:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Minister twierdzi, że Polacy, a poseł - że Niemcy, mordowali Żydów w Jedwabnem

Region, Minister twierdzi Polacy poseł Niemcy mordowali Żydów Jedwabnem - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 09/02/2018 09:09

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (PiS) stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że to Polacy mordowali Żydów w Jedwabnem i "nikt się tego nie wypiera". Tymczasem poseł Jacek Żalek (PiS), jako gość "Rozmowy Politycznej" powiedział, że Żydów w Jedwabnem zamordowali Niemcy.

- W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera. Ustawa nie zmienia historii. Nie można jednak piętnować narodu za działania jednostek, a nawet grup osób, które zabijały lub wydawały Żydów - powiedział w rozmowie z "Rz" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Minister podkreślił, że były to czyny jednostek, a nie działania zorganizowane państwa czy narodu. Dodał, że "na obszarze Polski w czasie II wojny światowej panował terror", a czyniono tak z różnych pobudek: strachu, chciwości.

Tymczasem wiceszef klubu PiS Jacek Żalek uważa, że ustalenia IPN w sprawie pogromu w Jedwabnem opierają się niewiarygodnych zeznaniach. W programie Rozmowy Polityczne w "Polsat News" polityk przekonywał, że zeznania na temat zbrodni w Jedwabnem były składane przed UB z zastosowaniem tortur.

- Zamordowali Niemcy, a jeżeli byli tam Polacy, którzy brali udział w tej zbrodni, to oczywiście ponoszą za to odpowiedzialność - uważa Żalek.

Śledztwa IPN wykazały, że pogromu w Jedwabnem w 1941 r. dokonała z inspiracji Niemców grupa około 40 Polaków, mieszkańców Jedwabnego i okolic, a ich "rola była tam decydująca".

lomza

Minister twierdzi, że Polacy, a poseł - że Niemcy, mordowali Żydów w Jedwabnem komentarze opinie

  • Zasmucona - niezalogowany 2018-03-30 06:14:49

    Moja matka pochodzi z Podlasia . Wszystkie wakacje spędzałam u babci . Choć w tej miescowości nie doszło do pogromu ( bo nie było w niej Żydów )to część jej mieszkańców uczestniczyła w pogromach w okolicznych miasteczkach. Na dźwięk słowa "Żyd" wszyscy zamieniają się w kamień . Moja rodzina nie brała w tym udziału ,spawdziłam . Brat mojej mamy tylko raz powiedział mi ,że mordowali( i jak to robili )POLACY . Babcia potwierdziła . Ale wiem ,ze powszechna jest tam opinia ,że Żydzi na taki los zasłużyli. Jest mi ciężko z tym ,choć w żaden sposób nie jestem za to odpiedzialna ,ale postawa częci mojej rodziny jest dla mnie nie do przyjęcia . Antysemityzm jest tam wg mnie wciąż żywy .

  • Wer - niezalogowany 2018-02-11 17:45:45

    Do ned Prowadząc dyskusję nigdy nikogo nie obrażam ale dla ciebie zrobię wyjątek pospolita kanalio. Poczytaj coś poza antysemickimi paszkwilami i dowiesz się ignorancie że z ziemi łomżyńskiej wywożeni na wschód byli również Żydzi. Przynależność do KPP była ponad narodowa, choć wiem że twój antysemicki łeb i tak tego nie zrozumie. Oczywiście że mord w Jedwabnem był inspirowany przez przez Niemców, to wiedza powszechna, dlatego tego nie napisałem. Choć polowania na Żydów ukrywających się po lasach organizowane przez polskich chłopów żadnej inspiracji nie potrzebowały. Poczytaj choć kilka relacji Ocalałych to może coś zrozumiesz, jak sądzisz skąd Niemcy wiedzieli o Żydach ukrywanych przez Ulmów czy rodzinę Kowalskich.

  • no no - niezalogowany 2018-02-10 18:33:17

    ktoś blokuje moje komentarze

  • bluszcz - niezalogowany 2018-02-10 17:52:52

    a co ma do tego naród polski ??? nasz dzieci zabijały dzieci żydowskie ? bredzisz

  • ewid - niezalogowany 2018-02-10 17:35:07

    Dzieciakami nie mydl oczu . Komando Shapera gnało wszystkich jak leci , podobnie było we wszystkich obozach , z wagonów całe rodziny do gazu . A pod kopułą to sam masz fest poprzestawiane , nie podoba sie w PL, wyjazd do swoich .

  • no no - niezalogowany 2018-02-10 16:48:07

    ned,czy dzieci spalone żywcem to też była szumowina komunistyczna?Coś ci się poprzestawiało pod kopułą broniąc nieskazitelnego,bogobojnego i nie robiącego nikomu krzywdy narodu polskiego.Może trochę samokrytyki?Zło to jest zawsze zło i nie ma tu co usprawiedliwiać że Żydzi to a Żydzi tamto.Hugh

  • ned - niezalogowany 2018-02-10 15:53:57

    wer MANIPULUJESZ 1. W żadnej z miejscowości pogromy nie były wyłącznie dziełem Polaków Jeśli już zwykle nieliczni Polacy na 1000-2000 mieszkańców do 10 osób pomagali Niemcom Generalizowanie że polscy sąsiedzi mordowali przemilczając kierowniczą rolę Niemców to łajdacka manipulacja. 2. Podaj choć jednego znanego miejscowym Polaka np. z komitetu powitalnego w Niewodowie czy Drozdowie. Zwykle na 100 Żydów witających Sowietów było kilku Polaków komunistów. 3. W UB Żydzi stanowili 19% zatrudnionych ale zajmowali 50% stanowisk kierowniczych. Departament I Żydzi 27% zatrudnionych 100% stanowisk kierowniczych Wydział ds. Funkcjonariuszy inspekcja specjalna skład 33% Żydów wszyscy stanowiska kierownicze W Łomży Żydzi na UB (nie jeden) katowali np. mieszkańców Konarzyc w sprawie o zabicie Żyda za okupacji Pobili skatowali bardzo wielu niewinnych ludzi. 4.5. Żydzi patrioci z kampanii wrześniowej i Katynia a szumowina komunistyczna rządząca i robiąca listy Polaków dla NKWD w dziesiątkach miejscowości na Podlasiu to kompletnie różne grupy. Polacy zwróćcie uwagę jak wer manipuluje. Z jednej strony za to że Niemcy mordowali Żydów na Podlasiu i w niektórych miejscach pomagali im polscy sąsiedzi mają odpowiadać WSZYSCY Polacy. Rabini komitety żydowskie chcą byśmy za to przepraszali a może i zapłacili. Ale gdy Żydom pokazujemy że ci witali Sowietów kapowali do nich na Polaków służyli im robili listy do wywózek to natychmiast Żydzi szachrują i odwracają uwagę że oni służyli w Wojsku Polskim i ginęli w Katyniu. Bezczelne. Prawdę powiedziała historyk z filmu wyżej że nie ma co liczyć na uczciwość u pewnych Żydów Oni będą będą kłamali kręcili bo oszustwo wobec goja u nich to normalna i praktykowana rzecz.

  • Wer - niezalogowany 2018-02-10 14:53:41

    Tak to prawda ale znacznie mniej. Choć faktycznie służyli w niemieckiej armii. Poczytałeś cokolwiek o motywacji ich służby?? Jak sądzisz przyznawali się do swego pochodzenia? Poza tym jak to się ma do stosunków polsko- żydowskich?

  • J23 - niezalogowany 2018-02-10 13:11:32

    Zapomniałeś dodać że podczas drugiej wojny światowej w wermachcie służyło 150tys. żydów ;)

  • Wer - niezalogowany 2018-02-10 12:40:48

    No to może trochę faktów. 1. Pogromów o różnorodnym natężeniu w woj. białostockim tuż po wejściu Niemców w 1941r roku było 25, najdrastyczniejsze- Radziłów, Wąsosz, Jedwabne- tam polscy sąsiedzi wymordowali swoich żydowskich sąsiadów, do masowych pobić doszło np. w Kolnie czy Szczuczynie 2. Sowietów w 1939r. witali komuniści zarówno Polacy jak i Żydzi 3. W UB w Łomży służył JEDEN Żyd 4. W kampanii wrześniowej walczyło 100 tys. Polaków pochodzenia żydowskiego 5. W Katyniu wśród pomordowanych oficerów 7% było pochodzenia żydowskiego. Wiem zaraz któryś "prawdziwy Polak" odpisze o Żydach w UB, tyle że udział procentowy wyglądał następująco- Polacy, Białorusini, Żydzi.

  • wert - niezalogowany 2018-02-10 09:36:37

    no no . prawo stanowili okupanci Niemcy . napisz jakie prawo mieli do zabicia mieszkańców i spalenia 440 wsi polskich ? ale o tym wy nie piszecie , bo macie to w de . wy służycie swoim Żydom wmawiając Polakom że muszą przepraszać do końca świata za zbrodnie niemieckie z udziałem kilku pomagierów Polaków . do dziś nie przeprosiliście za dwa lata waszej współpracy z Ruskimi donosy i wywózki Polaków na sybir , a po wojnie katowanie Polaków w UB , a to robili wasi .

  • no no - niezalogowany 2018-02-10 07:45:59

    Ty Burek a jakie to daje prawo do mordowania ludzi w tym kobiety i dzieci oraz palenia ich żywcem?

  • Burek - niezalogowany 2018-02-09 23:23:25

    Problem podlaskiego polega na tym, że do 21.06.1941 był inny okupant. Kto wtedy serdecznie witał go kwiatami. Kto założył sobie czerwone opaski. Kto pomagał w wyłapywaniu ziemian, wojskowych, urzędników, duchownych. Kto w Łomży wyłapywał i mordował uciekających z więzienia więźniów, gdy Krasnaja Armia wiała. Prawdziwego śledztwa nigdy nie było, bo pierwszy okupant powrócił i nawet w domach nie można było o tym mówić ze strachu przed socjalistyczną sprawiedliwością. Ostatni świadkowie umierają. Tylko w sądach dawna sprawiedliwość jeszcze trwa.

  • Todek1 - niezalogowany 2018-02-09 21:30:39

    Przepraszam, że jestem na dnie.

  • enej - niezalogowany 2018-02-09 21:10:50

    todek1 czytam i nie wierze oczom ,ze pojawiło się tyle patologii mentalnej o podłożu patriotyczno nacjonalistycznym ciągnącym wprost na dno przyszłośc tego kraju

  • Todek1 - niezalogowany 2018-02-09 20:52:35

    Oczywistą prawdę piszesz o tych poświęcających się na w opiekuńczej pracy dla byłych ss-manów Polek i Polaków dla zarobienia tych kilku marnych euro niemieckich. Żałuje, że ten nasz kraj był tak okradziony, zniszczony i sponiewierany przez gości zza Odry i gości z nami mieszkającymi!!!

  • bluszcz - niezalogowany 2018-02-09 20:13:10

    A ja przepraszam za tych wszystkich Polaków, którzy jeżdżą do Niemiec, podcierają dupę byłym essmankomom, bo tam lepiej płacą. Trochę godności prostaki.

  • Todek1 - niezalogowany 2018-02-09 20:06:57

    Przeprosin nigdy za wiele, a szczególnie gdy się jest Polakiem. Przepraszamy Niemców za to, że nas nienawidzą. Żydów przepraszam, że nas jeszcze nie wykończyli będąc gośćmi przez te 1000 lat. Pięknie wykorzystali gościnność polską.

  • Todek1 - niezalogowany 2018-02-09 19:29:43

    Jestem Polakiem i przepraszam wszystkie narody świata, że żyje. Szczególnie przepraszam Niemców, że Polska spowodowała napaść Niemiec hitlerowskich na Polskie. Żydów przepraszam za to, że żyje gdyż powinienem sam spowodować zaczadzenie. Przepraszam za co to nas spotkało!!!

  • bluszcz - niezalogowany 2018-02-09 19:13:13

    @enej nie kompromituj się, taka wasza wdzięczność za lata gościny ? a w chwili odzyskanie niepodległości, 1919 rok, wasz poseł zażądał pół obszaru Polski dla narodu żydowskiego zaprzeczysz ?

  • enej - niezalogowany 2018-02-09 19:07:08

    mogę tylko powiedzieć jedno - że największym nieszczęściem polskiego narodu który w swej historii tyle doświadczył jest pojawienie się w przestrzeni publicznej osób o takiej mentalności jak pan.

  • enej - niezalogowany 2018-02-09 19:05:00

    panie stream widze ,ze pan tej ustawy nie czytał albo zwyczajnie jej nie pojmuje - przeczytałem pan uwagi pod moi adresem ale niestety inaczej jak populistyczną propagandą prawicowej ekstremy tego nazwac nie mogę. Dlatego nawet się do tego bełkotu nie doniosę bo wybrzmiewa on na każdym rogu z ust dobrej zmiany.

  • olejto - niezalogowany 2018-02-09 17:45:40

    @Mima sama przepraszaj jak coś wiesz z mojej rodziny nikt nikogo nie mordował czujesz się winna to przepraszaj, mnie na świecie wtedy jeszcze nie było Żydzi 500 lat żyli w Polsce, może czas wystawić im rachunek za wikt i opierunek cała Europa ich ścigała, u nas znaleźli spokój, ot jaka wdzięczność za gościnę Jest jakiś naród na świecie, gdzie ich lubią ? A oni nas przeprosili za UB ?

  • stream - niezalogowany 2018-02-09 17:40:18

    "Minister twierdzi, że Polacy, a poseł - że Niemcy, mordowali Żydów w Jedwabnem" Jedno nie wyklucza drugiego. Komando SS Zichenau Hermanna Shapera prowadziło na tym terenie akcje oczyszczające z elementu komunistycznego, żydowskiego. Oczyszczali teren w takich wioskach jak: Wizna (koniec czerwca), Wąsosz (5 lipca), Radziłów (7 lipca), Jedwabne (10 lipca), Łomża (wczesny sierpień), Tykocin (22–25 sierpnia), Rutki (4 września), Zambrów i Borkowie. A to, że zawsze znajdą się JEDNOSTKI, które przyłożą rękę do "zemsty za krzywdy", tak było od wieków. @sterto Trzeba upaść na głowę, by kupować gnioty Bikont, czy innych politruków z GW. Wystarczy wejść na strony Gazety Wyborczej, tam zatrzęsienie identycznych tekstów za darmo. Co je łączy? Nawet nie silenie się na udawanie obiektywizmu, to jednostronna propaganda, niektórzy dodają żydowska. Nikt rozumny takich opisów nie traktuje serio, jako rzetelny opis zdarzeń. Identycznie jest z tekstami lokalnego biuletynu dawniej PZPR - "Kontakty". Popytajcie mieszkańców łomżyńskiego, co sądzą o artykułach w tym pisemku o sprawach żydowskich, odpowiedź większości jest podobna: Tam pisze żydostwo, plują na wszystko, co polskie i patriotyczne. Lata tamu ludzie z Jedwabnego i okolic pisali, jak to przyjechała w ich rejon ekipa filmowa Agnieszki Arnold i namawiała za pieniądze, stawiali wódkę, do świadectw do kamery. Jedna babka wręcz dostała na kartce, co ma gadać i po wychyleniu kliszka, wydukała do kamery. W tamtych czasach, takie reportaże, książki, to był znakomity biznes, Żydzi ze świata dobrze płacili, autorzy zarabiali kokosy. Gross za swoje mieszanki faktów i mitów dostał setki tysięcy dolarów. A nastroje po dwóch latach okupacji sowieckiej 1939-41 wobec Żydów na tych terenach oczywiście nie były miłe. Polacy widzieli, że oni stawiali bolszewikom bramy powitalne w 1939 r., to lokalni Żydzi komuniści podawali NKWD spisy miejscowej inteligencji, wojskowych, urzędników, rodzin patriotycznych do wywozu na Syberię. I tak przez dwa lata. Jakby komuś wywieziono bliskich na śmierć, to kochałby takiego, który wskazał do wywiezienia? Oj nie. @enej Oczywiście bajdurzysz, to pokazuje jak niski poziom umysłowy mamy w społeczeństwie. Ustawa karze za twierdzenie, że naród, Polacy jako wspólnota, mordowali Żydów. Opisy jednostek, grup, dokonujących zbrodni na Żydach są dozwolone, podobnie jak prace naukowe. Oczywiście szkalowanie od zawsze jest karalne. Jak napiszesz, że dziadek "Nowaka" zabił Żyda, a to nieprawda, to odpowiesz karnie. Ciekawy felieton na temat. YouTube: dr Ewa Kurek: JEDWABNE – ANATOMIA KŁAMSTWA

  • słuchacz - niezalogowany 2018-02-09 16:59:34

    Jak zachowywali się księża w Jedwabnem w 1941r?Oni swoim respektem i dominującą rolą w środowisku mogli zapobiec zbrodni.Wikary ze Stawisk zapobiegł tragedii,bo wiedział co zrobić,dlatego nie było tego co w Jedwabnem,Radziłowie....

  • J23 - niezalogowany 2018-02-09 16:29:57

    Ciekawe Mima i reszty oskarżycieli czy wy byście zachowali człowieczeństwo w tamtych czasach i takiej sytuacji ;)

  • J23 - niezalogowany 2018-02-09 16:24:45

    Tak mają to Jedwabne i pogrom kielecki i tak będą upokarzać caly naród Polski. Jak się nie podoba to zachód chętnie przyjmie ćwierć inteligencję.

  • J23 - niezalogowany 2018-02-09 16:22:00

    Polacy nie dawać się tej lewacko żydowskiej narracji i głowy w górę ;)

  • Mima - niezalogowany 2018-02-09 15:48:35

    Nie ma znaczenia jacy wówczas byli Żydzi, ważne że ich ZAMORDOWANO, w tym kobiety i dzieci!!! Nic tego czynu nie usprawiedliwia, a próbowanie obecnie wytlumaczenia tego w taki sposób, jak czyni się obecnie jest nie do pojęcia. Trzeba sobie zdać sprawę z tego co się wydarzyło,przeprosić i postarać się aby już nigdy więcej nie doszło do takiej zbrodni.Jakie to ma znaczenie, ze Polaków też mordowali?? Nic, ale absolutnie nic tego nie tłumaczy, do końca i w każdej sytuacji trzeba zachować człowieczeństwo.Tym ludziom, którzy tego dokonali to się nie udało.

  • bluszcz - niezalogowany 2018-02-09 14:47:18

    @enej to ile tej kasy chcecie byś się od Polaków odczepił ? Niemcy się wykupili, teraz na nas kolej ? Świadkowie dawno nie żyją można prawdę zmieniać. Czas płynie, ludzie umierają, a w Izraelu liczba żyjących poszkodowanych podczas II wojny ciągle rośnie.

  • JEDWABNY - niezalogowany 2018-02-09 14:25:48

    A KTO MORDOWAŁ I PRZEŚLADOWAŁ POLAKÓW PO WOJNIE 1945 - 2010R?

  • enej - niezalogowany 2018-02-09 14:02:22

    bo w okresie międzywojennym państwo polskie poprzez swoje organy władzy ostro zwalczało wszelkie przejawy prześladowania innych narodowości w tym żydów. Do tego był powołany specjalny urząd który na naszych terenach miał sporo do roboty w tym temacie. Po wojnie ówczesna władza tez rozliczyła w procesach karnych sprawców takich przestępstw i skazała wyrokami. Dzisiaj obecna władza nie potrafi lub po prostu nie ma ochoty zwalczać objawów odradzającego się po latach faszyzmu. Co więcej pisze takie ustawy jak ta ostatnia o IPN więc o czym tu mowa.

  • JEDWABNY - niezalogowany 2018-02-09 13:56:46

    JAK TO POLACY, TO CZEMU W OKUPACJĘ NIEMIECKĄ A NIE PRZED CZY PO?

  • enej - niezalogowany 2018-02-09 13:55:09

    a dodam stosunek lokalnych naszych społeczności do żydów. Pamiętajcie prawda sama się obroni żadna ustawa PiS TEGO NIE ZMIENI ANI NIE POWSTRZYMA.

  • enej - niezalogowany 2018-02-09 13:53:18

    a jeżeli ta pozycja pana bluszcza nie usatysfakcjonuje to chętnie podam inne pozycje które dokładnie tak samo opisują stosunek ludności polskiej do żydowskiej w okresie już przed okupacją niemiecką. Ten stosunek już by doskonałym fundamentem tego co stało się później w tym w Jedwabnem. Ludzie czytajcie a nie słuchajcie co wam pseudo znawcy mówią.

  • enej - niezalogowany 2018-02-09 13:49:16

    odsyłam do książki My z Jedwabnego pana bluszcza zapewne też coś wynajdziesz . A to ,że drukowano ją w Nimeczech a to ,że Bikontowa jest z redakcji Wyborczej itd. itp. Trudno wziąć to na klate panie bluszcz zwłaszcza gdy wyedukowano pana na fałszywym pojęciu Bóg , Honor, Ojczyzna. Pan to pojmie ale dopiero w momencie gdy zrozumie ,że na razie jest pan tylko instrumentem w rękach zręcznych i przebiegłych populistów.

  • czytelnik - niezalogowany 2018-02-09 13:44:30

    Bluszcz bys lepiej zapadl sie pod ziemie i nie pisal glupot historyku.Moze z tym poslem wydasz nowa historie Polski

  • bluszcz - niezalogowany 2018-02-09 12:59:51

    @enej twoja wypowiedz nic nie wnosi @j23 zgadnij dokąd do ekspertyzy wysłali te znalezione pociski w stodole w Jedwabnym ? Podpowiem, do Niemiec. A tamci owszem, pociski niemieckie, ale z pierwszej wojny światowej. Niemiec jakoś się umie bronić nawet jak jego wina, a polskie pożyteczne idioctwo "tak to my, nie wiemy dokładnie, ale na pewno to my".

  • Blabla - niezalogowany 2018-02-09 12:59:06

    Pewnie moja koleżanka z jedwabnego też babcie torturowała że jej zeznała w opowieściach że to Polacy mieli ich dość bo rozkradali majątki.

  • J23 - niezalogowany 2018-02-09 12:46:43

    A na miejscu zbrodni odnaleziono łuski z karabinów poniemieckich. To kto zabijał?

  • enej - niezalogowany 2018-02-09 12:35:12

    bluszcz powiem ci ,że największym nieszczęściem polskiego narodu który w swej historii tyle doświadczył jest pojawienie się w przestrzeni publicznej osób o takiej mentalności jak ty.

  • bluszcz - niezalogowany 2018-02-09 12:19:08

    i po to jest właśnie ta ustawa by taka gnida jak @no nie mogę gniła w więzieniu za obrażanie narodu polskiego ta mentalność wpisuje się w niemiecką politykę, której przykładem jest wypowiedź niemieckiej minister, która ostatnio stwierdziła,że Polacy powinni w czasie wojny organizować demonstracje przeciwko mordowaniu Żydów ot taki pożyteczny idiota co w swoje gniazdu sra,

  • jedwabnik - niezalogowany 2018-02-09 11:45:16

    Ale psiączą na tym forum na naszych starszych braci w wierze, ciekawe ile osób z tych co się tak wypowiadają było w USA czy innych państwach i szorowało żydowskie kibelki. Nikt nie powiedział tam, że jestem Polakiem i u żyda nie będę pracował.

  • Kropek - niezalogowany 2018-02-09 11:25:14

    alicja lubisz ser spod krasnoluda ...

  • no nie mogę - niezalogowany 2018-02-09 11:21:02

    Cała retoryka Pisu i ciemnoty.Skłócili naród,kłócą się z UE,Usa Izraelem Ukrainą Litwą Niemcami Francją.A Żydów mordowali Polacy w Jedwabnem,Radziłowie,Szczuczynie,Wąsoszu i innych miasteczkach na Podlasiu.Koniec kropka

  • alicja272 - niezalogowany 2018-02-09 11:20:35

    POewcy niech zamkną mordy bo to ........ Polskę sprzedawali jak ...........

  • enej - niezalogowany 2018-02-09 11:09:58

    pisanie na nowo po to aby zaknąc usta ludziom dążącym do ustalenia prawdy oraz tym którzy mogą dac świadectwo tej prawdzie

  • Brąłek - niezalogowany 2018-02-09 11:08:57

    W Katyniu też Polacy mordowali Polaków ? Za co przepraszał brąłek ?

  • enej - niezalogowany 2018-02-09 11:08:29

    a ja przy okazji aby dać obraz znaczenia tej głośnej i skandalicznej ustawy PiS o IPN. Chcę Wam na tym konkretnym przykładzie tej forumowej dyskusji zwrócić Waszą uwagę ,że w myśl tej nowej ustawy ta dyskusja podlega już karze z tej ustawy. I taki właśnie zapis został w tej ustawie przemycony przy okazji walki ze stosowaniem pojęcia "polskie obozy koncentracyjne" . I właśnie o to cały cywilizowany świat ma pretensje bo to jest nie dbanie o dobre imię naszej ojczyzny tylko ewidentne pisanie historii na nowo po

  • pryszcz - niezalogowany 2018-02-09 10:58:13

    @jedwabnik W Radziłowie i innych miejscowościach też tak było ? a skąd Żydzi mieli tak ogromne ilości złota by dom wybudować, samochód kupić ? przecież ogólna bieda przed wojną była

  • jedwabnik - niezalogowany 2018-02-09 10:50:45

    Okupantem Polski w tym okresie był Hitler i to on ponosi za to zbrodnię odpowiedzialność - taka powinna być linia obrony!!! Potwierdzam wypowiedź "spis" jeszcze w latach 80-tychi 90-tych sąsiedzi mówili między sobą, że ten to buduje dom za złoto żydowskie a tamten kupił samochód za zrabowany żydom nocnik złota. Komitet obrony dobrego imienia Jedwabnego to osoby przybyłe do Jedwabnego po wojnie z zewnątrz lub pochodzące z rodzin zamieszanych w mord, ci co znają prawdę, z domowych opowiadań i ich członkowie rodzin nie uczestniczyli w pogromie - milczą. Prawda o pogromie jest w miasteczku tematem drażliwym, który doprowadził do podziałów w lokalnej społeczności.

  • glab - niezalogowany 2018-02-09 10:49:49

    @sterto nie pleć bzdur Polak bez pozwolenia czy niemieckiego nakazu bałby się ruszyć palcem za okupacji Ja też rozmawiałem z ludźmi z Jedwabnego. Przed wojną na targu Polak Polakowi bez Żydowskiego pośrednictwa nic nie sprzedał. Obtoczyli, zakrzyczeli, nie dopuścili. Za co mieli Polacy ich lubić ?

  • Świadek - niezalogowany 2018-02-09 10:32:35

    Polacy są winni wszystkiemu - w 1939 roku napadli na Niemców!

  • sterto - niezalogowany 2018-02-09 10:01:36

    dodam ,że materiały autorka zbierała obecnie więc nie ma obawy pana posła ,ze jej rozmówcy byli torturowani przez UB

  • sterto - niezalogowany 2018-02-09 09:59:51

    szukającym prawdy polecam lekturę książki Anny Bikont zatytułowanej "My z Jedwabnego" cena 41 złotych. To cztery lata pracy i zbierania materiałow z rozmów z mieszkańcami Jedwabnego świadków tamtego zdarzenia. Książka też opisuje antyżydowskie nastroje wśród mieszkańców ziemi łomżyńskiej w okresie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Polecam warto przeczytać.

  • strup - niezalogowany 2018-02-09 09:47:59

    ZOMO same pisory wsadziły kij w mrowisko poprzez uchwalenie ustawy pisanej nie pierwszy raz na kolanie Jakiego a dzisiaj karzą wypić to piwo innym tak jak zwykle to robią. Sa tez opinie ,że to kolejny etap walki politycznej Kaczyńskiego który szuka zawsze kolejnych wrogów jako populistyczne paliwo trwania jego dyktatury. Teraz gdy paliwa brak przed kampanią sięgnął po stare sprawdzone fobie czyli nowego wroga którym chce skonsolidować swój elektorat w celu wygrania najbliższych wyborów.

  • ZOMO - niezalogowany 2018-02-09 09:41:48

    Ma jakieś to znaczenie kto ? i tak żydom płacimy odszkodowania bo poczuwamy się do winny .

  • spis - niezalogowany 2018-02-09 09:36:42

    to jest przykre , że taki poseł wypowiada takie bzdury. Ja wszystkim zainteresowanym podpowiem ,że nie trzeba tam kopać. Wystarczy popytać dyskretnie ludzi z Jedwabnego którzy to pamiętają - tylko omijajcie tych których rodziny znane są z faktu udziału w tym pogromie lub się nagle po nim wzbogacili. Ludzie w Jedwabnem wiedza i pamiętają to jeszcze dość dobrze. Problem w tym ,ze ci uczciwi i sprawiedliwi boją się o tym mówić.

  • Kapitan Hak - niezalogowany 2018-02-09 09:25:47

    Badania zostały wstrzymane , przez naciski ze strony żydów . Żeby chcieli prawdy to sami by prosili o kontynuację . Zeznania o mordzie na dokonanym przez Polaków po wojnie zostały wymuszone na torturach na UB. Ale są zeznania naocznych świadków którzy w latach 70 dopiero powiedzieli prawdę że to niemcy dokonali tej masakry , jednak nie pasuje to nagonki która robią lewicowe środowiska na całym świecie

Dodajesz jako: |