38 osadzonych z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze wzięło udział w II Ogólnopolskim Dyktandzie dla Osadzonych "Czerwony Bór 2015". Dyktando po raz drugi zorganizowane zostało przez ZK Czerwony Bór we współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Łomży.
Pomysł zorganizowania Ogólnopolskiego Dyktanda dla Osadzonych wyszedł w ubiegłym roku od pracowników Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. Podobnie jak w tym roku, współorganizatorem była Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, której pracownicy przygotowali tekst i sprawdzili prace więźniów. Przed rokiem w dyktandzie wzięło udział ponad 361 więźniów z 34 Zakładów Karnych w całej Polsce.
- W tegorocznej edycji otrzymaliśmy potwierdzenie udziału w konkursie od 49 jednostek penitencjarnych z całej Polski - informuje por. Anita Aleksiejuk z ZK w Czerwonym Borze.
Ostateczna liczba uczestników nie jest jeszcze znana, ponieważ termin nadsyłania prac upływa z dniem 2 października. Dyktanda zostaną sprawdzone i ocenione przez egzaminatorów z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w sposób jednolity i obiektywny. Egzaminatorzy wezmą pod uwagę poprawność ortograficzną i interpunkcyjną, zadecydują o wadze popełnionych błędów.
Ogłoszenie wyników odbędzie się w terminie do 15.11.2015 r. Zwycięzcom i osobom wyróżnionym zostaną przyznane nagrody. Zwycięzca Konkursu Ortograficznego otrzyma nagrodę główną i tytuł Mistrza Ortografii 2015 r.
Przypomnijmy, że w roku ubiegłym zwycięzca z Zakładu Karnego w Grudziądzu nie zrobił ani jednego błędu, natomiast najgorszy wynik wyniósł aż 108 błędów. Nagrodą dla zwycięzcy była zgoda na zamontowanie w celi odtwarzacza DVD. Najlepszy uczestnik z Zakładu w Czerwonym Borze popełnił wówczas 10 błędów. Jak będzie w tym roku dowiemy się w połowie listopada.