:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Wielki Test Wiedzy o Łomży w PWSIiP

Newsy, Wielki Wiedzy Łomży PWSIiP - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 3
 • Fotka nr 1 z 3
 • Fotka nr 2 z 3
09/06/2018 06:47

Były pytania o przyczyny upadku Łomży w XVII wieku, herb guberni łomżyńskiej pod zaborem rosyjskim, żydowską gazetę „Lomzer Sztyme” i miejsce urodzenia Hanki Bielickiej. Wielki Test Wiedzy o Łomży zainicjowany przez Samorząd Studentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wygrał Piotr Sobociński (23 lata) z Łomży. – Zainteresowanie moim miastem pojawiło się w liceum, podczas wakacji, wtedy trafiłem na książkę księdza profesora Witolda Jemielitego „Dzieje Łomży Tysiącletniej” oraz portal historialomzy.pl – mówił zwycięzca rywalizacji, która była jednym z elementów Tygodnia Kultury Studenckiej w PWSIiP.

Składający się z 45 pytań test jednokrotnego wyboru rozwiązywało w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży blisko trzydzieści osób.
– Najbardziej pasjonują mnie dzieje budynków, także tych, które już nie istnieją, ale zachowały się na dawnych fotografiach. Kiedy mijam jakiś stary obiekt, zastanawiam się, nad jego historią, kiedy został zbudowany, kto w nim przebywał, jaką rolę odegrali jego mieszkańcy i bywalcy – mówił Piotr Sobociński. Przewodniczący Komitetu Naukowego konkursu historyk profesor Krzysztof Sychowicz ocenił poziom wiedzy uczestników jako wysoki. – Jestem zaskoczony wynikiem punktowym pierwszej czwórki uczestników. Byli znakomicie przygotowani, poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi topografii, czyli położenia dawnych ulic i budynków. Wykazali się nie tylko encyklopedyczną wiedzą, ale także wnikliwością, poszukiwaniem informacji z różnych źródeł – mówił profesor Sychowicz. Wspomniana czwórka, to obok zwycięzcy, także Aleksander Szczepara
(II miejsce), Mikołaj Franczuk (III miejsce) oraz Grażyna Jastrzębska (IV miejsce).

Nad przebiegiem historycznej rywalizacji czuwał Komitet Naukowy pod kierunkiem profesora Krzysztofa Sychowicza, w jego składzie znaleźli się także: rektor PWSIiP profesor Dariusz Surowik, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży dr Jerzy Jastrzębski, kierownik Archiwum Państwowego w Łomży Danuta Bzura, konserwator zabytków Sławomir Zgrzywa oraz przewodnicząca Samorządu Studentów PWSIiP Milena Surgiewicz.

Wielki Test Wiedzy o Łomży był jednym z elementów Tygodnia Kultury Studenckiej w PWSIiP. Żacy z „Państwówki” postanowili w ten sposób uczcić sześćsetlecie nadania Łomży praw miejskich przez mazowieckiego księcia Janusza I Starego. Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego dr Jerzy Jastrzębski stwierdził, że jubileusz to olbrzymia praca wielu środowisk, popularyzowanie wiedzy historycznej. – Dostęp do informacji źródłowych jest coraz łatwiejszy, np. poprzez biblioteki internetowe, cyfrowe zbiory. O wielu interesujących wątkach dowiadujemy się z prasy, są przecież epizody historyczne niemające dalszych konsekwencji, które utrwalały tylko dawne gazety. Niestety nie wszystkie numery wydawnictw łomżyńskich zachowały się, a przedwojenne żydowskie tytuły ciągle czekają na przetłumaczenie – mówił dr Jerzy Jastrzębski.

Wielki Test wiedzy o Łomży wsparły, udostępniając na nagrody swoje publikacje dotyczące Łomży oraz regionu, instytucje i towarzystwa naukowe: oddział w Białymstoku Instytutu Pamięci Narodowej, Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w Łomży, Towarzystwo Kultury Języka, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Galeria „Pod Arkadami” oraz wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Wśród nagród książkowych znalazł się m.in. interesujący album fotograficzny Przemysława Karwowskiego „Gotyk Ziemi Łomżyńskiej i Mazowsza Północno-Wschodniego” z 2018 roku. Zebrane w nim zdjęcia gotyckich obiektów sakralnych są zapisem historycznych i artystycznych poszukiwań autora, w których istotną rolę odgrywają attyki, portale drzwi, mauretańskie łuki, kryształowe sklepienia, wszelakie architektoniczne detale. W tej fotograficznej narracji każda cegła, z pozoru pospolita i nieznacząca, jest śladem przeszłości: wspaniałej, okaleczonej, dopraszającej się o uwagę i ponowne odkrycie. Album jest zwieńczeniem wystawy, którą autor zaprezentował w Galerii „Pod Arkadami” w Łomży. Wśród eksponatów znalazły się na niej gotyckie cegły. Przemysław Karwowski ocala je i zbiera, często z placów budowy, jako rozproszone artefakty przeszłości, które, przetworzone artystycznie, stają się w teraźniejszości instalacją, formą rzeźbiarską oraz metafizycznym pytaniem o naszą tożsamość wśród istniejących i nieistniejących murów.

