:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

RIO wykryła nieprawidłowości w gospodarce finansowej gminy Jedwabne

Partie polityczne, wykryła nieprawidłowości gospodarce finansowej gminy Jedwabne - zdjęcie, fotografia
08/08/2018 06:33

Czy przewóz osób na trasie Jedwabne - Toruń - Jedwabne, podczas którego wygłoszono pogadankę na temat szkodliwości nadużywania alkoholu, może zostać sfinansowany w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych? Regionalna Izba Obrachunkowa po przeprowadzeniu kontroli gospodarki finansowej gminy Jedwabne, stwierdziła szereg nieprawidłowości. RIO dogłębnie przyjrzała się też funkcjonowaniu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jedwabnem.

W obszernym dokumencie podanym do publicznej wiadomości, inspektorzy Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, sformułowali aż 28.

RIO dogłębnie przyjrzała się funkcjonowaniu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jedwabnem. Izba zaleca podjęcie działań w celu rozwiązania umowy wykonawczej pomiędzy spółką a gminą, argumentując, iż zadania będące przedmiotem umowy, nie należą do określonego przez Radę Miejską zakresu działania spółki. PGK nie ma aktualnie ogólnego obowiązku wykonywania zadań drogowych gminy, zadania mogą być jej zlecane wyłącznie w trybie udzielonych przez Burmistrza zamówień publicznych z zachowaniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP). Dotyczy to także powierzonego spółce na czas nieoznaczony zlecenia wykonywania prac w zakresie utrzymania czystości, odśnieżania i pielęgnacji zieleni na terenie miasta Jedwabne.  Z uwagi na fakt, iż te zadania nie należą do określonego przez Radę Miejską zakresu działania spółki, mogą być jej zlecone wyłącznie z zachowaniem przepisów dotyczących zamówień publicznych. Jak zauważyła Regionalna Izba Obrachunkowa,  umowa ta (niezawierająca kontrasygnaty Skarbnika) w obecnym stanie faktycznym i prawnym jest sprzeczna z przepisami PZP i należy owe zlecenie cofnąć.

RIO odnotowała także, iż Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedwabnem, zajmujący lokal stanowiący własność gminy, nie złożył deklaracji podatku od nieruchomości.

Izba zwróciła również uwagę, aby wydatki na przeciwdziałanie alkoholizmowi, dokonywane były na podstawie dokumentacji zapewniającej możliwość ustalenia związku między finansowymi celami a realizacją zadań gminy z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi:

- 3.385,80 zł - za bliżej nieokreśloną usługę gastronomiczną z opisem na fakturze "(...) spotkanie profilaktyczne z sołtysami oraz mieszkańcami gminy". Na fakturze nie wskazano, na czym działania profilaktyczne faktycznie polegały. Temat szkolenia i osobę prowadzącą wskazano dopiero w wyjaśnieniu do protokołu. RIO zakwestionowała, jakoby zakup usługi gastronomicznej należało jednoznacznie zakwalifikować jako wykazujący związek z realizacją programu.

- 3.888 zł - za wstęp na koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", bez wskazania na fakturze na czym polegał program profilaktyczno-edukacyjny i kto go prezentował, zatem podobnie jak w powyższym przypadku, RIO wskazała na brak dowodów na związek z realizacją programu. Informacje o programie, zawarte są w wyjaśnieniu do protokołu, według którego przed występem została zorganizowana pogadanka o tematyce szkodliwości picia alkoholu a w trakcie podróży na występ i z powrotem prelekcje o trzeźwości wygłosił ksiądz.

- 2.160 zł - za przewóz osób na trasie Jedwabne-Toruń-Jedwabne. W tym przypadku pełnomocnik ds. gminnego programu złożyła wyjaśnienie, że podczas owej wycieczki przeprowadzona została pogadanka m.in. na temat szkodliwości nadużywania alkoholu.

RIO wskazuje, iż działania stricte profilaktyczne, opisane powyżej, nie generowały w praktyce żadnych kosztów, a przez to działania te - wskazane w wyjaśnieniach - nie mogą być uznane za stanowiące uzasadnienie dla poniesionych wydatków na usługę gastronomiczną, koncert czy wycieczkę. 

Pozostałe zalecenia, dotyczą innych nieprawidłowości w gospodarce finansowej gminy, m.in.:

zobowiązanie Skarbnika do wyeliminowania nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania operacji w księgach rachunkowych; przedkładanie Skarbnikowi celem dokonania kontrasygnaty, wszystkich umów skutkujących powstaniem zobowiązań pieniężnych; egzekwowanie od podatników informacji w sprawie podatku rolnego w przypadkach przewidzianych przepisami ustawy o podatku rolnym; wprowadzenie zmian w zakresie przepisów wewnętrznych, składających się na procedury kontroli zarządczej i dokumentację opisującą przyjęte zasady rachunkowości, np. opracowanie i wdrożenie procedur wyłaniania wykonawców zamówień publicznych o wartości poniżej 30 tys; dostosowanie programu komputerowego obsługującego ewidencję podatkową nieruchomości do wymogów określonych w przepisach rozporządzenia przywołanego w części opisowej; zawarcie przez Pana Burmistrza umowy na korzystanie z prywatnego samochodu do jazd lokalnych z Sekretarzem Gminy a nie jak dotychczas - z przewodniczącym Rady Miejskiej; dołożenie większej staranności przy formułowaniu treści umów w sprawie zamówień publicznych, mając na uwadze uniknięcie przypadków ich wewnętrznej niespójności lub rozbieżności z innymi dokumentami;

Wszystkie zalecenia wraz z opisem, które zostały wydane Miastu i Gminie Jedwabne, udostępnione są w formie elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku.

