:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

W Łomży „palimy” wszyscy, jednak większość nieświadomie

Zdrowie i uroda, Łomży „palimy” wszyscy jednak większość nieświadomie - zdjęcie, fotografia
12/03/2019 10:27

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Na terenie województwa podlaskiego pomimo bliskości „Zielonych Płuc Polski”, wojewódzkie służby ochrony środowiska również stwierdzają od wielu lat przekroczenie poziomów dopuszczalnych frakcji pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w powietrzu oraz związanego z nimi szczególnie toksycznego i kancerogennego węglowodoru aromatycznego jakim jest benzo(alfa)piren.

Dopuszczalna średnioroczna norma tego kancerogenu to 1 ng/m3. Według szacunków Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, aż 87% zanieczyszczeń w polskim powietrzu pochodzi z domowych pieców i kotłów na paliwo stałe, a w szczególności tych przestarzałych i niespełniających podstawowych standardów emisyjnych odpowiedzialnych za tzw. „niską emisję”, bądź spalania w nich toksycznych odpadów.

„Norma” każdego łomżyniaka za 2018r, to dwa papierosy dziennie

Regularne stały się już publikowane przez wojewódzkie służby ochrony środowiska alerty smogowe w sprawie przekroczenia średniorocznego poziomu  benzo(alfa)pirenu dostępne dla mieszkańców całej aglomeracji białostockiej. Ostrzeganie białostockiej społeczności (około 295 tys.) umożliwia zamontowany na stacji pomiarowej w Białymstoku specjalny zasobnik pomiarowy. Tymczasem na wniosek Łomżyńskiego Towarzystwa Ekologicznego „Ekosfera doliny Narwi” do Regionalnego Departamentu Monitoringu Środowiska w Białymstoku, montaż podobnego zasobnika na stacji pomiarowej w Łomży planowany jest dopiero na początek roku 2020, z efektywnym odczytem średniorocznego poziomu w Łomży benzo(alfa)pirenu od początku 2021r i do tego też czasu mieszkańcy Łomży pozbawieni będą wiedzy, w jakim rzeczywiście stopniu są wystawieni na jego ekspozycję.

Według dostępnych szacunkowych danych statystycznych nt poziomu benzo(alfa)pirenu w łomżyńskim powietrzu (około 1,65 ng/m3) za 2018r i zastosowaniu Krakowskiego Kalkulatora Antysmogowego obrazującego stężenie benzo(a)pirenu w powietrzu przeliczone na ilość papierosów z tą rakotwórczą substancją, można potwierdzić, że organizm każdego statystycznego mieszkańca Łomży w ubiegłym roku zaabsorbował codziennie ilość benzo(a)pirenu zawartą w dymie dwóch wypalonych papierosów (744. rocznie). Przekłada się to oczywiście na stan pogorszonej zdrowotności naszej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, kobiet w ciąży, osób z problemami krążenia oraz w podeszłym wieku.

Co dalej ?

Za ten alarmujący stan jakości naszego powietrza odpowiada w Łomży przede wszystkim „niska emisja” w okresie grzewczym z sektora  bytowo-komunalnego. Działanie naprawcze w latach 2014-2023 zaproponowane w Programie Ochrony Powietrza dla strefy podlaskiej i przyjęte uchwałą Sejmiku Podlaskiego, dotyczą w Łomży wymiany instalacji grzewczych na paliwo stałe dla ok. 1260 domów jednorodzinnych oraz 20 domów wielorodzinnych, stanowiących łącznie około 142 tys. m2 powierzchni użytkowej oraz towarzyszące działania inspekcyjne i z zakresu edukacji ekologicznej. Z uwagi na cel, zakres i koszty tego programu, jego realizacja jest dla zdrowia mieszkańców Łomży wyzwaniem wręcz cywilizacyjnym, które jak na razie zostało podjęte w bardzo ograniczonym zakresie. Wyzwanie dla którego jednak nie ma alternatywy.

