"Ojcowie Niepodległości" na Starym Rynku [FOTO]

Kultura, Ojcowie Niepodległości Starym Rynku [FOTO] - zdjęcie, fotografia
21/09/2018 06:05

Od czwartku 20 września na Starym Rynku można oglądać wystawę pt. "Ojcowie Niepodległości". Ekspozycja przedstawia sylwetki najwybitniejszych postaci, które 100 lat temu walczyły o wolną Polskę.

- Jest to kolejna inicjatywa organizowana wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Dodał, że wpisuje się ona w cykl wydarzeń, związanych z lokalnymi obchodami stulecia odzyskania niepodległości. - Ekspozycja składnia nas do przemyśleń i refleksji. Warto przyjść na Stary Rynek, aby ją obejrzeć – dodawał włodarz miasta.

Wystawa prezentuje prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r. Widnieją na niej postacie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych "Ojców Niepodległości", plansze zawierają również krótkie biogramy i  archiwalne fotografie.

- Są to sylwetki osób o różnych poglądach politycznych, często mające różne zdania. Łączyła ich jednak myśl o niepodległej Polsce – mówił dr hab. Piotr Kardela, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Prof. Sychowicz, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych dodał, że na drodze do Niepodległości Polski była Łomża, a przypomina o tym między innymi tablica poświęcona Leonowi Kaliwodzie.

"Ojcowie Niepodległości" na Starym Rynku [FOTO] komentarze opinie

  • serce miasta - niezalogowany 2018-09-21 11:12:23

    Przecież harmonogram i trasa tej wystawy w całej Polsce , była uzgadniana z Instytutem Pamięci Narodowej , u nas przez Agnieszkę Muzyk , już w ubiegłym roku.

  • lomzatuiteraz - niezalogowany 2018-09-21 11:09:24

    W minioną środę odbyła się debata radiowa kandydatów na prezydenta Łomży. Wzięła w niej udział m.in. Agnieszka Muzyk, która swoją wypowiedź oparła na chwaleniu się, że załatwiła pieniądze na to i na tamto. Agnieszka Muzyk pełniła w ratuszu miejskim funkcję wiceprezydenta, jest to stanowisko odpowiedzialne, ale mające nad sobą szefa w osobie prezydenta, będącego jednocześnie jej pracodawcą. Podczas tej debaty pani Muzyk udowodniła, że obce są jej pojęcia lojalności i etyki, kiedy tym bałwochwalstwem rzuciła w radiowe mikrofony. Kompromitacja i wstyd w jednym. Lojalność bowiem wobec szefa to posłuszeństwo, wysiłek, wiarygodność, nie daj mi źle wypaść, skuteczność działań, ochrona, uczciwość, mów mi prawdę itp. itd. Wypada się panią kandydatkę zapytać, czy łaskę zrobiła, że o środki na to i na tamto się starała oraz za co kasę brała? W rzeczy samej działała w imieniu swojego szefa, pracodawcy. Teraz chwalenie się, co zrobiła - bez dodania, że właśnie w imieniu pracodawcy - jest niepoważne i nieuprawnione. Wykonywała swoje obowiązki, co w przypadku pełnienia funkcji wiceprezydenta ma zakres znacznie rozszerzony, bo to specyficzna funkcja jest. Przy okazji otrzymywała każdego miesiąca sute wynagrodzenie z tego tytułu. Bałwochwalstwo pani Muzyk nosi w sobie pewien wymiar infantylizmu. Prezydent i jego wiceprezydenci to zespół do osiągnięcia założonych przez ten zespół celów. Taki zespół realizuje wiele zadań o różnych stopniach zaawansowania, dlatego też w każdym szczelnym zespole jednocześnie realizowane są różne kombinacje tych działań, które wymagają uzupełniania, a czego wypadkową jest wspólny sukces, że coś się dla społeczności pozytywnego zrobiło. Licytowanie się kto, co i ile „załatwił” ociera się właśnie o bałwochwalstwo i niepoważne traktowanie członków takiego zespołu. Tak wyrażane „ja” po prostu trąci kompromitacją. W obliczu takiej postawy współczuję każdemu pracodawcy, który ewentualnie w przyszłości zatrudni taką osobę na ważne stanowisko. Reasumując. Agnieszka Muzyk podczas ww. debaty radiowej dała kolejne dowody, że Mariusz Chrzanowski bardzo słusznie postąpił zwalniając ją z pracy w ratuszu miejskim. Nie dość, że okazała się „koniem trojańskim”, to na dodatek jej postawa z lojalnością i etyką wobec szefa nie ma nic wspólnego. Chwalą nas…

  • Janek z Południa - niezalogowany 2018-09-21 10:24:38

    Chrzanowski oprócz tego, że jest skuteczny w działaniu to także prawdziwy patriota. Razem z całą rodziną będziemy za miesiąc na niego głosować w wyborach zarówno na radnego jak i na Prezydenta.

  • real - niezalogowany 2018-09-21 10:06:24

    darkuk, nie pisz za wszystkich, bo nikt cię do tego nie upoważnił. To, że w Łomży ludzie głosują na PIS wcale nie znaczy, że są prawicowi. PIS nie jest prawicowy, a wręcz lewicowy, bo rozdaje wszystko za darmo. Tak miało być właśnie za komuny - wszystkiego miało być w bród, ludzie mieli być szczęśliwi, a praca miała być przyjemnością a nie obowiązkiem.

  • genia - niezalogowany 2018-09-21 08:40:48

    Jak sukcesy - Chrzanowski. Jak problemy - zastępcy, a on nic nie wiedział. On w ogóle kuma co się dzieje w ratuszu, czy tak sobie czasami tam wpada wypić kawę?

  • NIE DLA CHRZANOWSKIEGO - niezalogowany 2018-09-21 08:28:28

    KLAKIERZY CHRZANA OGARNIJCIE SIĘ !!! Jaka to zasługa Mariusza ? Plenerową wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej i pokazywana była już od ubiegłego roku w kolejnych polskich miastach. Łomża jest ostatnim miastem w województwie podlaskim w którym jest prezentowana .

  • Łomżyniak czy Łomżanin?? - niezalogowany 2018-09-21 06:47:21

    super, brawo!!

  • rektor 2000 - niezalogowany 2018-09-21 06:46:15

    i za takie akcje lubię Chrzanowskiego najbardziej

  • darekk - niezalogowany 2018-09-21 06:45:33

    to też świetny pomysł na edukację

  • serce miasta - niezalogowany 2018-09-21 06:41:05

    w naszym mieście, patriotyzm jest celebrowany jedynie przez Chrzana, u innych polityków tego nie widzę...

  • enej - niezalogowany 2018-09-21 06:40:24

    Oby jak najwięcej promocji patriotyzmu i naszych bohaterów.

  • Madzia eska - niezalogowany 2018-09-21 06:39:43

    fajna inicjatywa

  • everybody pomarańcze - niezalogowany 2018-09-21 06:38:43

    byłem na ich otwarciu, mi się podoba taka akcja

  • johny - niezalogowany 2018-09-21 06:36:52

    rektor2000 dobrze powiedziane, brawo Chrzanowski

  • jadwiga - niezalogowany 2018-09-21 06:36:10

    właśnie za ten patriotyzm zagłosuję na Pana

  • johny deepp - niezalogowany 2018-09-21 06:34:10

    super Chrzanowski !!!! Brawo za tą akcję i murale

  • johny - niezalogowany 2018-09-21 06:33:21

    Zgadzam się @darekk. Łomżyniacy są patriotami i prawdziwymi katolikami!!! Takie akcje czy murale to bardzo dobry pomysł

  • Krzysztof lomza - niezalogowany 2018-09-21 06:32:47

    to się ceni u Chrzanowskiego, widać że ma pewne wartości i się ich trzyma

  • darekk - niezalogowany 2018-09-21 06:32:01

    Jestem za tym, żeby w Łomży były takie akcje. My Łomżyniacy jesteśmy prawicowcami, patriotami i dla nas ważne są aby kultywować naszych bohaterów. Brawo Chrzanowskiemu za to, że też jest jednym z nas(też rodowitym Łomżynianem), który chce żeby takie wydarzenia były w Łomży

  • rektor 2000 - niezalogowany 2018-09-21 06:30:13

    "Naród który nie pamięta swojej przeszłości, nie ma przyszłości" Jan Paweł II dobrze Pan o tym pamięta Panie Prezydencie

  • jadwiga - niezalogowany 2018-09-21 06:29:31

    Panie Prezydencie dziękujemy za pamięć o naszych bohaterach!!!

  • serce miasta - niezalogowany 2018-09-21 06:28:47

    Cześć i chwała bohaterom!!! Brawo Prezydencie Chrzanowski!!!

  • enej - niezalogowany 2018-09-21 06:28:32

    Chrzanowski to prawdziwy łomżyniak. Dba o seniorów, kombatantów,o miasto.

  • Madzia S - niezalogowany 2018-09-21 06:28:12

    Dokładnie, na takiego prezydenta Lomza długo czekała.

  • darekk - niezalogowany 2018-09-21 06:27:56

    To mi się podoba w Chrzanowskim że tak mocno kultywuje wartości patriotyczne