:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Sześć dekad łomżyńskiej przyjaźni [FOTO]

Sztuka, Sześć dekad łomżyńskiej przyjaźni [FOTO] - zdjęcie, fotografia
18/11/2018 14:16

Ponad stu gości odwiedziło w piątkowe popołudnie restaurację Amadeus w Łomży, by uczcić 60. urodziny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Nie zawiedli biskupi Janusz Stepnowski i Tadeusz Bronakowski, posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, marszałek Stefan Krajewski, przewodniczący Sejmiku Jacek Piorunek, zastępca prezydenta Andrzej Garlicki, szefowie instytucji kulturalnych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych… W ciepłej, przyjacielskiej atmosferze wspominano twórców Towarzystwa.

Obecny prezes Zarządu Głównego TPZŁ Zygmunt Zdanowicz odczytał list od swojego poprzednika i jedynego już dziś żyjącego współzałożyciela Towarzystwa, mec. Jana Kisiela z Warszawy, który napisał m.in. „Szczęść Boże Towarzystwu i wszystkim członkom”. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano na ekranie willę Edwarda Ciborowskiego przy ul. Prezydenckiej w Warszawie, gdzie 11 listopada, w 40. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odbyło się zebranie założycielskie TPZŁ. Oddano hołd wszystkim, którzy po latach społecznej pracy na rzecz Małej Ojczyzny odeszli do wieczności. Podczas spotkania godność Honorowego członkostwa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej odebrał szczególnie zasłużony dla niego Jan Cwalina.

W ciągu 60 lat, godność tę nadano 63 osobom z całego kraju. Prezes Zarządu Głównego TPZŁ został udekorowany Honorową Odznaką „Za zasługi dla woj. podlaskiego”, co spotkało się z ogromnym aplauzem uczestników spotkania. Jednym z głównych elementów jubileuszowego spotkania była promocja 14. już tomu rocznika „Ziemia Łomżyńska”. Zawartość wydania na blisko 600. stronach omówił jego redaktor, Wawrzyniec Kłosiński. W ciągu ostatnich 20 lat ukazało się dziewięć edycji tego rocznika – w sumie ponad 4,5 tysiąca stron w druku i kilkaset zdjęć. Rocznik 14. zawiera siedem rozdziałów, w tym tradycyjne - „Kronika łomżyńska” - prawie 100 stron najważniejszych wydarzeń na Ziemi Łomżyńskiej z ostatnich dwóch lat, „Tu i teraz”, „Przeszłość”, „Stąd ich ród”, „W mieście, co było mi rajem” i poetycki „Załomżenie” oraz nowe - „Donata Godlewska” prezentujący biogramy „Księżnej Łomżyńskiej” i „600 lecie miejskości Łomży” z bogatym aneksem fotograficznym. Bardzo wysoko ocenił zawartość kolejnych roczników konsultant historyczny, prof. Adam Czesław Dobroński, podkreślając swoisty ewenement, jakim jest całkowicie społeczne zaangażowanie autorów publikowanych w roczniku prac i jego redaktorów.

W podziękowaniu za wieloletnią, również całkowicie społeczną współprace profesora z Towarzystwem, a także z okazji niedawnych urodzin, Towarzystwo nagrodziło prof. Adama Czesława Dobrońskiego okazałym portretem olejnym, namalowanym przez znana łomżyńską artystkę, Teresę Adamowską. Kilkadziesiąt minut trwało głoszenie laudacji na cześć Towarzystwa – Jubilata przez gości i wręczanie prezentów okolicznościowych. Dominowały nieśmiertelne grawertony, ale były też książki i listy gratulacyjne. Poseł Bernadeta Krynicka przekazała flagę Polski od premiera Mateusza Morawieckiego wraz z okolicznościowym listem. Na zakończenie wieczoru goście spotkali się przy stole oraz przy torcie urodzinowym ufundowanym przez Prezydenta Łomży.

tekst: Wawrzyciec Kłosiński, foto Józef Babiel

<

Sześć dekad łomżyńskiej przyjaźni [FOTO] komentarze opinie

  • wawrzyniec - niezalogowany 2018-11-20 22:45:29

    zmień lekarza

  • prześladowana przez TW i SB - niezalogowany 2018-11-20 19:48:50

    @ Wawrzyniec jeśli to Ty, to : nawet na Ciebie nie splunę żeby swojej śliny nie zbezcześcić kontaktem osobistym z SB który jak widać na zdjęciach masz osobiście z Adamem Dobrońskim poprzez byłego T W Gustawa Adama Dobroński z grona TW ze Zbrodniczą Służbą Bezpieczeństwa ... .. Ty jako widoczny na zdjęciach PIEWCA "panteonów" na cześć WROGA Narodu Polskiego Adama Dobrońskiego byłego TW Gustaw nie masz moralnego prawa aby wypowiadać się na temat Ziemi Łomżyńskiej gdyż sam siebie pozbawiłeś prawa wychwalając Adama Dobrońskiego byłego TW Gustaw ze Zbrodniczej Służby Bezpieczeństwa wrogów Narodu Polskiego , tak jak i w/w " towarzystwo" ! TW to SB ,ktoś kto wychwala personalia nawet byłego Tajnego Współpracownika Zbrodniczej Służby Bezpieczeństwa może liczyć tylko na moją pogardę i pogardę Polaków ! gdzie Toja moralność ? gdzie Twoja PRAWDA historyczna ? a Ty to gdzie ? to Ty jesteś uczestnikiem biesiadnego rautu na którym wychwalany jest Adam Dobroński były TW Gustawa ze Zbrodniczej Służby Bezpieczeństwa ,nie Internauci !

  • Wawrzyniec - niezalogowany 2018-11-20 15:24:28

    Pisały zresztą o tym obszernie "Wiadomości Łomżyńskie" nr 9.

  • Wawrzyniec - niezalogowany 2018-11-20 15:21:50

    Wszystkim, którzy nadal udają, że nie wiedzą, że KO "Pióro" został zwerbowany podstępnie i bez jego wiedzy i bez jakiejkolwiek jego aktywności, uprzejmie wyjaśniam, że w przypadku kolejnych wpisów podejmę kroki przewidziane prawem. IPN w Białymstoku prowadził śledztwo (z mojego wniosku) sygnatura S 28/09/Zk - cytuję - "w sprawie zbrodni komunistycznej polegającej na poświadczeniu nieprawdy w okresie od 1985 r. do 1989 r. przez funkcjonariuszy SB WUSW w Łomży poprzez fikcyjne pisemne zarejestrowanie Wawrzyńca Kłosińskiego jako kontaktu operacyjnego "Pióro" i sporządzanie notatek w formie pisemnej z rozmów z pokrzywdzonym, tj. o przestępstwo z art. 231 par. 1 kk w zw. z art. 1 ustawy z dn. 18.12.1998 r. W materiałach z tego śledztwa obaj funkcjonariusze zaprzeczyli mojej współpracy z SB, a sporządzane przez nich fałszywe notatki miały świadczyć jedynie o ich zawodowej aktywności. Śledztwo zostało umorzone m.in. dlatego, że ponieważ przestępstwo popełnione przez esbeków zagrożone było karą 5 lat pozbawienia wolności zostało umorzone na podstawie uchwały z dnia 25 maja 2010 r. o sygn. akt I KZP 5/10 Sąd Najwyższy - Izba Karna z powodu przedawnienia. Dlatego - co oczywiste - nie mogę pozostawić tych bezpodstawnych ataków bez reakcji.

  • prześladowana przez TW i SB - niezalogowany 2018-11-19 20:55:06

    biesiadnikom balującym z TW z SB życzę aby udławili się tym tortem , a kto się nie udławi to żeby spadł że schodów i roztrzaskał czaszkę

  • Never piss - niezalogowany 2018-11-19 13:25:36

    Wszyscy zachwycający się panią poseł tak samo zachwycali się wcześniej panem posłem i im podobnym działaczom partyjnym zwanymi dzisiaj dojną podła zmiana. Macie ten sam poziom pod każdym względem co to chyba tylko z braku innego słowa poziomem się nazywa.

  • ... - niezalogowany 2018-11-19 12:44:20

    @ podatnik JPII miał okazję by jego "Matka" "Kościół" uderzyła się w piersi uderzając w piersi ks.Ojców jednak nie uczynił tego i "Matka" "Kościół" biła w piersi komuchów feministki a nawet dzieci molestujące tych ks.zKvrwySynów mających Diabła za Ojca nader często narzekających na ataki na Kościół "swój" jakby on był ich (?) i niczyj więcej

  • ... - niezalogowany 2018-11-19 12:38:23

    @ podatnik JPII miał okazję wypowiedzieć się dlaczego doszło do rewolucji i dlaczego religia białych spowodowała to że dywizje papieża zaliczono do wyklętych

  • z Mr.Jezusem w Ks.Jezusa dając - niezalogowany 2018-11-19 12:34:53

    @ podatnik Łomża semper fidei ... niestety Ojcu którego Mr.Jezus w Ewangelii nazywa diabłem

  • ... - niezalogowany 2018-11-19 12:30:59

    @ 10 PRZYKAZAŃ ... a ZŁODZIEJE i M O R D E R C Y nie miałbym ruchu oporu ks.Honorowych Obywateli Łomży zarazem ks.Honorowych Członków tego towarzystwa szukających własnej chwały zaliczyć do m o r d e r c ó w gdyż oni bez oporu śpiewają ... "to nie gwoździe cię przybiły lecz mój grzech choć tak dawno to się stało widziałeś mnie..." i dalej robi swoje trwając w grzechu przeciw Duchowi bożemu .. ... a to taki grzech śmiertelny w jakom to towarzystwo tuczy się na potęgę pomimo że w Ewangelii jest napisane "Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który..." ... jest ks.biskupem tego K U R E S T W A w jakim ABORCJA (słowa) jest na porządku dziennym przez co słowo (boże) nie może stać się ciałem w pełni dorozwiniętym ... by tym ks.KUNKTATOROM bożego ładu na ziemi tej ziemi komżyńskiej żyło się lepiej Bogu na "Chwałę" Ludowi na "ratunek"

  • podatnik - niezalogowany 2018-11-19 12:16:09

    TW , SB i wszyscy wspierający powinni być pozbawienie natychmiastowo funkcji i usunięci z urzędów publicznych i samorządowych ! zdrajcom infamia na wieki !

  • Marcin Robak - niezalogowany 2018-11-19 12:09:21

    PANI KRYNICKA - super babka . Strzela cięte riposty. Konkret kobieta a nie włazo---dupy aksamitnych .

  • !!!!!! - niezalogowany 2018-11-19 10:47:23

    Dość czarownic w Łomży!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dość czarownic w Łomży !!!!!!!!!!!!!!!!

  • Kmiot - niezalogowany 2018-11-19 10:45:28

    Benka to na miotle niech siada i odleci

  • Wstąp do ORMO...i miej "pióro" - niezalogowany 2018-11-19 10:16:20

    wystarczy wejść na inwentarz IPN i poszukać informacji na temat redaktora Wawrzyńca.

  • z Mr.Jezusem w Ks.Jeuzsea dają - niezalogowany 2018-11-19 09:03:50

    uczeni w piśmie arcy kapłani - kanonicy t_uczeni w prawie Janem Pawłem drugim umocnieni przy konstytucji jego świątobliwości "DOBREGO" "PASTERZA" "poprawcie mnie jak się mylę" Ps ks.Zbójnicy "Idźcie i głoście" co złego to my przepraszamy i prosimy o miłosierdzie i oby wasze "głoszenie" nie było pustym gadaniem ... "I JESZCZE" było uczciwym nawróceniem złóżcie "ofiarę" ... z tego co wam zbywa takie zadość uczynienie bliźnim wykonajcie zamiast płoty sobie rewitalizować ... ... rozbierzcie płoty Chrystusowi

  • który to - niezalogowany 2018-11-19 08:47:15

    A kontakt operacyjny "Pióro" to który?

  • z Mr.Jeuzsem w Ks.Jezusa dając - niezalogowany 2018-11-19 08:46:32

    @ 10 PRZYKAZAŃ ... a ZŁODZIEJE i M O R D E R C Y ks.zKvrwySynów na świecie nie brakuje a w Łomży to jest nawet ich matecznik no ale sokoro JPII okazał się TW diabła to co się dziwić że Świnie z Łomży mają awans społeczny jak ks.pedofil przy katedrze za ks.Paetza dostąpiwszy tytułu kanonika kapituły katedralnej za Ks.Stepnowskiego jeszcze AD 2017 ten sam ks.pedofil został kapelanem jego świątobliwości ... TAKA cudzołożna PRO KREACJA z pokolenie na pokolenie współżyjący ze złyduchem zapewne było to staraniem ks.Honorowych Obywateli Łomży między innymi "TW Staszka" duszpasterza tej krypto mafijnej rodziny który idąc śladami Ks.Michalika wychowanego przy tym ks.diabelskim mateczniku ks.skurwysynów problem ks.pedofilii upatrywał tak że go nie widział w sprawcach ale w ofiarach ps nasi ojcowie ... duchowni i nasze matki ... im wierne Bogu Ojcu niewierne przez co Matka Kościół przestaje być święta staje się "jaskinią" (macicą) ks.zbójców na obraz(a) i p o d o b i e ń s t w o... gwałcicieli życia bożego na ziemi tej ziemi łomżyńskiej też nie tylko w Ewangelii

  • Słowianka - niezalogowany 2018-11-19 08:16:05

    czy w/w biesiadnicy nagradzający Tajnego Współpracownika S.B. to "wzorzec" PATOLOGI i ANTY Polskich postaw ?

  • ŁAPÓWKARZ ... biorę ile dają . - niezalogowany 2018-11-18 22:53:21

    do Ika ... czytaj wyżej : " Na zakończenie wieczoru goście spotkali się przy stole oraz przy torcie urodzinowym ufundowanym przez Prezydenta Łomży." Ika polecam najbliższego psychiatrę może pomoże , no chyba że masz zakodowane geny SB ?

  • Ika - niezalogowany 2018-11-18 22:25:53

    Dlaczego zazdrościcie i wyzywacie? Waszego nie jędzą tylko swoje i za swoje. Rzeczywiście żenada i hańba jak ktoś tego nie rozumie. Proponuję założyć koło własnej adoracji, można również zasilić lokalne TPZŁ jak Łomżyńskie nie odpowiada. Zastanówcie się, warto popracować społeczne. Ja podziwiam tych ludzi.

  • siara - niezalogowany 2018-11-18 20:04:34

    Kolejka do darmowego torta a ten z PO POCHODZACY Z lOMZY to 3 talerze ma zamiar zaladowac.Zenada darmozjady przy korycie

  • A gdzie jest Agnieszka Muzyk ? - niezalogowany 2018-11-18 19:59:30

    Jeszcze niedawno miała tyle pomysłów i planów na Łomżę, tak kochała wszystko co łomżyńskie. I gdzie ona jest teraz. Widać teraz, jakie miała koryciarskie intencje.

  • laki luk - niezalogowany 2018-11-18 19:38:21

    Tylko Krynicka na szefa struktur się nadaje. Co do Piorunka i Krajewskiego to są zwykli radni sejmiku chyba, że mylomza przeoczyła wyboru tak zajęta była Chrzanowskim.

  • Pafnucy - niezalogowany 2018-11-18 17:39:51

    Kocham moje miasto i bym podziałał w TPZŁ, ale jak patrzę, kto bywa spijać śmietankę i widzę klechów, tego karierowicza z ZSL, Benię, kmiota itp. to odbijam.

  • ZDRADA ...zdrajcy na SZUBIENIC - niezalogowany 2018-11-18 17:19:45

    czy to już koniec Świata ? : posłowie ... władze samorządowe ... biskupi nagradzają Tajnego Współpracownika Służb Bezpieczeństwa Adama Dobrońskiego ! a ciemny Lud idzie za biskupami jak barany do rzeżni !

  • Kurp - niezalogowany 2018-11-18 16:50:15

    Jak zwykle doborowe towarzystwo. Nie ma miejsca dla tych, którzy ongiś działali i to solidnie. Był taki facet, nie znam nazwiska, który przez kilka lat organizował i promował konkurs "Strofy znad Narwi". Obecni wielcy działacze zaprzepaścili tę wspaniały pomysł. No cóż nadszedł czas na chwalenie samego siebie, toć to Łomżyniacy z krwi i kości, a im nie podskoczysz. Jestem polonistą i jak czasami czytam te artykuliki w Wiadomościach Łomżyńskich, zastanawiam się, jaką dziennikarską szkołę ukończyli.

  • LA Kołakowski do wymiany. - niezalogowany 2018-11-18 16:45:02

    Dotkliwa porażka Muzyk w Łomży obarcza posła Lecha Antoniego Kołakowskiego. Kampania była prowadzona słabo do tego bardzo słabe listy Pis do rady. Obstawione "Jedynki" swoimi ludźmi. Spuszczenie na listach takich radnych jak: Rabczyńska, Zwierzyński, Śleszyński. Postawienie na listach osób, które wcześniej startowały z PO, PSL. Pan poseł odpowiadał za listy. Z 11 radnych Pis ma 8. Utrata poparcia jest duża. Ktoś za to odpowiada. Pani Muzyk miała kiepskiego doradcę...

  • galileo - niezalogowany 2018-11-18 16:42:49

    A kontakt operacyjny "Pióro" to który?

  • 10 PRZYKAZAŃ ... a ZŁODZIEJE i - niezalogowany 2018-11-18 16:39:14

    WSTYD i HAŃBA Tajny Współpracownik SB Adam Dobroński nagrodzony w Łomży ! w/w "towarzystwo" powinno zmienić nazwę na " towarzystwo wzajemnej adoracji i byłych Tajnych Współpracowników SB "- Dobroński zarejestrowany jako TW Gustaw ,nawet sam podawał na listach wyborczych - SB została uznana za wrogą organizację przestępczą działająca przeciw Polsce ! ,: WSTYD I HAŃBA ! to po 1 ! po 2 - prezydencie Chrzanowski puknij się w czoło refleksyjnie finansując rauty dla byłych TW z SB, jaką piszesz KARTĘ HISTORII ! ! .. czy ZADŁUŻONA Łomża po to bierze kolejne DŁUGI żeby opłacać rauty takim " towarzystwom" , zamiast np stypendia naukowe dla Dzieci ! ... i czy w/w " towarzystwo" to takie antyspołeczne jednostki że nawet za swoje wystawne rauty "wystawiają rachunki" do płacenia Mieszkańcom Łomży ? ! ... WSTYD I HAŃBA ! po 3 - co to za "towarzystwo" niewiedzące że Łomża to Mazowsze ! ... WSTYD i HAŃBA ! po 4 - co to za "towarzystwo" które nie wie że Łomża ma 1000 lat co jest wyżej rangą i "świętuje" niższe 600 lat "miejskości " aby nie wykazywać naszej WYŻSZOŚCI ! ... WSTYD i HAŃBA WSTYD i HAŃBA !

  • Kkkkkkkkk - niezalogowany 2018-11-18 16:29:44

    Krynicka nawet wypowiedzieć się nie potrafi publicznie,wstyd Lomzy przynosi!!!!

