:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Senator wybrany niezgodnie z prawem?

Partie polityczne, Senator wybrany niezgodnie prawem - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 22/10/2019 09:00

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy senator z naszego okręgu został wybrany zgodnie z prawem. Wątpliwości budzi termin zgłoszenia Marka Komorowskiego, które nastąpiło tuż po śmierci Kornela Morawieckiego. Wpłynął już pierwszy protest wyborczy. O sprawie informuje Polskie Radio Białystok.

Chodzi o Marka Komorowskiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości wybranego na senatora w okręgu nr 59 (obejmującego m.in. Łomżę). Wątpliwości budzi termin jego zgłoszenia, które nastąpiło po śmierci Kornela Morawieckiego.  Treść protestu pomagał przygotować Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju, który uważa, że Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku nie mogła przyjąć zgłoszenia Marka Komorowskiego i zarejestrować go jako nowego kandydata na senatora.

Art. 256a kodeksu wyborczego: "Jeżeli, w przypadku, o którym mowa w art. 222 § 1, skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło wskutek jego śmierci, komisja zawiadamia osobę zgłaszającą kandydata o możliwości zgłoszenia nowego kandydata. Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów; w takim przypadku przepisu art. 265 § 1 nie stosuje się."

"Wobec tego w naszej ocenie należałoby uznać, że rejestracja i zawiadomienie pełnomocnika komitetu Prawa i Sprawiedliwości są prawnie nieskuteczne i to rzutuje na proces wyborczy i wynik głosowania" - cytuje analityka Polskie Radio Białystok.

Przypomnijmy, że śmierć pierwotnego kandydata PiS nastąpiła w 13. dniu przed dniem wyborów (30 września). Według przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości oraz Okręgowej Komisji Wyborczej w Białymstoku zgłoszenia dokonano zgodnie z prawem. Termin 15 dni przed wyborami wypadał w weekend, a zgłoszenie dokonane zostało w pierwszym możliwym dniu roboczym.

"Gdyby Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzył protest wyborczy, mogłoby dojść do powtórnego głosowania na senatora w okręgu nr 59 - z pominięciem kandydatury Marka Komorowskiego." - informuje Radio Białystok.

 zdj. konferencja prasowa PiS

lomza

Senator wybrany niezgodnie z prawem? komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-10-22 09:19:52

    Gdyby to był.... to by przeszło. A tak ....

  • FIKCJONARIUSZE - niezalogowany 2019-10-22 09:38:10

    PKW nie zna Prawa Wyborczego , a o Komisarzach Wyborczych to szkoda słów ! .

    .. OKW otrzymują ponad 600 stron "INSTRUKTARZU" w którym " członek " nie jest w stanie odszukać tego co jest potrzebne do pracy Komisji - OKW ! ... a powinno być max 4 kartki z pkt postępowania ! !

    miejscowy Dyrektor w miejscowej Delegatury PKW nawet nie rozumiał co się do niego mówiło ! ! bo zawiłość przepisów wynika z braku kontaktu z rzeczywistymi pracami Komisji - OKW

  • gość 2019-10-22 09:50:30

    Dla oka , to Sąd Najwyższy na pewno aby zademonstrować niby swoją niezależność protest rozpatrzy pozytywnie, bo wiadomo, że w tym okręgu wyborczym nawet jak PiS wystawi na senatora konia czy kota, to ten musi wygrać . Pytanie budzi niezależność i kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej, która dopuściła do przyjęcia takiego zgłoszenia. Gdyby NIE - to wg prawa PiS nie mogłoby w tej sytuacji wystawić innego kandydata i... NIE MIAŁOBY SWOJEGO SENATORA W TYM OKRĘGU . Chcąc zastosować ten artykuł kodeksu wyborczego , to jak termin mógł zacząć już biec na dwa dni przed śmiercią kandydata ? Musi być zachowana chronologia wydarzeń : najpierw śmierć kandydata, PÓŹNIEJ zgłoszenie w terminie nie później jak w 15tym dniu przed wyborami.

  • Mateusza 2/12 - niezalogowany 2019-10-22 10:22:56

    jebani ks. kanonicy i ich prawnicy - ojce duchowne postępu życia na ziemi tej ziemi - zagubili się w prawie które sami sobie nasrali "Bogu na chwałę ludziom na ratunek ..." ... Alleluja ks.zKórwySyny

  • gość 2019-10-22 10:29:08

    Art. 9 Kodeksu wyborczego - radzę przeczytać

  • co za bałwan - niezalogowany 2019-10-22 10:30:31

    21 X A.D. 2019 Matka Papieża Polaka została wrzucona do Tybru ... Cud na Tybrem ... właśnie się zaczyna ... "te sprawy" nie mogą mnie nie boleć was też powinny boleć ... bo to jest moja matka boska ....

  • gość 2019-10-22 10:33:04

    Oczywiście, że nie mógł być zarejestrowany. Bieg czynności nastąpił 13 dni przed wyborami , a nie przed 15 dniem. Aby mógł być zarejestrowany śmierć poprzednika musiała by nastąpić w piątek. Nawet jeśli umarłby w sobotę, za późno byłoby na rejestrację.

  • Jana 18/37 - niezalogowany 2019-10-22 10:48:21

    gość 2019-10-22 10:29:08 Art. postępowania siły wyższej przypomina że wybór akolitów światłości świata nastąpił w takiej kolejności że Andrzej od Jana nawrócił Papieża którego Boży Syn nazwał skałą zwiększając Piotra jednym zdaniem "pójdź za mną" co oczy wiście oznacza "zejdź mi z drogi szatanie" i tak nastał i poranek dzień kolejny ... po tym jak други "Piotr Rzymian" się wykoleił idąc torami Piotra i Pawła pokazując drogę други M....правда ? (nie pomylcie adresu z adresatem Mateusza 2/1) "poprawcie mnie jak się mylę"

  • antyPiSlamista - niezalogowany 2019-10-22 11:03:39

    najpierw kandydat musi być skreślony, zatem akt zgonu i stosowna uchwała PKW, a dopiero POtem może być zgłoszenie nowego kandydata, a tu na POdstawie doniesień medialnych w ciągu kilku godzin zarejestrowano dublera, czy była uchwała, była opublikowana, był komplet dokumentów?

  • Ma te usza 2/3 - niezalogowany 2019-10-22 11:14:58

    antyPiSlamista - niezalogowany 2019-10-22 11:03:39 ....

  • antyPiSlamista - niezalogowany 2019-10-22 13:10:48

    W sobotę i niedzielę poprzedzających poniedziałek, czyli dzień śmierci Morawieckiego nie było podstaw do skreślenia tego kandydata, zatem też i do zgłoszenia drugiego, zatem dni te liczą się do okresu 15 dni przed wyborami, przed którym możliwe było zgłoszenie dublera. Ostatnim dniem, w którym mogła powstać przyczyna do skreślenia, czyli zgon, był piątek i wówczas sobota i niedziela skracałaby termin zgłoszenia.

  • koń Senatorem - niezalogowany 2019-10-22 13:57:09

    W przypadku unieważnienia tego głosowania, POwtórne wybory odbyłyby się na prawidłowo wówczas zarejestrowanych kandydatów, czyli bez Komorowskiego. Zatem Zenek z PSL-u zostałby jednak senatorem, a Zbójna tydzień chodziłaby pijana.

  • FIKCJONARIUSZE - niezalogowany 2019-10-22 14:28:58

    nikt PiS-u nie zmuszał aby na kandydata wystawiać śmiertelnie chorego ,
    ani tym bardziej śmiertelnie chory kandydat nie wykazał się odpowiedzialnością społeczną ,
    ... no chyba że zmarły kandydat nie wiedział o tym że kandyduje

  • fatalista - niezalogowany 2019-10-22 14:37:43

    zmarły chociaż na koniec trochę się dla Polski przysłużył

  • gość 2019-10-22 14:39:32

    Uwazam ze wybory do sejmu terz byly sfalszowane i trzeba na nowo liczyc glosy w calej Polsce

  • Gość - niezalogowany 2019-10-22 15:05:34

    Na tak tez myslalem...

  • Gość - niezalogowany 2019-10-22 15:49:40

    Się psim swędem komor dostał te odwołanie nic nie da bo jarkacz i premier do tego nie dopuszczą, a gdzie on już nie był z kadencji na kadencję w sejmiku figuruje!
    Od samego początku mi nie pasował taki szczwny siwy lisek!

  • Jarek - niezalogowany 2019-10-23 09:12:06

    Źle to zabrzmi, i absolutnie nie można nikogo urazić, ale można wysnuć wniosek, że kandydat za późno zmarł

  • RadoŚĆ + - niezalogowany 2019-10-23 09:20:36

    @ Jarek - niezalogowany 2019-10-23 09:12:06 tak jak Ks. Macharski ... za wcześnie ... bo ks. Dziwisz kazał bogu czekać na ... ostateczne rozwiązanie bo akurat miał imprezę w swoim Planie ... zbawienia świata oczy wiście podpalonego swoją "iskrą" z Krakowa

  • długi DŁUG - niezalogowany 2019-10-23 09:56:50

    czy to prawda że Banki długi Łomży sprzedają hinduskiemu treserowi węży ? ... czy w Łomży są już paśniki dla hinduskich krów ?

  • gość 2019-10-23 15:10:52

    @ admin
    dzido tępa obustronnie :
    wybrany zgodnie z Prawem ! ,
    NIEZGODNIE z Prawem zgłoszony !

  • gość 2019-10-26 14:15:48

    sąd będzie łaskawy dla władzy,wiec nie podniecajcie się

Dodajesz jako: |