Możliwe, że za kilka lat mieszkańcy Łomży będą mogli cieszyć się w końcu odrestaurowaną wieżą ciśnień. Projekt pn. "EKOwieża - Centrum Edukacji Ekologicznej w Łomży" został zgłoszony do listy projektów strategicznych nowej perspektywy unijnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. W przypadku pozyskania dofinansowania jego realizacja byłaby możliwa w 2023 roku.
Celem projektu jest edukacja ekologiczna mieszkańców Miasta Łomża oraz regionu, realizowana poprzez osobiste doświadczanie natury i zjawisk zachodzących w otaczającym nas środowisku oraz działania związane z szeroko rozumianą poprawą jakości środowiska naturalnego. Jak informuje Ratusz, wieża ciśnień byłaby wykorzystywana jako miejsce edukacji ekologicznej mieszkańców, a poprzez naukę, zabawę, eksperymenty i doświadczenia wypracowywane byłyby pozytywne postawy ekologiczne wśród obywateli.
Utworzenie w wieży ciśnień centrum edukacji to tylko część planowanej inwestycji. Jedna z bardziej charakterystycznych łomżyńskich budowli zyskałaby kolejne funkcje.
- Projekt swoim zakresem obejmuje m.in.: rozbudowę i przebudowę wieży ciśnień w wyniku której mają powstaną m.in. punkt widokowy/obserwacyjny, gastronomia prowadzona przez spółdzielnię socjalną, sale warsztatowe, sale ekspozycyjne, zaplecze techniczne, itp., zastosowanie rozwiązań OZE i efektywnych energetycznie – przekazuje nam Grzegorz Daniluk z Kancelarii Prezydenta Miasta.
Szacunkowa wartość tego projektu to 30 mln zł. Jeżeli miasto uzyska dofinansowanie, jego realizacja byłaby możliwa w 2023 roku.