tekst: PWSIiP

<

Wielki Test Wiedzy o Łomży w PWSIiP komentarze opinie

 • morze ofiar mości ks.... miejs - niezalogowany 2018-06-09 23:01:33

  Bielicka to tak silnie była związana z Łomżą że trzeba by zapytać na którym cmentarzu w Łomży stoi jej pomnik bo człowieka poznaje się po tym jak się z tym światem rozstaje nie jak na świat przychodzi

 • morze ofiar mości ks.... miejs - niezalogowany 2018-06-09 22:53:53

  Wykazali się nie tylko encyklopedyczną wiedzą, ale także wnikliwością, poszukiwaniem informacji z różnych źródeł – mówił profesor Sychowicz.... zwłaszcza z jedynie słusznych źródeł czemu łoni na temat swojej wiary nie czerpią informacji z różnych źródeł np. od Prawosławnych Lewosławnych od Jechowych od lewaków od komuchów od ateistów od gnostyków i wielu innych możliwości zaczerpnięcia wiedzy z ponad 40stu tysięcy eksodusów wiernych którzy uciekli przed ks.obłudnikami n modlitwie gorliwymi jak poganie Bardzo trudno jest szacować dokładną liczebność wyznawców chrześcijaństwa, ponieważ wiele z odłamów prowadzi w różny sposób statystyki członkostwa, które często nie pokrywają z liczbą praktykujących. Na przykład katolicyzm, gdzie się praktykuje chrzest niemowląt, uważa każdego ochrzczonego za swojego wyznawcę, nawet jeżeli został on członkiem innego wyznania bądź religii, a niekiedy nawet gdy dokonał oficjalnej apostazji

 • Jozek - niezalogowany 2018-06-09 14:33:23

  A gdzie artykuł o wyroku sądu w sprawie budowy przedłużenia ul. Zawadzkiej??? To nie jest ważne? Takie z was wdupołazy chrzanowskiego?

 • stanis - niezalogowany 2018-06-09 09:01:29

  Karin - bardzo dobry pomysł

 • Karin - niezalogowany 2018-06-09 08:33:10

  Może warto ten test upublicznić by wszyscy chętni mogli poznać poziom swojej wiedzy na temat Łomży

 • enej - niezalogowany 2018-06-09 08:32:28

  Polska rok 2020, rządzi PIS. Kilka miesięcy temu zainstalowali mi w domu, w każdym pokoju i łazience kamery, podłączyli też radiowęzeł Radia Maryja, z którego codziennie kilka razy nadawana jest msza i polecenia Ojca Dyrektora. Wstałem rano o 5:30, zasłałem łóżko, w łazience wycisnąłem resztkę pasty do zębów na szczoteczkę, następny przydział pasty będzie dopiero za miesiąc, więc będę musiał poszukać kredy, ostatecznie może sól wystarczy, ale ją też trzeba oszczędzać, bo jest na kartki. Ubrałem się w mundurek, taki z szarego drelichu jak kiedyś nosili wszyscy w Chinach. Każdy musi mieć przy sobie książeczkę ze złotymi myślami Świętego Lecha. Zabrali dowody osobiste i paszporty, aby nie uciec za granicę. Zresztą rok temu wywalili nas z UE i nawet do Czech trzeba stać tydzień po wizę. Stanąłem przed główną kamerą i zameldowałem gotowość do wyjścia z domu. Po paru sekundach usłyszałem trzask automatu w drzwiach wejściowych, mogłem wyjść. Na schodach spotkałem sąsiada, nie pozdrowiliśmy się, bo jest zakaz rozmów. Muszę iść prosto do pracy i nie mogę zatrzymywać się, ani wchodzić do sklepów. Mój dzień na zakupy w osiedlowym sklepie to czwartek. Wtedy za kartki i talony będę mógł kupić trochę jedzenia. Gazet nie kupuję, zlikwidowano wszystkie periodyki, zostały tylko dwa dzienniki (Nasz Dziennik i Gość Niedzielny), jeden z nich kupuję tylko dlatego, by nie okazywać niesubordynacji. Pracuję od 6:00 do 20:00. W fabryce dewocjonaliów. Robię medaliki. Kiedyś byłem inżynierem i budowałem domy. Dziś już nie ma budów, więc rada kraju przydzieliła mnie do innej pracy. Do domu też wracam tą samą drogą. Nie pozdrawiam nikogo, bo jest zakaz. Wszystkie kobiety z naszego miasta wywieźli już cztery miesiące temu do innego, żeńskiego miasta. Czasem przywożą kilka do Domu Życia, wtedy wyznaczeni mężczyźni idą je odwiedzić, ale tylko w celach prokreacyjnych, które osobiście nadzorują księża. Ja jeszcze nigdy do tej pory nie zostałem wytypowany, choć jestem zdrowy. Zlikwidowano wszystkie środki antykoncepcyjne, a za ich przemyt zza granicy sądy od razu skazują na 25 lat odsiadki. Kiedy staję pod drzwiami swojego mieszkania, melduję się do kamery i po odryglowaniu drzwi mogę wejść do środka. Jem resztki śniadania, słucham mszy i kładę się spać. Nie mam internetu, nie mam telefonu, telewizor mam, jest tylko jeden kanał ogólnokrajowy TV Trwam. Czasem udaję, że oglądam i tak zasypiam

