:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Ze spichlerza utworzono nielegalną kaplicę. Parafia w Bronowie ma 100 lat! [FOTO]

Kościół, spichlerza utworzono nielegalną kaplicę Parafia Bronowie [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 16/05/2019 11:24

W dniu 12 kwietnia odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia powstania parafii Bronowo. Uroczystej Mszy Św. połączonej z bierzmowaniem przewodniczył ordynariusz diecezji łomżyńskiej biskup Janusz Stepnowski. Na zaproszenie księdza proboszcza Radosława Pruszyńskiego przybyli m.in. rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży ksiądz Janusz Kotowski, posłanka na Sejm RP Bernadeta Krynicka oraz Wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda.

Po uroczystej mszy odbył się piknik parafialny. Było dużo atrakcji dla dzieci, grill i tańce do późnych godzin nocnych.

Krótka historia Parafii

„Powstanie Parafii Bronowo związane jest z małżeństwem Konstantego i Franciszki Nitkiewiczów. Ludzie ci zbudowali w 1914 roku budynek. Zgoda administracji rosyjskiej dotyczyła przeznaczenia budynku na spichlerz. Legenda głosi, że Franciszka Nitkiewicz, będąc bardzo chorą, złożyła przysięgę, że przekaże całe swoje gospodarstwo na rzecz kościoła. W skład darowizny wchodził plac pod kościół, teren dla gospodarstwa, grunty orne i łąki. Część gruntów Pani Franciszka wymieniła z innym gospodarzem na 1 ha terenu, który został przeznaczony na cmentarz grzebalny. Z legalnego spichlerza utworzono nielegalną kaplicę. Tak więc Franciszka Nitkiewicz stała się fundatorką parafii Bronowo.”

”Parafię Bronowo utworzono w 1919 roku wydzielając wsie Bronowo i Janczewo z parafii Wizna oraz wieś Kossaki z parafii Drozdowo. W 1920 staraniem księdza Bronowicza dobudowano do kapliczki część drewnianą. Powstał kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego.”

”Plebania została zbudowana w pierwszych latach po utworzeniu parafii. Początkowo ksiądz Bronowicz mieszkał u państwa Matejkowskich” ... ”Do początku lat pięćdziesiątych organistą był Bernardy Antoni.” ... ”Plebanię murowaną wybudowano w latach 1990-91 staraniem księdza proboszcza Stanisława Sobótki.” … „W latach 1998-1999 staraniem proboszcza Stanisława Przygody został zbudowany i wyposażony kościół murowany według projektu architekta Minkowskiego. Kościół konsekrowany w dniu 9 maja 1999 roku przez Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Stefanka.”

Od dnia erygowania parafii, a więc przez 100-letni okres obowiązki proboszczów pełniło 13 księży. Obecnie funkcję proboszcza pełni ksiądz Radosław Pruszyński.

Źródło: Bronowo, Waldemar Marchelewski

lomza

Ze spichlerza utworzono nielegalną kaplicę. Parafia w Bronowie ma 100 lat! [FOTO] komentarze opinie

  • gość 2019-05-16 11:59:21

    Jezus panem(łac chlebem)pewnie dlatego złotem kapiące świetlice Stalin wychowany na Jezuickiej glebie zamierzał przerobić na magazyny zbożowe ale rzymscy faszystki mieli inny punkt widzenia i w układach monachijskich oddali hitlerowi zaplecze na front "jedności" przeciw rewolucji umysłowej

  • konta Dochnala - niezalogowany 2019-05-16 12:14:50

    !@ Źródło: Bronowo, Waldemar Marchelewski = czy towarzysz Waldemar to ten towarzysz zawsze z pzpr zwalczający Religię i Kościół ?

  • Lucyfer - niezalogowany 2019-05-16 12:58:19

    @biskup Janusz Stepnowsk : czyny biskupa dowodzą że biskup nie zna nawet Pisma Świętego w którym Jezus mówi " cesarzowi co cesarskie , a Bogu co boskie " , czy utrata rozumu powinna iść z utratą biskupiego tronu ? biskup przy ołtarzu promuję rozwódkę w osobie posłanki wyżej niż Sakramenty Święte ! ! czy niestosowanie przez w/w biskupa słów Jezusa i religii Jezusowej dowodzi że biskup jest propagatorem : rozwodów , małżeństw jedno-płuciowych , pederastwa i odrzucenia Religi Chrześcijańskiej ? ? czy biskup już jawnie promuje Lucyfera i to co Bogu nie miłe ?

