:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

MPEC wprowadzi nową taryfę dla ciepła!

Biznes, wprowadzi nową taryfę ciepła! - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 15/04/2019 09:09

W dniu 24 kwietnia 2019 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży wprowadzi do rozliczeń z odbiorcami kolejną taryfę dla ciepła. Skala wzrostu cen ciepła jest wyjątkowo duża i sięga prawie 25 procent. - Koszty związanie z zakupem uprawnień do emisji CO2 to wzrost o 334,08 % - tłumaczy okoliczności podwyżki prezes Zarządu MPEC w Łomży Radosław Żegalski. – Dlatego po wprowadzeniu nowego kotła do użytkowania i wyeliminowaniu w ten sposób ok 35 % produkcji ciepła z węgla, nasze ceny spadną w stosunku do produkcji ciepła w 100% na węglu – dodaje Żegalski.

Portal: Z czego wynika tak duży wzrost cen ciepła ?

Radosław Żegalski: Wzrost cen podyktowany jest w zasadzie wzrostem kosztów zmiennych w przedsiębiorstwie, na który składa się przede wszystkim koszt miału węglowego – wzrost o 39,75 % oraz koszt związany z zakupem uprawnień do emisji CO2  – wzrost o 334,08 %. Łącznie wzrost kosztów zmiennych to 33,91 %. Natomiast koszty stałe, czyli te nie uzależnione od ilości produkcji ciepła, pozostają na tym samym poziomie – wzrost o ok. 0,54 %.

P: Czy obecnie wprowadzana taryfa zawiera już koszty związane z prowadzoną przez Spółkę inwestycją z kotłem biomasowym ?

RŻ: Nie, koszty związane z nową inwestycją będą zawarte w cenach kolejnej taryfy dla ciepła.

P: W jaki sposób zakończona w przyszłości inwestycja w kocioł biomasowy wpłynie na ceny ciepła ?

RŻ: Obecnie jesteśmy na etapie kontraktowania dostaw biomasy (zrębek drzewnych) ale obecne ceny rynkowe wskazują na to, że produkcja ciepła z tego paliwa jest zdecydowanie tańsza niż z węgla. Do ceny węgla musimy bowiem doliczać cenę uprawnień do emisji CO2, natomiast do ceny biomasy już nie – stąd ta korzyść. Dlatego po wprowadzeniu nowego kotła do użytkowania i wyeliminowaniu w ten sposób ok 35 % produkcji ciepła z węgla, nasze ceny spadną w stosunku do produkcji ciepła w 100% na węglu. Tzw. II etap modernizacji ciepłowni miejskiej w Łomży, na który mamy już też zapewnione finansowanie i dotację z NFOŚiGW, doprowadzi do ok 70 % udziału produkcji z biomasy w naszym Przedsiębiorstwie, co oczywiście także wpłynie na ustabilizowanie się cen ciepła. Przypomnę, że uprawnienia do emisji CO2 kupowane są przez nas na giełdzie i my jako MPEC nie mamy żadnego wpływu na ich cenę a ceny te od 2018 roku wciąż rosną i obecnie sięgają 26 Euro za tonę. (MPEC emituje w ciągu roku ok. 70.000 ton CO2).

P: Czy mógłby pan skomentować zakończony już 2018 rok w kontekście wypracowanego zysku przez MPEC ?

RŻ: Dzięki m.in. zminimalizowaniu kosztów dotyczących przesyłu ciepła w długiej na niemal 78 km sieci ciepłowniczej, optymalizacji procesów produkcji oraz innym oszczędności, Spółka osiągnęła zysk na sprzedaży ciepła w wysokości ok 230 tys. zł. Jest to ten zysk, który wynika bezpośrednio z wystawianych przez MPEC faktur za energię cieplną naszym Odbiorcom. Należy zaznaczyć, że pozostały zysk w wysokości ok. 1,9 mln zł to kwota wynikająca m.in. z przyznanych dotacji i odpisów amortyzacyjnych, z przychodów dotyczących wynajmu pomieszczeń i komina, ze sprzedaży żużlu i złomu, z odpisów z tytułu przekazanych Spółce nieodpłatnie środków trwałych takich jak węzły ciepłownicze itp. Są to więc wartości, które nie wynikają z opłat dokonywanych przez naszych Odbiorców ciepła.

Na zakończenie chcę poinformować, że jako firma, od trzech lat zaczęliśmy wdrażać długofalową politykę mającą na celu uchronienie, w możliwie największym stopniu, naszych Odbiorców ciepła od zmian jakie zachodzą obecnie w sektorze energetycznym w krajach Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że nasze przewidywania co do coraz wyższych kosztów związanych z produkcją ciepła z węgla – sprawdzają się. Jesteśmy więc jako Przedsiębiorstwo na dobrej drodze wdrażając w życie inwestycje biomasowe i zamierzamy tą drogą podążać dalej.  

lomza

MPEC wprowadzi nową taryfę dla ciepła! komentarze opinie

  • niestety - niezalogowany 2019-04-15 09:31:20

    CO2 nie jest szkodliwym gazem. W atmosferze jest go bardzo mało - wystarczy sprawdzić ile go mamy procentowo (ludzka krew ma wyższy poziom dwutlenku węgla). Przedtem straszyli dziurą ozonową ale jej nie opodatkowali, natomiast dwutlenek węgla już tak. Skoro ludzie nie protestują to doją wszystkich w Europie i ciekawe na co idą te pieniądze otrzymywane za nic. Najwięksi "truciciele" na naszym globie są wolni od opłat - bo ich zwyczajnie nie podpisali.

  • tyle w temacie - niezalogowany 2019-04-15 09:34:53

    Groźne są pyły i smrody, a nie dwutlenek węgla.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 10:09:55

    Czyli rozumiem że Pan Prezes teraz ze swoich poborów dołoży mieszkańcom miasta, bo mnie nie stać na te podwyżki. Chyba że Pan Prezes pójdzie do mojego zakładu i pogada z szefem żeby mi dał podwyżkę. Co raz bardziej wkurzają mnie prezesi mpecu i zgo. I to bez mrugniecia okiem. Bez wytłumaczenia czy robią wszystko by ich nie bylo. Sami po 10 tys co najmniej biorą a nakładają ciężary na zwykłych przeciętnych ludzi którzy ledwie 2000 tys zarabiają albo i nie. Rozumiem podwyżki ale nie takie kolosalne. 5% 10% a nie 25% to jest zwykły rozbój. Prezes zarabia takie pieniądze a wy murzyni się martwcie co do garnka włożyć.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 10:13:09

    To za chwilę Ci co w blokach będą czynszu po 600 700 zł płacić przy zarobkach poniżej 2000 tys to jest głodówka i ubóstwo bo nie starczy do pierwszego

  • Miron - niezalogowany 2019-04-15 10:28:05

    Teraz podwyżka, cena spadnie a wprowadzone podwyżki zostaną. Chcecie więcej pieniędzy to nie dotujcie imprez sportowych za nasze pieniądze!

  • gość 2019-04-15 10:29:21

    wywiad zrobiony na kolanach?

  • Złodziejstwo - niezalogowany 2019-04-15 10:30:43

    Złodziejstwo w Biały dzień! Nauczyciele strajkuja to i my zastrajkujmy bo to co się wyrabia to masakra jakaś! 25 procent ciepło w górę, śmieci też ostro, zaraz będzie woda w górę i ścieki!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 10:37:01

    Fajnie my na klatę przyjmiemy podwyżki na ciepło i śmieci A Prezesi ZGO i MPEC będą się bawić na galach boksu i innych. Super Panie Prezydencie dziękujemy Ci za Twoją dobroczynność

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 11:17:33

    500+ kosztuje

  • gość 2019-04-15 12:35:17

    polecam afera podkarpacka posłuchajcie dlaczego tak marszałek sejmu się denerwuje http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-andrzej-rozenek,6855884/

  • gość 2019-04-15 13:51:06

    Prezesi z prezydentami nadwyżkami kasy się podzielą, a wy głupole płaczcie i płaćcie, tak działa demokracja.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 13:53:47

    Nauczyciele nie zapomnę wam tego...

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 13:55:27

    Nauczyciele to współcześni terroryści

  • gość 2019-04-15 16:23:53

    Szokująca podwyżka kosztem biednych mieszkańców.Zysk osiągnęli ponad 2,130 mln i jeszcze podwyższają.Zlikwidować nagrody,13-tki i wysokie wynagrodzenie.Mieszkańcy w blokach będą marznąć w skarpetach,czapkach i nie będą mieli na jedzenie .................Opłaty miesięczne będą bardzo wysokie .............Panie prezydencie zlikwiduj im przywileje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 17:50:16

    Przeglądam komentarze i da się zauważyć że piszą je osoby co ledwie podstawowke skończyły. Ale to nic nowego. Najwięcej krzyku i zamętu robią jątrzyciele a nie specjaliści.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 20:12:49

    Proste rozumowanie jeżeli w tym roku nie było niskich temperatur to i oszczędności ma MPEC no cóż więc dali sobie a raczej przyznali premiere paranoja ja sam pracuje sam kupiłem mieszkanie a jak szef się dowiedzial że tak postapilem to pensje mi upierdolil niech PIP weźmie się za tych wychowanych na bawelnie prezesów i właścicieli prywatnych firm co pracowników wiecznie za śmieci uważają bo jak na własnym przykładzie podam to informacja DO PIP podałem to stwierdzenie my już nic nie możemy wskurac paranoja

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 20:14:05

    Nie mogę pojąć jak firma mająca taką nadwyżkę podnosi tak drastycznie ceny? Nawet jeżeli są inwestycje to chyba nadwyżka nie była tylko w tym roku ale w poprzednich również więc teoretycznie jest z czego wyłożyć. No jedynym wytłumaczeniem jest podzielenie zysku między siebie. Wtedy wiadomo czemu muszą zwykli ludzie płacić.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 20:16:39

    Gościu ma rację rączka rączkę myje kontrola heheh dobre stwierdzenie jak ma przyjść już 2 dni wcześniej wiedzą i w papierach nagle się wszystko zgadza a pieniążki pracownicze lecą razem z właścicielem na Karaiby

  • Gość - niezalogowany 2019-04-15 20:19:55

    Ale grunt że zarząd zrobił sobie pewnie 13 i 14 i 15 wypłaconą w formie bonów i innych takich darowizn od mieszkańcow oczywiście w świetle prawa opisanych od podatków

  • gość 2019-04-16 13:52:25

    CHORE TO ........MIESZKAŃCY PŁACĄ I PŁACZĄ .........TAK RZĄDZI SIĘ W PAŃSTWIE KATOLICKIM.....................

  • gość 2019-05-01 00:38:50

    dostaliście 500+ , 300+ mama puls stać was na to to trzeba bulić. Nikt wam za darmochę ciepła nie da. Jak się nie podoba to sobie ogniska w tych swoich kurzych apartamentach porozpalajcie.

Dodajesz jako: |