"Stop agresji drogowej", to akcja Policji, w ramach której we wszystkich Komendach Wojewódzkich uruchomione zostały specjalne skrzynki mailowe, na które kierowcy mogą przesyłać zarejestrowane na video wykroczenia innych uczestników ruchu drogowego. W minionym roku podlaska Policja otrzymała 116 takich nagrań.
Minął właśnie pierwszy pełny rok kalendarzowy funkcjonowania skrzynek pocztowych w ramach akcji "Stop agresji drogowej". Pierwsza taka skrzynka została założona w lipcu 2014 roku. Jak pionformował nas rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku podinsp. Andrzej Barański, przez cały 2015 rok podlaska Policja otrzymała 116 nagrań dokumentujących wykroczenia drogowe bądź domniemane wykroczenia. Jak bowiem podkreśla policjant, każde takie zgłoszenie jest przez policjantów weryfikowane, najpierw właśnie pod kątem czy nagranie rzeczywiście zarejestrowało jakiekolwiek wykroczenie. Okazuje się, że są przypadki, kiedy ktoś myśli, że nagrał wykroczenie, a na nagraniu policjanci go nie stwierdzają.
Mimo to Policja uznaje, że funkcjonowanie skrzynek jest przydatne i pomaga w wykryciu większej liczby wykroczeń drogowych. Policja nie może być bowiem wszędzie i w każdym momencie. Kierowcy natomiast, mając świadomość, że ktoś jadący za nimi może mieć włączony videorejestrator i zrobić z niego użytek, również zwracają większą uwagę na przepisową jazdę.
Życie pokazuje jednak, że nie zawsze tak jest. Albo nie pamiętamy o dodatkowych oczach Policji na drodze, albo świadomie je lekceważymy, albo w końcu nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że łamiemy przepisy, jak to prawdopodobnie było w ostanio nagłośnionym przypadku z Łomży (patrz video pod artykułem).
Jak podaje "Rzeczpospolita", pomysł akcji "Stop agresji drogowej" doceniany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które chce usprawnić pracę policjantów nad rozliczaniem zgłaszanych w ten sposób wykroczeń. MSW proponuje wydłużyć czas trwania postępowania mandatowego z 14 do 30 dni. Dzięki temu sprawy z nagrań będą się mogły kończyć zwykłym mandatem, a nie angażować policjantów w postępowaniu sądowym. Jeśli taka zmiana wejdzie w życie, pomoże też zapewne w rozliczaniu sprawców zarejestrowanych przez fotoradary, bo sytuacja tu jest bardzo podobna jeśli chodzi o całą procedurę.
Pierwszy pełny rok funkcjonowania skrzynki w ramach akcji "Stop agresji drogowej" pokazał, że część kierowców, przynajmniej tych, którzy korzystają z videorejestratorów, zainteresowana jest poprawą bezpieczeństwa na naszych drogach. Policja zachęca do przesyłania materiałów video z nagranymi wykroczeniami na terenie województwa podlaskiego na adres stopagresjidrogowej.kwp@bk.policja.gov.pl.
Informacja powinna zawierać:
dane pojazdu którym kierowała osoba popełniająca wykroczenie w ruchu drogowym tj. markę oraz numer rejestracyjny pojazdu (niezbędne, zwłaszcza w sytuacji nieczytelnego materiału foto/wideo), datę, godzinę i miejsce zdarzenia tj. miejscowość, nr drogi/nazwa ulicy, Informacja może zawierać (dane nieobowiązkowe): imię, nazwisko zgłaszającego, sposób kontaktu ze zgłaszającym (e-mail, nr telefonu kontaktowego, adres do korespondencji). Maksymalny rozmiar pliku - 22MB. Skrzynka pocztowa nie przyjmuje plików video (*.avi, *.mpg, *.mp4 i innych). Przed wysłaniem materiału należy spakować go przy użyciu programu ZIP i wysłać do nas plik w tym formacie. Po wysłaniu niepoprawnego pliku, automatycznie zostanie przesłana informacja zwrotna w języku angielskim, która poinformuje nadawcę o niedostarczeniu wiadomości. W przypadku przysłania nieprawidłowego pliku, policjant odpowiedzialny za obsługę niniejszego przedsięwzięcia skontaktuje się z nadawcą drogą elektroniczną celem wypracowania właściwego sposobu przekazania informacji.