:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Wandalizm, antysemityzm, prowokacja czy uliczny przekaz? Kontrowersyjny napis w Jedwabnem! [VIDEO i FOTO]

  • Fotka nr 0 z 6
  • Fotka nr 1 z 6
  • Fotka nr 2 z 6
  • Fotka nr 3 z 6
  • Fotka nr 4 z 6
  • Fotka nr 5 z 6
Portal mylomza.pl 11/07/2019 08:46

Dzisiaj w nocy, tuż po 78. rocznicy mordu na żydowskich mieszkańcach Jedwabnego, nieznany sprawca postanowił "ozdobić" mur nietypowym malunkiem. Okoliczna społeczność twierdzi, że to prowokacja. Sprawą zajęła się policja, chociaż wszystko może wyglądać zupełnie inaczej, niż odbierają to mieszkańcy.

"TESKNIĘ ZA TOBĄ ZYDZIE" [pisownia oryginalna] - napis o takiej treści ujawniono dzisiaj rano na jednym z murów w Jedwabnem. Nieustaleni dotąd sprawcy musieli namalować go w środku nocy. Właściciel posesji twierdzi, że około godz. 1:00-2:00 napisu na ścianie jeszcze nie było, a do tego na pewno nie wyraził na niego zgody.  Okoliczni mieszkańcy są przekonani, że to prowokacja.

Malunkiem zajęła się policja, ale sprawa ma też drugie dno.

Okazuje się, że siedmiometrowy napis o takiej treści namalował lata temu artysta Rafał Betlejewski na warszawskiej Woli, rozpoczynając w ten sposób akcję "Tęsknię za tobą, Żydzie!". Wszystko po to, aby przełamać lęk przed wypowiadaniem słowa "Żyd". 

"I od tego się zaczęło. Od napisów na murach i śledzenia, co się z nimi dzieje. Betlejewski malował je w miejscach, gdzie Żydzi mieszkali - na Woli, na Brzeskiej, na Powiślu, w Otwocku. Również w Tel Awiwie, w tamtejszej kawiarni, gdzie za zgodą właścicieli napisał na ścianie: "Tęsknię za tobą, Żydzie. Tęsknię za tobą w Polsce". - czytamy w archiwalnym artykule Gazety Wyborczej. (...) - Chciałbym tą akcją wyrazić moją tęsknotę za Żydami polskimi, którzy byli, a już ich nie ma. Wspomnieć konkretnych ludzi, z imienia i nazwiska - mówił 9 lat temu dziennikarzom Wyborczej Betlejewski.

Wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby ktoś kontynuował tę akcję po tylu latach. Intencjami autora lub autorów dzieła powinna zająć się już policja, która na pewno rano otrzymała zgłoszenie.

Warto podkreślić, że to właśnie wczoraj w Jedwabnem miały miejsce uroczystości 78. rocznicy mordu na żydowskich mieszkańcach tej miejscowości. Przed pomnikiem obecni byli m.in. ambasador Izreala w Polsce Anna Azari i przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski.

lomza

Wandalizm, antysemityzm, prowokacja czy uliczny przekaz? Kontrowersyjny napis w Jedwabnem! [VIDEO i FOTO] komentarze opinie

  • gość 2019-07-11 09:05:49

    co za wybryki głupich pojebanych ludzi w jedwabnym nie normalnych

  • gość 2019-07-11 09:38:21

    boli? naprawdę nie wiecie dlaczego tam?

  • gość 2019-07-11 09:39:48

    A kto w Jedwabnym ma taki talent by tak równej wysokości i w równej odległości namalować odręcznie litery ?
    Wiadomo, że prowokacja, mieszkańcy powinni tak jak to robiono w innych miastach dopisać słowo NIE

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 09:40:58

    Niemiecka prowokacja. Proste . Dla ludności Jedwabnego to co żydzi to byli sąsiedzi,A często rodzina,tylko innego wyznania i nie można mówić o żydach w Jedwabnem tylko o Polakach A w nich matole i żydzi.

