:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Łomża: Wytną drzewa na Alei Legionów, ale posadzą superdrzewa przyszłości?

Łomża: Wytną drzewa na Alei Legionów, ale posadzą superdrzewa przyszłości?
13/03/2019 10:43

Zarząd województwa wyraził zgodę na usunięcie drzew rosnących w pasie drogowym Alei Legionów w Łomży. To nieruchomość stanowiąca własność województwa podlaskiego. Wycięte zostaną kasztanowce, klony i jedna lipa. Nie oznacza to, że roślin w Łomży będzie mniej. Jest szansa, że na terenie miasta posadzone zostaną superdrzewa Oxytree.

Zarząd województwa wyraził zgodę prezydentowi Łomży na usunięcie 11 następujących drzew: 6 kasztanowców zwyczajnych o obwodach pnia od 184 cm do 280 cm, 4 klony zwyczajne o obwodach pnia od 113 cm do 202 cm i lipę drobnolistną o obwodzie pnia 70 cm. Wszystkie rosną w pasie drogowym Alei Legionów od strony osiedla Jantar na nieruchomości stanowiącej własność województwa podlaskiego.

- Drzewa wytypowane do usunięcia są w niskim stanie zdrowotnym i stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa ludzi oraz mienia w istniejących obiektach budowlanych, jak również w ruchu drogowym na Alei Legionów, będącej ulicą o dużym natężeniu ruchu pieszego i kołowego. W ramach kompensacji przyrodniczej, za usuwane drzewa zostaną wykonane nasadzenia zastępcze, co jest praktykowane zawsze w tego typu sytuacjach - informuje Łukasz Czech z UM Łomża.

W Łomży w latach 2015-2018 wycięto i nasadzono następującą ilość drzew:



Jak przekazuje nam Ratusz, jeszcze w marcu planowane jest podpisanie umowy pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Wyższą Szkołą Agrobiznesu w Łomży oraz Instytutem Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego Terenowej Stacji Doświadczalnej w Białymstoku odnośnie posadzenia w Łomży 54 drzew tlenowych oxytree.

<

Łomża: Wytną drzewa na Alei Legionów, ale posadzą superdrzewa przyszłości? komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-03-13 11:37:49

    Posadzą tylko że będą rosły długo, a co z pilnowaniem tych świeżo posądzony aby nikt ich nie połamał. Ciekawe czy są prowadzone obserwacje ile z tych nowych nasadzeń nie jest połamanych w pierwszych latach po posadzeniu

  • Gość - niezalogowany 2019-03-13 11:42:16

    Moim zdaniem planowo powinno być robione nasadzenia drzew ulica po ulicy bo Łomża jest coraz większą pustynią . A tak w ogóle to przy każdym przetargu powinny być zadania posadzenia drzew i krzewów i pilnowanie ich w okresie gwarancji .

  • gość 2019-03-13 12:08:35

    oj szkoda , bardzo wielka szkoda. W naszym mieście dość szybko się wycina to co rosło latami. Ja dzisiaj każdego dnia nie mogę przeboleć tylu pięknych drzew wyciętych w związku z modernizacją ulicy Sikorskiego od ronda do mostu. Modernizacja nic szczególnego nie wprowadziła dla przepustowości i bezpieczeństwa ruchu na tym odcinku za to stworzyła betonową pustynie.

  • gość 2019-03-13 12:22:37

    A na na cmentarzu "obrońcy drzew" nie widzą wierconych otworów, okorowania pni, podlewania jakimiś substancjami trującymi i doprowadzanie starych drzew do uschnięcia.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-13 13:10:31

    Te zasadzenie to odbywa się ale w odwrotna stronę, jak chcecie sobie przypomnieć jak było kiedyś zielono to obejrzycie filmy na YouTube

  • gość 2019-03-13 13:33:49

    Ten nowy wynalazek drzew posadził ktoś pod Miastkowem i po trzech latach zaorał działkę bo wszystkie szlag trafił

  • gość 2019-03-13 13:35:24

    Ten nowy wynalazek drzew posadził ktoś pod Miastkowem i po trzech latach zaorał działkę bo wszystkie szlag trafił

  • młot na idiotów - niezalogowany 2019-03-13 14:24:52

    Najohydniejsza ulica w Łomży objawi teraz swoją brzydotę wszystkim przejeżdżającym przez Łomżę w całej krasie. Ktoś, kto wpadł na ten pomysł powinien się stuknąć w pusty łeb. Drzewa to jedyna ozdoba tej syfiastej ulicy.