  • Kkkkkkkkk - niezalogowany 2018-11-18 16:29:44

    Krynicka nawet wypowiedzieć się nie potrafi publicznie,wstyd Lomzy przynosi!!!!

  • Kkkkkkkkk - niezalogowany 2018-11-18 16:29:43

    Krynicka nawet wypowiedzieć się nie potrafi publicznie,wstyd Lomzy przynosi!!!!

  • Kkkkkkkkk - niezalogowany 2018-11-18 16:29:43

    Krynicka nawet wypowiedzieć się nie potrafi publicznie,wstyd Lomzy przynosi!!!!

  • Kkkkkkkkk - niezalogowany 2018-11-18 16:29:20

    Krynicka nawet wypowiedzieć się nie potrafi publicznie,wstyd Lomzy przynosi!!!!

  • Speed - niezalogowany 2018-11-18 16:01:34

    Jak zwykle segregacja... zabawa 102,niema końca..och ,nie wygląda to dobrze..Kto ma grabie ..Lech to jest gość..

  • kame - niezalogowany 2018-11-18 15:41:29

    A kontakt operacyjny "Pióro" to który?

  • Lech Midas - niezalogowany 2018-11-18 15:39:57

    Lech ma takie szczęście, że nawet kupon z 6stką by zgubił. Szkoda gadać, jego poparcie to pewna wygrana...

  • Krynika na Szefa PiS w Łomży - niezalogowany 2018-11-18 15:36:37

    Lech powinien honorowo zrezygnować po przegranej Muzyk w Łomży. Był Szefem Sztabu, wynik w II turze gorszy niż w I. Totalna kompromitacja. Czas na nową Szefową PiS w Łomży.

  • Lech na Łokery!!! - niezalogowany 2018-11-18 15:31:37

    Ja mam lepszy pomysł, Lech na szefa od Łokerów. Facet teraz będzie specem od jazdy na rowerze. Żebym nie zapomniał na Łokery zainstalować blokadę do 50km/h co bym nam Lechu za szybko nie pracował po mieście.

  • Kto ma grabie? Dać Lechowi!! - niezalogowany 2018-11-18 15:27:52

    Powołać w Łomży spółkę ogrodniczą i powołać Lecha!!! Dać mu grabie to może po sobie posprząta bo taki bałagan w PiS zrobił że gorzej być nie może.

  • Lechu daj sobie spokój z polit - niezalogowany 2018-11-18 15:25:24

    Dajcie spokój z Kołakowskim, facet tak się starał, dwa razy przegrał wybory prezydenckie, teraz tak wsparł Panią Muzyk że ledwo do II tury weszła. Chłop jest już wyczerpany politycznie. Kto go wspiera z łomżyńskiego PiSu? Białystok na niego nie stawia, Suwałki też nie, czas żeby Pani Muzyk i Krynicka powalczyły o wygraną. Pan Poseł nie ma już tych sił co kiedyś.

  • ciekawy - niezalogowany 2018-11-18 15:19:16

    Prezydenta nie ma a Krynicka jest.

  • tudemon - niezalogowany 2018-11-18 15:18:42

    Podziękować trzeba i tyle! Na pani poseł to nawet oko idzie zawiesić

  • Ja na Pana Lecha już nie głosu - niezalogowany 2018-11-18 14:50:47

    Kołakowski ma niewielkie szanse z Krynicką w Łomży, może w terenie coś ugra ale tam większość wójtów jest za Benią. Lechu dzieli ale już nie rządzi. Jego czas minął.

  • Jacek L - niezalogowany 2018-11-18 14:44:23

    Dobrze, że piszesz w imieniu radnych przynajmniej wiadomo, że utrata koryta boli.

  • Byli radni - niezalogowany 2018-11-18 14:27:07

    Liczymy, że Pan Kołakowski przestanie być szefem PiS w Łomży. Pan Poseł ma tak dużą opozycję, że już czas na zmiany.

Dodajesz jako: |