/tekst: Łomżyńskie Towarzystwo Ekologiczne „Ekosfera doliny Narwi”/

<

W Łomży „palimy” wszyscy, jednak większość nieświadomie komentarze opinie

 • gość 2019-03-12 11:09:04

  Przecież chciało w Łomży 130 osób wymienić piece, to okazało się że jednak na to nie ma dofinansowania. Audyty były zrobione i nic. Wspomnę że w Lubelskim w taki sposób wymieniono 900 piecy. Tutaj rządzi Białystok.

 • real - niezalogowany 2019-03-12 11:37:54

  Dlaczego służby które kontrolują ten stan nie robią tego w dniach wolnych od pracy? Ci smrodliwi palacze i truciciele dokładnie o tym wiedzą i wrzucają do pieca śmieci najczęściej w weekendy.

 • gość 2019-03-12 12:10:56

  Zeby smierdzialo to wcale nie trzeba palic smieciami.wystarczy wegiel zza naszej granicy.Smrod,kawaly nie wypalone i tony popiolu.Gdzie nasz jest ?

 • Ja nie truje - niezalogowany 2019-03-12 12:13:16

  Mam kocioł gazowy i nie truje siebie i innych .Sąsiedzi też mają ale dwa kotły i kotłują w tym kopciuchu trując siebie i innych bo gaz drogi. Dla bezmuzgów mój średni roczny rachunek za gaz gdzie jest kuchnia , c.o.i podgrzanie wody wynosi 3600 zł.

 • Ja nie truje - niezalogowany 2019-03-12 12:14:12

  Mam kocioł gazowy i nie truje siebie i innych .Sąsiedzi też mają ale dwa kotły i kotłują w tym kopciuchu trując siebie i innych bo gaz drogi. Dla bezmuzgów mój średni roczny rachunek za gaz gdzie jest kuchnia , c.o.i podgrzanie wody wynosi 3600 zł.

 • gość 2019-03-12 12:39:34

  Jest nadzieja, że mieszkańcy 120 pieców na węgiel, będą mogli skorzystać dzięki wsparciu UM Łomża z programu czyste powietrze. Jednak pozostaje jeszcze w Łomży ponad 1000 pieców. Uprzejmie proszę osoby zainteresowane zmniejszeniem niskiej emisji w Łomży o kontakt: ekosfera.lomza@o2.pl

 • gość 2019-03-12 12:43:27

  Przerażające, wynika z tego, że palaczami u nas są nawet małe dzieci. Dlaczego o tym się nic u nas nie mówi ??? To skandal.

 • gość 2019-03-12 14:10:30

  Powinni podnieść podatki i obciążyć łomżyniaków za darmowe palenie , jarają a nie płacą ? Ja za fajki patoszę z własnej kieszeni .

 • gość 2019-03-12 16:09:45

  Te wszystkie programy to pic na wodę. Wystarczy znieść podatki na olej opałowy, gaz oraz opodatkowania ciepłowni, Wynagradzać górników jak wszystkich innych pracowników a problem sam się rozwiąże.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-12 16:19:18

  Czy ktoś czytał i dowiadywał się o zasady programu rządowego Czyste Powietrze? Złożysz wniosek i czekasz około roku na zwrot pieniędzy. Masakra jakaś. Jest tyle dokumentów, że niektórzy zrezygnują. Zresztą wniosek, podpisanie umowy itp. załatwia Białystok. W Łomży nic się nie dowiesz, nic nie złożysz

 • gość 2019-03-12 20:00:14

  ludzie nie mają świadomości jak bardzo niebezpieczne jest o świństwo które leci z takich kominów!!!!!!!!!!!!!!!!!! To nie zabija natychmiast ale powoli i skutecznie inicjuje w naszym organizmie procesy nowotworowe. Łomża i okoliczne osiedla , wiochy są dosłownie inkubatorem gdzie takie zmiany w ludzkich organizmach dokonują się każdego dnia.

 • gość 2019-03-12 20:04:02

  dokładnie masz rację dojebali ceny na olej opałowy i gaz i ludzie z tego nie korzystają . Kiedyś olej opałowy był po 90 groszy a dzisiaj prawie po 4 złote. Roczny koszt ogrzewania olejem domu 180 m to 10 000 złotych. Kogo na to stać? Po co te głupie programy wystarczy obniżyć ceny na olej i gaz i wszystko samo się przestawi na ekologiczne spalanie.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-12 20:35:58

  Wystarczy zamiast tych idiotycznych kilogramów podań i aplikacji dotowac ceny gazu tak aby cena spadła o połowę,dac gwarancję że tak będzie przez 20 lat a ludzie sami wymienia swoje piece na gazowe.

 • gość 2019-03-13 00:40:01

  Nie rozumiem ludzi, którzy uważają że Unia Europejska jest słaba. Najpierw przeczołgała cwanych Greków., którzy uważali że wybiorą sobie komunistę i on im załatwi anulowanie długów. Teraz rozjeżdża UK, które z kolei pozwoliło mieszać w swojej polityce Kacapom. Po tej lekcji jeśli jakaś populistyczna partia uzna, że można coś ugrać na gloszeniu exitu, to ich ludzie wywiozą na taczkach. I w tym cała nadzieja.

 • Grzes - niezalogowany 2019-03-15 21:16:11

  Polecam sie edukowac czysteogrzewanie.pl

 • Grzes - niezalogowany 2019-03-15 21:16:33

  Polecam sie edukowac czysteogrzewanie.pl

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Fotobudka na wesele,komunie

Wynajmij Fotobudke na wesele,urodziny , imprezy okolicznościowe. Mamy jeszcze wolne terminy na 2019 rok. Numer tel:606257277..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE..


Zobacz ogłoszenie

Geodeta, mapy, wytyczenia,

Mapy do celów projektowych, wytyczenia budynków, pomiary realizacyjne, geodezyjna obsługa inwestycji budowlanych, pomiary inwentaryzacyjne, usługi..


Zobacz ogłoszenie

Hydraulik

Hydraulika komplexowa - całe budynki od a do z - jak i stare intalacie modernizuiemy - kotły stare wymieniamy - z każdego materiału wykonuiemy..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Corolla E12 1.6 Benzyna

Auto z polskiego salonu w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Jestem 2 właścicielem od 11 lat i przejechałem 113 tys. km. Obecny stan..


Zobacz ogłoszenie

Praca w agencji turystycznej

Jeśli dużo się uśmiechasz, lubisz kontakty z ludźmi, obsługa komputera nie ma dla Ciebie tajemnic, to szukamy właśnie Ciebie na stanowisko doradcy..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT Łomża i okolice.OSOBOWE, TERENOWE I DOSTAWCZE . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych..


Zobacz ogłoszenie

Majsterkowicz - złota rączka.

Zatrudnimy MAJSTERKOWICZA w wieku 30-45 lat do stałej pracy 5 lub 6 dni w tygodniu. Oferujemy 17zł netto na start. Po 3 miesiącach przeszkolenia..


Zobacz ogłoszenie

wykonam drewnianą architekturę

Wykonam drewnianą architekturę ogrodową (altany, wiaty, stoły, ławy, domki dla dzieci, huśtawki itp.)


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT OSOBOWYCH, TERENOWYCH I DOSTAWCZYCH . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych właścicieli...


Zobacz ogłoszenie

DRUKARKA ELZAB ZETA 1800 ZŁ.

Drukarka fiskalna ELZAB Zeta to drukarka z elektronicznym zapisem kopii paragonów. Dedykowana jest do małych i średnich punktów sprzedaży. Ze..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię do produkcji

Zatrudnię osoby z doświadczeniem lub bez do produkcji ogrodzeń betonowych. Wysokie wynagrodzenie. Praca w Konarzycach. Więcej informacji udzielę..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT Łomża i okolice.OSOBOWE, TERENOWE I DOSTAWCZE . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam mieszkanie 61m2 Łomża

Sprzedam mieszkanie 61,5m2 do własnej aranżacji. Polecam Państwu przestronne, jasne mieszkanie o powierzchni 61,5m2. Budynek znajduje się na osiedlu..


Zobacz ogłoszenie

KUPIĘ AUTA

Kupię auta osobowe,terenowe,dostawcze.Zarejestrowane w Polsce lub do rejestracji Zainteresowani jesteśmy kupnem każdego samochodu niezależnie od..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez mylomza.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GLOBALISTA.EU Marek Norowski z siedzibą w Łomża 18-400, Cisowa 14

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"