:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Więcej katolików uczęszcza na msze

Region, Więcej katolików uczęszcza - zdjęcie, fotografia
09/01/2019 06:31

Wzrosła liczba osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych w diecezji łomżyńskiej - wynika z najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. W 2017 roku na niedzielną Eucharystię uczęszczało w naszej diecezji 44 proc. zobowiązanych. To wynik wyższy od średniej krajowej.

Według opublikowanych danych za rok 2017 na niedzielne msze chodziło 44 proc. wiernych z diecezji łomżyńskiej, a 20,9 proc. przyjmowało w trakcie niedzielnej Eucharystii Komunię świętą. To niewiele więcej niż w roku 2016. Wtedy na niedzielne msze uczęszczało 43,1 proc. wiernych, a komunię przyjmowało 19,3 proc.

W skali ogólnopolskiej na niedzielne msze chodziło 38,3 proc. katolików, a do komunii przystępowało 17 proc. wiernych. To również wyższe wyniki niż w roku poprzednim. W 2016 roku na niedzielne msze uczęszczało 36,7 proc., a komunię przyjmowało 16 proc. katolików. Warto odnotować, że w 2016 roku liczba wiernych uczestniczących w niedzielnych eucharystiach była najniższa od 1980 roku.

W diecezji łomżyńskiej w 2017 roku udzielono 7413 chrztów, co oznacza wzrost o 655 sakramentów.  I Komunię świętą przyjęło 8000 osób, rok wcześniej było to tylko 5944 wiernych. Kolejny wzrost odnotowano także wśród udzielonych sakramentów bierzmowania:  w 2017 roku udzielono ich 7054, a rok wcześniej 6678. Spadła natomiast liczba udzielonych małżeństw: w 2017 roku udzielono ich 3085, to o 100 mniej niż rok wcześniej.

W Polsce w 2017 roku działalność duszpasterską prowadziły 10392 parafie. Zestawiając to z danymi za rok poprzedni okazuje się, że w ciągu roku pojawiły się 53 nowe wspólnoty. W 2017 roku, podobnie jak w poprzednim, na terenie naszej diecezji funkcjonowały 183 parafie. 178 z nich to parafie diecezjalne, zaś 5 stanowią parafie zakonne.

<

Więcej katolików uczęszcza na msze komentarze opinie

  • sadownicy na sadowej - niezalogowany 2019-01-10 10:06:47

    real ty zyjesz w utopii. zwykły człowiek był prześladowany przez kościół mamy tego przykład....daleko szukać nie trzeba. cytat. "fałszywi prorocy"

  • Gogo - niezalogowany 2019-01-10 00:37:34

    Włożyłem przedwczoraj im do koperty ulotkę wyborczą co w krzyżu rozdawali,,, jazda ;)

  • real - niezalogowany 2019-01-10 00:00:19

    Czytamy te ataki na kosciół katolicki tu na portalu cytat." bedziecie przesladowani !"

  • antyChryst - niezalogowany 2019-01-09 18:20:49

    w tym okresie to i ja byłem w kościółkach razy kilka..., może to właśnie POliczyli..?

  • cenzura kościelna - niezalogowany 2019-01-09 16:36:12

    wiecej uczęszcza? Ale dla Boga ...do księży zmniejszyło się zaufanie o bardzo, bardzo dużo.

  • na początku było słowo a słowo - niezalogowany 2019-01-09 12:02:19

    @ koperta właśnie dlatego że w POlsce można znieważyć "maluczkich" nie tylko dziecko ale nie można znieważyć Wielkiego nawet jeśli to tylko kupa złomu albo innego kamienia np. Policja w Starogardzie Gdańskim wszczęła w środę dochodzenie, w którym ustalać będzie, kto znieważył pomnik Jana Pawła II stojący w centrum tego miasta, przy kościele św. Mateusza. Rzeźba została oblana czerwoną farbą. POlicja nie brudziła sobie rączek ściganiem obrońców autorytetu ks.pedofilów którzy nie tylko nie POwstrzymali sprawców ale i wspierali ich formację intelektualną na drodze zakłamania w jakim ofiary ponosiły konsekwencje ujawniania patologii pomnażanej przez tych co IN NOMINE DOMINI nie dawali świadectwa prawdzie z poziomu Wielkich oskarżając "maluczkich" którym autorytet moralny poświadczając nieprawdę przypisywał nie tylko skutek ale i przyczynę ... ... przez całe lata przemilczając całą prawdę

  • ... - niezalogowany 2019-01-09 10:17:47

    @ +++... ks.Biskup Stefanek powiedział "z prawdą nie dyskutujemy" to też MONOLOG ma formę takiej POstawy tej jego "pawłowej" formacji duchownej którą można streścić "POsłuchamy z POlitowaniem ale nie POmożemy"

  • ... - niezalogowany 2019-01-09 10:10:18

    @ +++... taki zawód chorobą czy urazem ? bo wiesz "błędy lekarskie" mają zbawienny wpływ na "chorych" na przykład na "zwyrodnienia" spowodowane upadkiem POpychającego POpchniętego który się zawiódł na wspólnej drodze POrówni POchyłej z POdstępnym POstępujących nią t_uczonych w piśmie "i jeszcze" t_uczonych w prawie

  • +++... - niezalogowany 2019-01-09 09:57:37

    ... Panie trzy kropki i inne krzyżyki, czy zdajesz sobie sprawę, że od lat prowadzisz tu MONOLOG, bo nikt nie czyta Twoich wywodów spowodowanych najprawdopodobniej chorobą psychiczną? :)

  • .... - niezalogowany 2019-01-09 09:39:56

    idzie "światłość świata" na oświecenie katolików przy modlitwie przy krzyżu gorliwych jak poganie a obok tej światłości idą akolici "ciemnogrodu" bły s z c z ą c y paradoksem nauki wiary zamiast szafarzy światła nauki wierności prawdom objawionym

  • .... - niezalogowany 2019-01-09 09:36:14

    @ jadwiga o b r a z e k pełen wymowy oto bowiem procesja brnących w zaparte za m i a s t p r o c e s u p o s t ę p u n a w r a c a n i a n i o s ą p r z e d s o b ą krz yż cier pi enia dla nich to krzyż święty J e z u s a po ga nia nego jak totem w kani bal skiej koh or cie jak armia na jeźdźców w kra czają ca na nowy teren niosąc przed sobą ubi t ego króla aby wszyscy widzieli kto tu teraz rządzi idą za Jezusem jak Pan za swym niewolnikiem p o p y c h a d ł e m spełniającym pożądania "Ojca" a Jezus mówił NIE TAK BĘDZIE MIĘDZY WAMI mówił kto chce iść za mną niech się zaprze samego siebie niech weźmie krzyż swój (np. lęk bo ludzie bali się krzyża cier pienia jakim s t r a szyła władza) wiec Jezus mówi kto chce iść za mną niech weźmie krzyż swój (vide krzyż lędźwiowy) i mnie naśladuje bo nie można iść wisząc na krzyżu jak zwłoki a tym bardziej klęczeć (taki bez r u c h "umartwionych na modlitwie" przed nim jak poganie gorliwi na modlitwie przed figura połyskującego (zło tego) cielca

  • .... - niezalogowany 2019-01-09 09:34:25

    @ jadwiga o b r a z e k pełen wymowy oto bo wiem procesja b r nących w zaparte

  • ... - niezalogowany 2019-01-09 09:07:11

    @ jadwiga tam gdzie w rozumianej w swym prokreacyjnym znaczeniu kulturze ludzkiej dominacja /arcy/kapłanów tam jest największe ryzyko że Owce tych arcy pasterzy zostaną owcami na wieki wieków amen zamiast odzyskać godność na obraz i podobieństwo Ojca Jezusa który nie JEST rogatym baranem i żadnym innym bydlakiem Ojcem dyktatorem bydła z Kościoła robiących "żywą sopkę" na obraz i podobieństwo Ojca którego Jezus w ewangelii nazywa diabłem a Pismo święte pokazuje że Demon nie jest ateistą a jego narzędziem systemowym systematycznie umacnianym jest "koryto" a raczej "pasionka" nauki wiary która zapewnia diabły żertwę z ofiar które nie są jałmużną

  • ... - niezalogowany 2019-01-09 09:01:41

    @ jadwiga tam gdzie w rozumianej w swym prokreacyjnym znaczeniu kulturze ludzkiej dominacja /arcy/kapłanów tam jest największe ryzyko że Owce tych arcy pasterzy zostaną owcami na wieki wieków amen zamiast odzyskać godność na obraz i podobieństwo Ojca Jezusa który nie JEST rogatym baranem i żadnym innym bydlakiem Ojcem dyktatorem bydła z Kościoła robiących "żywą sopkę" ps uczeni w piśmie "poprawcie mnie jak się mylę" ;/

  • ... - niezalogowany 2019-01-09 08:53:29

    @ koperta jak trwoga to do boga ludzie z kopertami chodzą bo ks.dżentelmeni nie mówią o pieniądzach a wygląda to tak że lud upadły jak Judasz wyciągną rękę przy świątyni do kapłanów podając prawicę partii władzy która ten lud karmi donacjami kierowanymi w zło czynnej redystrybucji dóbr wytwarzanych przez złodziejską piramidę społeczną której hierarchii pilnuje uzależnienie od przywiązania do KRZYWEGO KOŁA obłędnej "drogi zbawienia" toczącej się błędnym kołem przez historię k/Kościoła uwikłanego/opętanego formacją duchową twórców i strażników biblijnej jaskinie zbójców przy które obecnie dwóch papieży na raz stara się o zmianę Kościelnej mentalności która idąc śladami JPII doszła do ściany płaczu ... ... tylko w Polce kościelni patrioci wierni obronie swoich świętości umocnieni zło dziejską formacją duchową pasterzy swego JPII usiłują dwom panom służyć niosąc diabłu ofiarę a bogu nadzieję że niby to ludziom na ratunek a ludzie to łykają bez większej refleksji to tak jakby Judasz wziął kasę i się poszedł nią nakarmić zamiast ją odrzucić z głębokim aktem żalu i nawrócenia ... tych darowizn którymi pasie się system uczonych w prawie do ustroju zniewolenia jakiego wzorzec dają uczeni w piśmie - siła nieczysta której Mr.Jezus czytam Pan Jezus "analfabeta" nadal pisma wyjaśnia

  • jadwiga - niezalogowany 2019-01-09 08:48:39

    Nie jest to zastanawiające, że tam gdzie najwięcej katolików, tam największy ciemnogród i bieda ?

  • koperta - niezalogowany 2019-01-09 08:10:28

    Sklepy papiernicze też prowadzą ewidencję. W diecezji łomżyńskiej w miesiącu styczniu o około 300% zwiększa się co roku sprzedaż kopert. Ciekawe dlaczego :P

  • Lomzyniak rodowity - niezalogowany 2019-01-09 07:47:26

    Ja nie chodzę do kościoła i ze względów na bezpieczeństwo zabraniam tam chodzić mojemu dziecku. Tyle się mówi o tym molestowaniu

  • ... - niezalogowany 2019-01-09 07:12:48

    wynika z tego że jest większe świętokradztwo gdyż ilość nie poszła w jakość do jakiej jest zobowiązana zatem grzech śmiertelny (taki grzech przeciw duchowi bożemu/świętemu)w Łomżyńskiej diecezji urósł tak jak zakłamanie k l e r u wiernych wobec Ojca Jezusa niewiernych

  • dsfsdfsdf - niezalogowany 2019-01-09 06:52:23

    Czy Muzyce Łomży nadal kibicują księża? Może czas rozpocząć kolejną kampanię na ambonie.

Dodajesz jako: |