Reklama

Pożary lasów w powiecie łomżyńskim

09/06/2015 08:55

Jak zwykle o tej porze roku wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Straż Pożarna zwraca uwagę, że choć wysokie temperatury mamy zaledwie od kilku dni, to opadów także nie ma, co powoduje wysuszanie na razie poszycia lasów. O tym, że zagrożenie się zbliża świadczą też ostatnie pożary w naszym powiecie.

Od początku 2015 roku łomżyńscy strażacy odnotowali dziewięć pożarów na obszarach leśnych. Jednak aż sześć z nich wydarzyło się w ciągu minionych ośmiu dni czerwca! Już tylko ten fakt każe zwrócić uwagę na to, co i jak robimy będąc w lesie, gdzie jest coraz bardziej sucho i coraz łatwiej o zaprószenie ognia.

- Pożary w lasach, z którymi mieliśmy do czynienia w tym roku, jeszcze na razie nie były poważne zdarzenia. Paliła się ściółka leśna, poszycie. Ogień nie obejmował drzew. Ale rzeczywiście jest to już sygnał, że okres podwyższonego zagrożenia zbliża się wielkimi krokami - przyznaje rzecznik prasowy KM PSP w Łomży bryg. Grzegorz Wilczyński.

Reklama

W sobotę łomżyńscy strażacy wyjeżdżali do pożaru w lesie w oklicach wsi Gawrychy. Wczoraj z kolei dwa takie zdarzenia miały miejsce w okolocach Wizny, gdzie interweniowali strażacy z OSP Wizna.

Brygadier Grzegorz Wilczyński podkreśla, że bardzo trudno jest jednoznacznie ustalić przyczyny takich pożarów. Na podstawie różnych obserwacji strażacy potafią jednak z dużym prawdopodobieństwem je określić. Według statystyk, najczęstszą przyczyną jest nieuwaga i przypadkowe zaprószenie ognia przez osoby dorosłe, jak na przykład niedopałki papierosów wyrzucane z jadącego samochodu. Zdarzają się jednak również celowe podpalenia. Tym zajmuje się już jednak Policja.

Reklama

Pożary są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połacie drzewostanów, tym samym pozbawiając zwierzęta miejsca do życia oraz doszczętnie niszcząc trwające od wieków działanie przyrody. Podczas pożaru lasu wydzielają się toksyczne dymy oddziałujące negatywnie na środowisko. Po pożarze las – naturalne płuca ziemi odradza się przez dziesiątki lat. W okresie największego zagrożenia pożarowego, tj. od 1 kwietnia do 31 października, często wystarczy iskra, aby spłonęło kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt hektarów lasu. Ludzie odpowiadają za powstanie ponad 90% pożarów lasów.

Jeśli zauważysz pożar w lesie to:

zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną (telefon 998 lub 112), oceń sytuację, jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni (kilka m2), a także zboże lub ściernisko podejmij próbę jego ugaszenia, w tym celu wykorzystaj np.: gałęzie, koc, części ubioru, wodę (jeżeli jest dostępna), lub spróbuj przy pomocy łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia, jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych ci środków sprawdź czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie – uciekaj! W przypadku rozprzestrzeniania się pożaru ewakuuj się w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru. Jeśli znajdziesz się w strefie zadymienia pochyl się nisko (przy ziemi jest mniej dymu) oraz osłoń usta i nos chustką lub częściami odzieży, jeśli to możliwe udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub służbę leśną i wskaż im miejsce powstania pożaru.
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości