Reklama

Łomża z nową rozdzielnią. PGE Dystrybucja wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne regionu [FOTO i VIDEO]

18/09/2025 16:06

Mniej przerw, bezpieczniejsze zasilanie i nowe możliwości dla mieszkańców i przedsiębiorców- takie efekty modernizacji rozdzielni Łomża 1 i linii energetycznej przewiduje PGE Dystrybucja.

Dziś przy na terenie Zakładu Energetycznego, przy rozdzielni Łomża 1 (Al. Legionów 157) odbyła się konferencja prasowa podsumowująca ostatnie inwestycje spółki. W ostatnim czasie, firma kosztem prawie 60 milionów złotych, dokonała gruntownej modernizacji części sieci łomżyńskiej sieci

– Zmodernizowaliśmy rozdzielnię 110/15 kV w stacji elektroenergetycznej Łomża 1, a także linię łączącą stacje Łomża 1 i Łomża 2. Całość inwestycji kosztowała około 57 milionów złotych, z czego 34 miliony to środki pozyskane z funduszy unijnych – powiedział Andrzej Cząstkiewicz, wiceprezes zarządu ds. operatora, zapowiadając dalsze inwestycje przedsiębiorstwa.

Reklama

PGE Dystrybucja zasila blisko 6 miliony odbiorców na terenie obejmującym około 40 procent terytorium Polski. W ciągu najbliższych 10 lat spółka planuje przeznaczyć 75 miliardów złotych na rozwój infrastruktury energetycznej.

Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Łomży, a także sprawi, że miasto będzie bardziej przyjazne potencjalnym inwestorom.

– Ta inwestycja podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego naszego miasta. Niezwykle ważne jest inwestowanie w skablowanie sieci wysokiego napięcia, ponieważ dzięki temu otwierają się nowe tereny inwestycyjne – podkreślił zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński.

Reklama

Nowa rozdzielnia i linie energetyczne pozwolą również zabezpieczyć odpowiednią moc dla nowych mieszkańców miasta i powiatu. Pozwoli również na podłączanie do sieci instalacji odnawialnych źródeł energii. 

– Łomża potrzebowała zmodernizowanych linii energetycznych, ponieważ nie można było podłączać do sieci urządzeń odnawialnych źródeł energii. Wiele przedsiębiorstw, które chciały lokować się w Łomży, nie miało możliwości uzyskania odpowiedniego zasilania. Podobny problem dotyczył także osób prywatnych budujących swoje domy na peryferiach miasta – wskazał członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek.

Reklama

Jak dodał, inwestycja była możliwa dzięki wsparciu ze środków unijnych, którymi zarządza województwo.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/09/2025 16:09
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości