Mniej przerw, bezpieczniejsze zasilanie i nowe możliwości dla mieszkańców i przedsiębiorców- takie efekty modernizacji rozdzielni Łomża 1 i linii energetycznej przewiduje PGE Dystrybucja.
Dziś przy na terenie Zakładu Energetycznego, przy rozdzielni Łomża 1 (Al. Legionów 157) odbyła się konferencja prasowa podsumowująca ostatnie inwestycje spółki. W ostatnim czasie, firma kosztem prawie 60 milionów złotych, dokonała gruntownej modernizacji części sieci łomżyńskiej sieci
– Zmodernizowaliśmy rozdzielnię 110/15 kV w stacji elektroenergetycznej Łomża 1, a także linię łączącą stacje Łomża 1 i Łomża 2. Całość inwestycji kosztowała około 57 milionów złotych, z czego 34 miliony to środki pozyskane z funduszy unijnych – powiedział Andrzej Cząstkiewicz, wiceprezes zarządu ds. operatora, zapowiadając dalsze inwestycje przedsiębiorstwa.
Reklama
PGE Dystrybucja zasila blisko 6 miliony odbiorców na terenie obejmującym około 40 procent terytorium Polski. W ciągu najbliższych 10 lat spółka planuje przeznaczyć 75 miliardów złotych na rozwój infrastruktury energetycznej.
Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Łomży, a także sprawi, że miasto będzie bardziej przyjazne potencjalnym inwestorom.
– Ta inwestycja podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego naszego miasta. Niezwykle ważne jest inwestowanie w skablowanie sieci wysokiego napięcia, ponieważ dzięki temu otwierają się nowe tereny inwestycyjne – podkreślił zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński.
Reklama
Nowa rozdzielnia i linie energetyczne pozwolą również zabezpieczyć odpowiednią moc dla nowych mieszkańców miasta i powiatu. Pozwoli również na podłączanie do sieci instalacji odnawialnych źródeł energii.
– Łomża potrzebowała zmodernizowanych linii energetycznych, ponieważ nie można było podłączać do sieci urządzeń odnawialnych źródeł energii. Wiele przedsiębiorstw, które chciały lokować się w Łomży, nie miało możliwości uzyskania odpowiedniego zasilania. Podobny problem dotyczył także osób prywatnych budujących swoje domy na peryferiach miasta – wskazał członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek.
Reklama
Jak dodał, inwestycja była możliwa dzięki wsparciu ze środków unijnych, którymi zarządza województwo.