  • gość 2019-07-11 10:12:29

    wiecie dlaczego tyle rabanu o ten napis? Z prostego faktu ,że miejscowy kler już od pokoleń wychowywał wiernych w poczuciu niechęci do żydów a nie miłości bliżniego. Dlatego dzisiaj mało kto czyta ten przekaz na wprost natomiast chętniej dopatruje się całkiem innej treści bliższej mu treści..

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 10:18:13

    A ja myślę, że nie zrobili tego mieszkańcy. Zrobili to ktoś przyjezdni, żeby odgrzać stary kotlet potwierdzający, że Polacy są antysemitami i puścić ten news znowu w świat.
    Proponuję sprawdzić wszystkie monitoringi, także w miejscowościach przed Jedwabnem.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 10:26:20

    Nikt z mieszkancow nie bawilby sie w takie cyrki.. prowokacja z zewnatrz

  • gość 2019-07-11 10:39:38

    tylko ludzie złej woli mogą się dopatrywać w tym napisie treści antysemickich. Ludzie narodowości żydowskiej a jednocześnie Polacy stanowili ważny element życia tych ziem i tego regionu. Tworzyli kulturę , gospodarkę , rzemiosło itp. Po wojnie ich obecność wytarto z kart tutejszej historii jak napis ołówkiem za pomocą gumki. W tej sytuacji taki napis jest tu skromnym nawiązaniem do ich dawnej obecności w życiu tych społeczności i na tych ziemiach.

  • gość 2019-07-11 10:41:52

    ten napis to dla niektórych w Jedwabne jest jak wyrzut sumienia i tu raczej to boli.

  • gość 2019-07-11 10:51:35

    KODziarstwqo się zjechało żeby robić prowokację, nawet banery mieli odpowiednie, a tu zoonk, nie było kogo prowokować bo wszyscy ich oleli, no to z innej beczki poszli debile.

  • gość 2019-07-11 10:51:51

    przepraszam jaka prowokocja ktoś zateskił i nie wiedział jak to okazac a wszyscy dopatrują się prowokacji a co by było gdyba zamiast zyd bo kochanie albo jola opanujcie się a policjanci zamiast ganiac złodzieja pilnują napisu za nasze pieniądze

  • taka prawda - niezalogowany 2019-07-11 10:55:30

    Dlaczego nikt nie czyta książek dr Ewy Kurek? Napisała je na podstawie zapisów archiwów żydowskich - nie może jej nikt zarzucić kłamstwa. Jednak jej książki potrafią masowo kupować i utylizować podobno, aby niewygodna prawda nie ujrzała światła dziennego. W Polsce nikt nie chciał wydać jej książek i musiała je wydawać poza Polską.

  • Gmo - niezalogowany 2019-07-11 10:58:53

    Nie ma drugiego takiego kraju który tak miesza na świecie ,naród skloca z narodem ,przyczynił się do zapoczatkowania dwóch wojen światowych ...Izrael !!!

  • Gośćv - niezalogowany 2019-07-11 11:02:43

    Żenada ... Moja babcia i jej rodzina widziała co tam się działo, to nie do opisania, a ktoś sobie teraz urządza jakieś happeningi... Ludzie opamiętajcie się. Tam zginęli ludzie, nie ważne jakiego wyznania, trochę szacunku

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 11:04:32

    Żenująca prowokacja

  • gość 2019-07-11 11:30:57

    podobno mamy wolnosc slowa ?

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 12:09:18

    A może niech się zajmą napisem a nie szkołami. Trudno powiedzieć. Napis bardzo głupi.

  • gość 2019-07-11 12:10:21

    Jedwabne to zbrodnia żydowsko-niemiecka! Koniec z kłamstwami antypolskimi!

  • gość 2019-07-11 12:21:31

    wolność słowa tak, ale nie nie na prywatnym płocie to już zniszczenie mienia
    78 lat temu, kto tam jeszcze Żydów pamięta i tęskni, 100 latek ten napis wymalował ?

