Dziś do eksploatacji oddana została ostatnia już stacja elektroenergetyczna 400/110 kV Ełk Bis oraz nowa linia 400 kV Ełk Bis - Łomża. Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, zakończyło to prace realizowane przez stronę polską w ramach budowy mostu energetycznego Polska-Litwa.
400-kilowoltowa linia jest częścią tak zwanego mostu energetycznego Polska – Litwa. Ma 85 kilometrów długości i przebiega przez 11 gmin. Łączy dwie nowe stacje elektroenergetyczne. Do tej w Łomży dochodzą trzy linie: z Ełku, Narwi i Ostrołęki.
Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Szacunkowe dofinansowanie z funduszy UE dla całego projektu "Połączenie elektroenergetyczne Polska - Litwa" to ok. 868 mln zł.
W ramach budowy połączenia elektroenergetycznego Polska - Litwa, po stronie polskiej w 2015 r. zrealizowanych zostało 11 zadań inwestycyjnych. Zakończenie realizacji transgranicznego odcinka Projektu Polska Litwa - budowy linii 400 kV Ełk Bis - Granica RP - planowane jest w listopadzie 2015 r. Zakończenie inwestycji nastąpi po uruchomieniu linii 400 kV Ełk - Alytus (Olita) na Litwie, podało także ministerstwo.