„Łomżyński Flis” z wizytą na II. Festiwalu Wisły [FOTO]

Kultura, „Łomżyński Flis” wizytą Festiwalu Wisły [FOTO] - zdjęcie, fotografia
19/08/2018 08:42

Organizatorzy Festiwalu Wisły w Toruniu zdecydowali się wystąpić do zarządu LOT ZŁ z zaproszeniem do udziału w tym ogólnopolskim wodniackim spotkaniu, promującym wielowiekowe kulturowe znaczenie Wisły i jej dopływów, jako ważnego czynnika rozwoju społecznego i gospodarczego.

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska w ramach swojej statutowej działalności wdrożyła w br. działania związane z wykorzystywaniem Narwi jako atrakcyjnego szlaku turystycznego. Stowarzyszenie zwodowało w tym celu tratwę, która z powodzeniem promując 600 lat jubileuszu Łomży, wzięła udział w 23. Mistrzostwach Polski w pływaniu na byle czym w Augustowie. Działanie to zostało spostrzeżone i docenione m. innymi przez organizatorów tegorocznego Festiwalu Wisły, którzy zdecydowali się wystąpić do zarządu LOT ZŁ z zaproszeniem do udziału w tym ogólnopolskim wodniackim spotkaniu, promującym wielowiekowe kulturowe znaczenie Wisły i jej dopływów, jako ważnego czynnika rozwoju społecznego i gospodarczego.

Stowarzyszenie w tym szczególnym dla Łomży rocznicowym roku podejmując się tego wyzwania, podjęło decyzję o swoim udziale w II. Festiwalu Wisły w Toruniu poprzez prezentację wielotysięcznej festiwalowej publiczności jednostki pływającej nawiązującej w symboliczny sposób do historii naszego grodu, jak również prowadząc na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim „lądowy” mobilny Punkt Informacji Turystycznej.

Narodziny „Łomżyńskiego Flisu”

Z uwagi na potrzebę dostosowania dotychczasowej konstrukcji tratwy i przekształcenia jej w „statek wodny” zdolny do samoistnego pływania po Wiśle, zostały wzmocnione i podniesione przez członków LOT ZŁ jego burty, jak również zakupiony został spalinowy silnik ze specjalnym rzecznym napędem typu „long tail”. Kierując się przepisami prawa, jednostka została oficjalnie zarejestrowana oraz zyskała nazwę przywołującą „życiową” dla Łomży rolę Narwi i Wisły, w historycznym tworzeniu zrębów zamożności miasta i jego wspólnoty. Stowarzyszenie wystąpiło również z powodzeniem do Prezydenta Łomży i wybranych sponsorów o wsparcie tej niecodziennej formy promocji miasta, która wymagała podjęcia się lądowego transportu jednostki do Torunia oraz zapewnienia dwudniowego pobytu w nim przedstawicieli LOT ZŁ.

Festiwal Wisły nośną marką promocyjną

Druga już edycja tej ogólnopolskiej imprezy, która przypomina o walorach Wisły i jej roli dla historii i rozwoju położonych nad nią miast, wystartowała 11 sierpnia br. na Przystani Wodnej we Włocławku, by poprzez Nieszawę, Ciechocinek i Osiek dotrzeć 14 sierpnia br. do Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.

Bulwar na dwa kolejne dni zamienił się w prawdziwe miasteczko, w którym bardzo licznie przybyli widzowie mogli zobaczyć pokazy rzemiosła związanego z Wisłą (szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo) oraz różnorodne degustacje kulinarne w ramach konkursu "Nadwiślańskie Smaki". W festiwalowym maratonie atrakcji wiślanych nie zabrakło również flisaków i widowiskowych parad rzecznych historycznych jednostek rzecznych, przeglądu Piosenki Żeglarskiej "Szkuta" i Kapel Weselnych. Program wypełniony był także licznymi konkursami dla publiczności, przechodem linoskoczka nad Wisłą, a także rejsami tradycyjnymi drewnianymi łódkami, szkutami, galarami i batami. 15. sierpnia w dniu kulminacji festiwalu ochotnicy w eskorcie ratowników WOPR, policji wodnej i straży pożarnej brali udział w pokonaniu wpław Wisły, a w składzie kilku wikińskich załóg, polscy wikingowie podjęli udaną próbę pokonania światowego rekordu prędkości łodzi wikińskich. Całość imprezy festiwalowej zwieńczyło wieczorne efektowne widowisko światło-dźwięk.

