:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Zmarł Juliusz Paetz, były biskup łomżyński

Kościół, Zmarł Juliusz Paetz były biskup łomżyński - zdjęcie, fotografia
Portal mylomza.pl 15/11/2019 11:01

Nie żyje arcybiskup Juliusz Paetz - były biskup diecezjalny diecezji łomżyńskiej w latach 1983-1996, arcybiskup metropolita poznański w latach 1996 - 2002, a od 2002 roku arcybiskup senior archidiecezji poznańskiej. Przeżył 84 lata.

O śmierci arcybiskupa Juliusza Paetza informuje portal Misyjne.pl. Kapłan zmarł w Rzymie, gdzie przebywał z powodu problemów ze zdrowiem. Abp Patez urodził się 2 lutego 1935 roku w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lata później. W latach 60. wyjechał do Rzymu. Do Polski powrócił w 1983 roku.

20 grudnia 1982 został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Sakrę przyjął z rąk papieża Jana Pawła II 6 stycznia 1983 w Bazylice św. Piotra w Rzymie.  Jako dewizę biskupią przyjął słowa „In nomine Domini” (W imię Pańskie).  13 marca 1983 odbył ingres do katedry św. Michała Archanioła w Łomży. W 1995 otworzył w diecezji I w jej historii synod. W 1993 utworzył diecezjalny tygodnik „Głos Katolicki”. Ustanowił 34 parafie. W 1991 podejmował w Łomży Jana Pawła II podczas jego IV podróży apostolskiej do Polski. - przekazuje portal Misyjne.pl

Później abp Paetz wrócił do Poznania, gdzie został arcybiskupem metropolii poznańskiej. Zrezygnował z pełnienia obowiązków po upublicznieniu oskarżeń o molestowanie seksualne poznańskich kleryków. Decyzją Stolicy Apostolskiej otrzymał zakazy liturgiczne, dotyczące m.in. udzielania sakramentów święceń i bierzmowania oraz głoszenia kazań.

Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego - przekazuje Archidiecezja Poznańska. 

fot. Wikimedia

lomza

Zmarł Juliusz Paetz, były biskup łomżyński komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-11-15 11:16:16

    Diabły pod kotłem rozpalają.

  • Pazdan - niezalogowany 2019-11-15 11:38:24

    Tona węgla pójdzie pod ten kocioł

  • Łomżynianka - niezalogowany 2019-11-15 11:45:59

    nie jestem pederastą ani pedofilem więc w/w nie miał dla mnie żadnego znaczenia mnie ani za życia ani po śmierci

    dobrze i jedne oszusta hipokryty mniej z wrogiej wakykańskiej agentury

  • gość 2019-11-15 11:49:34

    no to zgodnie z nałuko kościoła katolickiego arcykapłan trafi do czyśćca na odpokutowanie win ... a kiedy zakończy się pokuta to nikt nie wie
    w tym przypadku to pokuta pewnie nie zakończy się nigdy

  • gość 2019-11-15 11:52:24

    Ogromna strata dla kleryków

  • gość 2019-11-15 11:52:53

    piekło wzywa swoje sługi

  • Rysio i krzysio - niezalogowany 2019-11-15 11:55:51

    I 10 m drzewa

  • od zadu - niezalogowany 2019-11-15 12:00:55

    a czy na pogrzebie tak sławnego watykańczyka będą inni sławni np : kardynał Gerhard Ludwig Muller - honorowy obywatel Piątnicy i jego sekretarka rodem z Piątnicy obaj usunięci z funkcji w Watykanie po aferze / orgii z alkoholem i narkotykami ?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-15 12:05:33

    A co on takiego wyprawia?

  • gość 2019-11-15 12:15:45

    Znany z afery Paetz Shop Boys.

  • gość 2019-11-15 12:28:31

    no to we wszystkich Kuriach będą świętować 3 dni - co prawda na tyle na ile " co łaska " wystarczy

  • gość 2019-11-15 12:56:45

    Może czas pomyśleć o zablokowaniu komentarzy, Bo w dzisiejszych czasach gdyby przyszedł Jezus i powiedział kto z was jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem. To ukamienowali by każdego same świętoszki po tej ziemi kroczą.

  • gość 2019-11-15 12:59:33

    a do diabla z nim, nigdy nie przeprosil swoich ofiar

  • gość 2019-11-15 13:07:05

    Petz Klub -)
    fakt doby człowiek był szkoda go w tym kotle -)

  • Gość - niezalogowany 2019-11-15 13:38:24

    Dla ludzi który skrzywdzili tyle osób nie powinna obowiązywać zasada "kamienia"...

  • p/ko obłudzie - niezalogowany 2019-11-15 13:50:28

    Zablokować komentarze, żeby ukryć kościelną obłudę i zakłamanie..?!, a ilu księży zmarły wyświęcił z POżądania, a nie z POwołania..?, oni wciąz funkcjonują...

  • Gość - niezalogowany 2019-11-15 13:59:28

    Zniszczył życie nie jednemu klerykowi mojemu koledze z podstawówki też miał być wyswiecony a nie został tyle lat w seminarium poszło na darmo ile to kosztowało jego matkę sama wychowywał trójkę dzieci

  • gość 2019-11-15 14:05:50

    odkąd nie chodzę do kościoła nie mam grzechów ... a nie chodzę już 8 lat

  • INKWIZYCJA - niezalogowany 2019-11-15 14:07:55

    wszystkiech na stos tech co nie so posłuszne i niecho dawać piniendzów co łaska

  • Gość - niezalogowany 2019-11-15 14:11:15

    Ten co rączki wkładał do majteczek.Taki święty jak Jankowski z Gdańska.

  • gość 2019-11-15 17:59:50

    ten ze LGBT jednego pedała mniej

  • Gośćzorro - niezalogowany 2019-11-15 18:13:42

    Jego swietojebliwosc Szpec.

  • gość 2019-11-15 18:35:24

    Niektórzy z Łomży płaczą.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-15 20:41:14

    The end...

  • Aaaa - niezalogowany 2019-11-15 20:55:31

    Niech się kurwa smazy

  • Gość - niezalogowany 2019-11-15 23:09:57

    Oczywiście w Wiadomościach tvpis całkowicie pomineli gwalcicielskie wybryki tego klechy. Według nich był kryształowy xD Niby tak zaciekle walczą o prawdę historyczną, a sami niewygodną prawdę tuszują. Hipokryzja do kwadratu.

  • SZKODNIKI - niezalogowany 2019-11-15 23:31:24

    religie wymyślono gdy pierwszy OSZUST spotkał pierwszego głupka

  • Gość1969 - niezalogowany 2019-11-16 00:08:19

    Mój ulubiony ksiądz,
    Będzie Mi Go brakowało
    Olbrzymia strata dla wiernych
    Żegnaj

  • Gość - niezalogowany 2019-11-16 06:41:11

    Zboczeńca jednego mniej.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-16 07:04:48

    I w jakim celu ten artykuł? Wszyscy wiedzą jaką miał opinię i że przed sądem nie stanął tylko z jednego powodu! Stanowiska. Niech odchodzi bez chwały, po co o nim piszecie?

  • gość 2019-11-16 09:10:48

    to prawda ze niektorzy w Lomzy a moze i poza Lomzy placza.Ale za to maja pokazne majatki.Ciesza sie za to niektorzy ksieza

  • Gość - niezalogowany 2019-11-16 09:51:59

    Ostatnie lata spędził Watykanie,dał nogie poprostu że wstydu.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-16 10:05:33

    Najlepiej za życia mówić o występach takiego ,a nie jak już w kotle że smołą do polowy siedzi.

  • MAFIA kk - niezalogowany 2019-11-16 10:50:39

    niech piekło pochłonie : kler , watykan i ten jego kościół katolicki

    watykańska agentura kleru to największy WRÓG Polski od ponad 1000 lat :
    - spiski i mordowanie Królów i Książąt
    - biskupi ZORGANIZOWALI Trzy Rozbiory Polski - a " Targowica " to prawdziwe oblicze kościoła katolickiego i watykanu
    - po wojnie kler z PARTIĄ żyli jak jeden mąż i donosili na polaków w RAPORTACH
    ... a dzisiaj : ... nie pracują a żyją w przepychu jak książęta wyłudzając od Polaków pieniądze

  • Jrt - niezalogowany 2019-11-16 11:39:18

    Gość - z jakiej racji zablokować komentarze? Nie ma społecznego przyzwolenia na wykorzystanie seksualne. Zrozum. Sam się zablokuj.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-16 20:44:02

    A co do opłacania kleru.to niech płacą ci co wierzą w boga i tak bez pośredników sobie radzą.kler to władza nad ludem.

  • Jerzy Wnorowski - niezalogowany 2019-11-17 10:22:48

    Co można powiedzieć ??? Chyba jedynie - dzięki Bogu ??!!

  • łomżynia - niezalogowany 2019-11-17 12:35:15

    „Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.”.
    Biblia Tysiąclecia - Ewangelia wg św. Mateusza 23,27-28

    Jakże trafne i aktualne jest dzisiaj to odniesie do robaczywego drzewa kleru Kościoła katolickiego. Bo po owocach ich poznacie ...

  • gość 2019-11-17 15:25:14

    PLAC ŚW.MARKA ZALEWA WODA ....NIE BYŁO TAKIEJ KATASTROFY OD PÓŁ WIEKU...