:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

PWSIiP: Konkurs o reformie samorządowej

Szkoły i edukacja, PWSIiP Konkurs reformie samorządowej - zdjęcie, fotografia
07/02/2019 09:05

Z okazji jubileuszu 20-lecia reformy podziału terytorialnego, a także jubileuszu 15-lecia PWSIiP, już 1 marca 2019 roku w budynku uczelni odbędzie się finał konkursu "Samorząd terytorialny w Polsce - 20 lat trójstopniowego podziału terytorialnego". Rywalizacja skierowana jest do uczniów szkół średnich z terenu województwa podlaskiego i województw ościennych.

1 stycznia 1999 r. weszła w życie jedna z największych polskich reform – reforma podziału terytorialnego, nazywana także drugą reformą samorządową, reformą administracyjną lub reformą powiatową. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 20-lecia tej reformy, a także jubileuszu 15-lecia uczelni, Katedra Prawa i Administracji Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP w Łomży ogłasza Konkurs wiedzy „Samorząd terytorialny w Polsce – 20 lat trójstopniowego podziału terytorialnego”. Jego finał odbędzie się 1 marca 2019 r. na uczelni. Edukacyjna rywalizacja skierowana jest do uczniów szkół średnich z terenu województwa podlaskiego i województw ościennych.

W dużych krajach Unii Europejskiej decentralizacja władzy na rzecz samorządów terytorialnych posiada nawet kilkusetletnią tradycję (np. w Wielkiej Brytanii). W Polsce ta ustrojowa koncepcja zaczęła funkcjonować w okresie międzywojennym, po transformacji ustrojowej samorząd terytorialny przywrócono w 1990 r. na poziomie gmin (tzw. pierwsza reforma samorządowa), a następnie w 1999 r. rozszerzono na poziom powiatów i województw (tzw. druga reforma samorządowa), czyli w miejsce 49 województw wprowadzono 16 województw, 307 powiatów i 66 miast na prawachpowiatu, przy jednoczesnym zachowaniu liczby oraz statusu gmin.

Zalety i wady reformy

Druga reforma samorządowa była ogromnym wyzwaniem pod względem administracyjnym i prawnym. Jej twórca, śp. prof. Michał Kulesza, wielokrotnie podkreślał, że zawierała w sobie cztery reformy: instytucjonalną, kompetencyjną, majątkową i finansową, a także wielką reformę zarządzania usługami publicznymi. Reforma podziału terytorialnego zwiastowała reformę ustrojową Polski, gdyż w jej wyniku przeprowadzono realną decentralizację władzy publicznej, która stała się fundamentem niezależnych i samodzielnych finansowo samorządów terytorialnych. Tego typu rozwiązanie jest obligatoryjne w Unii Europejskiej (każde państwo przed wstąpieniem do UE musi ratyfikować Europejską Kartę Samorządu Lokalnego z 1985 r. Polska ratyfikowała Kartę w całości i bez zastrzeżeń w 1994 r., wprowadzając nawet ustanowione w niej zasady do własnej Konstytucji).

Oprócz wielu zalet, reforma podziału terytorialnego posiadała także ewidentne wady. Najbardziej jej negatywne skutki odczuły miasta, które utraciły status stolicy województwa, takie jak: Łomża, Suwałki, Ostrołęka, Siedlce, Chełm, Legnica, Zamość. Stały się miastami na prawach powiatu, co odbierało im możliwość kontynuowania rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego. – Dziś wiemy, że reformę powiatową należałoby poprawić doskonaląc w niej właśnie aspekt zapewnienia zrównoważonego rozwoju – podkreśla prof. Joanna Salachna, Kierownik Katedry Prawa i Administracji PWSIiP w Łomży. – Pomimo swych wad reforma ta bezsprzecznie zasługuje na jubileuszowe uczczenie. Charakterystyczny (i z pewnością nieprzypadkowy) jest również fakt, iż w bieżącym roku przypada także jubileusz piętnastolecie jedynej w Łomży państwowej uczelni – PWSIiP. Bezsprzecznie to właśnie wzmocnienie samorządności terytorialnej podczas reformy z 1999 r. przyczyniło się do narodzin naszej Almae Matris – wskazuje Profesor.

Naukowa rywalizacja i popularyzacja wiedzy prawniczej oraz administracyjnej

Do uczestnictwa w naukowej rywalizacji zaprasza Katedra Prawa i Administracji Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP w Łomży. W przygotowanie Konkursu zaangażowało się także studenckie koło naukowe Akademickie Forum Samorządowe, którego opiekunkami są mgr Magdalena Taraszkiewicz oraz dr Katarzyna Jurewicz-Bakun, prawniczki, które w praktyce radcowskiej oraz dydaktycznej zajmują się niuansami administracyjnymi. – Mamy nadzieję, że konkurs będzie lokalnym wydarzeniem popularyzującym naukę prawa i administracji, tak niezbędną w dzisiejszej rzeczywistości – podkreśla mgr Magdalena Taraszkiewicz, koordynatorka studiów na prowadzonym przez PWSIiP kierunku Prawo.

Konkurs wiedzy „Samorząd terytorialny w Polsce – 20 lat trójstopniowego podziału terytorialnego” jest skierowany do uczniów wszystkich klas szkół średnich z województwa podlaskiego (ale także z województw ościennych). Będzie składał się z dwóch etapów (pisemnego i ustnego). W pierwszym młodzież rozwiąże 20-pytaniowy test z przepisów trzech ustaw samorządowych oraz przepisów Konstytucji dotyczących samorządu terytorialnego. Do drugiego etapu trafi 8 finalistów, którzy przed komisją (w składzie: prof. dr hab. Joanna M. Salachna, dr hab. Krzysztof Sychowicz, prof. PWSIiP, dr Andrzej Melezini, dr Marta J. Skrodzka) odpowiedzą ustnie na dwa wylosowane pytania. Komisja wyłoni trzech laureatów Konkursu. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Starosta Łomżyński, Prezydent Miasta Łomża, Rektor PWSIP w Łomży.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu.

<

PWSIiP: Konkurs o reformie samorządowej komentarze opinie

  • ECCE KONKURS KULawych umysłowo - niezalogowany 2019-02-08 09:18:46

    "Z okazji jubileuszu 20-lecia reformy podziału terytorialnego, a także jubileuszu 15-lecia PWSIiP, już 1 marca 2019 roku w budynku uczelni odbędzie się finał konkursu "Samorząd terytorialny w Polsce - 20 lat trójstopniowego podziału terytorialnego"" samorząd terytorialny w Polsce ma starsze tradycje trójstopniowego podziału m9ędzy Panem Wójtem i Plebanem gdzie ksiądz na zagrodzie równy wojewodzie i tego C U R V A(wł)SAMORZĄDU wynika tradycja "konstytucyjna" a historia trójpodziału władzy jest najstarsza w europie zaś podziałów administracyjnych było w historii więcej niż danych w IPN chorych na starczą demencję dla których najważniejsze jest by w św.pamięci swej zachować pamięć to o czym jeszcze nie zapomnieli własnych zapatrzeni na doczesny dystans ciasnych ale własnych akolic

  • normalne miasto - niezalogowany 2019-02-07 14:14:55

    Ta reforma była dla nas katastrofą. Zdegradowali nas decydenci do roli powiatu. No i za co tu być wdzięcznym.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Zatrudnię do produkcji

Zatrudnię osoby z doświadczeniem lub bez do produkcji ogrodzeń betonowych. Wysokie wynagrodzenie. Praca w Konarzycach. Więcej informacji udzielę..


Zobacz ogłoszenie

Praca w agencji turystycznej

Jeśli dużo się uśmiechasz, lubisz kontakty z ludźmi, obsługa komputera nie ma dla Ciebie tajemnic, to szukamy właśnie Ciebie na stanowisko doradcy..


Zobacz ogłoszenie

wykonam drewnianą architekturę

Wykonam drewnianą architekturę ogrodową (altany, wiaty, stoły, ławy, domki dla dzieci, huśtawki itp.)


Zobacz ogłoszenie

Montaż Przydomowych

Nasza firma zajmuje się montażem przydomowych oczyszczalni ścieków wiodących producentów. W naszej ofercie znajdują się najnowsze rozwiązania..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT Łomża i okolice.OSOBOWE, TERENOWE I DOSTAWCZE . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT OSOBOWYCH, TERENOWYCH I DOSTAWCZYCH . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych właścicieli...


Zobacz ogłoszenie

Geodeta, mapy, wytyczenia,

Mapy do celów projektowych, wytyczenia budynków, pomiary realizacyjne, geodezyjna obsługa inwestycji budowlanych, pomiary inwentaryzacyjne, usługi..


Zobacz ogłoszenie

Fotobudka na wesele,komunie

Wynajmij Fotobudke na wesele,urodziny , imprezy okolicznościowe. Mamy jeszcze wolne terminy na 2019 rok. Numer tel:606257277..


Zobacz ogłoszenie

KUPIĘ AUTA

Kupię auta osobowe,terenowe,dostawcze.Zarejestrowane w Polsce lub do rejestracji Zainteresowani jesteśmy kupnem każdego samochodu niezależnie od..


Zobacz ogłoszenie

Hydraulik

Hydraulika komplexowa - całe budynki od a do z - jak i stare intalacie modernizuiemy - kotły stare wymieniamy - z każdego materiału wykonuiemy..


Zobacz ogłoszenie

DRUKARKA ELZAB ZETA 1800 ZŁ.

Drukarka fiskalna ELZAB Zeta to drukarka z elektronicznym zapisem kopii paragonów. Dedykowana jest do małych i średnich punktów sprzedaży. Ze..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Corolla E12 1.6 Benzyna

Auto z polskiego salonu w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Jestem 2 właścicielem od 11 lat i przejechałem 113 tys. km. Obecny stan..


Zobacz ogłoszenie

Majsterkowicz - złota rączka.

Zatrudnimy MAJSTERKOWICZA w wieku 30-45 lat do stałej pracy 5 lub 6 dni w tygodniu. Oferujemy 17zł netto na start. Po 3 miesiącach przeszkolenia..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam mieszkanie 61m2 Łomża

Sprzedam mieszkanie 61,5m2 do własnej aranżacji. Polecam Państwu przestronne, jasne mieszkanie o powierzchni 61,5m2. Budynek znajduje się na osiedlu..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT Łomża i okolice.OSOBOWE, TERENOWE I DOSTAWCZE . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez mylomza.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GLOBALISTA.EU Marek Norowski z siedzibą w Łomża 18-400, Cisowa 14

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"