:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Zakaz handlu w niedziele: Będą zmiany?

Zakaz handlu w niedziele: Będą zmiany?
Portal mylomza.pl 15/03/2019 07:25

Od początku 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu jest niedzielą handlową. Przepisy zostały niedawno zaostrzone, ale jak informuje Business Insider Polska, eksperci zalecają zmiany i powrót do starego systemu obowiązującego w 2018 roku. Oficjalne wyniki badań mają zostać upublicznione w ciągu kilkunastu dni.

Ustawa dotycząca zakazu handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Wtedy tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu były dniami handlowymi. Od początku bieżącego roku zakupy możemy zrobić wyłącznie w ostatnią niedzielę miesiąca.

Z informacji Business Insider Polska wynika, że eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przygotowali już analizę, w której zalecany jest powrót do dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Byłby to kompromis zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. Z analizy resortu wynika, że na koniec 2018 roku spadek liczby małych sklepów wyniósł 2,7 proc, a pozostałych 5 proc. W 2017 roku było to odpowiednio: 2,6 proc i 1,3 proc.

Z ewentualną zmianą nie zgadza się Konferencja Episkopatu Polski.

"Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” – brzmi fragment stanowiska KEP, cytowany przez money.pl

Oficjalne wyniki badań, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy zakaz handlu w niedziele wpływa na małe sklepy, resort przedsiębiorczości ma upublicznić w ciągu kilkunastu dni. Analiza nie jest jednak równoznaczna ze stanowiskiem ministerstwa. Są to zalecenia, które nie muszą zostać wzięte pod uwagę.

lomza

Zakaz handlu w niedziele: Będą zmiany? komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-03-15 08:19:17

    Jakie to popierdolone, inni to już się nie liczą??? Mundurowi, kierowcy, magazynierzy to już nie ludzie??? A może wolna niedziela od kleru, niech też se odpoczną bo już sami nie mają się czego czepnać

  • gość 2019-03-15 08:57:32

    Jestem za. Wszystkie niedziele wolne... od kościoła! PS. I pielęgniarki też ludzie!

  • gość 2019-03-15 09:18:34

    Przyzwyczailiśmy się do nienormalności. W Niemczech wszystkie niedziele są wolne i nie ma problemu. Ten dzień jest czasem dla najbliższych, żeby nieco zwolnić w tym wariackim świecie.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-15 09:21:54

    Wiecznie problem. Polak zawsze jest niezadowolony. Krzycza, ze chca zachodu, jak wprowadzaja zakaz handlu w niedziele, jak na zachodzie, juz jest zle. W czym jest problem? Ciezko zrobic zakupy w sobote czy nie umie sie spedzic czasu z rodzina inaczej niz na zakupach?

  • Gość222 - niezalogowany 2019-03-15 09:42:53

    A ci którzy są za wszystkimi handlowymi niedzielami niech sami otworzą sklep spożywczy i stoją...

  • gość 2019-03-15 09:44:52

    W wolne od handlu niedziele powinny być zamknięte całe centra handlowe, nie powinno być tak, że wystarczy jedna kawiarenka na kilka tyś. metrów kwadratowych i centrum musi być otwarte. Muszą pracować ochroniarze, porządkowi, pracownicy gastronomii. Przykład: nasza Veneda, galeria zamknięta, ale dziewczyny w kafejkach i KFC nie mają wolnej niedzieli, żeby ktoś inny mógł się nacieszyć wolnym czasem i zabrać rodzinę na lody do Venedy. Czym ci pracownicy różnią się od pracowników Tesco, czy innych sklepów ulokowanych w tejże galerii ??? Głupota i obłuda na maxa.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-15 10:03:55

    Chodzi o to że prawo powinno być równe dla wszystkich , dlaczego jedni mogą mieć wolne a drudzy NIE, wytłumaczcie mi to!!!! Teraz jest tak że wszyscy siedzą w komórkach w domu - o to chodziło? Chyba raczej nie. Chodzi o to że kler niema zysku w tym wszystkim, ale o tym głośno się już nie mówi. Mam nadzieję że dożyje czasów kiedy kościół zostanie opodatkowany, wkurza mnie ta ich co łaska ale...nie mniej niż..., Nie wspominając o kościelnych przydupasach, którym też trzeba płacić niewiadomo za co, ale to inna bajka

  • Gość - niezalogowany 2019-03-15 12:56:54

    Co ma k* kosciol do zakazu handlu w niedziel? Paranoicy.. W takim razie swieckie Niemcy tez opanowal kler i jego zakazy?

  • gość 2019-03-15 13:31:17

    Przeczytaj artykuł jak nie wiesz co ma kościół do zakazu handlu... Jak Niemcy są za sprowadzaniem emigrantów to my też tak powinniśmy zrobić?

  • Gość - niezalogowany 2019-03-15 13:51:35

    To po h...j wtykają nosa w politykę, ciemnogrodzkie myślenie

  • gość 2019-03-15 14:02:12

    Z ewentualną zmianą nie zgadza się Konferencja Episkopatu Polski. "Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” czytaj ze zrozumieniem hahahah polityka i kościół niemoże iść w parze

  • Gość - niezalogowany 2019-03-15 22:25:24

    W Niemczech to na Kościół płacisz podatki i to znaczy że jesteś katolikiem i jak chcesz cos w kościele załatwiać to juz nic cie nie interesuje tylko to dostajesz

  • Maniek - niezalogowany 2019-03-16 08:08:26

    Niedziela to czas dla rodziny Nie dla handlu.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-16 12:18:39

    Każdy dzień jest dla rodziny, a jeżeli macie czas tylko w niedzielę to wasz problem, a kler co może wiedzieć o rodzinie, nie będzie mi dyktował co mam robić w wolnym czasie

Dodajesz jako: |