  • gość 2019-03-13 14:32:17

    Czy jest w łomżyńskim ratuszu chociaż jedna osoba, która ma jakiś elementarny zmysł estetyczny? Bo Łomża jest miastem SZKARADNYM!

  • gość 2019-03-13 16:06:45

    Wyciąć drzewa to potrafią ale żeby zwrócić uwagę na brud ponujący na tej ulicy i solidnie posprzątać to nie ma komu. Przelotowa ulica dla tysięcy samochodów i osób z innych miast jest na odcinku Piłsudskiego -Sikorskiego jedną z najbardziej zaniedbanych i niechlujnych. Powstało przy tej ulicy paskudztwo w postaci parku handlowego, przy okazji powycinano drzewa . Teraz dewastacji zieleni ciąg dalszy . Prezydencie skończ pan z polityką, zajmij się miastem. Nie każdy może na to spokojnie patrzeć.

  • gość 2019-03-13 17:36:24

    dokładnie macie racje. Wycięcie drzew wystawi na pierwszy plan tą szkaradną zabudowę jeszcze rodem z PRL. A ten wskazany odcinek to faktycznie jeden wielki brud.

  • gość 2019-03-13 17:41:28

    popieram to centrum handlowe faktycznie jest okropne , zaprojektowane na kolanie bez krzty wyobraźni . Zastanawiające jest co robi w Łomży architekt miejski.

  • gość 2019-03-13 22:16:21

    Nadęci włodarze naszego miasta powinni udać się na wycieczkę reedukacyjną do Ostrołęki lub choćby do Ostrowi Mazowieckiej i zobaczyć, jak ładnie się te miasta rozwinęły. Łomża stała się w pewnym momencie potwornym koszmarkiem i z każdą kolejną kadencją rządzących jest tylko gorzej. Brak pomysłu na to miasto jest już nie do zniesienia. Wstyd. Zapyziały grajdół.

  • gość 2019-03-13 23:14:14

    Hańba, to jest hańba. Prezydent powinien podać się do dymisji. Niech se ścina swoje drzewa. Władza miesza w głowie. Jego czas się kończy. Po drzewach przyjdzie kolej na niego, ale oczywiście metaforycznie.

  • - gość - niezalogowany 2019-03-14 00:54:55

    Szkoda że ludzie nie potrafią zrozumieć dlaczego drzewa w złym stanie się wycina. Gdyby tym co teraz narzekają któreś z tych drzew spadło na pusty łeb to by pisali "dlaczego nikt nie zrobił nic w tej sprawie". Sami możecie sobie sprawdzić stan tych 11 drzew wystarczy wyjść z domu.(4lomza.pl/fotogaleria.php?id=241620) - mapa

  • gość 2019-03-14 08:38:09

    słusznie masz rację o usuwaniu drzew martwych ale wiele pięknych i zdrowych drzew w mieście ścięto dla watpliwych modernizacji

  • gość 2019-03-14 09:17:37

    A co z okazałymi drzewami, przed kinem Millenium, tuz obok MDK i Policji? Ktoś je nawiercił, sztucznie spowodował jakimś preparatem, że uschły i ... nie ma nasadzeń zastępczych, tylko powstał zabetonowany parking.

  • gość 2019-03-14 09:23:13

    ja jestem za ochroną drzew, właśnie tych najstarszych, przy których przechodzili nasi dziadkowie, które mają bogatą historie. czy są w takim złym stanie, żeby je wycinać to bym nie powiedziała. 100lat historii zniknie w 5minut? co z tego,że nasadzą nowych drzew, jak za chwile wytną kolejne - tak dla przypomnienia - drzewa długo rosną. Uważam,że nie tędy droga... Apeluje do władz o ponowne rozpatrzenie!