Wiślany chrzest „Łomżyńskiego Flisu”

Rzeczna jednostka pływająca dla której armatorem stał się LOT ZŁ, w sposób bardzo udany zaprezentowała się tysiącom zgromadzonym widzów. Po zwodowaniu jej na Przystani AZS, załoga w składzie: Wojciech Winko, Ryszard Krajewski oraz sternik - Wojciech Danielewski, dokonała długiego próbnego - „pod prąd” rzecznego rejsu, by na koniec za zgodą organizatorów zarzucić cumę w reprezentacyjnej części Filadelfijskiego Bulwaru. Ulokowany w centralnej części festiwalowego jarmarku - tuż obok namiotu organizatorów, prowadzony przez LOT ZŁ mobilny Punkt Informacji Turystycznej odwiedziło około 600 gości, dla których zostało wydanych prawie 2000 tysiące egzemplarzy map, folderów, przewodników i wydawnictw, związanych z obchodami 600-lecia Łomży. Wielką furorę wśród odwiedzających zrobił Quiz wiedzy o Łomży z nagrodami, w którym udział wzięło około 50 uczestników, z których znakomita większość wypełniła go bezbłędnie.

Zarząd stowarzyszenia pozyskał od okolicznych przewodników turystycznych i organizatorów turystyki szereg kontaktów i zapytań, w sprawie możliwości i warunków realizacji w Łomży wycieczek turystycznych. Zostały również nawiązane partnerskie więzy z Kujawsko-Dobrzyńską Organizacją Turystyczną, której prezesi postanowili w najbliższym czasie zaplanować merytoryczne spotkanie. Zaprezentowany w trakcie festiwalu „Łomżyński Flis” oraz stoisko informacji turystycznej spotkały się z wieloma pozytywnymi komentarzami oraz osobistymi gratulacjami od dyrektora festiwalu Marcina Karasińskiego.

Pobyt w Toruniu zakończył wiślany rejs „Łomżyńskiego Flisu” do miejskiej Przystani Zimowej, gdzie organizatorzy zapewnili jednostkom – uczestnikom festiwalu, pomoc dźwigu w ulokowaniu łodzi na środkach transportu lądowego.

Zarząd LOT ZŁ wyraża wdzięczność władzom Łomży, pracownikom i dyrekcji MOSIR Łomża oraz firmie Auto-Trans GWARDIAK za wydatne wsparcie zamierzenia, promującego historię oraz atrakcje turystyczne Łomży i Ziemi Łomżyńskiej.

/LOT ZŁ/

„Łomżyński Flis” z wizytą na II. Festiwalu Wisły [FOTO] komentarze opinie

 • Kundelki też czasami bywają mą - niezalogowany 2018-08-20 13:19:19

  Do budy prowincjonalny kundelku i tyle w temacie.

 • a biedne kundelki tylko szczek - niezalogowany 2018-08-20 10:45:04

  Zenada, ty biedny kundelku. Tyle tego co sobie poskamlesz. Ktoś wpadł na super pomysł i nie bał się go zrealizować, a ty tylko możesz tym swoim jadem go niegroźnie opluć. Do budy kundelku i tyle w temacie.

 • Zarząd LOT ZŁ - niezalogowany 2018-08-19 19:25:08

  Do: wodniczek Z radością zarząd LOT ZŁ powita takie kreatywne osoby jak Pan/Pani w składzie stowarzyszenia. Faktycznie jest tyle "nisz" związanych z Narwią, ale niestety ubolewamy jednocześnie, że tak mało jest rąk na "pokładzie" do społecznej pracy. Z radością też odnotowujemy, że tak bardzo widoczna jest w Pana poście sympatia dla naszego niecodziennego sposobu promocji atrakcji naszego miasta, które miało swoją "minutę" na markowej, wielotysięcznej oraz ogólnopolskiej turystycznej imprezie. Co do wyścigów pychówek, to wypada zapewnić, że tak jak co roku będą miały one swoje miejsce.

 • wodniczek - niezalogowany 2018-08-19 18:23:34

  Wyścigi pychówek? To była oryginalna impreza promująca Łomżę, drugiej takiej chyba w Polsce nie było. Podtrzymajmy to i promujmy, nie chwytajmy nowych srok za ogon. A może LOT zacznie promować spływy po dopływach Wisły w okolicy Łomży, lub zacznie je organizować? Tu jest chyba nisza do zagospodarowania. Nie ma chyba firmy, która by takie rzeczy na naszym terenie powtarzalnie robiła i rozwijała ten temat. Flisacy u nas byli nazywani orylami. A wyścigi pychówek były w tym roku, czy już to zarzucono? MOSiR zapomniał o tym? Plaża już nie, pychówki chyba też nie. Po co nam taka wyspecjalizowana instytucja? Taka promocja tratwą to może być skromnym dodatkiem do większej sprawy. Pozostają spacery po zbudowanym w wieloletnich trudach przez poprzednie władze krótkim deptaku przy rzece. Na tyle nas niestety stać.

 • Obserwator do wolnego strzelca - niezalogowany 2018-08-19 14:44:01

  Przepraszam, ale muszę się wtrącić. Kolega, który się określił jako "wolny strzelec" musi się najwyraźniej dokształcić. Mniemam, że pochodzi on najwyraźniej z okolic Augustowa, gdzie 600 lat temu nie było takiej osady ani tym bardziej kanału augustowskiego. Prawa miejskie Augustów otrzymał w 1557r, a kanał augustowski wykopano ostatecznie w 1831r. Tak więc upieranie się przy trochę fantastycznej teorii o spławianiu wtedy przez flisaków augustowskich? drzewa do Bałtyku, nie może być oparte na faktach. Proponuję zatem zaprzestać tego z góry przegranego sporu i zajrzeć do książek.

 • Matołek z ciebie strzelcu, aż - niezalogowany 2018-08-19 13:30:31

  Pieniądze to były nie na Bałtyku, ale w Gdańsku. I tam właśnie spławiali pnie drzew flisacy z Łomży. Pieprzysz chłopie, aż ciebie szkoda. Trudno, żeby spławiali drzewo Narwią pod prąd do kanału, którego wtedy nawet nie było. Weź sobie chopie na wstrzymanie i poczytaj sobie co się działo u nas w 14 i 15 wieku. Na tym żaglu, chyba nawet widać takie tratwy. Nie ośmieszaj się i przybastuj.

 • wolny strzelec - niezalogowany 2018-08-19 13:18:07

  matole, podaj jakieś zródła historyczne , gdzie jest napisane o tym, że z Łomży przez Wisłę do Gdańska coś spławiano na większą skalę , przy takim nurcie i żeglowności Narwi i nie pierdol, że flisacy zbijali tratwy z desek , do tego na tratwach nie było masztów z żaglami ! Flisactwo (orylka)to była ale głównie z Puszczy Augustowskiej i Białowieskiej drogą przez Kanał Augustowski do Bałtyku.

 • Wolny strzelec - ty ciemniaku - niezalogowany 2018-08-19 12:32:15

  Może przypadkiem, ale właśnie to ta solidna jak widać na zdjęciach konstrukcja jest najbliższa pierwszym historycznym spływom z Łomży przez Wisłę do Gdańska. Nasi flisacy spławiali tam w pierwszej kolejności drewniane pnie, z których robili tratwy. Pomysł zajefajny i tylko takie tępole jak ty mogą pisać takie beznadziejne komenty. Ogarnij się człowieku i nie przynoś nam wstydu.

 • Mariusz zly - niezalogowany 2018-08-19 11:57:52

  Chrzanowski to kiepski prezydent

 • Lek na głupotę i zawiść - niezalogowany 2018-08-19 11:46:31

  ad: wolny strzelec Na tle tego wydarzenia i wielu dobrych tam spotkań, wypadłeś "wolny strzelcu" super śmiesznie. Sugeruję obniżyć w sobie poziom żółci i pozwolić sobie na uwagę, że marny z ciebie patriota lokalny, ale doskonały malkontent.

 • Po - niezalogowany 2018-08-19 11:05:13

  Brawo brawo !!! Łomża leży na Mazowszu ! Cieszy promocja w taki sposób

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Praca przy elewacjach

Przyjmę do pracy przy elewacjach na terenie Łomży fachowców i pomocników. Umowa o pracę i dobre zarobki adekwatne do umiejętności i starań.


Zobacz ogłoszenie

Opel Astra II

Do sprzedania mam ładny i zadbany samochód Opel Astra II z końca 2003 roku z najlepszym silnikiem 1.6-8V w pięknym niebieskim kolorze nadwozia,..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez mylomza.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GLOBALISTA.EU Marek Norowski z siedzibą w Łomża 18-400, Ksieżnej Anny 27/25

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"