  • gość 2019-07-11 12:32:58

    Nie długo Iran może zrobić porządek na bliskim wschodzie i będzie większa tragedia niż w Jedwabnym

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 13:31:07

    W tych czasach nawet nie przyznanie zydowi racji to "uuu antysemityzm".

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 13:48:37

    Prowokacja jednym słowem. Dziennikarze to prawie przed policją przyjechali.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 14:06:39

    Tak naprawdę to ani wykroczenia, ani przestępstwa tam nie ma. Zwykła prowokacja.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 14:24:44

    Ktoś napisał, że tęskni za nieobecnymi. Byli, a teraz ich nie ma, więc tęskni. I to wszystko.

  • gość 2019-07-11 15:19:39

    dokładnie oszołomska pisowska prawica szuka w dupie mózgu.

  • gość 2019-07-11 15:20:17

    tylko ludzie złej woli mogą się dopatrywać w tym napisie treści antysemickich. Ludzie narodowości żydowskiej a jednocześnie Polacy stanowili ważny element życia tych ziem i tego regionu. Tworzyli kulturę , gospodarkę , rzemiosło itp. Po wojnie ich obecność wytarto z kart tutejszej historii jak napis ołówkiem za pomocą gumki. W tej sytuacji taki napis jest tu skromnym nawiązaniem do ich dawnej obecności w życiu tych społeczności i na tych ziemiach.

  • gość 2019-07-11 15:22:30

    jeżeli już to ten napis przypomina ,że ci ludzie tu byli żyli i umierali. Pozostały na tej ziemi ich prochy ,ziemi która w pocie czoła uprawiali i nie można o nich zapomnieć bo to też Polacy.

  • gość 2019-07-11 16:02:23

    to żeś poleciał po bandzie, Żydzie trudnili się lichwą, handlem i rzemiosłem, ziemi nie uprawiali, od tego byli Polacy

  • gość 2019-07-11 16:02:38

    Napis "Tęsknię za Tobą, Żydzie" pojawił się na początku tygodnia na murze Elektrowni Powiśle. Namalował go gónwo dziennikarz pajac Rafał Betlejewski

    tvnowskie gónwo robi prowokacje,tak samo jak z "urodzinami hitlera" kto ten ściek telewizyjny ogląda to tylko współczuć.

  • gość 2019-07-11 16:05:38

    Za te malowidło ten pajac śmierdzący betlejewski czy jak mu tam powinien trafić do sądu.niech sobie na swoim głupim ryju robi malowanki,a nie ludziom bazgra.

    Tęsknię za tobą, Żydzie”. Pomysł narodził się w 2004, samo hasło powstało rok później. Na akcję składa się kilka projektów. Jeden z nich polega na fotografowaniu się Polaków w przestrzeni publicznej, w miejscach związanych niegdyś z polskimi Żydami, wraz z pustym krzesłem i położoną na nim kipą. Inną odsłoną akcji jest wypisywanie na murach jej hasła „Tęsknię za tobą, Żydzie”. Artysta sam tworzył tego typu napisy, a także zachęcał do tego innych, za swój cel uznając usamodzielnienie się sloganu, którego obecność w świadomości społecznej zainicjował – kolejne legalnie i nielegalnie wypisane hasła zaczęły pojawiać się w całej Polsce, ich zdjęcia twórcy mogą umieszczać na stronie internetowej akcji

  • gość 2019-07-11 16:06:36

    Tak dla ekshumacji w Jedwabnym !!!

  • gość 2019-07-11 16:19:50

    paplika zapytajcie on wie najlepiej czy to byla prowokacja czy nie , prawda panie Władku

  • gość 2019-07-11 16:43:03

    Czy to prowokacja czy nie,to jest drugorzędne znaczenie.Pytanie powinno brzmieć kiedy będzie tam zrobiona ekshumacja z prawdziwego znaczenia?Kiedy wreszcie poznam prawdę co tam się naprawdę wydarzyło!Dlaczego jest blokowana ekshumacja w Jedwabnym a na Białorusi można ją wykonywać na grobach ofiar tego samego narodu.Czyżby zgoła inaczej interpretowano tę samą religię?Dlaczego?Musimy poczekać na książkę dr Kurek.

  • gość 2019-07-11 18:09:02

    wszelkie faszystowsko nacjonalistyczne mendy wypad z tego forum i do Putina maszerować on was wysłucha.

  • kość - niezalogowany 2019-07-11 18:10:28

    kto tu czuje się SPROWOKOWANY??? i do CZEGO??? nie rozumiem. psychopatyczny argument skrywajacy utajoną agresję. wstyd.

  • gość 2019-07-11 19:14:04

    dla zainteresowanych przypomnę istotne fakty. IPN zawnioskował w ramach prowadzonego śledztwa ponowne dokonanie ekshumacji w miejscu spalonej stodoły. Jak wiadomo przed postawienie pomnika ofiar tej zbrodni tego nie dokonano ponieważ strona polska tego zaniechała pod naciskiem strony izraelskiej. IPN podjął ponownie ta sprawę i wystąpił z wnioskiem o dokonanie ekshumacji . Rząd PiS ochoczo podjął ten temat i publicznie ogłosił ,że takowa ekshumacja zostanie wykonana. Raptem przed wyborami po słynnych awanturach z lobby żydowskim zrezygnował z tego pomysłu podobnie jak szybko w nocy w popłochu pod naciskiem żydów uchwalił kompromitującą go ustawę w sprawie obrony dobrego imienia Polski w kontekście holokaustu napisaną przez samych żydów. I tak to naprawdę wygląda zachowanie PiS wobec wyjaśnienia do końca wszelkich wątpliwości wokół historii z Jedwabnego.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 21:05:53

    Wyglada na to ze pan betlejewski nadal tworzy. Tu opisana jeat akcja z węgrowa w tym roku
    http://www.podlasie24.pl/wegrow/region/nieudana-prowokacja-w-wegrowie-2a7bd.html

  • OZI - niezalogowany 2019-07-11 22:43:05

    Ktoś z terenu zadziałał -- na bank

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 23:16:25

    mylomza.pl nie jesteście na bieżąco. Akcja Betlejewskiego cały czas trwa...

  • gość 2019-07-12 00:04:52

    "Betlejewski spali stodołę w rocznicę mordu w Jedwabnem". A w tym roku przyjechali, poczekali aż wszyscy poszli spać i namalowali napis. Rada na prowokatorów, zainstalować w Jedwabnem monitoring.

  • gość 2019-07-12 06:10:05

    Jezus na Krzyżu - to anty semityzm ? a Jezus jest najsłynniejszym żydem który "sam się ..." (nie) ukrzyżował a ciąganie człowieka na krzyżu to anty humanizm ??? ECCE kultura "OWIEC"

  • gość 2019-07-12 06:11:52

    jak wyrzej "poprawcie mię jak się mylę" ECCE kultura "uczonych w piśmie" "PASTERZY" \\"OWIEC\\"

  • gość 2019-07-12 06:35:37

    \\"TESKNIĘ ZA TOBĄ ZYDZIE\\" \\"żejdź z krzyża i odnów oblicze ziemi tej ziemi staraniem JPII ponad ćwierć wieku temu natchnionej świeRzym powiewem klery kalnej kultóry \\"uczonych w piśmie\\" świętym dla ks.monopolu swoimi "darami hierarchicznymi" darzącymi LUD BOŻY z góry na dół dominując nad krytyczną myślą przewodnią protestantów czytam ewangelików na przyk ład albo jakich innych jechowych religijni ks.KUSTOSZE odnawiający oblicze piekła na \\"... ziemi tej ziemi\\" \\"poprawcie mnie jak się mylę\\"

  • gość 2019-07-12 16:46:11

    Rafał Betlejewski ,http://www.podlasie24.pl/wegrow/region/nieudana-prowokacja-w-wegrowie-2a7bd.html?pageId=176&a=174013&cs=1

  • KTOŚ - niezalogowany 2019-07-12 23:29:31

    nie rozumiem zapytania w tytule antysemityzm ...???? ałtorze tych wypocin GDZIE W TYM ZDANIU JEST ANTYSEMITYZM ...????????????????????????????????????????????????????

