Reklama

Kulesze Kościelne wygrały "Bitwę o wozy"

30/06/2020 08:10

To właśnie w gminie Kulesze Kościelne (pow. wysokomazowiecki) odnotowano najwyższą w Podlaskiem frekwencję w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Strażacy ochotnicy mają dostać za to samochód gaśniczy.

W gminie Kulesze Kościelne do urn poszło 71,92 proc. uprawnionych, co przełożyło się na "wygraną" w tzw. "Bitwie o wozy". Chodzi o inicjatywę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgodnie z którą w każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największa frekwencją w pierwszej turze wyborów otrzyma środki na sfinansowanie w całości wozu strażackiego. Wartość takiego pojazdu szacuje się na około 800 tys. złotych.

Tego typu "profrekwencyją propozycję" przygotowano dla najmniejszych samorządów, które nie mogą wygospodarować tak wysokich środków na zakup wozu. Projekt od początku spotkał się ze sporą krytyką, bo w "konkursie" mogły brać udział wyłącznie gminy do 20 tys. mieszkańców. Wiele osób wskazywało, że to właśnie w najmniejszych samorządach KW PiS osiągnął w ubiegłym roku najlepsze wyniki, a "Bitwa o wozy" określana była jako sposób na zwiększenie szans Andrzeja Dudy.

Reklama

Kto wygrał w niedzielę w Kuleszach Kościelnych? Zaskoczenia nie było, bo na Andrzeja Dudę postawiło w niedzielę 82,75 proc. głosujących mieszkańców gminy. Warto przypomnieć, że w 2015 roku w drugiej turze wyborów prezydenckich na Dudę zagłosowało tam aż 93,58 proc. osób uczestniczących w wyborach, a w pierwszej turze aż 78,57 proc. W ostatnich wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość uzyskało tam 84,12 proc. głosów. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości