Dziś na ekrany kin wchodzi film "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego - doceniony na Festiwalu Filmowym w Gdyni aż pięcioma nagrodami. Już wkrótce mieszkańcy Łomży będą mieli okazję obejrzeć ten film w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich.
"Wołyń" to opowieść o losach mieszkańców małej wioski na Wołyniu w czasie II wojny światowej zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Ich życie najpierw zmienia okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR, który obudził ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa. To doprowadza do eskalacji zbrojnych akcji, które 1943 przerodziły się w prawdziwą masakrę ludności polskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów.
Przypomnijmy, że część scen do filmu "Wołyń" kręcona była na moście na Narwi i w malowniczych okolicach Bronowa w gminie Wizna. W Bronowie realizowana była scena przemarszu wojsk Wehrmachtu przez drewniany most.
"Wołyń" będzie można obejrzeć między 17 a 19 października. Bilety można nabyć u organizatora pod numerem 509 830 744, gdzie również można uzyskać bliższe informacje o planowanych seansach. Odbędą się ona w Łomży dzięki współpracy Centrum Kultury ze spółką Lumiere.