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Montaż Przydomowych

Nasza firma zajmuje się montażem przydomowych oczyszczalni ścieków wiodących producentów. W naszej ofercie znajdują się najnowsze rozwiązania..


Zobacz ogłoszenie

KUPIĘ AUTA

Kupię auta osobowe,terenowe,dostawcze.Zarejestrowane w Polsce lub do rejestracji Zainteresowani jesteśmy kupnem każdego samochodu niezależnie od..


Zobacz ogłoszenie

Praca w agencji turystycznej

Jeśli dużo się uśmiechasz, lubisz kontakty z ludźmi, obsługa komputera nie ma dla Ciebie tajemnic, to szukamy właśnie Ciebie na stanowisko doradcy..


Zobacz ogłoszenie

wykonam drewnianą architekturę

Wykonam drewnianą architekturę ogrodową (altany, wiaty, stoły, ławy, domki dla dzieci, huśtawki itp.)


Zobacz ogłoszenie

Toyota Corolla E12 2003 1.6

Auto z polskiego salonu w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Jestem 2 właścicielem od 11 lat i przejechałem 113 tys. km. Obecny stan..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT Łomża i okolice.OSOBOWE, TERENOWE I DOSTAWCZE . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych..


Zobacz ogłoszenie

Hydraulik

Hydraulika komplexowa - całe budynki od a do z - jak i stare intalacie modernizuiemy - kotły stare wymieniamy - z każdego materiału wykonuiemy..


Zobacz ogłoszenie

Fotobudka na wesele,komunie

Wynajmij Fotobudke na wesele,urodziny , imprezy okolicznościowe. Mamy jeszcze wolne terminy na 2019 rok. Numer tel:606257277..


Zobacz ogłoszenie

Majsterkowicz - złota rączka.

Zatrudnimy MAJSTERKOWICZA w wieku 30-45 lat do stałej pracy 5 lub 6 dni w tygodniu. Oferujemy 17zł netto na start. Po 3 miesiącach przeszkolenia..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT Łomża i okolice.OSOBOWE, TERENOWE I DOSTAWCZE . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię do produkcji

Zatrudnię osoby z doświadczeniem lub bez do produkcji ogrodzeń betonowych. Wysokie wynagrodzenie. Praca w Konarzycach. Więcej informacji udzielę..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ

SKUP AUT OD 500 DO 10.000ZŁ SKUP AUT SKUP AUT WSZYSTKIE FORMALNOŚCI W 20 MINUT! *BEZPŁATNA WYCENA *BEZPŁATNY DOJAZD DO KLIENTA *NAJWYŻSZE..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam mieszkanie 61m2 Łomża

Sprzedam mieszkanie 61,5m2 do własnej aranżacji. Polecam Państwu przestronne, jasne mieszkanie o powierzchni 61,5m2. Budynek znajduje się na osiedlu..


Zobacz ogłoszenie

Skup Aut Łomża i okolice

SKUP AUT OSOBOWYCH, TERENOWYCH I DOSTAWCZYCH . Sprawnych , bądź wymagających naprawy. Najwięcej PŁACIMY za auta zadbane od pierwszych właścicieli...


Zobacz ogłoszenie

DRUKARKA ELZAB ZETA 1800 ZŁ.

Drukarka fiskalna ELZAB Zeta to drukarka z elektronicznym zapisem kopii paragonów. Dedykowana jest do małych i średnich punktów sprzedaży. Ze..


Zobacz ogłoszenie

Geodeta, mapy, wytyczenia,

Mapy do celów projektowych, wytyczenia budynków, pomiary realizacyjne, geodezyjna obsługa inwestycji budowlanych, pomiary inwentaryzacyjne, usługi..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez mylomza.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GLOBALISTA.EU Marek Norowski z siedzibą w Łomża 18-400, Cisowa 14

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"