:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Ostatni z wyklętych zginął w Jeziorku [VIDEO i FOTO]

Portal mylomza.pl 03/03/2019 16:07

62 lata temu, nocą z 3 na 4 marca 1957 r., zginął w Jeziorku z bronią w ręku ostatni partyzant w Polsce północno-wschodniej, ppor. Stanisław Marchewka „Ryba”. Śmierć niezłomnego bohatera wyznacza symboliczny kres partyzantki niepodległościowej . Dziś na cmentarzu w Piątnicy uroczyście poświęcono grób podporucznika i jego żony Agnieszki.

Grób żołnierzy AK por. Stanisława Marchewki ps. ,,Ryba” i jego żony Agnieszki odremontowano staraniem Oddziału IPN w Białymstoku. Z tej okazji dziś w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy odprawiona została przez ks. proboszcza kan. Szczepana Dobeckiego uroczysta msza święta.

Wierni piątnickiej parafii wysłuchali też prelekcji dr. hab. Krzysztofa Sychowicza z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku pt. ,,Stanisław Marchewka w walce o niepodległość”.

Po mszy w towarzystwie sztandarów wojskowych, policyjnych i strażackich udano się na pobliski cmentarz parafialny, gdzie poświęcono grób podporucznika i jego żony Agnieszki.

- Dziś pokazujemy, że pamięć o poruczniku Marchewce i o jego żonie trwa. Płacimy im pamięcią i powinniśmy zawsze tą pamięcią płacić – mówił na zakończenie uroczystości urodzony w Łomży dr Jarosław Schabieński, naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku.

4 marca 2007 w Jeziorku odsłonięta została tablica upamiętniająca podporucznika Stanisława Marchewkę ps. „Ryba”, ostatniego partyzanta w północno-wschodniej Polsce. Uroczystość odbyła się w 50. rocznicę śmierci żołnierza. Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 20 sierpnia 2009 r. „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Sylwetkę ppor. Stanisława Marchewki „Ryba” w naszym materiale wideo przybliża dr. hab. Krzysztof Sychowicz.

lomza

Ostatni z wyklętych zginął w Jeziorku [VIDEO i FOTO] komentarze opinie

  • WOT - niezalogowany 2019-03-03 17:14:48

    Chyba wystąpieniach w mundurze polowym powinien żołnierz mieć wpuszczone spodnie w buty, czyli szedł nie zgodnie z regulaminem.

  • ???? - niezalogowany 2019-03-03 17:38:32

    A poseł Bernardeta Krynicka gdzie? Dziennikarze, kamery, aparaty fotograficzne, a Ona nieobecna? Ostatnio boję się otworzyć lodówkę, bo może z niej wyskoczyć chluba Ziemi Łomżyńskiej.

  • gość 2019-03-03 17:38:40

    Jakoś oprócz wojska, harcerzy, polityków, samorządowców i oficjalnych delegacji , to mieszkańców Jeziorka i okolic tam nie widać . Widać mają inne zdanie o "bohaterze ".

  • Ktoś - niezalogowany 2019-03-03 18:30:31

    Tymi spodniami chciał ukryć brak obuwia wojskowego. Szkoda, że trampek nie założył.

  • 1.3.1.2 - niezalogowany 2019-03-03 18:34:17

    Co za błędy w artykule !! Ostatni z wyklętych był Józef Franczak ps " Lalek". Poległ w '63 z bronią w ręku.

  • ? - niezalogowany 2019-03-03 18:37:31

    Oficer w brudnych butach. Wstyd!!!

  • WOT - niezalogowany 2019-03-03 18:39:01

    Oficer w brudnych butach. WSTYD!!!

  • Gość123 - niezalogowany 2019-03-03 19:24:38

    Mieszkańcy Jeziorka jak i rodzina byli na uroczystości, jako goście oraz jak i osoby chociażby niosące sztandary. Autor powyższej opinii musi wszystkich znać "dobrze" skoro miał czas na tak ckliwy komentarz. Musz być bardzo samotną osobą, że interesujesz się obecnością innych w miejscach, które ciebie nie dotyczą :)

  • Gość - niezalogowany 2019-03-03 20:38:41

    Ja też tutaj tylko widzę poczet sztandarowy A po za tym rodziny brak

  • gość 2019-03-03 21:54:08

    Rodziny ofiar zostały zaproszone ?

  • Gość - niezalogowany 2019-03-03 22:16:37

    A znasz tych ludzi że twierdzisz, że rodziny brak? Bo ja na pierwszym lepszym zdjęciu widzę już pięcioro osób z rodziny. Sympatyczni i dobrzy ludzie, którym nie zależało na wystawności w mediach.

  • gość 2019-03-04 09:16:14

    moja babcia znała go ze szkoły i też o nim dobrze nie mówiła, że z bandyty zrobili bohatera

  • gość 2019-03-04 10:35:10

    Okoliczne wsie,jak Drozdowo,Czarnocin,Budy Czarnockie jeszcze pamietaja jego ,,bohaterskie''czyny wobec cywilnej ludnosci.Żolniez ,a za takiego sie mial ,ktory chociaz zabije jedna osobe cywilna jest bandytą.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-04 14:13:56

    W Jeziorku też o nim za dobrze nie mówią w ogóle starsi ludzie nie chcą o nim rozmawiać

  • Łomżynianka - niezalogowany 2019-03-04 14:32:28

    Cześć i CHWAŁĄ WALCZĄCYM o WOLNĄ Polskę ! ........... a owy największy lokalny krytyk to może wnuk tych co ich dziadkowie kradli drewno w Państwowego Lasu... AK-owcy za KRADZIEŻ drewna odmierzali złodziejom pasem od tyłu ! ... iii pewnie dlatego wnyki złodzieja nienawidzą Pana Porucznika Stanisława Marchewki ps " Ryba"

  • gość 2019-03-04 15:09:04

    Jako ostatniego poległego z bronią w ręku Wyklętego przyjęło się przyjmować wachmistrza Józefa Franczaka ps. Lalek, który poległ 21.10.1963 roku. Stanisław Marchewka ps. Ryba, to dla mnie człowiek ze wspaniałym życiorysem i nie ma sensu przypisywać mu rzeczy, przynależnych innemu Wyklętemu.

  • gość 2019-03-04 17:00:40

    Niepochlebne komentarze zapewne są wywlekane od niedouczonej młodzieży, która nie miała w tym temacie książki przed nosem, może zapytajcie dziadków dlaczego tak mówią, skoro mieli do czynienia z tym "złem" to zasłużyli, ale tego się wstydzą.

  • gość 2019-03-04 18:07:43

    Proszę sięgnąć do tygodnika "Kontakty" sprzed kilkunastu lat. Tam są opisane "bohaterskie czyny" "żołnierza" Marchewki. Jego ofiary mogą dzisiaj o tym zaświadczyć

  • Lomzak - niezalogowany 2019-03-04 20:08:21

    Ludzie pamiętający tamte wydarzenia ciągle żyją. Z tą propagandą moglibyście poczekać, aż ostatni umrze.

  • gość 2019-03-04 21:17:48

    Ryba był bohaterem, tylko ludzie z wypranym umysłem i przesyceni komunistyczną propagandą mogą uważać inaczej - mam namysli waszych dziadków. A pismaki tamtych czasów? To jest dopiero gwałt prawdy. W jednych z tego typu niszowych gazet pisano, że UB wykonało na nim wyrok śmierci ( a tym czasie żył). Ludzie otwórzcie oczy, nikczemne jest ocenianie tamtych czasów, gdy żyjemy w suwerennym kraju. Czy ktoś z Was ma dowody, szczegółowe oczywiście, na poparcie złych słów? Bo jeżeli sugerujecie się hasłem podeszłej babci "to bandyta" to gratuluję takiemu narodowi, który nie opiera się na danych, aktach i merytoryce spraw w jakie się wplątuje.

  • gość 2019-03-04 22:27:25

    rozumiem zasługi poległych...ale po co te kwiaty itp...wedle mnie wystarczył by jeden trębacz i ,, Śpij kolego''...skromnie, kameralnie...ale nie...trzeba się pokazać...tylko po co...

  • IPN - niezalogowany 2019-03-06 09:49:46

    Żołnierze AK walczyli o WOLNĄ Polskę byli przeciwni zaborowi ZSRR ... a " KONTAKTY " to miały taki napis " organ Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej " ? ... " pzpr : " płatni zdrajcy pachołki rosji " - poseł Leszek Moczulski

  • N. J - niezalogowany 2019-03-07 22:31:10

    Żaden BOCHATER!! Zwykły bandyta w każdej okoliczne wsi go znali dziadkowie ludzie starsi mówili o jego działalności bardzo zbrodni ej wobec ludności cywilnej.... mój dziadek dostał pałka po głowie bo nie chciał oddać ostatniego worka przeniscy.... tak robili bochaterzy??!!!!

  • I P N - niezalogowany 2019-03-08 06:41:39

    @ NJ .... .... Cześć i CHWAŁĄ WALCZĄCYM o WOLNĄ Polskę ! ........... a owy największy lokalny krytyk to może wnuk tych co ich dziadkowie kradli drewno w Państwowego Lasu ?... AK-owcy za KRADZIEŻ drewna odmierzali złodziejom pasem od tyłu ! ... iii może dlatego wnuki np złodzieja drewna z Państwowego Lasu nienawidzą Pana Porucznika Stanisława Marchewki ps " Ryba" ? . ... Cześć i CHWAŁA WALCZĄCYM o WOLNĄ Polskę !

Dodajesz jako: |