  • Gość - niezalogowany 2019-07-14 09:58:12

    Iran tylko czeka na ruch trampka, zeby zrownac z ziemia usrael

  • ECCE KUL t URA - niezalogowany 2019-07-14 22:22:17

    KTOŚ - niezalogowany 2019-07-12 23:29:31 ty nie rozumiesz "zapytania" ??? Się nie przejmuj jesteś w dobrym towarzystwie "uczenych w piśmie" Oni tak samo nie zrozumieli "słowa bożego". Morze nie rozumiesz zapytania tak samo jak "uczenie w piśmie" nie zrozumieli pisma Świętego (wrytego w Petra takie skalne tablice z dekalogiem) bo nierozumiesz kontekstu w jakim kształtuje się "zydzie" na .".. ziemi tej ziemi" jakiej katolickie "oblicze" w całości nie zostało wystawione na świat tło dzienne ... stąd wrażenie "ciemnogrodu" w jakim pojawia się owo "nie rozumiem" np. Ks.Paetz (IN NOMINE DOMINI) opuścił przyjaciół ziemi tej ziemi łomżyńskiej (W IMIĘ BOŻE) przyszedł Ks.Stanisław Stefanek z hasłem "IN OMNIBUS CHRISTUS" od tej poty w na ziemi tej ziemi łomżyńskiej pokalanej kupą przy dupników maczających żydzie w gównie nauki wiary - takie "gówno prawda" miała być Nadzieja że Chrystus będzie we wszystkim niestety ks.Stefanek poszedł drogą honoru na której we wszystkim umacniała się hipokryzja honorowych obywateli - szukających własnej chwały zło dziejów chwały Chrystusowej

  • spoWINOwaceni - niezalogowany 2019-07-14 22:28:12

    \\"Gdybyśmy postępowali moralnie niczego byśmy nie mieli.\\" a tak mamy \\"wartości chrześcijańskie\\" ... ks.ch** + ks.*upa i kościołów \\"...kupa\\" a w każdym kościele ZaBYTKI ks.KULtUry potem wychodzi frątem do ludzi jakiś arcy biskup i mówi że świeccy są wezwani do obrony chrześcijańskich zasad a powiedz ks.judaszu jeden z drugim wierny rodzinie swoich arcy kapłanów do czego powołany jest SPOkrewNIONY Z CHRYSTUSEM ks.Kler diecezji łomżyńskiej na przyk ład ze swym rycerstwem stojący w krzyżu świętym ???

  • gość 2019-07-15 07:58:03

    To żydostwo jest niechętne Polakom a nawet wrogie i mają swoich sługusów jak tępy lewaczek Betlejemski.

  • Stop antypolonizmom. - niezalogowany 2019-08-01 15:18:04

    Jaki antysemityzm pytam?
    Zwykły napis .
    Wszyscy wiemy że to Niemcy zamordowali żydów w Jedwabnym tylko lewactwo szczuje na Polaków.
    Swoją drogą lewacy muszą wymyślać faszyzm ,antysemityzm ponieważ go nie ma w Polsce, podczas gdy sami prowadzą antypolską narrację.
    Ps.Głupie lewactwo zanim wyszło o co chodzi już zdążyli opluć Polaków chociaż w napisie nie ma nic z antysemityzmu.Teraz prokuratura powinna zająć się szujami ,które opluły naród polski.
    Debilizm lewactwa sięga zenitu.

Dodajesz jako: |