  • Gość super i najfajniejszy - niezalogowany 2019-03-14 11:32:43

    Muszą wyciąć i posadzić szkaradne oxytree, bo Łomża musi być brzydka! Łomża musi być brzydka, bo to Sosnowiec Podlasia :-D

  • Gość - niezalogowany 2019-03-14 12:08:41

    Zdecydowanie lepiej nasadzic platany ! Są mega odpórne n warunki miejskie i szybko rosną w ciągu 6 lat mielibyśmy piękna zielona ulice !

  • Gość - niezalogowany 2019-03-14 12:09:56

    Zdecydowanie lepiej nasadzic platany ! Są mega odpórne n warunki miejskie i szybko rosną w ciągu 6 lat mielibyśmy piękna zielona ulice !

  • Łomżynianka - niezalogowany 2019-03-14 12:46:12

    kolejna "pomysł" prezydenta Mariusza Chrzanowskiego aby ZMARNOWAĆ PUBLICZNE PIENIĄDZE ? !... ...np tople szybciej rosną niż te " nowowsteczne" które stoją na poletku Agrobiznesu przy zajezdni MPK na Bawełnie -jak stały tak stoją z połamanymi gałęziami i nie chcą rosnąć w naszym klimacie ! ... oxytree można uprawiać w Amazonii , w Kongo w N.Z a nie w Polsce ! ! ... ... co za puste dynie !

  • gość 2019-03-14 15:27:48

    brawo, szczycić się jakimiś głupimi liczbami.. kto policzy, ile drzew się nie przyjęło? Kto policzy, ile zostało zdewastowanych?! Drą się,że smog.. a wycinają płuca.

  • gość 2019-03-15 09:51:23

    święta racja poprzedniku, dziwne że tak łatwo podejmują taką decyzję, zamiast zadać sobie trudu żeby ochronić istniejące wiekowe duże drzewa, łatwiej "wyciac" problem. chociaz nie wiem czy jest tu problem czy widzi mi sie... Gdyby byly w takim zlym stanie to mialyby suche konary a nie piekne zielone korony. A to,że od wiatru czasem gałąź spadnie, to z młodego drzewa nie spada? tym bardziej! to może wytnijmy wszystkie drzewa, bo stanowią potencjalne zagrożenie.. Władzo opamietaj sie!

  • ŁAPÓWKARZ - niezalogowany 2019-03-15 14:27:22

    trzeba zasadzić palmę kokosowo i nadać imnie : " presydenta Mariusza Chrzanowski "

  • - gość - niezalogowany 2019-03-15 21:43:26

    Palm to tutaj niektórym odbija. Na ul.Niemcewicza przy remoncie wycieli 23 drzew - tylko 2 drzew był w złym stanie (usychały). Wycieli 6 lip , 10 klonów , 4 jarzęby, 1 świerk i 2 jabłonie. Najstarsza wycięta lipa miała około 60 lat i 145 cm obwodu. Pozostałe wycięte drzewa miały około 40 lat. Gdzie wtedy byli ci 'obrońcy' drzew. Co drzewa były zbyt młode czy było ich zbyt mało do wycięcia?

  • ŁAPUFKASZ - niezalogowany 2019-03-17 14:34:05

    to co nie chcą aby wycionć wszystkie drzewa to so polityczne agitatorzy polityczych

  • Dolares $$$ - niezalogowany 2019-03-17 17:07:59

    a gdzie są obrońcy drzew w Puszczy Białowieskiej z radzieckiego grinpisa ?

  • ŁAPUFKASZ - niezalogowany 2019-03-18 11:16:37

    trzeba wyciąć drzewa w parku przy Monte Cassino ... pożnij zrobić parkink z betonowej kostki ... iii poznij to sprzedać ... iii wtedy bendzie "luxusowo"

Dodajesz jako: |