Reklama

Podejrzane oferty dla mieszkańców Łomży i okolic

24/09/2015 11:00

O telefonach z podejrzanymi ofertami odbieranych w ostatnim okresie poinformowali nas mieszkańcy Łomży i okolic. Po bliższym przyjrzeniu się sprawie ustaliliśmy, że problem, który niedawno dotknął nieustaloną liczbę mieszkańców naszego regionu jest znany od dawna, a na początku września swoje postępowanie w tej sprawie wszczął UOKiK.

Dotarły do nas informacje, że w ostatnich dniach do mieszkańców Łomży i okolic dzwonią przedstawiciele firmy telekomunikacyjnej, którzy wprowadzają ich w błąd proponując zmianę warunków obecnej umowy na korzystniejsze. Tymczasem, jak się okazuje, są przedstawiciele zupełni innej firmy, którym chodzi tylko o podpisanie zupełnie nowej umowy wiążącej klienta z nowym operatorem. W dodatku umowa ta wcale nie jest korzystniejsza, a ludzie narażani są na konieczność płacenia kar umownych za zerwanie umowy z dotychczasowym operatorem telekomunikacyjnym.

Podobne sprawy ciągną się już od wielu lat. Zmieniają się nazwy firm, ale sposób działania pozostaje identyczny. Na nasz numer telefonu stacjonarnego dzwoni przedstawiciel, który przedstawia się wymieniając nazwę naszego operatora. Proponuje zmianę obecnych warunków umowy na dużo korzystniejsze i tak kieruje rozmową, że osoby nieświadome podstępu zgadzają się na wizytę kuriera z umową do podpisania. Kurier przywozi umowę i stara się tak wszystko zorganizować, by klient podpisał dokumenty bez ich czytania. Następnie okazuje się, że zawarliśmy umowę z zupełnie inną firmą niż dotychczas i podpisaliśmy wypowiedzenie umowy z poprzednim operatorem przed jej upływem, co naraża nas na naliczenie kar umownych.

Reklama

Oczywiście, zgodnie z prawem mamy możliwość zrezygnować i wycofać się w ciągu 14 dni z umowy zawartej poza siedzibą firmy, dzięki czemu nie będziemy z nią związani. Pozostaje problem zerwanej umowy z poprzednim operatorem i naliczenie kary. Tu zapewne także dałoby się porozumieć wyjaśniając całą sytuację. Naraża nas to jednak na stres i niepotrzebne nerwy, przy czym osoby, które nie połapią się we wszystkim w ciągu 14 dni nie mają już szans, by tak łatwo się z tego wyplątać.

Firmą, w której imieniu w ostatnich dniach dzwonią przedstawiciele jest Telekomunikacja dla Domu. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło już około 400 skarg, na działania spółki. Ich analiza, dała podstawy do wszczęcia postępowania o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Reklama

Postępowanie UOKiK ma na celu m.in. ustalenie, czy telemarketerzy Telekomunikacji dla Domu wprowadzali konsumentów w błąd, podając się za przedstawicieli dotychczasowego dostawcy usług telekomunikacyjnych.

- Osoba która do mnie dzwoniła (...) nie przedstawiła rzetelnie nazwy firmy (...), za to tak prowadziła rozmowę, że byłem przekonany iż rozmawiam z przedstawicielem Orange i w efekcie zgodziłem się na nową „atrakcyjną" usługę - tak praktyki spółki opisywał jeden z poszkodowanych klientów.

Decydując się na zawarcie umowy, konsument działa w oparciu o zaufanie do konkretnego przedsiębiorcy. Dlatego, w opinii UOKiK, informacja o tożsamości operatora telekomunikacyjnego, może mieć istotny wpływ na przyjęcie lub odrzucenie danej oferty.

Reklama

Urząd wyjaśni też m.in., czy Telekomunikacja dla Domu wprowadzała konsumentów w błąd, co do wysokości proponowanych opłat abonamentowych. Jeden z konsumentów skarżył się, że nie został poinformowany, iż obniżona kwota będzie obowiązywała tylko przez 2 pierwsze okresy rozliczeniowe, a nie przez cały czas obowiązywania umowy.

Zgodnie z prawem przekazywana konsumentowi informacja o cenie, powinna obejmować cały okres zobowiązania, a zatem również informacje o jej ewentualnym wzroście po upływie części okresu, na jaki została zawarta umowa.

Reklama

Bezpłatnej pomocy prawnej konsumentom w zakresie usług telekomunikacyjnych udzielają m.in. Centrum Informacji Konsumenckiej przy Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, rzecznicy konsumentów, Federacja Konsumentów, bezpłatna infolinia 800 889 866. Porady są udzielane także drogą elektroniczną pod adresem porady@dlakonsumentow.pl.

Konsumencie, pamiętaj:

Jeżeli podczas rozmowy telefonicznej z akwizytorem zgodziłeś się na zmianę operatora telekomunikacyjnego, oznacza to zawarcie umowy na odległość. Przez telefon ustalamy jedynie warunki, następnie kontrakt do podpisu powinien dostarczyć kurier. Od chwili zawarcia umowy, konsument ma 14 dni na odstąpienie od niej, bez podawania przyczyn - wystarczy wysłanie oświadczenia pocztą na adres przedsiębiorcy. Jeżeli nie jesteś pewien czy telemarketer, który do Ciebie zadzwonił reprezentuje Twojego dotychczasowego operatora telekomunikacyjnego, skontaktuj się z przedsiębiorcą, z którym masz już podpisaną umowę. Prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, przysługuje Tobie także w przypadku zawarcia kontraktu poza lokalem przedsiębiorcy (np. na pokazach w świetlicy osiedlowej, z akwizytorem, który zapukał do drzwi). Za pośrednictwem rozmowy telefonicznej możemy także zmienić warunki umowy z dotychczasowym operatorem telekomunikacyjnym (np. zmiana pakietu taryfowego, dodatkowe usługi u operatora telewizji kablowej). W takiej sytuacji nie jest konieczne podpisywanie aneksu dostarczonego przez kuriera, wystarczy np. potwierdzenie wysłane pocztą elektroniczną. Konsument ma prawo do odstąpienia od zmian w umowie w terminie 14 dni, licząc od dnia w którym tych zmian dokonano. Z prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość i poza lokalem przedsiębiorcy, możesz skorzystać nawet jeżeli, na Twoje wyraźne żądanie, operator rozpocznie świadczenie swoich usług, przed upływem 14-dniowego okresu na odstąpienie od umowy. Jednak w takim wypadku, konsument ponosi koszty świadczeń, które otrzymał do momentu złożenia u przedsiębiorcy oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości