:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Nowogród: Czołgu nie oddamy!

Region, Nowogród Czołgu oddamy! - zdjęcie, fotografia
09/02/2018 08:24

- Nie pozwolę na to, żeby z Nowogrodu zniknął czołg - zdecydowanie mówi burmistrz Grzegorz Palka podkreślając, że jego zdaniem nie propaguje on w żaden sposób ustroju komunistycznego, a jest bardzo ważnym obiektem turystycznym, który powoduje, że osoby przejeżdżające przez Nowogród zatrzymują się przy nim.

W województwie podlaskim naliczono 21 pomników i tablic, które mają zostać usunięte z przestrzeni publicznej, ponieważ "propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny". Powinny one zniknąć do końca marca, ale są samorządy, które z różnych względów nie chcą tego zrobić. Jednym z nich jest Nowogród, a dokładniej burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka.

Władze gminy zgłosiły co prawda pomnik podlegający ustawie, ale jak czytamy w dokumencie urzędu wojewódzkiego "Gmina Nowogród nie akceptuje usunięcia tego obiektu". Chodzi tu o pomnik - czołg T-34 ustawiony na kamiennym postumencie na wzniesieniu nad Narwią. Na tablicy umieszczonej obok czołgu jest napis: "Chwała bohaterom poległym w walce z niemieckim faszyzmem o wolność Ziemi Łomżyńskiej w 30. rocznicę PRL Społeczeństwo Powiatu Łomża 14.IX.1974".

- To zdanie oczywiście zostanie z tablicy usunięte w taki sposób, że nie będzie po nim śladu, natomiast sama tablica jest elementem pamiątkowym i pozostanie przy czołgu - zapowiada Grzegorz Palka.

Jak tłumaczy burmistrz, już około roku temu do wojewody trafiło pismo, w którym ówczesny zastąpca burmistrza Nowogrodu Grzegorz Palka tłumaczył, że czołg jest w rozumieniu władz Nowogrodu obiektem turystycznym, a nie komunistycznym i nie zamierzają się go pozbyć.

- Na pewno czołgu dobrowolnie nie oddam! Bez względu na konsekwencje - zapewnia burmistrz. - Jest to obiekt, który zmusza wręcz osoby przejeżdżające przez Nowogród do zatrzymania się, aby dzieci mogły pójść, stanąć przy człogu, zrobić sobie zdjęcia bądź na niego po prostu fizycznie wejść. Mało tego. Planujemy nawet lepsze wyeksponowanie czołgu poprzez zmianę oświetlenia z solarów, które nie sprawdzają się w tym miejscu na zwykłe halogeny.

Warto dodać, że przed kilku laty czołg został poddany renowacji i jest w bardzo dobrym stanie.

Wojewoda podlaski ma już wykaz 21 obiektów podlegających dekomunizacji zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Te miejsca wskazały samorządy lokalne i to na nich spoczywa ustawowy obowiązek usunięcia takich obiektów. Zgodnie ze wspomnianą ustawą koszt usunięcia pomników i tablic poniesie Skarb Państwa, jeżeli właściciel terenu "nie uczestniczył w procedurze wzniesienia tego pomnika" i o ile dotrzyma terminu do 31 marca 2018. Jeśli po tej dacie zostaną jeszcze jakieś pomniki, tablice, które propagują komunizm (stwierdza to Instytut Pamięci Narodowej) wówczas wojewoda uzbrojony w taką opinię IPN wyda decyzję nakazującą usunięcie tych obiektów. Wówczas już odbywa się to na koszt właściciela terenu, na którym stoi pomnik.

<

Nowogród: Czołgu nie oddamy! komentarze opinie

  • filip z konopi - niezalogowany 2018-03-07 20:30:39

    No właśnie...i w takich sytuacjach wychodzi, że jesteśmy w czarnej d...ziurze! Czołg - symbol bohaterstwa - w tym przypadku Polaków. Czołg oczywiście produkcji radzieckiej - co u niektórych wywołuje objawy bólu du.py a przecież to dzięki ZSRR powstało polskie wojsko. To wojsko potem szło przez Polskę i walczyło z faszystowskimi Niemcami u boku Armii Czerwonej. Co niektórym bardzo zależy na tym, żeby ten kawał historii wymazać w ogóle! Nie, nie da się! Brawo panie burmistrzu! Chcecie zrobić z wojska polskiego taki sam spęd bydła jak zrobiliście to z Niemcami czy Rosjanami...Czy wszyscy żołnierze wojska polskiego, którzy walczyli z Niemcami byli bandytami, zwyrodnialcami, złodziejami i gwałcicielami? Nie! Na pewno NIE! Skąd w Polakach tyle nienawiści? Przecież ci żołnierze - prości chłopi, robotnicy tak samo wierzyli w to, że walczą o wolną i niepodległą Polskę. Tak samo jak dziś wierzą w to wyznawcy jedynie słusznej dziś partii. "...ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść."

