Od 1 listopada 2019 roku wchodzą w życie przepisy, które zobowiązują przedsiębiorców do dokonywania zapłat za nabyte towary lub usługi z zachowaniem mechanizmu podzielonej płatności, jeśli transakcja spełnia określone warunki. Nowelizacja ta wprowadza również obowiązek posiadania rachunku firmowego dla wielu przedsiębiorców, dla których do tej pory nie było to obligatoryjne.
Jak już wspomniano, wraz z początkiem listopada 2019 r. w życie weszły nowe przepisy, które wprowadzają obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności, kiedy transakcja spełnia dwa warunki jednocześnie. Pierwszym z nich jest wysokość ogólnej kwoty należności na fakturze. Jeśli przekroczy ona 15 000 zł i spełniony został drugi warunek, czyli nabyty towar lub usługa będące przedmiotem transakcji, zostały wyszczególnione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, to dostawca ma obowiązek umieszczenia na fakturze odpowiedniej informacji, a odbiorca jest zobowiązany dokonać zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Oznacza to, że jeśli transakcja dotyczy usługi lub towaru wskazanego na wymienionej wyżej liście, ale jej wartość nie przekracza 15 000 zł, przedsiębiorca nie ma obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności.
Konsekwencją wprowadzenia opisanych wyżej regulacji jest konieczność posiadania bankowego rachunku rozliczeniowego lub imiennego rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej otwartego w związku z prowadzoną działalnością, prowadzonego w złotówkach. Oznacza to, że wszyscy podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż towarów lub usług, które wymienione zostały w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, od 1 listopada będą zobowiązaniu do posiadania firmowego rachunku bankowego. Jest to konieczne, aby w chwili kiedy nastąpi transakcja spełniająca warunki mechanizmu podzielonej płatności, odbiorca mógł dokonać zapłaty za fakturę w prawidłowy sposób. Zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami, możliwe było wykorzystywanie przez przedsiębiorców, do celów prowadzenia działalności gospodarczej, imiennych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Nie dają one jednak możliwości zastosowania mechanizmu podzielonej płatności, ponieważ tylko dla rachunków firmowych banki otwierają dodatkowy rachunek VAT, na którym opiera się cała struktura.
Szukasz solidnego biura rachunkowego, które poprowadzi księgowość Twojej firmy i w razie potrzeby doradzi Ci najkorzystniejsze rozwiązanie w danej sytuacji? Mamy wieloletnie doświadczenie w obsłudze małych i dużych firm. Stale śledzimy wchodzące w życie nowe regulacje, dotyczące prawa podatkowego, dzięki temu szybko możemy zareagować na zmiany. Zapraszamy do współpracy, więcej informacji o nas i o naszej ofercie znajdziesz na http://efekta.waw.pl/.
/mat. promocyjny/
*Sprzedaż i montaż wkładów kominkowych *W ofercie także biokominki i kominki elektryczne-idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku i pomieszczeń bez..
Docieplamy natryskowo pianą otwarto i zamknięto komórkową: poddasza,magazyny, hale,garaże,fundamenty itp. Główne zalety piany to:brak mostków..
Skup aut od 500 do 10.000zl przeprowadzamy w sposób profesjonalny i bezpieczny. Finalizując transakcję odkupu samochodu jako priorytet stawiamy..
City-Biuro Nieruchomości posiada w ofercie sprzedaży: Budynek o powierzchni 297m2 o przeznaczeniu handlowo-usługowo-gastronomicznym obecnie..
Firma Roletix zatrudni osoby na stanowisko: Pracownik produkcyjny W związku z dynamicznym rozwojem firmy zatrudnimy osoby na produkcję: rolet,..
Witam, mam do zaoferowania prace jako pomoc domowa do domu jednorodzinnego. Dom mieści się w Kupiskach Starych, częstoliwość pracy do ustalenia. W..
Oferujemy szybkie kursy prawa jazdy wszystkich kategorii z egzaminem w Łomży. Kat A1,A2,A - 11 dni kat B lub B1 - 14 dni kat B..
Obowiązek posiadania firmowego rachunku bankowego – od 1 listopada 2019 r. komentarze opinie