Reklama

W łomżyńskim żyje się źle?

30/11/2015 13:08

Łomżyńskie to jeden z najgorszych regionów do życia w kraju. Taki wniosek można wyciągnąć po lekturze Diagnozy Społecznej 2015 omawiającej warunki i jakość życia Polaków. Raport przygotowany został przez zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego.

Projekt obejmuje wiele aspektów związanych z sytuacją gospodarstw domowych i poszczególnych obywateli. Uwzględnione w nim wskaźniki społeczne podzielić można na trzy ogólne klasy:

struktura demograficzno-społeczna gospodarstw domowych, warunki życia gospodarstw domowych, związane z ich kondycją materialną, dostępem do świadczeń medycznych, do kultury i wypoczynku, edukacji i nowoczesnych technologii komunikacyjnych, jakość, styl życia i cechy indywidualne obywateli.

Badaniu podlegały największe miasta w Polsce oraz tzw. "podregiony". Ponieważ Łomża nie znalazła się w gronie miast badanych odrębnie, możemy dowiedzieć się tylko jaki obraz życia wyłania się z raportu dla podregionu łomżyńskiego, jednego z 58 wydzielonych w kraju.

I tak, idąc w kolejności określonej przez autorów opracowania, jako pierwszy mamy "Procent bardzo zadowolonych i zadowolonych z miejscowości zamieszkania w podregionach". Podregion łomżyński zajmuje to odległe 49. miejsce z wynikiem 47,9% w 2015 roku, przy czym wynik ten jest gorszy o 4 pkt procentowe od uzyskanego dwa lata wcześniej, kiedy to również odnotowano spadek w stosunku do badania z roku 2011.

Reklama

Poprawie i to znacznej uległ natomiast wskaźnik "Jakość życia w całych próbach z 2013 i 2015 r. w przekroju podregionów", gdzie podregion łomżyński awansował z 39. miejsca w 2013 roku na 19. w roku bieżącym.

W "górnej strefie stanów dolnych" plasuje się natomiast nasz "podregion" jeśli chodzi o Ranking Grup Społeczno-Demograficznych i Zawodowych na ośmiu wymiarach jakości życia w 2015 roku, gdzie zajmujemy 33. miejsce na 58 "podregionów".

Jesteśmy też, niestety, powyżej przeciętnej zestresowani. Jeśli chodzi o klasyfikację ze względu na stres życiowy im wyżej, tym gorszy wynik. Nasze miejsce to 15. na 58. Najlepiej więc nie jest.

Reklama

Raport pokazuje także gdzie żyje się najlepiej. Jak się okazuje, najlepszym w 2015 roku miastem do życia w Polsce jest Poznań.

Pełny raport dostępny jest na stronie http://www.diagnoza.com/pliki/raporty/Diagnoza_raport_2015.pdf

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości