34 radnych w wieku od 15 do 19 lat zostało wybranych w wyborach powszechnych, internetowych, jesienią ubiegłego roku. Młodzieżowy Sejmik powołany został uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 8 września 2014 roku. O mandaty swoich kolegów ubiegali się w czterech okręgach, tych samych z których startowali i kandydaci do Sejmiku Województwa Podlaskiego.
Młodych działaczy w Białymstoku przywitali: prof. Marian Szamatowicz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Karol Pilecki, jeden z pomysłodawców powołania MSWP oraz Zarząd Województwa Podlaskiego pod przewodnictwem Mieczysława Baszko, Marszałka Województwa Podlaskiego wraz z Bogdanem Dyjukiem, Członkiem Zarządu WP, który jako przewodniczący Sejmiku ubiegłej kadencji również znacznie się przyczynił do zrealizowania tej inicjatyw.
- Trochę Wam zazdroszczę tej młodości i tych możliwości, bo mnie przyszło dorastać w zupełnie innych czasach - zwrócił się do młodszych kolegów i koleżanek prof. Szamatowicz. – mam nadzieję, że nie zmarnujecie swojej szansy, a Młodzieżowy Sejmik stanie się rzeczywiście ciałem doradczym który będzie kształtował wśród młodzieży poczucie odpowiedzialności obywatelskiej, reprezentował postawy i potrzeby środowiska wobec władz Województwa Podlaskiego oraz innych instytucji zewnętrznych, a także postulował w sprawach dotyczących młodzieży.
Podlaski Sejmik Młodzieży jest jedynym w Polsce wybranym w wyborach powszechnych.
- Cieszę się, że nie zabrakło wam determinacji i udało się doprowadzić tę sprawę do końca, że Młodzieżowy Sejmik rozpoczął swoją działalność – przyznał marszałek Mieczysław Baszko. – Wasze zaangażowanie społeczne w tak młodym wieku świadczy o dużej dojrzałości społecznej, w czym duża tez i zasługa waszych rodziców i opiekunów. Wierzę, że swoim działaniem wskażecie dobre praktyki i dla innych województw, a w przyszłości będziecie brać czynny udział w rozwoju Podlaskiego.
Radni, którzy tworzą Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego:
Okręg nr 1, obejmujący miasto Białystok, 7 radnych:
1 Arkadiusz Raducha ZSM CKP
2 Aleksandra Szmigielska ZSO NR 2 II LO
3 Gabriela Auchimik XI LO
4 Natalia Judzicka PG NR 15
5 Monika Roszkowska PG NR 8
6 Patryk Waszkiewicz PG NR 9
7 Michał Turycz ZSE
Okręg nr 2, obejmujący miasto Suwałki, powiaty suwalski, augustowski, sejneński, sokólski i moniecki – 8 radnych:
1 Sylwia Murawska Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi Suwałki
2 Klaudia Żabicka Gimnazjum Kuźnica
3 Urszula Komła Gimnazjum Integracyjne nr 3 Sokółka
4 Aneta Ołdyńska ZST Suwałki
5 Wiktoria Makowski ZSO Sejny
6 Natalia Dziemiach Gimnazjum Dąbrowa Białostocka
7 Bernadetta Kuklińska Gimnazjum Bargłów Kościelny
8 Emilia Skiścim Gimnazjum Jaświły
Okręg nr 3, obejmujący miasto Łomżę, powiaty łomżyński, kolneński, grajewski i zambrowski – 6 radnych:
1 Eryk Mroczko PG NR 1 Łomża
2 Damian Cichocki III LO Łomża
3 Wojciech Aleksander Szymanowski I LO Kolno
4 Wiktoria Natalia Rupińska ZS Szumowo
5 Grzegorz Manturo PG NR 1 Grajewo
6 Olga Bączek Akademickie LO Łomża
Okręg nr 4, obejmujący powiaty białostocki, bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki – 9 radnych:
1 Jakub Sidorowicz ZS LO Siemiatycze
2 Karol Marek Kłopotowski Gimnazjum Perlejewo
3 Natalia Wiśniewska Gimnazjum Wysokie Mazowieckie
4 Mateusz Czurak LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego Hajnówka
5 Kamil Ziajko ZS Bielsk Podlaski
6 Aleksandra Wyłucka Gimnazjum nr 1 Bielsk Podlaski
7 Karol Konachowicz ZS z Oddziałami Integracyjnymi Siemiatycze
8 Katarzyna Woronicz Gimnazjum Zabłudów
9 Daniel Sjargi ZS Gródek
i czterech młodych radnych z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci:
1 Magdalena Kiszyńska
2 Mateusz Pogorzelski
3 Adrian Kudzin
4 Julita Guzewicz