RIO wykryła nieprawidłowości w gospodarce finansowej gminy Jedwabne komentarze opinie

 • Ika - niezalogowany 2018-08-08 11:31:19

  J23 z Nowogrodu do Jedwabnego jest 28 km. No Ty masz trochę bliżej.Mieszaj , mieszaj bo niedługo wybory.

 • kołtun - niezalogowany 2018-08-08 11:20:35

  Nic nowego, przezarli, przepili i się dobrze zabawili.

 • czytelnik - niezalogowany 2018-08-08 09:39:48

  "Ludzie bez twarzy, ludzie bez serc" wspierają tego typa i jeszcze silą się na obronę.

 • J23 - niezalogowany 2018-08-08 08:24:58

  Czy Rio jest obiektywne czy wykazało nieprawidłowośći na kwotę 2486000Pln w Nowogrodzie za inwestycję bez uchwał rady????

 • wiśta wio - niezalogowany 2018-08-08 08:20:41

  - 3.385,80 zł - za bliżej nieokreśloną usługę gastronomiczną z opisem na fakturze "(...) spotkanie profilaktyczne z sołtysami oraz mieszkańcami gminy". Na fakturze z knajpy nie wyszczególnia się czego dotyczy, tzn. jakie było jedzenie , ile dań itp. Pisze się tylko :Usługa gastronomiczna. uwaga ! w takiej formie często ukryte są wydatki na alkohol, serwowany podczas imprezy ! Jak tam było w tym przypadku, wiedzą sołtysi oraz mieszkańcy gminy.

 • Edek z fabryki kredek - niezalogowany 2018-08-08 08:07:14

  I cóż na to wspaniały gospodarz? Pewnie będzie plótł wszystkim, że to nieprawda. I takim sposobem wychodzą pieniążki.Ciekawe kto za to wszystko odpowie, bo jak mi wiadomo to za kradzież batonika można siedzieć, a co dopiero za takie kanty!!!!!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Doradca Klienta w Placówce

Doradca Klienta w Placówce Getin Noble Bank w Łomży Sieć franczyzowa Getin Banku zajmuje ważne miejsce w strategii Getin Noble Banku. Dzięki..


Zobacz ogłoszenie

Montaż Przydomowych

Witam Nasza firma zajmuje się montażem przydomowych oczyszczalni ścieków wiodących producentów. W naszej ofercie znajdują się najnowsze rozwiązania..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Lakiernika z

Firma zajmująca się renowacją mebli poszukuje lakiernika z doświadczeniem do stałej pracy 5 lub 6 dni w tygodniu. Wynagrodzenie na start (pierwsze 3..


Zobacz ogłoszenie

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW - PROFESJONALNE DORADZTWO, PROJEKT, MONTAŻ, SERWIS. Skontaktuj się z nami, wykonamy dla Ciebie wszystkie niezbędne..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT OSOBOWYCH, TERENOWYCH I DOSTAWCZYCH . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych właścicieli...


Zobacz ogłoszenie

PRACA TECHNOLOG - KONSTRUKTOR

Do Twoich głównych obowiązków będzie należało: * kreowanie rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych dla nowych wzorów mebli, * projektowanie..


Zobacz ogłoszenie

Geodeta, mapy, wytyczenia,

Mapy do celów projektowych, wytyczenia budynków, pomiary realizacyjne, geodezyjna obsługa inwestycji budowlanych, pomiary inwentaryzacyjne, usługi..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Corolla E12 1.6 Benzyna

Auto z polskiego salonu w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Jestem 2 właścicielem od 11 lat i przejechałem 115 tys. km. Obecny stan..


Zobacz ogłoszenie

JEDYNY W ŁOMŻY SALON PREMIUM

Zapraszamy do Jedynego Salonu Premium NC+ W Łomży!!! Jesteśmy otwarci 6 dni w tygodniu 9:00- 21:00 oraz handlowe niedziele 10:00-20:00! Tylko u nas..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut osobowe terenowe

Kupie auta Osobowe terenowe dostawcze kazda marka kazdy stan, dobrze płacimy za auta w bardzo dobrym stanie, ale kupujemy tez auta do naprawy.


Zobacz ogłoszenie

Majsterkowicz - złota rączka.

Zatrudnimy MAJSTERKOWICZA w wieku 30-45 lat do stałej pracy 5 lub 6 dni w tygodniu. Oferujemy 17zł netto na start. Po 3 miesiącach przeszkolenia..


Zobacz ogłoszenie

szukam korepetycji z

klasa 1 technikum, najlepiej żeby był to nauczyciel


Zobacz ogłoszenie

Dj & Violino...styl, klasa

Witamy Państwa... Zajmujemy się oprawą muzyczną; wesel, poprawin,eventów firmowych, bankietów, jubileuszy i innych imprez. Praca Dj-a/wodzireja to..


Zobacz ogłoszenie

Usługi elektryczne, automatyka

Wykonujemy instalacje elektryczne, automatykę bramową i inną


Zobacz ogłoszenie

CHCESZ SPRZEDAĆ AUTO DZWOŃ MY

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczalnia boxów

Oferujemy naszym klientom możliwość wypożyczenia bagażników szwedzkiej firmy Thule, lidera na rynku producentów bagażników samochodowych...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez mylomza.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GLOBALISTA.EU Marek Norowski z siedzibą w Łomża 18-400, Cisowa 14

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"