkowo poszkodowany oddychał, jednak już po kilku chwilach stan mężczyzny uległ nagłemu pogorszeniu - oddech zanikł. Wtedy Pan Łukasz zaczął prowadzić masaż serca. Całe szczęście, niebawem na miejscu zjawiła się karetka i już w tym momencie udział niedoświadczonego w ratowaniu życia mieszkańca mógłby się zakończyć. Tym razem było inaczej. Załoga karetki składała się z dwóch osób, więc na zmianę z lekarzem, młody pracownik reanimował poszkodowanego mężczyznę, instruowany przez członka załogi. Wiele wskazywało na to, że mężczyzny nie da się uratować, jednak pracowniczka ZRM nalegała na kontynuację reanimacji. Puls miał wrócić po ponad 30 minutach walki o życie, następnie  starszy mężczyzna został zabrany do szpitala. 

Według relacji pana Łukasza jest bardzo możliwe, że poszkodowany leżał w tym miejscu dłużej. Świadczyć miały o tym ślady skrzepniętej krwi z nosa, powstałe prawdopodobnie wyniku uderzenia po upadku. Dlaczego nikt nie zareagował wcześniej? Tego za pewne się już nie dowiemy. Jedno jest pewne: Gdy widzimy, że ktoś może potrzebować pomocy - REAGUJMY! Możemy ocalić ludzkie życie.   

Gdyby nie relacja postronnej osoby na profilu Spotted: Łomża, sprawa mogłaby nie ujrzeć światła dziennego.

Przypominamy, że obowiązek niesienia pomocy każdemu człowiekowi znajdującemu się w bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia albo doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ma rangę obowiązku prawnego, obwarowanego sankcją karną.

Art. 162 KK:

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Tekst powstał na podstawie relacji Pana Łukasza Cwaliny
lomza

Łomża: Reanimacja na placu zabaw. Pomoc niósł 26-latek komentarze opinie

  • gość 2019-11-08 08:06:51

    jak w Krakowie kiedy ks.Dziwisz kazał Panu Bogu czekać kiedy ten ks.Macharskiego wezwał na sąd ostateczny

  • Gość - niezalogowany 2019-11-08 08:23:17

    Brawo młody bohater

  • gość 2019-11-08 08:25:40

    Gdy ktos podjedzie pod blok,czy tez idzie do klatki wszyscy to widza,tylko firanki sie ruszaja,bo monitoring włączony.Gdy dochodzi do wypadku nikt nic nie widzi i nie slyszy.Znieczulica totalna w ludziach.Wstyd mieszkancy tego bloku.

  • 112 - niezalogowany 2019-11-08 08:26:39

    https://www.arslege.pl/rozboj/k1/a320/

  • Gość - niezalogowany 2019-11-08 08:59:33

    Oby więcej takich ludzi wśród nas!

  • real - niezalogowany 2019-11-08 09:13:34

    A gdzie w tym czasie były te panie, które cały dzień wiszą na parapetach i obserwują teren?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-08 09:21:04

    Materiał do doprecyzowania, nie ma zrm z lekarzem w składzie dwuosobowym.

  • gość 2019-11-08 09:23:38

    i znowu ratownik w parafii ratowników swemu panu bogu kazał czekać w poczekalni na staruszka wezwanego na sąd boży ... ks.Dziwisz dał zły przykład robiąc tak niegodny gest przed panem bogiem czekającym na ks.Macharskiego "poprawcie mnie jak się mylę"

  • gość 2019-11-08 09:27:23

    Należy w jakiś sposób nagrodzić postawę tego dzielnego młodzieńca .Pole do popisu dla Prezydenta Miasta

  • KS.M - niezalogowany 2019-11-08 09:32:47

    gość 2019-11-08 09:27:23 raczej dla ks.Proboszcza komendanta remizy tych parafian umacniających się w duchu faryzejskiego wyznania wiary swoich ks. kanoników w tym królestwie boRzym troszczących się bardziej o to co ludzkie nie boże

  • gość 2019-11-08 09:57:17

    Gratulacje dla Pana!!! Jestem za tym aby wynagrodzić za postawę i uratowanie życia osoby która zareagowała i natychmiast przyszła z pomocą!!! (oby nie było tak jak kilka lat wcześniej pewien Pan uratował Panią i również został wynagrodzony przez Pana Prezydenta, a później był nieprzydatny w pracy, gdzie pracował nienagannie z bardzo dobrą opinią....... )

  • gość 2019-11-08 10:14:50

    poszły na wyborowe

  • Gość - niezalogowany 2019-11-08 10:26:01

    Gdy przyjechał ZRM nikt nie prowadził reanimacji.

  • Najemnik - niezalogowany 2019-11-08 10:57:29

    Pan Łukasz to Debil !!!

  • gość 2019-11-08 11:19:21

    znow znawcy tematow religijnych sie odzywaja czy ty rozumiesz temat artykolu baranie to pisz na temat a najwiekszym debilem piszacym na tym forum jest najemnik

  • gość 2019-11-08 13:57:39

    PO 1. NA PLACU ZABAW JEST MONITORING. Można ustalić co się wydarzyło, czy ktoś przechodził wcześniej obok tego Pana.
    PO 2. O GODZINIE 17-18 JEST JUŻ CIEMNO. Wiele ludzi ma zasłonięte rolety i nie widzi co się dzieje na zewnątrz.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-08 14:01:48

    Dokładnie, było już ciemno, widoczność w tych godzinach była słaba, a nie był to chodnik gdzie przechodzi dużo osób

  • Ks.M - niezalogowany 2019-11-08 14:06:11

    gość 2019-11-08 11:19:21 duch w prawdzie ochoczy ale ciało słabe jak u ks.Dziwisza nie da rady z ja no pawłowej łachy zejść czytam wypłynąć na głębię i złego ducha zgasić jak Jezus Piotra ... "naszych czasów" w czasie rzeczywistym o czy wiście a nie dopiero po wszystkim

  • Miro - niezalogowany 2019-11-08 22:10:03

    Szacunek temu Panu się należy, bo gdyby nie jego postawa to by się skończyło tragicznie. Mam nadzieję, że Prezydent miasta chłopakowi przydzieli jakąś nagrodę nawet i pieniężną bo to zasługuje na najwyższe uznanie! Szacun kolego!

  • gość 2019-11-09 00:36:54

    Najbardziej wstyd to powinno być tej Pani od posta na spotted. Wymówka bo dzieci,a monitoring okienny działał i dzieci akurat nie były przeszkodą.A dla Pana ratującego Wielkie Brawo.

  • gość 2019-11-09 09:08:34

    Miro - niezalogowany 2019-11-08 22:10:03 niech prezydent pisze do proboszcza wniosek o medal bo to na terenie parafii było więc niech proboszcz cwelem nie będzie i nich się poczuje z własnej nie przymuszonej woli do okazania aktu miłości ... bezinteresownej a jak go nie stać to niech wyprzedaż garażową zrobi w remizie pod swym cymbałem brzmiący cynizmem walącym z nauczania mową ciała pod wezwaniem JPII-ego świętego nie dla wszystkich świętego jak święta krowa na drodze miłości bliźniego do księdza swojego

  • Gość - niezalogowany 2019-11-09 10:46:43

    Czy wiadomo coś więcej o tym ratowanym mężczyźnie?

Dodajesz jako: |