  • Jezus+ - niezalogowany 2019-05-16 13:28:57

    a co to znaczy świętokradztwo ... taki grzech przeciw Duchowi świętemu w stylu "nie kradnij" ale cóż tu można było ukraść jak magazyn był pusty Legenda głosi, że Franciszka Nitkiewicz, będąc bardzo chorą, złożyła przysięgę, że przekaże całe swoje gospodarstwo na rzecz kościoła.... Kościół z tego zdrowego chleba nie miał jak bóg przykazał a Jezus nauczał o chlebie powszednim cywilizacji życia ... pomnik "fundatora" "Lichenia" tak samo "zdrowej" logiki "wiernych" logice JPII tak samo niesmacznej też poświecono w 1999r ...? jako na góże a wiara góry dźwiga tak i nadole 666 "poprawcie mnie jak się mydlę" w trosce o czystość ... języka ... nauki wiary ;/ umacniającej kult kultury "martwej ręki" (w pojęciu szerszym niż jej pojęcie encyklopedyczne)

  • MAFIA kk - niezalogowany 2019-05-16 13:35:54

    religia nie uznaje ani logiki ani rozumu , religia jedynie wymaga oddania kasy i bezgranicznego posłuszeństwa

  • gość 2019-05-16 13:55:14

    Jehowy do budy

  • słowa Jezusa - niezalogowany 2019-05-16 14:03:42

    @ gość 2019-05-16 13:55:14 "Jehowy do budy " : człowieku czy słyszałeś o takiej księdze jak Pismo Święte i czy przeczytałeś chociaż całą nazwę tej Księgi ? ... wypowiedzią jedynie dowodzisz żeś ciemniak do N

  • gość 2019-05-16 14:04:40

    @ gość 2019-05-16 13:55:14 do wyznawców kultu kultury "martwej ręki" (J 8 32-) "otwórzcie drzwi Jezusowi" ... do tej budy stojącej pewnie na paśniku ludowej pobożności bez której ten paśnik by nie istniał i nie tępiono by na nim władzy ludowej z "siłą nieczystą" zaganiając lewaków od naturalnego poczęcia do ... grobów pobielanych

  • Ania - niezalogowany 2019-05-16 14:09:15

    Ale ciemnogród. Wciąż tylko klery na tym podlasiu.

  • gość 2019-05-16 14:19:31

    Ale ciemnogród. Wciąż tylko klery KALI zm na tym podlasiu.

  • Gość - niezalogowany 2019-05-16 14:20:11

    Pani Aniu nie taki ciemnogród nie określa Pani ogółu tu jeden prawilny się wypowiada pod każdym artykułem się silnie rozpisuje wystarczy obejrzeć film braci siekielskich A o polityce nie będę się wypowiadał pierw co nie którzy ociemniali otworzą oczy zanim zaczną cokolwiek wypisywać

  • gość 2019-05-16 15:02:30

    A strażacy błyszczą przykładem.... ahh nasza Ochotnicza Straż Pożarna

  • Rasputin - niezalogowany 2019-05-16 15:05:40

    co to oznacza i z czego to wynika że biskup oddał przewodnictwo we Meszy Świętej rozwódce i ona miała nad biskupem zwierzchnictwo ?

  • Gość - niezalogowany 2019-05-16 16:26:46

    Zdjęcie 14,jest grill jest piwko:)

  • Mark - niezalogowany 2019-05-16 18:11:13

    A co teraz jest legalne? - przekręty w biały dzień!

  • Anna - niezalogowany 2019-05-16 18:41:02

    Wszystko pięknie Kościół ładny parafia i cmentarz też, ale ten proboszcz powinien być usunięty z kościoła patrzy tylko na pieniądze ma nie wyraźną wymowę brak dykcji. Nie jestem parafianka ale bywam tam czasem w kościele Kościół nawet w święta bywa pusty ludzue nie chcą chodzić do kościoła przez tego księdza. Ceny za poszczególne uroczystości to masakra jest pogrzeb 1600zl ślub jeszcze wiecej i co trzeba zaplscic przed ceremona. Pozdrawiam mam nadzieję że biskup to przeczyta.

  • Mark - niezalogowany 2019-05-16 19:19:32

    Biskup takich rzeczy nie czyta. Bolesne jest to że ksiądz żada określonej stawki za usługę. To jest powołanie a nie wygodne życie. Wierzę w Boga ale pierdole takiego księdza który ma określone i wygórowane stawki za usługę. Ja muszę ciężko pracować żeby starczyło na życie a ksiądz tego nie rozumie. Jeszcze trochę a tylko nieliczni będą zależni od kościoła.

  • gość 2019-05-17 22:47:04