  • antyPiSlamista - niezalogowany 2018-02-11 14:59:24

    szarik chyba twoją sukę zniewolił... prości żółnierze, czy to Rosyjscy, czy Polacy nie mieli pojęcia o politycznych aspektach tej wojny, wykonywali zadanie walki z Nieieckim okupantem i wielu zapłaciło za to cenę najwyższą..., idiotyczne jest zatem obarczanie ich odpowiedzialnością i chorobliwe stronienie od realiów historycznych, a w szczególności okrutnej wojny czego symbolem jest ten czołg

  • Kapitan Hak - niezalogowany 2018-02-11 14:31:08

    Czołg powinien zostać z odpowiednimi tablicami mówiącymi o czerwonych którzy zniewolili, ograbili i zrujnowali nasz kraj , najpierw wraz z hitlerem w 39 r a potem w 44/45 r . Czytając co niektóre wypowiedzi mam wrażenie że nie którzy tęsknią za tym czerwonym reżimem , pewnie odnaleźli by się na wysokich stanowiskach.

  • Wre - niezalogowany 2018-02-10 23:00:53

    Pisowcy i tak zrobią co chcą dalej głosukcie na prezesa i jego bałwanów

  • dzisiaj - niezalogowany 2018-02-10 20:36:38

    Niech ten burmistrz się zdecyduje czy to pomnik czy atrakcja turystyczna dla dzieci bo jeżeli pomnik to tylko zdjęcie można zrobić a nie chodzic po tym a jeżeli atrakcja turystyczna to postawcie w polu żeby dzieci miały radochę ale żeby nie było to pomnikiem

  • Bolek - niezalogowany 2018-02-10 19:15:13

    Nowogrod z mapy usuńcie... odrazu

  • hist1 - niezalogowany 2018-02-10 09:52:50

    Tylko kretyn albo sprzedajny komuch może twierdzić ,że ,,radziecki żołnierz wyzwalał nasz kraj"

  • Nie Nie Nie - niezalogowany 2018-02-10 09:32:56

    Nie oddamy czołgu ani psa!

  • Tak - niezalogowany 2018-02-10 09:26:55

    Kitaszi zamiast komunistycznego manifestu poczytaj zamiast cos innego taki poziom twoich wypowiedzi jest na poziomie menela intelektualnego . Najpierw poczytaj fakty histotyczne potem sie wypowiadaj czerwony agitatorze

  • bl - niezalogowany 2018-02-10 02:04:50

    Burmistrz będzie płacił za prąd jak cały czas będą świecić halogeny

  • wawa - niezalogowany 2018-02-10 02:01:33

    Niestety ale ten czołg jest radziecki pamiątka komunistyczna burmistrz będzie musiał usunąć na własny koszt

  • rechot - niezalogowany 2018-02-09 21:56:51

    co za pajac ale ma nasrane we łbie żołnierz radziecki wyzwalał naSZ kRAJ pewnie razem z niemieckim po 17 IX i potem w 44 - 45

  • re re - niezalogowany 2018-02-09 21:53:28

    kitoszi pajacu a kto tego żołnierza tu 17 września i kiedykolwiek tu zapraszał?

  • Emil - niezalogowany 2018-02-09 20:44:17

    Po wyborach wszystko co pisoskie trza będzie wyrypać w pis-du

  • Samodzielna Brygada Spadochron - niezalogowany 2018-02-09 16:39:50

    W 98" na wagarach piliśmy wino na czołgu jest co wspominać , także zostawcie czołg tam ciągle gra muzyka :>

  • ( ͡º ͜ʖ͡º) - niezalogowany 2018-02-09 16:26:52

    W Czerwonym Borze ma być całe muzeum tych pamiątek komunistycznych

  • polskie obozy - niezalogowany 2018-02-09 15:04:58

    Palka po raz kolejny POzytywnie mnie zaskoczył, PO mojej interwencji mailowej zdjął tablicę z nazwą "Targowica" (Józef wówczas już był mocno niedysPonowany), teraz przeciwstawia się PiSlamskim kato-bolszewikom...

  • ( ͡º ͜ʖ͡º) - niezalogowany 2018-02-09 14:59:48

    Nie no tragedia nowogrod bez czolgu tak nie moze byc niech wojewoda zlikwiduje swoje mysli komunistyczne .precz od czolgu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  • RUDY 102 - niezalogowany 2018-02-09 12:43:23

    Zmienić mu numer na 102 i dopisac RUDY i wycieczki z całego kraju gwarantowane...

  • Kropek - niezalogowany 2018-02-09 11:16:10

    Nowogród bez czołgu to jak dziewica bez majtek ...

  • bonk - niezalogowany 2018-02-09 10:49:01

    PISdzielce

  • ZOMO - niezalogowany 2018-02-09 09:40:39

    Brawo pisuary przeszkadza wam historia najlepiej wszystko zlikwidować pozostawić kościoły ale przecież kościoły to też historia więc zburzyć w cholerę co za kaczki jak ja was nie nawidzę i tego gamonia z Starego Rynku również który nic nie robi .

  • kitoszi - niezalogowany 2018-02-09 09:29:54

    odpowiem ci adekwatnie do twojego poziomu intelektulanego bo tylko to może zrozumiesz " w dupie byłeś gówno widziałeś". Narrcję zmieniłem jak widzisz do twojego poziomu dziękuję za dobrą radę.

  • tak - niezalogowany 2018-02-09 09:19:14

    haha kitoszi jesteś śmieszny i żałosny . Mówi ci coś pakt Mołotov -Ribbentrop ? Czyli jak połowa mojej rodziny została wywieziona na sybir to została wyzwolona? Czy w katyniu też naszą elitę wyzwolili? Zmień narracje czerwony kacyku

  • paryżanin - niezalogowany 2018-02-09 09:15:51

    Burmistrz dawno powinien zdjąć lub zmienić tablicę. Teraz z braku innych sukcesów robi se reklamę przedwyborczą.

  • kitoszi - niezalogowany 2018-02-09 09:11:32

    czytając takiego "tak" można odnieść wrażenie ,że II wojna światowa i okupacja naszego kraju prowadzona była przez "czerwonych najeżdzców". Jest to typowy przykład robienia wody z mózgu i populistycznego pisania historii przez prawicową ekstremę bo radzieckiego żołnierza który wyzwalał nasz kraj stawia się w gorszej roli niż faszystowskiego najeżdźcę który wymordował miliony naszych rodaków. To jest typowe kłamstwo stosowane przez populistyczna ekstremę prawicową.

  • ktoś inny - niezalogowany 2018-02-09 09:07:06

    Brawo Panie Burmistrzu. Tak trzymać.

  • paryżanin - niezalogowany 2018-02-09 09:05:35

    Postawili czołg - sukces Decyzja o likwidacji czołgu - sukces Obrona przed decyzją o likwidacji - sukces Same sukcesy w tym Nowogrodzie. Bunkry są przedwojenne, nie będą usuwać. Też sukces ;)

  • enej - niezalogowany 2018-02-09 09:04:55

    histeria pisania historii Polski przez pisowskich populistów jak widać sięgnęła już do czołgu w Nowogrodzie. Panie burmistrzu brawo tak trzymać nie dajmy się tym populistom zwariować.

  • tak - niezalogowany 2018-02-09 09:03:00

    Czołg powinien zostać ale tablice trzeba poprawić musi byc tam informacja o czerwonych najeźdźcach którzy zniewolili i utopili we krwi patriotów nasz kraj

  • beta - niezalogowany 2018-02-09 08:59:08

    A w Piątnicy są Carskie forty -usunąć , zrównać z Narwią , oddac łomży , wybudują mieszkania +, Usunąć wszystkich urzedasów , Osłów, kształconych przez komuchów, rozebrać wszyskie budynki , zwinąć asfalt na komuszych drogach itd. :).

  • Jan Z Janowa - niezalogowany 2018-02-09 08:55:34

    a czy ten czołg walczył tu we wrześniu 1939 ? Pytanie retoryczne