W zeszły piątek w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łomży odbyła się konferencja pt. "Rola zwierząt w rozwoju kultury człowieka". Organizatorem spotkania był Oddział Łomżyńsko – Ostrołęcki Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych.
Jako pierwsza wykład pt. „Stosunek do zwierząt miarą wartości człowieka” wygłosiła znana w kraju i na świecie prof. Maria Szyszkowska. Pani profesor - wybitny filozof, pacyfistka, senator V kadencji, nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Sformułowała własną teorię prawa naturalnego i filozofii codzienności.
Symbolikę przedstawień zwierząt w sztuce europejskiej ciekawie zinterpretowała i opatrzyła licznymi fotografiami pani Jadwiga Jasińska- Satura z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zebrali goście z wielką uwagą wsłuchali się wykład prof. Tadeusza Kalety z SGGW w Warszawie - „Stosunek ludzi do zwierząt z punktu widzenia wielkich religii świata”.
Podczas konferencji z okazji jubileuszu 40-lecia pracy zawodowej i wybitnych zasług uhonorowano dr n. wet. Romana Parzycha ze Zbójnej.
Organizatorzy planują już kolejne spotkania, wykłady, warsztaty, organizowane w ramach Światowego Roku Weterynarii. Już niespełna za tydzień 1 i 2 kwietnia w Weterynaryjnym Centrum Wiedzy Praktycznej w Łomży, działającego przy lecznicy zwierząt "OAZA" ul. Wojska Polskiego 129b, zorganizowane będą I Międzynarodowe Warsztaty Bujatryczne na temat: "Zarządzanie stadem bydła mlecznego". Twórca centrum, dr Adam Ołdziejewski do poprowadzenia warsztatów zaprosił wybitnych włoskich praktyków.